Αγορά μοτοσυκλέτα και εξαγωγή σε μη ευρωπαϊκή χωρα.

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Καλησπέρα στην παρέα,

πριν από 2 εβδομάδες τελικά πούλησα την αγαπημένη μου μοτοσυκλέτα :( ναι ναι καλά διαβάσατε αποχωρίστηκα το RT μου!

και μαντέψτε τι ? ψάχνομαι λέει να αγοράσω κάποια μεταχειρισμένη LC Adventure ..... αυτό και αν είναι νέο, τέλος πάντων

Ψάχνοντας λοιπόν στο mobile.de και autoscout24.it έχω βρει και έχω μιλήσει με κάποια καταστήματα τηλεφωνικός. Από ότι κατάλαβα μπορώ να αγοράσω την μοτοσυκλέτα σε τιμή NET (χωρίς ΦΠΑ) ώστε να πληρώσω το εδώ (Αλβανία) τελωνείο/ΦΠΑ (Το είχα κάνει στο παρελθόν με αυτοκίνητο).
Η ερώτηση μου είναι: έχει δοκιμάσει κανεις να κάνει κάτι τέτοιο φέρνοντας μοτοσυκλέτα από το εξωτερικό ? και μπορεί να γίνει και από Eλλάδα ? δηλαδή να αγοράσω μοτοσυκλέτα από έμπορο χωρίς ΦΠΑ για export?

από τα πολλά τηλεφωνα που έκανα στην Γερμανία κάτι τέτοιο εκεί είναι normal, αν η μοτοσικλέτα βγει σε κάποια χωρα που δεν είναι EU και αν αυτός που την πουλάει είναι έμπορος. Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι η αν έχει κανεις κάποια εμπειρία θα ήθελα να την ακουσω.

σας ευχαριστώ

LINK από την moto

P.S Av δεν ταιριάζει στην παρούσα ενότητα παρακαλώ να μετακινηθεί
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το σίγουρο είναι ότι πουλιέται σε αξία CIF χωρίς φόρους κλπ, αν δεν έχει ταξινομηθεί. Μεταχειρισμένο όχημα, ακόμα κι από έμπορο δύσκολο.
Αποφορολόγηση δε νομίζω να γίνεται, ή ίσως είναι τόσο περίπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία που δε συμφέρει.
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
καλυτερα να μιλησεις με εναν εκτελωνιστη..θα σε κατατοπισει πιστευω.. αν θελεις εχω και τηλ..
Σε ευχαριστώ πολυ :) αν δεν βγαλω άκρη με έμπορα θα σου πω !
 
Όνομα
Γιάννης Π.
Μοτό
GS 1200
Ως ιδιώτης δεν μπορείς να αγοράσεις Γερμανία με τιμή νέτο, δηλαδή χωρίς φπα.
Άλλα και να μπορούσες ίσος δεν σε συμφέρει γιατί εκεί θα πληρώσεις 19 % και εδώ 23%.

Αν το μηχανάκι όμως το έχει εκεί ιδιώτης δεν μπορεί να σου το πουλήσει νετο, θα είναι μια τιμή και θα βγει σε παράγραφο 25α. Φυσικά αν είναι και ιδιώτης θα έχεις άλλο πρόβλημα αφού δεν μπορεί να σου κόψει τιμολόγιο, θα σου το δώσει με κάφετρακ (στα Ελληνικά) που θέλει σφραγίδα απο την πρεσβεία εκεί

Το σίγουρο είναι οτι όλες οι αγορές εκεί ως ιδιώτης γίνονται με τιμές brutto....
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Ως ιδιώτης δεν μπορείς να αγοράσεις Γερμανία με τιμή νέτο, δηλαδή χωρίς φπα.
Άλλα και να μπορούσες ίσος δεν σε συμφέρει γιατί εκεί θα πληρώσεις 19 % και εδώ 23%.

Αν το μηχανάκι όμως το έχει εκεί ιδιώτης δεν μπορεί να σου το πουλήσει νετο, θα είναι μια τιμή και θα βγει σε παράγραφο 25α. Φυσικά αν είναι και ιδιώτης θα έχεις άλλο πρόβλημα αφού δεν μπορεί να σου κόψει τιμολόγιο, θα σου το δώσει με κάφετρακ (στα Ελληνικά) που θέλει σφραγίδα απο την πρεσβεία εκεί

Το σίγουρο είναι οτι όλες οι αγορές εκεί ως ιδιώτης γίνονται με τιμές brutto....
Ναι ετσι ειναι για Ελλάδα.....μάλλον όμως δεν πρόσεξες οτι αναφέρομαι για Αλβανια, μια χώρα εξω απο ΕΕ.... Απο τηλέφωνα που ειχα με Γερμανια, μου ειπαν σαν ιδιώτης μπορώ να αγοράσω neto αφου θα ειναι για εξαγωγή εξω απο ΕΕ.
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Αγοράστηκε τελικά καινούργια στο Mόναχο,

είναι εξοπλισμένη με:

Πακέτο Comfort
Πακέτο Touring
Πακέτο Dynamic
Quickshifter
Keyless ride
Alarm
3βαλιτσο μαμά
Χρώμα: Alpinweiss


και βγήκε σε τιμή μαζί με μεταφορικά, περίπου: 20.500
συν θα πληρώσω σήμερα : 3.500 Τελωνείο, οπότε πιστεύω να κλείσω στα 24.000 τελική τιμή.



P.S.

φωτογραφία έχω μόνο το κλειδί

 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μπράβο να χαρείς τη... Χιονατη!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10
Καλοτάξιδο και να τη χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς . . .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Καλόταξιδι αληθεια τα γράμματα ειναι μαύρα ?τα άλλαξαν στο 2015 η ειναι η φωτο ετσι?
 
Top Bottom