Έτοιμο το νέο Super Adventure!

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Δεν έχει πιάσει σε πωλήσεις την βαυαρική εταιρεία και για αυτό κάνει άλλη μια κίνηση "κατ εμε" λανθασμένη, δεν μπορεί να βρίσκονται στα mega on of τόσα μοντέλα στην ίδια εταιρεία, σκέψου τώρα που μιλάμε να έχεις πάρει το 1190 και ξαφνικά να βλέπεις να πηγαίνει στο πάτο από την ίδια την εταιρεία γιατί μην μου πειτε ότι θα το προωθήσει, ιδικά στην Αμερική όπου από κει περίμεναν να κάνουν την διαφορά έφαγαν πόρτα. Οι λάτρεις αυτής τις εταιρείας έχουν μείνει στο 990.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Η KTM κατά την γνώμη μου προσπαθεί να αλλάξει κάπως την "super extreme" εικόνα που έχει χτίσει τόσα χρόνια για να απευθυνθεί σε διαφορετική κατηγορία κοινού .... κύριος ηλικιακά !!!! κακά τα ψέματα εκεί είναι τα λεφτά....όχι στους πιτσιρικάδες !!!

Η πεπατημένη συνταγή της BMW με απλό και adventure ίσως αποδώσει....ίσως και όχι ...γιατί αν το σκεφτεί κάνεις...το κόλπο (GS - GS Adventure) πιο πολύ marketing είναι παρά ουσία ...ουσιαστικές διάφορες... το ντεπόζιτο και τα 20 χιλιοστά στην διαδρομή της ανάρτησης ...μετά λίγο τα μασπιε και η σκάρα ....και το "after sales" μια χαρά κρατεί !!!!

αν ρωτήσει κανείς τούς χωματαδες πιο προτιμούν...το 80% θα σου πουν το απλό ...!!!!

Βέβαια η ΒMW για το GS έχει αυτό που λένε στην αγορά, "Brand Name" με Αρχ!δ!Α ....δεν πουλάει πλέων το προϊόν το ίδιο ...αλλά η "ιδέα" και ο "κόσμος" που έχει χτιστεί γύρο από αυτό ...!!!!!


κατά την γνώμη μου ..καλά κάνει η ΚΤΜ ...δεν έχει και πολλές επιλογές ......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η KTM κατά την γνώμη μου προσπαθεί να αλλάξει κάπως την "super extreme" εικόνα που έχει χτίσει τόσα χρόνια για να απευθυνθεί σε διαφορετική κατηγορία κοινού .... κύριος ηλικιακά !!!! κακά τα ψέματα εκεί είναι τα λεφτά....όχι στους πιτσιρικάδες !!!

Η πεπατημένη συνταγή της BMW με απλό και adventure ίσως αποδώσει....ίσως και όχι ...γιατί αν το σκεφτεί κάνεις...το κόλπο (GS - GS Adventure) πιο πολύ marketing είναι παρά ουσία ...ουσιαστικές διάφορες... το ντεπόζιτο και τα 20 χιλιοστά στην διαδρομή της ανάρτησης ...μετά λίγο τα μασπιε και η σκάρα ....και το "after sales" μια χαρά κρατεί !!!!

αν ρωτήσει κανείς τούς χωματαδες πιο προτιμούν...το 80% θα σου πουν το απλό ...!!!!

Βέβαια η ΒMW για το GS έχει αυτό που λένε στην αγορά, "Brand Name" με Αρχ!δ!Α ....δεν πουλάει πλέων το προϊόν το ίδιο ...αλλά η "ιδέα" και ο "κόσμος" που έχει χτιστεί γύρο από αυτό ...!!!!!


κατά την γνώμη μου ..καλά κάνει η ΚΤΜ ...δεν έχει και πολλές επιλογές ......

