Αναρρίχηση σε ορεινό Περιβάλλον, Γαλαξίδι, Γκιώνα, Βαρδούσια...

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ελλάδα, μια χώρα με ιδιαίτερο ανάγλυφο , με εναλλαγές τοπίων , με γαλαζοπράσινα νερά, χιλιάδες χιλιόμετρα ακτογραμμής αλλά και με απόκρημνα βουνά , άλλοτε καταπράσινα άλλοτε βραχώδη. Στο παρακάτω φωτογραφικό κολάζ θα γνωρίσουμε μια από τις πιο αντιπροσωπευτικές εκδρομές που φωτογραφίζουν απόλυτα το ανάγλυφο της πατρίδας μας.


Διαδρομή....στο περίπου :)


ο αναρριχητής ( scrambler 900SE)

Με εκκίνηση από την Μάνδρα ακολουθώ την διαδρομή προς Θήβα, μια από τις αρχαιότερες πόλεις της Ελλάδας και την Λιβαδειά, με τους αιωνόβιους πλάτανους, τα τρεχούμενα νερά και τα υπέροχα σουβλάκια. Συνεχίζω την διαδρομή μου από την Λιβαδειά προς την Αράχωβα για 19 χιλιόμετρα και στρίβω δεξιά προς το μαρτυρικό Δίστομο και την Δεσφίνα . Μια διαδρομή μαγική και ιδανική για μοτοσικλέτες δρόμου μιας και το στροφιλίκι είναι προκλητικό , σε 45 χιλιόμετρα και αφού προσπέρασα την Ιτέα βρίσκομαι στο γραφικό Γαλαξίδι .


Λιμένας Γαλαξιδίου

Ιδανικός προορισμός για αυτούς που θέλουν ένα νησιώτικο περιβάλλον σε απόσταση 200 χλμ από την Αθήνα...οδικώς! Η μικρή παραθαλάσσια κωμόπολη του νομού Φωκίδας δεν έχει εποχή, χειμώνα καλοκαίρι αποτελεί έναν απολαυστικό προορισμό που αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις στους επισκέπτες του.
Χαρακτηρισμένος ως παραδοσιακός οικισμός το Γαλαξίδι είναι μια πολιτεία ναυτικών που γνώρισε ακμή τον 18ο και 19ο αιώνα. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της κωμόπολης τα κουκλίστικα αρχοντικά και καπετανόσπιτα, τα πέτρινα σοκάκια, οι εκκλησιές αλλά και το λιμάνι με την μακραίωνη ιστορία του. Στο Γαλαξίδι μπορείτε να απολαύσετε τον καφέ σας ή και το ουζάκι σας πλαισιωμένο από τους απαραίτητους ψαρομεζέδες!
Άφησα πίσω μου το Γαλαξίδι και αναρριχήθηκα προς το Λιδωρίκι , την πρωτεύουσα της Δωρίδας , έναν τόπο που ξεχωρίζει από την άγρια ομορφιά του τοπίου μιας και από το "μπαλκόνι" του αγναντεύεις την αλπική οροσειρά των Βαρδουσίων αλλά και την τεχνητή λίμνη του Μόρνου.


Τεχνητή Λίμνη Μόρνου ( θέα από το Λιδωρίκι)

Συνεχίζοντας την διαδρομή μου, ο αναρριχητής με οδηγεί παράλληλα με το ανάγλυφο της Γκιώνας στο πανέμορφο ορεινό χωριό Συκέα( παλαιά ονομασία Σκιά), τόπο συνάντησης ορειβατών ή μάλλον αναρριχητών μιας και είναι παγκοσμίως γνωστό για την κάθετη βραχώδη ορθοπλαγιά των 1700 μέτρων , την Πλάκα.
Ο "αναρριχητής" ακούραστος συνεχίζει προς την κάτω Μουσουνίτσα, το μικρό ορεινό χωριό με την υπέροχη θέα . Στην κεντρική πλατεία του απόλαυσα ένα πιάτο αγριογρούν και λίγο κόκκινο κρασί ... ανακτώντας τις απαραίτητες δυνάμεις για την επιστροφή μου στο κλεινών άστυ.


