Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 - 10 έως 14 Απριλίου, Εκθεσιακό Κέντρο METROPOLITAN Expo (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω να πω.. ότι έχει να κάνει με άσφαλτο , προσωπικά θα αγόραζα και θα αγαπαγα κατά βάση kawasaki... Θυμήθηκαμε μετά από χρόνια τι είναι kawasaki. Από το design,τις βαφές, τα χρώματα,τα μεταλλικά μέρη,τις μοτερουκλες μονο kawasaki τέλος. Οκ αγαπαω και suzuki αλλά ο πραγματικός έρωτα είναι η kawasaki. Το μοναδικο Z900RS? Το εκπληκτικό Ζ1000sx? Το υπεροχο και νοσταλγικό screamer ninja 400 το τετρακύλινδρο? Τον απόλυτο ταξιδευτή Versys 1000? Το καλύτερο commuter all around versys 600? Το zx10R που σου κόβει την ανάσα? Που να ξεκινήσεις με αυτή την εταιρεία και που να τελειώσεις? Αν ήθελα να είχα ένα γκαράζ θα ήταν μόνο kawasaki ας μην είχα τίποτα άλλο,η καρδιά η δική μου τουλάχιστον βαράει Akashi.

Σε ότι έχει να κάνει με χώμα πέρα από τα γνωστά να πω πως η πρώτη εντύπωση από κοντά για μένα είναι himalayan καλύτερα από 450mt και από τη θέση οδήγησης ακόμα που κάθεσαι τέλεια στον Ινδό μέχρι την πιο καθαρή μοτοσυκλετιστικη προσέγγιση σαν υλοποίηση, μου κάνει πιο μηχανή ενώ το cf πιο παιχνίδι.

Η kove είναι αυτή που περίμενα. Ένα 450 rally τέλειο σε όλα και ένα 800Χ pro που κατάφερνει να είναι ένα 800αρι με τόση δύναμη αλλά τόσο minimal και μανιτζεβελο που πραγματικά πιστεύω θα είναι παιχνιδάκι στο χώμα και θα σε ταξιδεύει και όπου θες άμα αλλάξεις βέβαια την σέλα σανίδα.

Οκ πολλά μπορούμε να λέμε mvagusta και ducati υπέροχα αλλά τιμές ότι να ναι. Bmw οκ respect αλλά δεν ξέρω ποιος τους φτιάχνει πλαστικά πραγματικά θα αγόραζα οποιαδήποτε bmw χωρίς πλαστικά οπως το r1250r. Όπου αγγίζω πλαστικά bmw και βλέπω τις βαφές τους λέω μπα..

Να κλείσω με την πολύ θετική εντύπωση που μου έκανε το triumph 400x με τους 17 τροχούς όχι τόσο το scrambler. Με 5700 commuter πανέμορφο και με πολύ ωραία θέση οδήγησης και ζύγισμα.

Αν είχα ένα διαμέρισμα να ξοδεψω στην έκθεση θα έφευγα με τα..

1)kawasaki Z900RS
2)Kawasaki zx10R
3)Kawasaki Versys 1000
4)kawasaki zx4r
5)Triumph 400x
6)RE Himalayan
7)kove 800X
8)kove 450 rally
9) ducati hypermotard 698 ( εδώ χαλάλι οσο κάνει να έχεις τη τιμή να Καβάλας το καλύτερο και πιο ακραίο μονοκύλινδρο μοτέρ που έχει φτιαχτεί.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Έχω να πω.. ότι έχει να κάνει με άσφαλτο , προσωπικά θα αγόραζα και θα αγαπαγα κατά βάση kawasaki... Θυμήθηκαμε μετά από χρόνια τι είναι kawasaki. Από το design,τις βαφές, τα χρώματα,τα μεταλλικά μέρη,τις μοτερουκλες μονο kawasaki τέλος. Οκ αγαπαω και suzuki αλλά ο πραγματικός έρωτα είναι η kawasaki. Το μοναδικο Z900RS? Το εκπληκτικό Ζ1000sx? Το υπεροχο και νοσταλγικό screamer ninja 400 το τετρακύλινδρο? Τον απόλυτο ταξιδευτή Versys 1000? Το καλύτερο commuter all around versys 600? Το zx10R που σου κόβει την ανάσα? Που να ξεκινήσεις με αυτή την εταιρεία και που να τελειώσεις? Αν ήθελα να είχα ένα γκαράζ θα ήταν μόνο kawasaki ας μην είχα τίποτα άλλο,η καρδιά η δική μου τουλάχιστον βαράει Akashi.

