Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Κάπου εκεί είναι η τιμή .
Ο Μπουδρος πήρε ένα τώρα τελευταία απ' ότι ξέρω στο ταληράκι αν δε κάνω λαθος
Άποψη μου είναι ότι πρέπει να είναι κάτι πολύ εξαιρετικό για να δώσεις 5.000 ευρώ είτε σε οριτζιναλ κατάσταση είτε με αρκετά έξτρα.

Τα μεταχειρισμένα οποιασδήποτε μάρκας και ειδικά όσα είναι 15 ετών +, χρειάζονται μίνιμουμ 1000 ευρώ για να τα κυκλοφορήσεις στην καλύτερη.

Για ένα καλής κατάστασης r80-r100 θα έδινα maximum 3.500 ευρώ, αυτή είναι η τιμή τους.
Αν ήταν τα 5.000 ευρώ θα είχαν εξαφανιστεί όλα από τις αγγελίες.

Όσο για το αν είναι classic ή future classic και θα ανεβάσουν τιμή στο μέλλον - όπως τα παρουσιάζουν οι Έλληνες ιδιοκτήτες - δυστυχώς δε θα γίνουν ποτέ.
Ένα R90S και είναι και θα ανεβάσει τιμή. Ίσως και το πρώτο R80GS σε εντελώς ορίτζιναλ κατάσταση.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Καταρχήν, μηχανάκι ή αυτοκίνητο πάνω από 30 έτη είναι κλασικό.

Η τιμή καθορίζεται από την σπανιότητα του μοντέλου και την όσο πιο original κατάσταση του.

Δεν μπορεί ένα απλό R100 με μετατροπές και 100.000 χλμ, να πωλείται το ίδιο με ένα R100PD με 18.000 χλμ και με τα πάντα πάνω του απείραχτα και original. Έχω δει τέτοιο παράδειγμα πριν 2 χρόνια, με τα original Sahara πάνω του από το 1990!

3.500 είναι πολύ λίγα, θα έλεγα από 5-6.000 για τα περισσότερα και τα πιο καλά άνετα 7.000-8.000 ευρώ και αυτό στην χώρα μας, γιατί έξω οι τιμές είναι ακόμη πιο ανεβασμένες.

Προσωπικά, είχα πάρει ένα R100PD το 2007 στα 3.500 ευρώ, με το οποίο έκανα περίπου 40.000 χλμ και το οποίο πούλησα το 2013 6.000 ευρώ, χωρίς κανένα κέρδος βέβαια, αφού είχα ρίξει αρκετά χιλιάρικα παραπάνω ( και σε ζημιές και σε μετατροπές).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχεις οδηγήσει ποτέ παλιό διβάλβιδο boxer φορτωμένο και να κατεβαίνεις ορεινά κατηφορικά κομμάτια, έστω και ήρεμα όπως λες?
Έχω το R80GS από το 1988. Το κυκλοφορώ μέχρι σήμερα με μεγάλα διαλύματα χρόνων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Καταρχήν, μηχανάκι ή αυτοκίνητο πάνω από 30 έτη είναι κλασικό.

Η τιμή καθορίζεται από την σπανιότητα του μοντέλου και την όσο πιο original κατάσταση του.
Συμφωνούμε στο ότι εμπίπτει στην κατηγορία του κλασικού, όπως βέβαια και ένα DT200R.

Εννοείται ότι η τιμή καθορίζεται από την σπανιότητα και το αν είναι σε ορίτζιναλ μορφή και σε ποια κατάσταση.

Τα r100gs, r100gs pd, δεν τα λες σπάνια βέβαια.

Προσωπική άποψη οι τιμές που έχουν αυτή την τιμή στην αγορά δεν είναι αντιπροσωπευτικές ούτε της αξίας τους σαν εκδρομικού οχήματος (έστω και σήμερα) ούτε της αξίας του σαν κλασικού οχήματος ή μελλοντικού κλασικού.

