Ανασφάλιστα οχήματα – Τι ισχύει ;

giannisgs

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ
Μοτό
R1200 GS
Σωστά και η διεθνής πρακτική επίσης γνωστή.
Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει θέμα ελέγχου όμως. Η κουβέντα ούτως ή άλλως φιλολογική είναι, κανείς δε θα λάβει "την πρότασή" μας υπόψη , έτσι κι αλλιώς.

Εγώ το σκέφτομαι από την άποψη ότι για ένα νεκρό, ίδια αποζημίωση θα επιδικαστεί είτε τον σκότωσε παπί στην Κηφισίας, είτε τον σκότωσε Πόρσε στην ΕΟ. Μ' αυτό το σκεπτικό και έχοντας υπόψη ότι οι περισσότεροι από μας τρέμουμε την οδήγηση άνευ διπλώματος (γενικώς μιλάω, όχι για το φόρουμ), ενώ πολλοί καβαλάνε/οδηγάνε ανασφάλιστα (πάλι γενικώς, στα 1 εκατομύριο ανασφάλιστα οχήματα αναφέρομαι), πιστεύω ότι όταν υπάρχει σύνδεση άδειας οδήγησης και ασφάλισης (της βασικής ασφάλιστης), ο βραχνάς των ανασφάλιστων θα μειωθεί δραστικά!
Τέλος πάντων...
Ας πιάσουν όλα τα ανασφάλιστα, έστω κι όπως το κάνουν τώρα. Κέρδος θα είναι. Φυσικά κάποιοι θα πληρώσουν αμέλεια, ή αμέλειες του παρελθόντος, όπως τα λέει κιο Βαγγέλης ο @tc-drift πιο πάνω. That's life ;)






*Edit:
Να συμπληρώσω ότι ένα παπί, αν πέσει σε μια στάση με 4-5 άτομα, μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά από την Πόρσε στην ΕΟ ;)
Εν κατακλείδι η διεθνής πρακτική, δεν είναι εξ ορισμού και πάντα σωστή! Κι εδώ έρχεται η ηλικία του οδηγού να συμπληρώσει την εικόνα (της Πόρσε μιας και το έφερες παράδειγμα Γιάννο).
Δεν είναι αυτό το σκεπτικό.... Ένα παπί κ μια Πόρσε στη ίδια στάση... Λογικά το ΕΙΧ θα προκαλέσει μεγαλύτερες ζημίες.....
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Κύριοι αν και την ασφάλισα την περασμένη εβδομάδα πρόλαβε κι έπεσε το διακοσοπενηντάρι στο Taxis.

Δεν την κυκλοφορώ λόγω σπασμένου ποδιού, και την ασφάλισα και πρόστιμο..Πιο κερατάς και δαρμένος δε γίνεται.

Ίσως αν κατέθετα πινακίδες την περασμένη εβδομάδα αντί να την ασφάλιζα να τη γλίτωνα.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Κύριοι αν και την ασφάλισα την περασμένη εβδομάδα πρόλαβε κι έπεσε το διακοσοπενηντάρι στο Taxis.

Δεν την κυκλοφορώ λόγω σπασμένου ποδιού, και την ασφάλισα και πρόστιμο..Πιο κερατάς και δαρμένος δε γίνεται.

Ίσως αν κατέθετα πινακίδες την περασμένη εβδομάδα αντί να την ασφάλιζα να τη γλίτωνα.
Δε θα τη γλυτωνες.. 06/06/2017 εγινε ο ελεγχος..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κύριοι αν και την ασφάλισα την περασμένη εβδομάδα πρόλαβε κι έπεσε το διακοσοπενηντάρι στο Taxis.