Σε ότι έχει να κάνει με χώμα πέρα από τα γνωστά να πω πως η πρώτη εντύπωση από κοντά για μένα είναι himalayan καλύτερα από 450mt και από τη θέση οδήγησης ακόμα που κάθεσαι τέλεια στον Ινδό μέχρι την πιο καθαρή μοτοσυκλετιστικη προσέγγιση σαν υλοποίηση, μου κάνει πιο μηχανή ενώ το cf πιο παιχνίδι.

Η kove είναι αυτή που περίμενα. Ένα 450 rally τέλειο σε όλα και ένα 800Χ pro που κατάφερνει να είναι ένα 800αρι με τόση δύναμη αλλά τόσο minimal και μανιτζεβελο που πραγματικά πιστεύω θα είναι παιχνιδάκι στο χώμα και θα σε ταξιδεύει και όπου θες άμα αλλάξεις βέβαια την σέλα σανίδα.

Οκ πολλά μπορούμε να λέμε mvagusta και ducati υπέροχα αλλά τιμές ότι να ναι. Bmw οκ respect αλλά δεν ξέρω ποιος τους φτιάχνει πλαστικά πραγματικά θα αγόραζα οποιαδήποτε bmw χωρίς πλαστικά οπως το r1250r. Όπου αγγίζω πλαστικά bmw και βλέπω τις βαφές τους λέω μπα..

Να κλείσω με την πολύ θετική εντύπωση που μου έκανε το triumph 400x με τους 17 τροχούς όχι τόσο το scrambler. Με 5700 commuter πανέμορφο και με πολύ ωραία θέση οδήγησης και ζύγισμα.

Αν είχα ένα διαμέρισμα να ξοδεψω στην έκθεση θα έφευγα με τα..

