-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ- Εξοπλισμός αναβάτη για Off-Road/Adventure

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Σιγά σιγά αναρρώνω από στρεπτικό κάταγμα καρπού (κάταγμα colles) μετά από πτώση σε δρόμο μέτριας δυσκολίας που είχα περάσει ξανά 3-4 φορές. Τελικά φάνηκα τυχερός και δεν χρειάστηκε ανοιχτή ανάταξη (το συγκεκριμένο κάταγμα, σε ηλικίες άνω των 55-60, πάει κατευθείαν χειρουργείο). Δεν ήταν βέβαια όλα ρόδινα καθώς η πρώτη ανάταξη έφυγε από τη θέση της, πράγμα σύνηθες για το συγκεκριμένο τύπο κατάγματος και χρειάστηκε μετά από 4 μέρες να επναληφθεί χωρίς αναισθησία αυτή τη φορά!! Ακολούθησαν 20 αγχωτικές μέρες μέχρις ότου να είμαστε σίγουροι ότι το κόκκαλο σταθεροποιηθήκε σε αποδεκτή θέση (φυσικά όχι στο 100%).

Η σύγκρουση ήταν αρκετά σφορδρή με το κεφάλι μου να σκάει με το πρόσωπο στο ανάχωμα. Εάν δεν φορούσα μάσκα αλλά σκέτο κράνος, που πιθανότατα θα το είχα ανοιχτό λόγω ζέστης, σίγουρα θα είχα τραυματίσει τα μάτια μου. Επίσης το δεξί γόνατο χτήπησε πάνω στο τεπόζιτο με αποτέλεσμα ένα ωραιότατο βαθούλωμα αλλά εγώ δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα μέσα από την επικαλαμίδα.

Παιδιά εξοπλισμό!!! Όσο καλύτερο και περισσότερο μπορείτε!! Σε περίπτωση στραβής καλό είναι να ελαττώσουμε όσο γίνεται τις πιθανότητες να βάλουμε σε περιπέτειες τόσο τον εαυτό μας αλλά και την οικογένειά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σιγά σιγά αναρρώνω από στρεπτικό κάταγμα καρπού (κάταγμα colles) μετά από πτώση σε δρόμο μέτριας δυσκολίας που είχα περάσει ξανά 3-4 φορές. Τελικά φάνηκα τυχερός και δεν χρειάστηκε ανοιχτή ανάταξη (το συγκεκριμένο κάταγμα, σε ηλικίες άνω των 55-60, πάει κατευθείαν χειρουργείο). Δεν ήταν βέβαια όλα ρόδινα καθώς η πρώτη ανάταξη έφυγε από τη θέση της, πράγμα σύνηθες για το συγκεκριμένο τύπο κατάγματος και χρειάστηκε μετά από 4 μέρες να επναληφθεί χωρίς αναισθησία αυτή τη φορά!! Ακολούθησαν 20 αγχωτικές μέρες μέχρις ότου να είμαστε σίγουροι ότι το κόκκαλο σταθεροποιηθήκε σε αποδεκτή θέση (φυσικά όχι στο 100%).

Η σύγκρουση ήταν αρκετά σφορδρή με το κεφάλι μου να σκάει με το πρόσωπο στο ανάχωμα. Εάν δεν φορούσα μάσκα αλλά σκέτο κράνος, που πιθανότατα θα το είχα ανοιχτό λόγω ζέστης, σίγουρα θα είχα τραυματίσει τα μάτια μου. Επίσης το δεξί γόνατο χτήπησε πάνω στο τεπόζιτο με αποτέλεσμα ένα ωραιότατο βαθούλωμα αλλά εγώ δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα μέσα από την επικαλαμίδα.

Παιδιά εξοπλισμό!!! Όσο καλύτερο και περισσότερο μπορείτε!! Σε περίπτωση στραβής καλό είναι να ελλαττώσουμε όσο γίνεται τις πιθανότητες να βάλουμε σε περιπέτειες τόσο τον εαυτό μας αλλά και την οικογένειά μας.
Δυστυχώς χέρια-καρπός δεν υπάρχει προστασία να τα σώσει. Η μόνη άμυνα είναι να είσαι καλά ντυμένος γύρω γύρω και να ΄΄κρύψεις΄΄ αν γίνεται τα χέρια σου στη πτώση και να ρίξεις το βάρος αλλού να εκτονωθεί η ταχύτητα. Να αποφύγεις πάσει δυνάμει κάποια κίνηση στήριξης με τα χέρια (άσε που είναι ανούσια). Φυσικά όλα αυτά στη θεωρία και αν γίνεται βάσει ταχύτητας αλλιώς όπου μας βγάλει πάμε..