Σωστός!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Διάβασα όλα τα παραπάνω τα αποδέχομαι όλα,ειναι λογικά
αλλά κάτι μου λεει μέσα μου οτι ειναι λάθος κίνηση!!!!
Η κάτι έχουν δει και αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να προβούν σε τέτοια κίνηση (καινούργια μοντέλα άλλων εταιρειών )
Δε ξέρω έχω λιγο μπερδευτεί με αυτή την κίνηση της ktm
Ειναι σίγουρο οτι ο χρόνος θα μας δειξη τι συμβαίνει και τα αποτελέσματα !!!!
 

petros46

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
XTZ750
Να δω τι σχολια θα κανετε για το ψηλο χιλιαρι της bmw :D :p ειναι αλλη κατηγορια με 17αρες ζαντες, μην τα συγκρινετε με αντβε.. Υπηρχε και το smt παλιοτερα.. Οποτε εχουμε bmw s1000xr (ή οπως ονομαστει), multistrada, το super ktm, caponord(?) και οποια αλλη βλακεια εμφανιστει τα οποια το παιζουν υπερμοταρντ-superbike με μεγαλυτερες διαδρομες και τουριστικες δυνατοτητες.. Πολλες εταιριες εχουν, αρα καποιοι αγοραζουν...Το κτμ θα ειναι δυστυχως καλυτερο παλι :p
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μου καραγουσταρει το 1190,δεν θα με χαλαγε το 1290...........εαν ειχα το μετρητο.:pc:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να δω τι σχολια θα κανετε για το ψηλο χιλιαρι της bmw :D :p ειναι αλλη κατηγορια με 17αρες ζαντες, μην τα συγκρινετε με αντβε.. Υπηρχε και το smt παλιοτερα.. Οποτε εχουμε bmw s1000xr (ή οπως ονομαστει), multistrada, το super ktm, caponord(?) και οποια αλλη βλακεια εμφανιστει τα οποια το παιζουν υπερμοταρντ-superbike με μεγαλυτερες διαδρομες και τουριστικες δυνατοτητες.. Πολλες εταιριες εχουν, αρα καποιοι αγοραζουν...Το κτμ θα ειναι δυστυχως καλυτερο παλι :p
το θεμα με την bmw ειναι οτι εχει δυο τυπου κινητηρες εναν μποξερ και τον αλλον εν σειρα(για τα μεγαλα)
η ktm εχει εναν δυκιλινδρο v που επι της ουσιας τον υποκυβιζει η τον υπερκυβιζει δηλαδη καμια αλαγη για καποιον που δεν ειναι και πολυ γνωστης
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
νομιζω οτι σιγα σιγα η πρωτια στην κατηγορια θα αλλάξει χέρια, ακομα και απο τους δημοσιογράφους δοκιμαστες που ειναι ταγμένοι bmwδακιδες., και το βρίσκω λογικο,
μιας και σε τομείς οπως μοτερ/ροπή, αξιοπιστία, και οδιγική συμπεριφορα (έχοντας οδηγήσει το 1190)....ειναι πιο μπροστα ΚΤΜ (κατ εμε). οσο για το 1290 super adventure,
θα ηταν λάθος και κριμα ενα τετοιο μοτερ να το βρισκεις μονο σε ενα μηχανακι....στην κατηγορια RT να δω η KTM ποτε θα βγάλει μηχανακι!
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Εγώ θα ήθελα πραγματικά να γνωρίσω κάποιον που πήρε το 1190, το ήπιε, είδε πως του πέφτει λίγο και τώρα βάζει πλώρη για το 1290.
Οταν γυρίσει ο Μητσάκης τον ρωτάμε .....
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
...παντως αρκετα προβληματα ακουω/διαβαζω για το 1190adv...οπότε θα ειμαι επιφυλακτικος και για το νεωτερο 1290 μεχρι να δειξει οτι οντως κατι αλλαξε δραματικα προς το πιο απροβληματιστο...και ισως πρεπει να κοιταξουν ολες οι εταιρειες,ενα μοτο που κοστιζει-ειδικα σημερα στην Ελλαδα-μια μικρη περιουσια,να ανταποκρινεται σε οσα υποσχονται.Και μαλιστα οσο δυνατο "αναιμακτα" για τον πιθανο ιδιοκτητη.Γιατι ναι μεν γουστα και ομορφιες αλλά ...
Κώστα, τι ακριβώς προβλήματα έχεις ακούσει / διαβάσει για το 1190 ? μιλάς για Ελλάδα ή παντού ?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα, τι ακριβώς προβλήματα έχεις ακούσει / διαβάσει για το 1190 ? μιλάς για Ελλάδα ή παντού ?
Δημητρη στο ξενο Φορουμ της ΚΤΜ γραφουν καποια στοιχεια...προσωπικα μιλουσα για γνωστο απο αλλο φορουμ ο οποιος το πηρε "κουτα" και μεχρι τωρα σε πολυ λιγα χιλιομετρα εχει τραβηξει Γολγοθα...και ειναι ξενερωμα να εχει δωσει ενα σκασμο λαλάκια κ να μην το ευχαριστιεται,γιατι σαν μοτοσυκλετα αξιζει ρε γμτ.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εχω εγω 1190 και μπορω να πω την γνωμη μου.
Τα περισοτερα προβληματα ειναι κουταμαρες... (του τυπου χρηση του master κλειδιου και κλειδωνει η ECU κτλ.)