Ορθοπλαγιά Πλάκα, Χωριό Συκέα


Με φόντο την Γκιώνα

Η συνέχεια εξίσου μαγική, η κοσμοπολίτικη πλέον Παύλιανη βρέθηκε στο διάβα μου . 1050 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας , πνιγμένη στο έλατο η Παύλιανη αποτελεί έναν Must προορισμό για όλες τις εποχές του χρόνου. Τι μπορεί να κάνει ο επισκέπτης? απλά τα πάντα, πεζοπορία , τζιπάδες, εντουράδες ή και πικ νικ στα υπέροχα δάση που την περιβάλλουν ή στο πάρκο Ασωπού, να απολαύσει γευστικά πιάτα στις ...μπόλικες ταβέρνες ή ακόμα να ζεσταθεί με ένα ρόφημα στην εξαιρετική καφετέρια Μαντάμια ( σόρυ δεν το λέω για διαφήμιση αλλά οι άνθρωποι είναι πραγματικά επαγγελματίες, φιλόξενοι και αξίζουν αναφοράς!).


Γεφύρι Στρόμης


Κάτω Μουσουνίτσα

Από την Παύλιανη κατηφορίζω προς την Στρόμη με τον περίφημο πλέον καταρράκτη της , ρίχνω μια κλεφτή ματιά και στο παλιό πέτρινο γεφύρι και συνεχίζω σβέλτα προς τον Μπράλο και το Παλαιοχώρι για να πιάσω την παλαιά Ε.Ο. Άμφικλειας-Θήβας. Το σούρουπο με πέτυχε λίγο πριν την Λιβαδειά. Είχα αρκετά χιλιομετράκια ακόμα μέχρι να αντικρίσω τα φώτα της πόλης....το μυαλό μου όμως είχε μείνει κολλημένο στα γαλαζοπράσινα νερά του Γαλαξιδίου και στις απόκρημνες κορυφές της Γκιώνας....
Η αναρρίχηση από το σημείο μηδέν προς τα 1150 μέτρα ολοκληρώθηκε , το scrambler (αναρριχητής) έγραψε 500+ χιλιόμετρα χαρίζοντας μου την ευχαρίστηση της παλιάς μοτοσικλέτας σε ένα πιο σύγχρονο μηχανικό σύνολο....