Δεν την κυκλοφορώ λόγω σπασμένου ποδιού, και την ασφάλισα και πρόστιμο..Πιο κερατάς και δαρμένος δε γίνεται.
ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ φίλε...το ανέφερα κ στον συλλογισμό μου νωρίτερα:
Μιλάμε για κάποιον ,που έχει πληρώσει τα τέλη όλου του χρόνου τον Δεκέβρη ,και που (για όποιους λόγους) για 3-5-6 μήνες ΔΕΝ θα κυκλοφορήσει καθόλου.(πχ ναυτικός-τραυματίας-ασθενής-κτλ...)
Γιατί να καταθέσει πινακίδα ρε φίλε ;
Θα του δώσει πίσω ρέστα για τους πληρωμένους μήνες το κράτος ;
ΟΧΙ.
Θα χάσει κ δυό μεροκάμματα να πάει να στηθεί σε ουρές (μιά για να παραδώσει κ μια για να την πάρει)


Την ασφάλεια την κόβεις μ ένα mail και πιστώνεται η όποια χρηματική διαφορά στο λογ/μό σου.
Κι αν αλλάξει κάτι κ θες να την κυκλοφορήσεις αύριο ,την ασφαλίζεις σε 60 δευτερόλεπτα από τον υπολογιστή σου.

Και...60 € κοστίζει μια φτηνή ασφάλεια για 250 cc.
Kάποιος που χει μεγαλύτερη μοτό κ βάζει μεσα οδική κ νομική ,θέλει 120 € για 6μηνο.
Kάποιος που χει 2 ,τα θέλει Χ2...
Γιατί να τα δώσει ρε φίλε ΑΝ !!! τις έχει παρκαρισμένες στο γκαράζ του ;
Επειδή έτσι γουστάρουν οι κρατικοδίαιτοι!

ΟΚ.
Εδω κ μια 10ετία η επαρχία βρίθει απο μοτό κ αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες κ φυσικά ανασφάλιστα που κυκλοφορούν κανονικά εκεί τριγύρω απ'το χουριό τς.
Να μην μιλήσω για τρακτέρ κ λοιπά αγροτικά μηχανήματα.
Εκεί κυρίως είναι ο ογκος του προβλήματος ,γιατί ο ενστολος τους βλέπει-ξέρει ,αλλά είναι θείος-ξαδερφος-μπατζανάκης κ δεν κάνει κάτι.
Στις μεγάλες πόλεις είναι μεγάλο το ρίσκο να κυκλοφορήσεις ανασφάλιστος ,κ σπανίζει.
Χωρίς πινακίδα δε ,σε μάζεψαν άμεσα.
Οπότε συμβαίνει αυτό που είπα παραπάν.
Η ανικανότητα ελέγχου κ επιβολής ποινών σε αυτούς που πρέπει ,οδηγεί σε θεσπιση άδικων ποινών σε αυτούς που δεν θα'πρεπε.
Κοινώς: μαζί με τα ξερά ,καίγονται κ τα χλωρα.
Και απ'ότι διάβασα ,το μέτρο έχει αφήσει έξω τα 50άρια ,κ είναι πολλά τα ανασφάλιστα που κυκλοφορούν ,ειδικά στην επαρχία ,δεν τα ασφαλίζει σχεδόν κανείς ,κι είναι κ τΖάμπα το κόστος ασφάλισής τους ,ειδικά εκτός Αττικής.
Επίσης ,το μέτρο αφήνει εκτός ελέγχου κ όλα τα "Αγροτικά Μηχανήματα" ...βλ.τρακτέρ ,αλλά & Pajero-LandRover ,TOYOTA-DAIHATSU ,και λοιπά οχήματα της αγροτιάς ,τα οποία βγαίνουν στους δρόμους.
Και ας μην μιλήσουμε για τα Απινακίδωτα ,τα οποία μόνον με επιτόπου έλεγχο πιάνονται ,κι αν τα πιάνανε ,θα μπορούσαν να πάρουν κ μιά περιουσία από τον κάθε καραγκιόζη ανεύθυνο που τα κυκλοφορεί.
Και ΔΙΚΑΙΩΣ να τους τα'παιρναν.
Βάλτε και τους τελειωμένους οικονομικά πολίτες ,που έτσι κι αλλιώς χρωστάνε τελη-ενφια-δου-τεβε-μεβε-κλεβε-ταπεζες-καρτες-μπακαλη-μανάβη-προμηθευτές-νοίκια ,οι οποίοι απλά θα αφήσουν +250 € να υπάρχουν στα χρωστούμενα...

