Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αυτο εδω


το είχε πριν κανα μηνα στα 11.700, του στέλνω μυνημα να μου πει την καλυτερη τιμη και μου απανταει οτι δεν το δινω κατω απο 11,500


δεν του ξανααπαντησα, τώρα το δίνει 10.700...
Ναι αλλά τώρα είδε το καινούργιο και ξέρει ότι θα βγουν πολλά στην αγορά.

Βασικά το μεταχειρισμένο XR δεν έχει νόημα πλέον αν δεν είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από τα 17000 του Σουζούκι GX
 
Τελευταία επεξεργασία:

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ήμουν κοντά σε ένα ίδιο με κλιπον..
Σκάλωσα άσχημα και μου πήρε μια εβδομάδα να ξεσκαλώσω.

Το παρακάτω είναι με τιμόνι όπως πρέπει και θα το ήθελα!!! :oops:



ΔΕΝ μετανιώνω για το "ταπεινό" που πήρα.. ;)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ήμουν κοντά σε ένα ίδιο με κλιπον..
Σκάλωσα άσχημα και μου πήρε μια εβδομάδα να ξεσκαλώσω.

Το παρακάτω είναι με τιμόνι όπως πρέπει και θα το ήθελα!!! :oops:



ΔΕΝ μετανιώνω για το "ταπεινό" που πήρα.. ;)
Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι του '08.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δεν το πάρεις ή βρεις κι άλλη ίδια ειδοποίαααα....
Δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο μόνο.

Είχα δει τώρα τον Οκτώβριο ΚΤΜ στην Αγγλία που ο άνθρωπος είχε βάλει όλα τα power parts επάνω, είχε κάνει και κάποια μεταλλικά κομμάτια ηλεκτροστατική βαφή, τέλος πάντων τα μισά από αυτά που είχε βάλει ήταν "χρήσιμα" και το έδινε 5 μηνών στην τιμή καταλόγου καινούριου, λίγο μετά το πρώτο σέρβις. Έφυγε σε λιγότερο από 48 ώρες. Εκεί λες αξίζει (και φάνηκε).
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ελληνικό φαινόμενο δεν είναι οι ακριβές αγγελίες.
Ελληνικό φαινόμενο είναι να πληρώνουμε ευχαρίστως ένα πιάτο φαί χρυσό , στο εξωτερικό και να θεωρούμε οτι αξίζει , αλλά εγχώρια να θέλουμε το ίδιο πιάτο στο 1/3 της τιμής του.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το πώς κοστολογούνται τα φαγητά είναι ένα ζήτημα που έχω δει επιδερμικά συζητώντας πάνω στην δουλειά. Αυτό που πληρώνεις δεν είναι μόνο το κόστος των υλικών, είναι όλο το πακέτο της επιχείρησης. Αν είναι ίδια τα ενοίκια, οι μισθοί, η φορολόγηση κλπ και γίνεται αυτό που λες είναι υπερβολή εκ μέρους του πελάτη.

Στο ποτό που είναι πιο εύκολο να συγκριθεί γιατί πχ η Guinness είναι μια, είμαστε πιο ακριβοί από Αγγλία, pint σε μπυραρίες λέω. Στο σούπερ μάρκετ δεν έχει μεγάλη διαφορά.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το πώς κοστολογούνται τα φαγητά είναι ένα ζήτημα που έχω δει επιδερμικά συζητώντας πάνω στην δουλειά. Αυτό που πληρώνεις δεν είναι μόνο το κόστος των υλικών, είναι όλο το πακέτο της επιχείρησης. Αν είναι ίδια τα ενοίκια, οι μισθοί, η φορολόγηση κλπ και γίνεται αυτό που λες είναι υπερβολή εκ μέρους του πελάτη.