Παλαιά σήμανση χιλιομετρικής θέσης, λίγο έξω από την Αμφίκλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εχοντας κανει την γυρα αυτη δεν μπορω παρα να επιβαιβεωσω (οχι πως ειναι απαραιτητο δλδ...) οτι ειναι μια απο τις καλυτερες μοτο-διαδρομες που καθε μοτοσυκλετιστης οφειλει να εχει προσθεσει στην ατζεντα του!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Criss....ένα νεοκλασσικό πάντα προκαλεί αίσθηση. Δεν έχω μετανοιώσει που άφησα μια χωμάτινη αγάπη για αυτό (tenere) είναι πραγματικά εξαιρετική μοτοσικλέτα για ανέμελες βόλτες. .... βόλτες αναψυχής!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Κοίτα το "η καλύτερη " είναι υποκειμενικό .... δεν είναι και το πλέον άνετο μηχανάκι για τέτοια αστραπιαία ταξίδια των 500χλμ, όταν γύρισα σπίτι ένιωθα σαν να είχα κάνει 1500 με το gs! ίσως μια διαδρομή 200 250 είναι ιδανική...πριν η κούραση χτυπήσει την πόρτα! Αλλά ξέρεις τώρα...αμα μπεί η πρώτη.....:mps2:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίτα το "η καλύτερη " είναι υποκειμενικό .... δεν είναι και το πλέον άνετο μηχανάκι για τέτοια αστραπιαία ταξίδια των 500χλμ, όταν γύρισα σπίτι ένιωθα σαν να είχα κάνει 1500 με το gs! ίσως μια διαδρομή 200 250 είναι ιδανική...πριν η κούραση χτυπήσει την πόρτα! Αλλά ξέρεις τώρα...αμα μπεί η πρώτη.....:mps2:
Μην μπαίνεις σε τέτοιες συγκρίσεις με την χοντρή!
Ο καθένας στο είδος του....
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
η βολτα σου πρεπει να εγινε πριν καιρο φανταζομαι γιατι αυτη την στιγμη εχει πολυ χιονι και παγωμενα σημεια στα πραγματικα πανεμορφα και αγαπημενα αυτα μερη.
Οταν δεν νοιωθω "καλα" τετοιες μοναχικες συναντησεις με την φυση ειναι το αντιδοτο.
:friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Πολυ ωραια βολτα και με ενα μηχανημα που της προσθετει ποντους!!
Μπραβο Δμητρο και για τις πολυ ωραιες φωτο!!:yes:
Παντα τετοια και καλη χρονια ευχομαι!!:brv:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
η βολτα σου πρεπει να εγινε πριν καιρο φανταζομαι γιατι αυτη την στιγμη εχει πολυ χιονι και παγωμενα σημεια στα πραγματικα πανεμορφα και αγαπημενα αυτα μερη.
Οταν δεν νοιωθω "καλα" τετοιες μοναχικες συναντησεις με την φυση ειναι το αντιδοτο.
:friendship:
H βόλτα πραγματοποιήθηκε στις 13 Νοεμβρίου....είχε αρκετό κρύο και λίγο χιονάκι στις κορυφές...τώρα μόνο με γκρέιντερ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
η βολτα σου πρεπει να εγινε πριν καιρο φανταζομαι γιατι αυτη την στιγμη εχει πολυ χιονι και παγωμενα σημεια στα πραγματικα πανεμορφα και αγαπημενα αυτα μερη.
Οταν δεν νοιωθω "καλα" τετοιες μοναχικες συναντησεις με την φυση ειναι το αντιδοτο.
:friendship:
Μίλησα με φίλο που έκανε Πρωτοχρονιά στο χωριό πανουργια και μου είπε ότι δεν έχει χιόνι καθόλου....η περιοχή.
Ο πανουργιας είναι το ψηλότερο χωριό της Γκιωνας ....
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Μίλησα με φίλο που έκανε Πρωτοχρονιά στο χωριό πανουργια και μου είπε ότι δεν έχει χιόνι καθόλου....η περιοχή.
Ο πανουργιας είναι το ψηλότερο χωριό της Γκιωνας ....
ξερω τον Πανουργια -παλιες καλες εποχες των Ακροπολις- και τα γυρω μερη.Δεν τους επιασε τελικα ο καιρος εκει;Γιατι απο την πλευρα του Παρνασου ειχε αρκετο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καλη ΜοτοΧρονια μακρυμαλλη...ωραιο οδοιπορικο και φωτοπαρουσιαση:photo:
Καπου διαβασα "να αφησεις το '16 πισω"...Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου φιλε...να'σαι καλα και ολα να σου πανε οπως τα γουσταρεις :friendship:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Να σαι καλά Κωστή. Η αλήθεια είναι πως από τον Δεκέμβριο του 15 που έχασα την Μητέρα μου έχω βιώσει περίεργες και ψυχοφθόρες καταστάσεις... αν δεν είχα τα ταξίδια θα είχα παλαβωσει ...Κοιτάμε μπροστά λοιπόν.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να σαι καλά Κωστή. Η αλήθεια είναι πως από τον Δεκέμβριο του 15 που έχασα την Μητέρα μου έχω βιώσει περίεργες και ψυχοφθόρες καταστάσεις... αν δεν είχα τα ταξίδια θα είχα παλαβωσει ...Κοιτάμε μπροστά λοιπόν.
Ειναι γνωστο φιλε..το καλυτερο φαρμακο δεν κυλαει στο αιμα...κυλαει στους δρομους :friendship:
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Καλή χρονιά ρε Μητσάρααα!Γεμάτη βόλτες και όμορφες εικόνες σαν αυτές που ανεβάζεις...
Πολύ την γουστάρω την Αγγλίδα σου ρε φίλε!
 
Top Bottom