Πολλά περαστικά εύχομαι, γερός και δυνατός σύντομα!!
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Δυστυχώς χέρια-καρπός δεν υπάρχει προστασία να τα σώσει. Η μόνη άμυνα είναι να είσαι καλά ντυμένος γύρω γύρω και να ΄΄κρύψεις΄΄ αν γίνεται τα χέρια σου στη πτώση και να ρίξεις το βάρος αλλού να εκτονωθεί η ταχύτητα. Να αποφύγεις πάσει δυνάμει κάποια κίνηση στήριξης με τα χέρια (άσε που είναι ανούσια). Φυσικά όλα αυτά στη θεωρία και αν γίνεται βάσει ταχύτητας αλλιώς όπου μας βγάλει πάμε..

Πολλά περαστικά εύχομαι, γερός και δυνατός σύντομα!!
Ευχαριστώ Βαγγέλη!! Καλά πάμε, έχω ξενικήσει και τις βολτούλες μου, έβαλα και στο Tenere μια τιμονάρα ProTaper μούρλια :ll:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ποτέ μα ποτέ μην κάνετε έκπτωση στον εξοπλισμό σας, είτε πάτε αργά είτε πάτε γρήγορα πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο... Η στραβή μπορεί να γίνει εκεί που δεν το περιμένεις ακόμα και στον πιο απλό χωματόδρομο, οπότε είναι must να είμαστε εξοπλισμένοι όσο το δυνατόν καλύτερα. Πριν χρόνια βγήκα από μια διαδρομή εντουρο πραγματικά πολύ ζορική. Και στη φλαταδουρα που ακολούθησε απλά ακούμπησε το πόδι μου κάτω με δύναμη με αποτέλεσμα να σπάσω την κνήμη και να κόψω 2 χιαστούς... Την συνέχεια για αποκατάσταση δε θέλω να την θυμάμαι καν ούτε το κόστος για να μπορέσει το πόδι μου να γίνει ξανά λειτουργικό. Φόραγα τα πάντα κι όμως εγινε, κάνεις από τη παρέα δεν μπορούσε να το χωνέψει δεδομένου ότι δεν έπεσα καν.. Για αυτό έκπτωση στον εξοπλισμό δεν κάνουμε Ποτέ.
Από αυτά που λες, το συμπέρασμα είναι ότι αν είναι να σου τύχει κάτι, και καλό εξοπλισμό να φοράς δεν γλυτώνεις.:D
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Από αυτά που λες, το συμπέρασμα είναι ότι αν είναι να σου τύχει κάτι, και καλό εξοπλισμό να φοράς δεν γλυτώνεις.:D
Επειδή το έπαθε φιλος προσφατα το ιδιο, στο Μαμαλη που ειχα πάει και φόραγε κ asterisk, δεν θέλω καν να σκεφτομαι τι θα ειχε συμβεί χωρις αυτές.... Καλύτερα καλος εξοπλισμος να αποφευγουμε τα χειρότερα...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δυστυχώς χέρια-καρπός δεν υπάρχει προστασία να τα σώσει. Η μόνη άμυνα είναι να είσαι καλά ντυμένος γύρω γύρω και να ΄΄κρύψεις΄΄ αν γίνεται τα χέρια σου στη πτώση και να ρίξεις το βάρος αλλού να εκτονωθεί η ταχύτητα. Να αποφύγεις πάσει δυνάμει κάποια κίνηση στήριξης με τα χέρια (άσε που είναι ανούσια). Φυσικά όλα αυτά στη θεωρία και αν γίνεται βάσει ταχύτητας αλλιώς όπου μας βγάλει πάμε..

Πολλά περαστικά εύχομαι, γερός και δυνατός σύντομα!!
Λεφτά να χεις και όλα υπάρχουν.
 