1)kawasaki Z900RS
2)Kawasaki zx10R
3)Kawasaki Versys 1000
4)kawasaki zx4r
5)Triumph 400x
6)RE Himalayan
7)kove 800X
8)kove 450 rally
9) ducati hypermotard 698 ( εδώ χαλάλι οσο κάνει να έχεις τη τιμή να Καβάλας το καλύτερο και πιο ακραίο μονοκύλινδρο μοτέρ που έχει φτιαχτεί.)
ΖΧ4R απλά έρωτας.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ας πω κ εγώ εν συντομία δυο λόγια!ωραία έκθεση μετά από αρκετό καιρό.ελλειπε το Piaggio group και η Harley(πάντα γουστάρω να κάθομαι πάνω σε μια street glyde)
Τεράστιο περίπτερο χονδα,αλλά τα μόνα που με τράβηξαν ήταν το απλό Άφρικα και τα 600 κ 1000rr
Μεγάλο περίπτερο γιαμαχα δεν μου έκανε κάτι εντύπωση
Μεγάλο περίπτερο πενφε.μ άρεσε το λευκό xr(δεν αγόραζα)Μ αρέσει το 900(αν Μ αρεσε κ οδηγικά αγόραζα) αδιάφορο για μένα το 1300,και το μόνο πραγματικα όμορφο μηχανάκι σ αυτό το περίπτερο το r1250r
Σουζούκι αφού καβαλησαμε ξανακαβαλησαμε κοιτάξαμε ξανακοιταξαμε πέρα του κατανα που είναι κάτι το διαφορετικό,το μηχανάκι που θα αγόραζα από εκεί μέσα ήταν το 1000gt.ομορφο άνετο και άξιζε τα λεφτά του με το παραπάνω.ενω το gx Μ άφησε αδιάφορο
KTM δεν με συγκίνησε κάτι,Husky το 701 με το Κιτ Μ αρέσει πολύ αλλά ρε παιδιά αυτή η σέλα δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα της μοτό,το expedition συνεχίζει κ Μ αρέσει και νομίζω είναι το μηχανάκι που θα πλήρωνα στα λεφτά αυτά στην κατηγορία.
Ducati μόνο τα καθαρά στρητ μηχανάκια μου τράβηξαν το ενδιαφέρον όπως και τα agusta.Triumph πράγματι το καινούριο το 400 είναι ένα κουκλιστικο μηχανάκι που αξίζει τα λεφτά του.
Από τα άπειρα κινέζικα την προσοχή μου τράβηξε το kove450, νομίζω ότι αξίζουν τα 8κ γ αυτό το μηχανάκι,το 800 μοιάζει να έχει πετύχει σαν μηχανή μένει να το δούμε από κοντά αλλά δεν παίζει να άλλαζα το Τουαρέγκ μου γ αυτό
Αυτό που Μ αρεσε πολύ περισσότερο απ' ότι περίμενα απο κοντά είναι το καινούριο Himalayan.ανετη θέση οδήγησης, απλο λιτό και ταυτόχρονα μια τόσο γεμάτη μοτοσυκλέτα σε αίσθηση.μενει να το δούμε κ οδηγικά.
Για το τέλος αφήνω το καλύτερο για μένα.ειχα αρκετά χρόνια να δω Kawasaki σε έκθεση και χάρηκα.θυμηθηκα γιατί η καρδιά μου χτυπάει λίγο πιο δυνατά όταν είμαι πάνω σε Kawasaki.θες που μεγάλωσα πανω σ ένα Kawasaki ( που παρεμπιπτόντως το είχαν κ αυτό εκεί στο περίπτερο)θες να κυλάει μέσα μου αίμα πράσινο,το σίγουρο ειναι ότι πρέπει να έκατσα καμία ώρα εκεί ανεβαίνοντας ξανά κ ξανά σ όλα τα μηχανάκια.ηδη στο μυαλό μου τριγυρναει ενα z900rs και κάπως πρέπει να δω πως θα γίνει κ αυτό το θαύμα χωρίς να φάω ξύλο.νομιζα ότι μόνο εγώ είμαι σ αυτή τη φάση αλλά μετά γύρισα κ κοίταξα τον Χρήστο ο οποίος ήταν σαν να είχε πάθει ένα μικρό εγκεφαλικό κ λέω εντάξει έχουν κ άλλοι προβλημα με το akashi.
Να πάτε κύριοι να ξεκλεψετε λίγο χρόνο όλοι κ να πάτε γιατί φέτος πραγματικά αξίζει.ωραια μηχανάκια ωραίες παρουσίες και πολλές ωραίες γνωστές φάτσες να πείτε ένα γεια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν είχα ένα διαμέρισμα να ξοδεψω στην έκθεση θα έφευγα με τα..

1)kawasaki Z900RS
2)Kawasaki zx10R
3)Kawasaki Versys 1000
4)kawasaki zx4r
5)Triumph 400x
6)RE Himalayan
7)kove 800X
8)kove 450 rally
9) ducati hypermotard 698 ( εδώ χαλάλι οσο κάνει να έχεις τη τιμή να Καβάλας το καλύτερο και πιο ακραίο μονοκύλινδρο μοτέρ που έχει φτιαχτεί.)
Λογικά, θα αναφέρεσαι σε ένα ΠΟΛΥ ακριβό διαμέρισμα!!! :laugh:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο Χρήστος στη kawasaki χάθηκε στον χωροχρόνο. Κάποια στιγμή είχε πάθει freeze, είχε κάνει απλά lock στο Z1000sx και νόμιζα πως είχε σβήσει από μπαταρία!