Το βασικο προβλημα ειναι το φιλτροκουτι που δεν ειναι στεγανο για χωμα, μπαζει σκονη στα σωματα το οποιο ομως λυνετε με φιλτρα UNI και DNA ανευ κοστους απο την ΚΤΜ. Αλλωστε το 1190 δεν ειναι για χωμα.
Στο πλαινο σταντ σπανε τα ελατηρια , Εγινε ανακληση με νεα ελατηρια.
Λαθος μετρηση ταχυτητας στο κοντερ λογω software bug. Λυθηκε και αυτο.
Θερμοκρασια στα ποδια. Σε αυτο "παιζει" που ζεις και τι χρηση κανεις.

Εγω παντως δεν κανενα προβλημα so far. Εκτος απο την σελα που θα ηθελα μια σαν του GS :)

Να σημειωσω οτι το 1190 δεν ειναι σε καμια περιπτωση συγκρισημο με το 950-990.
Το 1190 ειναι καθαρα ασφαλτινο.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εχω εγω 1190 και μπορω να πω την γνωμη μου.
Τα περισοτερα προβληματα ειναι κουταμαρες... (του τυπου χρηση του master κλειδιου και κλειδωνει η ECU κτλ.)

Το βασικο προβλημα ειναι το φιλτροκουτι που δεν ειναι στεγανο για χωμα, μπαζει σκονη στα σωματα το οποιο ομως λυνετε με φιλτρα UNI και DNA ανευ κοστους απο την ΚΤΜ. Αλλωστε το 1190 δεν ειναι για χωμα.
Στο πλαινο σταντ σπανε τα ελατηρια , Εγινε ανακληση με νεα ελατηρια.
Λαθος μετρηση ταχυτητας στο κοντερ λογω software bug. Λυθηκε και αυτο.
Θερμοκρασια στα ποδια. Σε αυτο "παιζει" που ζεις και τι χρηση κανεις.

Εγω παντως δεν κανενα προβλημα so far. Εκτος απο την σελα που θα ηθελα μια σαν του GS :)

Να σημειωσω οτι το 1190 δεν ειναι σε καμια περιπτωση συγκρισημο με το 950-990.
Το 1190 ειναι καθαρα ασφαλτινο.

Ποιο έχεις φίλος το R..???
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
το απλό για μενα είναι ένα ψηλό πιστιάρικο..,αλλα σαφώς ποιο τουριστάδικο.,,κάτι σαν το 1050 το Triumph.,.
το 1190R είναι για εκτος δρόμου.,παιχνίδια

τεσπα ας το δούμε και το καινούριο της ΚΤΜ ότι και να είναι θα είναι σίφουνας.,.:)
και ο καιρός θα δίξει.,
προσωπική μου άποψη είναι πως το θέλω πάντως με διαφορικό.,
όλοι σε αυτην την κατηγορία τα έχουν έτσι .,.yamaha triumph κτλ.,
δεν διανοήτε για μένα σε αυτη την κατηγορία η αλυσίδα.,.,
 
Top Bottom