Jimmysds

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Λίγο από όλα
Από αυτά που λες, το συμπέρασμα είναι ότι αν είναι να σου τύχει κάτι, και καλό εξοπλισμό να φοράς δεν γλυτώνεις.:D
Οχι δεν ειναι ετσι, μια χαρα γλυτωνεις αν σκεφτεις οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ χειροτερο το αποτελεσμα:)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λεφτά να χεις και όλα υπάρχουν.
Να κάτι που δεν έχω,αλλά δεν το βλέπω Ελλάδα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Μια εναλλακτική άποψη...
Εγώ ακριβώς απο αυτές τις ιστορίες απέφευγα πάντα τα Braces και επιμένω στην παραδοσιακή επιγονατίδα. Ειδικά επειδή γενικά έχω τη τάση να χτυπάω πόδι πολλές φορές κάτω άμα πάει να φύγει η μηχανή.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Βαγγέλη συγνώμη αλλά κανείς λάθος...Το πρώτο που παθαίνει ζημία είναι οι σύνδεσμοι του γόνατος αν βάζεις " πόδια κάτω ". Ο τύπος έπαθε κάτι ακραίο αλλά οι άλλοι 99/100 έσωσαν το πόδι τους με το brace. Είναι σαν να λέμε μην φοράς κράνος γιατί σε στουκα θα σου σπάσει τον αυχένα, μπορεί να συμβεί σε ακραία κατάσταση, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες φορές θα σε σώσει.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εγω παλι θα συμφωνησω με τον Βαγγο.
Τα knee brakes ηρθανε καποτε για να παρεχουν support σε αγωνιζομενους ΜΧ με τραυματισμους σε χιαστους ωστε να μπορουν να αγωνιζονται και μετα γινανε μοδα,για προληψη απλα κρατας τα ποδια γυμνασμενα και ψηλα.Εμενα τον προηγουμενο μηνα μου(παρων ησουνα) γυρισε το ποδι πανω απ το οριο γιατι μαγκωσε αναμεσα στον σκελετο και σε βραχο χωμενο στο εδαφος,απ το γυρισμα μου γυρισε ο αστραγαλος και ανοιξε η κνημη(καταγμα),το γονατο την γλυτωσε (φοραω απλες επιγονατιδες).
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Υπάρχουν και οι 2 απόψεις περί kneebrace, επειδή πρόσφατα φιλος με kneebrace χτυπησε και ραγισε κνημη κοντα στο γόνατο σαν το χτύπημα του τύπου στο βίντεο, όπως ξανά ανέφερα δεν ξέρω τι θα ειχε συμβεί χωρις αυτές, δλδ με απλή επιγονατιδα, νομίζω πως ο τραυματισμός θα ηταν χειρότερος... Κατω απο το βίντεο που ανέβηκε παραπάνω έχει αρκετά σχόλια από οδηγούς και νομίζω οι περισσότεροι αναφερουν ότι με kneebrace έχουν σωθεί από αρκετούς τραυματισμους ... Παντως σε βαζει και σε σκεψεις το βίντεο.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Υπάρχουν και οι 2 απόψεις περί kneebrace, επειδή πρόσφατα φιλος με kneebrace χτυπησε και ραγισε κνημη κοντα στο γόνατο σαν το χτύπημα του τύπου στο βίντεο, όπως ξανά ανέφερα δεν ξέρω τι θα ειχε συμβεί χωρις αυτές, δλδ με απλή επιγονατιδα, νομίζω πως ο τραυματισμός θα ηταν χειρότερος... Κατω απο το βίντεο που ανέβηκε παραπάνω έχει αρκετά σχόλια από οδηγούς και νομίζω οι περισσότεροι αναφερουν ότι με kneebrace έχουν σωθεί από αρκετούς τραυματισμους ... Παντως σε βαζει και σε σκεψεις το βίντεο.
Εγώ κατάλαβα από το επιχείρημα του παιδιού ότι ήταν θέμα κρούσης και εκτονώθηκε εκεί. Υπάρχουν και μελέτες που δείχνουν ότι σε εξτριμ καταστάσεις μπορεί να συμβεί είτε στην κνήμη είτε στον μηρό κάταγμα. Αλλά το βελτίωσαν πολλές εταιρείες στα brace τους δημιουργώντας αδύναμο σημείο στην άρθρωση έτσι όταν φάει γερό τράκο να σπάει στη μέση αντί να σπάει το κόκαλο. Σε χτύπημα καθετο κρούσης προς τα κάτω δεν ξέρω αν υπάρχει προστασία. Και μπορεί το παλικάρι να λέει ότι θα προτιμούσε να έχει κόψει τένοντες από το σπασμένο κόκαλο λόγο πόνου, αλλά το κόκαλο γίνεται, τα αλλά μένουν ελαττωματικά για όλη σου τη ζωή. Χωριά ότι δεν ξέρουμε τι άλλο μπορεί να πάθαινε αν δεν φορούσε το brace.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη συγνώμη αλλά κανείς λάθος...Το πρώτο που παθαίνει ζημία είναι οι σύνδεσμοι του γόνατος αν βάζεις " πόδια κάτω ". Ο τύπος έπαθε κάτι ακραίο αλλά οι άλλοι 99/100 έσωσαν το πόδι τους με το brace. Είναι σαν να λέμε μην φοράς κράνος γιατί σε στουκα θα σου σπάσει τον αυχένα, μπορεί να συμβεί σε ακραία κατάσταση, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες φορές θα σε σώσει.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε ξέρω βρε Δημήτρη μου, ούτε γιατρός είμαι ούτε το έχω ψάξει τόσο. Ακούω και τις δύο απόψεις και προτείνω ειδικά σε όποιον έχει θέματα με τα γόνατα του να συτμβουλευτεί ένα γιατρό εξειδικευμένο αν πρέπει να φοράει Brace και τί είδους Brace πρέπει να φοράει.