Απευθύνονται σε κάποιον 50ρη που στα 20 του δεν είχε τα χρήματα να το πάρει και θέλει να ολοκληρώσει το τότε όνειρο του σήμερα, ίσως και ως αντίδοτο σε μια κρίση ηλικίας.
Γενικά απευθύνονται σε πολύ περιορισμένο κοινό, οι τιμές τους έχουν πιάσει ταβάνι και μάλλον θα πάνε και προς τα κάτω σύντομα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα R25, R26,27,50,51 που δεν ξεκολλάνε από τις τιμές που έχουν χρόνιαααα τώρα και γενικά δε φεύγουν.
Όταν φύγουν θα είναι σε πολύ μικρότερη τιμή απ' αυτήν του mobile.de και του car.gr.
Και μιλάμε για μοτοσυκλέτες 70 ετών πλέον.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω το R80GS από το 1987. Το κυκλοφορώ με διαλύματα χρόνων μέχρι σήμερα.
Βάλε μια φωτό από το μηχανάκι , παίζει να είναι μακράν από τα αγαπημένα μου , παρόλο που είμαι πολύ μικρότερος και δεν έχω ζήσει αυτή αυτή την εποχή .
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βάλε μια φωτό από το μηχανάκι , παίζει να είναι μακράν από τα αγαπημένα μου , παρόλο που είμαι πολύ μικρότερος και δεν έχω ζήσει αυτή αυτή την εποχή .
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Ρε συ Γιώργο έχω την εντύπωση ότι η μηχανή είναι του 1989 (2η γενιά gs με paralever). Κάνω κάποιο λάθος;
Όχι. Είναι 2η γενιά από 1988 μοντέλο και μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Για την ιστορία:
τιμή 11,900ευρώ, - ΕΠΩΛΗΘΗ

---όχι σε μένα, εγώ ποτέ δε θάπαιρνα μηχανή με λεπτό μπροστινό, κακά φρένα και χωρίς abs.
Ποια πουλήθηκε; Το PD στον Βαγιανελη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Όχι. Είναι 2η γενιά από 1988 μοντέλο και μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλαδή η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει 1988 ημ. πρώτης αδείας; ΩΠ! sorry. Σε μπέρδεψα με τον Γιώργος 1. Άκυρον!
Ποια πουλήθηκε; Το PD στον Βαγιανελη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι, αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά εγώ μετά τον μαύρο Σεπτέμβριο σβήνω ότι δεν έχει abs, ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες στιγμές και αντίο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ρε συ Γιώργο έχω την εντύπωση ότι η μηχανή είναι του 1989 (2η γενιά gs με paralever). Κάνω κάποιο λάθος;
Κοίταξα την άδεια κυκλοφορίας. Η άδεια βγήκε στις 22/8/1988.
Είχα δώσει προκαταβολή πολλούς μήνες πριν.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Κοίταξα την άδεια κυκλοφορίας. Η άδεια βγήκε στις 22/8/1988.
Είχα δώσει προκαταβολή πολλούς μήνες πριν.
Ναι, εγώ τα μπέρδεψα λίγο. Είναι 1η γενιά GS. Ήσουν μάλλον από τους πρώτους ιδιοκτήτες στην Ελλάδα.
Την (μεγάλη) προκαταβολή μήνες πριν αντικρύσεις την καλή σου τη θυμάμαι κι εγώ.
Να την κινείς συχνά για να μη γεράσει!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Θεωρώ ότι έχει γίνει.... τυπογραφικό λαθος!!!!
Δεν εξηγείται αλλιώς!!!!! :ha
Κι εγώ είχα κάνει λάθος σε ένα qashqai diesel του '19 και έχασα ένα μηδενικό.!
Στα 2100 σπάσανε τα τηλέφωνα από υποψήφιους.
Μετά το δεκάλεπτο που το διόρθωσα, ησυχία....
 
Top Bottom