Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????????? o_O
Αυτό ήθελα να σου γράψω πως πρέπει να συνεννοηθείτε με κάποιον ντόπιο να σας τα ανεβάσει με τετρακίνητο πάνω.

Αλλά πρώτη φορά με σκηνή καλύτερα να γίνει σε μικρότερο υψόμετρο γιατί εκεί πάνω ο καιρός αλλάζει πολύ γρήγορα και θα κάνει κρύο το βράδυ όσο και να έχει καλοκαιριάσει. Μετά τις 4 -5 το πρωί η υγρασία δεν παίζεται στα βουνά. Θέλει πολύ καλό και ακριβό εξοπλισμό για να το ευχαριστηθείς χωρίς να τρέμεις το βράδυ και να είσαι κομμάτια την επόμενη μέρα.

Καλύτερα να μείνετε σε ξενώνα και να ανεβείτε - κατεβείτε αυθημερόν.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτό για τους κεραυνούς ισχύει , εγώ θα ανέβω 11/6 που θα έχει στρώσει ο καιρός , ήταν να ανέβουμε αυτή την Κυριακή που μας πέρασε αλλά ο καιρός γαμ..κε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Νατάσα είχα πάει πέρσυ τέτοια εποχή στην βερλιγκα από το χαλίκι πεζοπορία,είναι περίπου στα 9 χιλιόμετρα σχεδόν όλο ανηφόρα, πρέπει να μην έχει κάποιος κακή φυσική κατάσταση για να την βγαλει,δηλαδή να γυμνάζεται κάπως κυρίως αερόβια, είναι εύκολη πεζοπορία,όσο από εξοπλισμό για να μείνεις ένα βράδυ θες σκηνή ορειβατική 2 ατόμων είναι αρκετή,σαν αυτή που έβαλε ο ibar ,στρώμα που φουσκώνει μόνο του, μαξιλαράκι φουσκωτό, ισοθερμικά γιατί μόλις πέσει ο ήλιος τέτοια εποχή κάνει κρύο προμήθειες για φαγητό και φυσικά ένας σάκιδιο πλάτης.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το επικίνδυνο είναι οι κεραυνοί,
δεν θα ανεβαινα αυτή την εβδομάδα
Με αυτά δεν παίζουμε, εννοείται !!!

Όμως...

Είναι η μόνη μου ελπίδα να αποκτήσει γκάζια το 1150. Όπως στην ταινία turbo με το σαλιγκάρι που ήπιε nitro.

Υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος σύμφωνα με άλλη ταινία να ταξιδέψει στον χωροχρόνο κι άντε ψάξε να το βρεις μετά. Σκέψου όμως να πάει ας πούμε στο 1950, θα τους πατάμε όλους :cool:.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν μπορούν να απαντήσουν οι γνώστες της περιοχής. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα, η πρόσβαση από το Χαλίκι με πεζοπορία είναι γύρω στις 3 μίση ώρες. Αλλά γράφουν ότι μπορείς να πας και οδικώς είτε με 4Χ4 είτε με ον-οφ... Ισχύει? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι σε άλλες Δρακόλιμνες δεν γίνεται να πας οδικώς παρά μόνο με τα πόδια...
Ανεβαίνει jeep και μοτοσυκλέτα έως πάνω.
Λίγη προσοχή αυτή την εποχή γιατί έχουν ανέβει κοπάδια ζώων...(τετράποδων...)
Η απόσταση από το Χαλίκι είναι γύρω στα 10-11km (ο δρόμος) και αρκετά λιγότερα (6-7km) το μονοπάτι και η πεζοπορία περίπου 3 ώρες για ανθρώπους με καλή φυσική κατάσταση.
Όποιος κάνει τη διαδρομή αυτή πρέπει να ξεκινήσει πολύ πρωί ώστε να είναι πάνω πολύ πριν το μεσημέρι διότι μετά το κομμάτι με τα έλατα δεν υπάρχει πουθενά σκιά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όσον αφορά στα της διανυκτέρευσης...
Υπάρχει επίσης ξενώνας και μαγαζί στην Ανθούσα ανοιχτό το οποίο έχει 2 τετράκλινα δωμάτια και μπορεί να φιλοξενήσει έως 8 άτομα.
Το ένα δωμάτιο έχει και δύο μονόκλινα.
Κόστος 50€ ανά δωμάτιο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όσον αφορά στα της διανυκτέρευσης...
Υπάρχει επίσης ξενώνας και μαγαζί στην Ανθούσα ανοιχτό το οποίο έχει 2 τετράκλινα δωμάτια και μπορεί να φιλοξενήσει έως 8 άτομα.
Το ένα δωμάτιο έχει και δύο μονόκλινα.
Κόστος 50€ ανά δωμάτιο.
Άμα μπορείς στείλε κανένα τηλ , έτσι να υπάρχει...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άμα μπορείς στείλε κανένα τηλ , έτσι να υπάρχει...
Αλέξης Κόλλιας
+306983691325
Ανθούσα Ασπροποτάμου.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Δεν ειναι ολα ή του υψους ή του βαθους, ή ολα ή τιποτα Πολλες φορες ακομα και το λιγο ειναι ..πολυ
Μιλάς σε έναν άνθρωπο που έχει μείνει 27 μήνες συνεχόμενους σπίτι του, ούτε μέχρι το ισόγειο. Αυτό είναι πολύ ή λίγο; Επι 27 μήνες είχα διάφορες εξωτερικές οστεοσυνθεσεις σε διαφορετικά σημεία στα πόδια μου, που μπηκαν-βγήκαν και δεν ξέρω εγώ τι, σε 16 χειρουργεια. Πολύ ή λιγο;;; Βγήκα μετά από 4 χρόνια, συν έναν καρκίνο, πιο δυνατή και πιο σοφή από ποτέ από καταστάσεις που άλλοι άνθρωποι θα έπαιρναν ψυχοφάρμακα.

Τώρα λοιπόν γιορτάζω τη ζωή. Και αν θέλω να μείνω στο βουνό, σημαίνει ότι θα έχω ανεβεί με τα κατακρεουργημένα μου πόδια εκεί πάνω και θα μείνω να δω τα αστέρια, να αναπνεύσω το οξυγόνο του και ουρλιαξω δυνατά ή από μέσα μου ότι το κατάφερα και αυτό γιατί είμαι πολύ.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Ηθελα να παω περυσι τον αυγουστο με 4Χ4 για διανυκτερευση μιας και ημουν εκει κοντα, αλλα με απετρεψαν γιατι μου ειπαν πως δεν θα εχει νερα και πως απο τον ηλιο δεν μπορεις να σταθεις εκει πανω.
νομιζω τωρα θα ειναι καλη περιοδος.
ειναι κ εμενα ενα απο τα μερη που θελω να παω
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
ειναι κ εμενα ενα απο τα μερη που θελω να παω
Ίσως ένα απο τα χειρότερα που έχουν συμβεί είναι ότι πλέον υπάρχει δρόμος.... με ότι αυτό συνεπάγεται
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Ίσως ένα απο τα χειρότερα που έχουν συμβεί είναι ότι πλέον υπάρχει δρόμος.... με ότι αυτό συνεπάγεται
Tωρα τι να σου πω, απο την μια συμφωνω απολυτως, και για αυτο και για αλλα μερη, απο την αλλη νιωθω και λιγο ενοχος γιατι εγω σκοπευω να ανεβω αμαξατος:p
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Αφού έχει δρόμο χωμάτινο γιατί δεν κανονίζουμε να πάμε με τις μοτο ? Ωραία θα είναι
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ίσως ένα απο τα χειρότερα που έχουν συμβεί είναι ότι πλέον υπάρχει δρόμος.... με ότι αυτό συνεπάγεται
Όσοι θέλουν να εκμεταλλευτούν μία περιοχή δεν θα τους σταματήσει η ανυπαρξία δρόμου.
 
Top Bottom