Εγώ πες είμαι της σχολής κόρακα και φυσικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν προτείνω σε κανένα τίποτα. Μόνο να το ψάξει, να μιλήσει αν μπορεί με ένα ορθοπαιδικό και να αποφασίσει.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν ξέρει ένας απλώς ορθοπεδικός να απαντήσει σωστά σε τέτοια θέματα.
Εμένα ορθοπεδικοί μου είχαν πει όταν ήμουν μικρός και είχα πρόβλημα με τη μέση (δισκοπάθεια) να μην ανεβαίνω σε μηχανή γιατί καταπονώ τη μέση μου. Και εγώ διαπίστωσα ότι η μηχανή είναι το απόλυτο φάρμακο για τη μέση μου. Ακόμη κι αν είχα πιαστεί και δεν μπορούσα να περπατήσω καλά-καλά, με μία μεγάλη βόλτα με τη μηχανή γινόμουν περδίκι. Το χειρότερο ήταν να κάθομαι ή σε καρέκλα ή στο αυτοκίνητο, αλλά όχι στη μηχανή στην όρθια θέση του εντούρο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ξέρει ένας απλώς ορθοπεδικός να απαντήσει σωστά σε τέτοια θέματα.
Εμένα ορθοπεδικοί μου είχαν πει όταν ήμουν μικρός και είχα πρόβλημα με τη μέση (δισκοπάθεια) να μην ανεβαίνω σε μηχανή γιατί καταπονώ τη μέση μου. Και εγώ διαπίστωσα ότι η μηχανή είναι το απόλυτο φάρμακο για τη μέση μου. Ακόμη κι αν είχα πιαστεί και δεν μπορούσα να περπατήσω καλά-καλά, με μία μεγάλη βόλτα με τη μηχανή γινόμουν περδίκι. Το χειρότερο ήταν να κάθομαι ή σε καρέκλα ή στο αυτοκίνητο, αλλά όχι στη μηχανή στην όρθια θέση του εντούρο.
Γίναμε και μηχανικοί επειδή δεν βρίσκαμε μάστορα, γίναμε μάγειροι για να φάμε, γίναμε βιολόγοι με τα εμβόλια, θα γίνουμε και γιατροί να δουμε αν θα αγοράσουμε Brace?!

Ε όχι..
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Γίναμε και μηχανικοί επειδή δεν βρίσκαμε μάστορα, γίναμε μάγειροι για να φάμε, γίναμε βιολόγοι με τα εμβόλια, θα γίνουμε και γιατροί να δουμε αν θα αγοράσουμε Brace?!

Ε όχι..
Ξέχασες διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών, γεωπολιτικής και οικονομικοί αναλυτές για να αναλύσουμε το κόβε. Στα ποδάρια θα κολλήσουμε; Χαχα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γίναμε και μηχανικοί επειδή δεν βρίσκαμε μάστορα, γίναμε μάγειροι για να φάμε, γίναμε βιολόγοι με τα εμβόλια, θα γίνουμε και γιατροί να δουμε αν θα αγοράσουμε Brace?!

Ε όχι..
Στην Ελλάδα πρέπει να είσαι από όλα, και γιατρός και πολιτικός μηχανικός και δικηγόρος και λογιστής.
Τουλάχιστον να έχεις κάποιες γνώσεις για να μπορείς να αξιολογείς και να ψάχνεις για τον κατάλληλο.
Αφού δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι θέλει και δεν αποζημιώνεται ποτέ ο πελάτης ότι και να πάθει.
Αν πας στην τύχη σε κάποιον επαγγελματία είναι μεγάλη ζαριά και το πιθανότερο την πάτησες.
Έτσι έχω δει να την πατάνε οι Ευρωπαίοι που έρχονται στην Ελλάδα.
 
Top Bottom