Γενικά πάθαμε μια ζημιά με τα kawasaki τουλάχιστον εγώ ο Χρήστος και ο Δημήτρης.

Καλά ο Μαρμαράς είναι bmwdikos είχε λοκαρει το Μ και είχε ένα βλέμμα σα να έπεφτε μετεωρίτης! Είναι οντως όλη η σειρά Μ παραπάνω από εντυπωσιακη! και ο αμπεμπαμλομ είναι κατεμικος δεν έπαθε την ίδια πλάκα. Τι σου είναι τα γούστα και οι προτιμήσεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λογικά, θα αναφέρεσαι σε ένα ΠΟΛΥ ακριβό διαμέρισμα!!! :laugh:
Δυστυχώς με περίπου 95 καφετιά που βγαίνει περίπου η ζημιά στη λίστα που έβαλα άντε να πάρεις ένα 70αρι διαμέρισμα 30ετιας σε μια μέτρια περιοχή και ούτε? Συνεπώς αφού τα βάλαμε κάτω και σοβαρό διαμέρισμα δε παίρνουμε πάμε αύριο για kawasaki!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δυστυχώς με περίπου 95 καφετιά που βγαίνει περίπου η ζημιά στη λίστα που έβαλα άντε να πάρεις ένα 70αρι διαμέρισμα 30ετιας σε μια μέτρια περιοχή και ούτε? Συνεπώς αφού τα βάλαμε κάτω και σοβαρό διαμέρισμα δε παίρνουμε πάμε αύριο για kawasaki!!
Πάμε!
Εγώ μέσα είμαι!
Να τα κάνω δύο και αυτά! :happy:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία έκθεση, χορταστική και με πληθώρα μοντέλων, οι Κινέζοι έχουν κάνει δυναμική είσοδο τα τελευταία χρόνια και έχουν αρπάξει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα. Ωστόσο φαίνεται η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής συγκριτικά με τα υπόλοιπα μοντέλα ιαπωνικών και ευρωπαίων κατασκευαστών. Προσωπική πεποίθηση είναι ότι η αγορά θα αρχίσει να φτιάχνει αναβάτες δύο οικονομικών ταχυτήτων με τα αντίστοιχα μοτοσακά τους, πράγμα που μόνο καλό μπορεί να θεωρηθεί αφενός για να επηρεαστεί ο ανταγωνισμός προς όφελος του καταναλωτή αφετέρου να υπάρχουν μοτοσκατά για όλα τα βαλάντια.

Ξεκινάω με το κόσμημα της έκθεσης. Υπάρχουν οι premium μοτοσυκλέτες, υπάρχει και η σειρά Μ της ΒΜW.

M1000XR παρέα με τον γέροντα





Δε θέλω να ξέρω πόσο έχουν αυτές οι ζάντες από ανθρακόνημα.





















Μ1000R & M1000RR









Ονειρεύεται πως στρίβει στη Laguna Seca



 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το αφεντικό κάνει δημόσιες σχέσεις. Ο Βασίλης φοβερός τύπος, προσγειωμένος και ταπεινός όσο πρέπει.





 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
S 1000 XR MY24. Dreambike αλλά δυστηχώς στον θεό τιμολογιακά.







 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
F 900 GS MY24.

Δείχνει πολύ καλό σύνολο, πολλά υποσχόμενη μοτοσυκλέτα η οποία θα εκθρονίσει από τον θρόνο πολλά μαρκετινίστικα μοτόρια. Χωρίς φανφάρες και σάλτσες. Τόσο, όσο.













 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φέτος πραγματικά η έκθεση αξίζει κάθε ευρώ. Ήταν τόσο καλή που ένιωσα πως το Piaggio Group έκανε πολύ άσχημα που δεν ήταν εκεί. Το ίδιο ισχύει για τη Harley και Fantic Motor. Κρίμα για αυτούς και για εμάς.