Στο ποτό που είναι πιο εύκολο να συγκριθεί γιατί πχ η Guinness είναι μια, είμαστε πιο ακριβοί από Αγγλία, pint σε μπυραρίες λέω. Στο σούπερ μάρκετ δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Προφανώς το φαγητό είναι ένα παράδειγμα , αλλά αν θες να μείνουμε σε αυτό και σε τιμές Αγγλίας μιας και οι δύο πηγαίνουμε κάμποσες φορές εκεί, πληρώνουμε εκεί burger σαπίλικο take away στις 2 το βράδυ , 9-10 λίρες και εδώ 6-7 και πάλι γκρινιάζουμε ,εκεί το θεωρούμε φυσιολογικό και ''Η Αγγλία είναι ακριβή'' λες και είπε κανείς ότι η Αθήνα είναι φτηνή.
Και σε μικρότερη κλίμακα συμβαίνει το ίδιο και εγχώρια. Στην Αθήνα όλοι δέχονται να πληρώνουν 30ε το άτομο σε μεσαίας κατηγορίας εστιατόριο , στην επαρχία ,πάνω από 15 το θεωρούμε κλεψιά , μην βάλουμε και τα νησιά στη συζήτηση.......................
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να στείλω; Να μην στείλω;

Το 24.700€ σαν ποσό φαίνεται μεγάλο αλλά καινουργια αυτή η μοτοσυκλέτα πόσο έκανε και όλα αυτα τα έξτρα της Wunderlich πόσο κάνουν?

Αν έκανε καινούργια 29.000€ και άλλα 2000€ τα έξτρα 31.000€ μήπως τα 24.700€ δεν είναι και τόσο άσχημα για μοτοσυκλέτα 2 ετών. Δεν ξέρω, ρωτάω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 24.700€ σαν ποσό φαίνεται μεγάλο αλλά καινουργια αυτή η μοτοσυκλέτα πόσο έκανε και όλα αυτα τα έξτρα της Wunderlich πόσο κάνουν?

Αν έκανε καινούργια 29.000€ και άλλα 2000€ τα έξτρα 31.000€ μήπως τα 24.700€ δεν είναι και τόσο άσχημα για μοτοσυκλέτα 2 ετών. Δεν ξέρω, ρωτάω.
Καλή τιμή είναι η τιμή που μας βολεύει, εδώ και πολλά πολλά χρονια
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Τα μόνα μηχανάκια που δεν θα μείνουν για καιρό απουλητα είναι τα προσεγμένα BMW.

Το αν οι τιμές είναι καλές ή όχι δεν είμαι ο καταλληλότερος να πω.

Είχα πένα GS 1150 με 78.000χλμ και πουλήθηκε στην μέση των τιμών που ζητούσαν στο car.gr.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει χρόνια το φαινόμενο στην Ελλάδα ότι το όχημα μπορεί να είναι επένδυση.Αγοραζω Χ και μπορώ να πουλήσω Χ+ αργότερα..

Θάσου βγάλει το λάδι για 200€ κάποιος στο μηχανάκι των 3000€ και δεν θα βγάλει άχνα στα 25000€.
Κάποιος θα πει άλλη κατηγορία αγοραστών.
Ναι κι ΟΧΙ.
Αυτός που δίνει τα 25000 μπορεί να στραβωσει για τρίχες πόσο στο κράνος ή κάτι άλλο που πουλιέται.
Είναι στον άνθρωπο...

Γιατί απλά στην Ελλάδα είμαστε "φτηνοί στο κρέας κι ακριβοί στο αλάτι".
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 24.700€ σαν ποσό φαίνεται μεγάλο αλλά καινουργια αυτή η μοτοσυκλέτα πόσο έκανε και όλα αυτα τα έξτρα της Wunderlich πόσο κάνουν?

Αν έκανε καινούργια 29.000€ και άλλα 2000€ τα έξτρα 31.000€ μήπως τα 24.700€ δεν είναι και τόσο άσχημα για μοτοσυκλέτα 2 ετών. Δεν ξέρω, ρωτάω.
Η δική μου απάντηση είναι απλή.

Πόσα από αυτά θέλω/χρειάζομαι;

Μάλλον τίποτα, οπότε για εμένα έχουν μηδενική αξία στο μεταχειρισμένο. Αν κάποιος τα θέλει όλα, ίσως να θέλει και να τα πληρώσει και για αυτόν να είναι καλή τιμή.

Ευκαιρία πάντως δεν το λες. Είναι μια κανονική τιμή στην δική μας αγορά, ίσως και προς το ακριβό λόγω των 45000χλμ.
 
Top Bottom