Αν ήθελα και μπορούσα να πάρω μια μεγάλη μηχανή αυτή που μου έκλεψε τη καρδιά ήταν η Super Adventure 1290 R και μάλιστα με τη flat σέλα (οτιδήποτε άλλο σε μεγάλο κυβισμό μου πέρασε αδιάφορο).
Από Kawasaki λατρεύω το ZX-4RR και W800.
Yamaha Tenere 700 World Rally και βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες και τις δυο νέες εκδόσεις (Extreme και Explorer). Επίσης XSR900 GP, υπέροχο!
AJP, αν αγόραζα σήμερα ένα για Travel Enduro δε θα κοίταγα τίποτα άλλο εκτός από PR7.
Στη Honda μου κλέβει τη καρδιά το CBR600RR και είδα συμπαθητικά το CBR650R που είχα δει μόνο από φωτό για πιο πρακτική χρήση ή και ταξιδιωτική (δε μιλάω για το CB650R). Africa Twin ωραία αλλά έχω ξεσυνηθίσει αυτό το πολύ μέσα κάθισμα.
Στη Suzuki φοβερή σέλα η Hayabusa αλλά μοτοσυκλέτα που δε βρίσκει πλέον πεδίο στις Ευρωπαϊκές οδούς με τόσους περιορισμούς. Μου άρεσε πολύ το Katana σε αυτό το σκούρο μπλε χρώμα αλλά ο συμπλέκτης είναι πολύ βαρύς. V-Strom 800DE πολύ ωραίο και στα νέα χρώματα, το χτύπαγα.
BMW F900GS πολύ όμορφο στο μάτι αλλά η καβάλα του εμένα δεν μου άρεσε, δεν τα ταιριάξαμε. Όσο λεπτή σιλουέτα φαίνεται όταν το κοιτάς τόσο μου φάνηκε μη εργονομικό στη χωμάτινη χρήση με ένα ντεπόζιτο αρκετά ογκώδες. Στην όρθια θέση ήταν απογοητευτικό για μένα, τα πόδια δεν έκλειναν καλά και επίσης με χάλαγαν τα πλαστικά που ήταν τοποθετημένα σαν λέπια στο εμπρός τμήμα και νομίζω πως στη πρώτη τούμπα χωρίς κάγκελα θα γινόταν φύλλο και φτερό. Επίσης πολύ ντυμένος με πλαστικά ο κινητήρας, προφανώς σε μια προσπάθεια να περιορίσουν τον άσχημο θόρυβο που παράγει από την εποχή 850 αυτό το μοτέρ. Τεσπά, για να μη πλατιάζω, η προσωπική μου άρνηση ότι δεν ταιριάξαμε καθόλου εργονομικά. Τα XR -και όχι άδικα- έκλεψαν την παράσταση. Για το R1300GS μάλλον θα αποφύγω να διατυπώσω άποψη. ΒΜW που θα "έβλεπα", XR1000S, σειρά RnineT, R1250RS και R1250R, the END.
KOVE τα αναμενόμενα, ωραίο και το 800 Pro και το 450 Rally με ένα μοναδικό σχόλιο ότι οι πατούσες μου στη φυσική θέση έβρισκαν και στα δυο μηχανάκι στην εξάτμιση στην όρθια θέση. Σε αυτά τα λεφτά όμως, μικρό το κακό.
Himalayan.... δε νομίζω πως είναι σωστά εργονομικά στημένο με προσανατολισμό το χώμα. Το έβλεπα όμως ως έναν ταξιδευτή που θα προσεγγίζει χωμάτινους δρόμους σε μεγάλα ταξίδια, Αν και πάλι εκεί μου τα χαλάει το βάρος του.
MV αριστουργήματα για το σαλόνι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προδότης απλά....

 
Top Bottom