Ε λοιπόν ,ναι ,πάλι ,όσοι πλήρωναν έτσι κι αλλιώς ,κ κάτι έτυχε κ άφησαν ακίνητα κ ανασφάλιστα τα οχήματά τους για λίγο ,αυτοί θα πληρώσουν....ΠΑΛΙ !!!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
παντως οταν ειναι να τα αρπαξουν απο τους ελληνες φορολογουμενος, η κυβερνηση βρισκει τροπο και καλα μας κανει.
οταν ειναι ομως για καμια λιστα λαγκαρντ.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

ΥΓ.ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ.
κατα τ αλλα καλα κανει η κυβερνηση και βαζει τα προστιμα,αντε να γινουμε επιτελους νομοταγεις και υπευθυνοι πολιτες εεε?
μονο εμεις ομως,εξαλλου που θα βρει λεφτα το κρατος για να κανει μπατσους τους γυφτους,να τους περναει στα πανεπιστημια χωρις εξετασεις,να τους δινει
επιδοματα 400 ευρω τον μηνα κλπ.

θα γινουμε βεροι ευρωπαιοι αμ πως:friendship:
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
παντως οταν ειναι να τα αρπαξουν απο τους ελληνες φορολογουμενος, η κυβερνηση βρισκει τροπο και καλα μας κανει.
οταν ειναι ομως για καμια λιστα λαγκαρντ.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

ΥΓ.ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ.
κατα τ αλλα καλα κανει η κυβερνηση και βαζει τα προστιμα,αντε να γινουμε επιτελους νομοταγεις και υπευθυνοι πολιτες εεε?
μονο εμεις ομως,εξαλλου που θα βρει λεφτα το κρατος για να κανει μπατσους τους γυφτους,να τους περναει στα πανεπιστημια χωρις εξετασεις,να τους δινει
επιδοματα 400 ευρω τον μηνα κλπ.

θα γινουμε βεροι ευρωπαιοι αμ πως:friendship:
Ακόμα πέφτουμε ρε φίλε? Και είπα μήπως πιάσαμε πάτο...
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ακόμα πέφτουμε ρε φίλε? Και είπα μήπως πιάσαμε πάτο...
Ακόμα πέφτουμε ρε φίλε? Και είπα μήπως πιάσαμε πάτο...
οχι,οχι...θα γινουμε ευρωπαιοι
στις 15-6 υπογραψαμε με τους ευρωπαιους,στις 16-6 ειχαμε εδω 15 βαθμους κελσιου και στην γερμανια 35
τι σκατα υπογραψαμε???:laugh:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Προς ακύρωση τα πρόστιμα λόγω λαθών ακουγεται..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όσο διαβάζω τόσο πιστεύω πως καλά μας κάνουν κι όχι μόνο στους πονηρούς αλλά και σε εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να λέμε οτι είμαστε τυπικοί, αφού δε τολμάμε να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους στο "συνάδελφο" μας και κάνουμε σα να μη συμβαίνει τίποτα... Βρε καλά μας κάνουν!

Τι να γράψω τώρα πάλι, τα αυτονόητα; Αφού όσοι συμφωνούμε, συμφωνούμε και όσοι δεν..... ε δε πρόκειται να συναντηθούμε. Απλά επισημαίνω πως πρέπει να σταματήσει να μας φταίει η κατσίκα του γείτονα, πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τη σκλήθρα που έχει το μάτι του συνανθρώπου μας και να κοιτσξουμε να ξηλώσουμε το δικό μας δοκάρι.
Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
..και μου ρθε και μένα το ραβασάκι κατά τα άλλα νομοταγής αριστερός πολίτης με όλα τα άλλα (υποχρεώσεις κλπ) πληρωμένα με ζωή χαρισάμενη εντός σπιτιού κλειδωμένος να δουλεύω σα σκύλος- δε προλαβαίνω να πληρώνω λέμε, 250 ευρώ το παράβολο και 90 ευρώ αφάλιση με πληρωμένα τέλη για ένα αυτοκίνητο το οποίο έχω παρκαρισμένο στο γκαράζ εδώ και 2 χρόνια.
Πριν 1 μήνα έδωσα 3.800 ευρώ εφορία και περιμένω κ άλλα αμα καταθέσω την φετινή φορ. δήλωση, ααα και πλήρωσα και κάτι προστίματα που μου ήρθαν από δήμους Τεμπών και Λαρίσης ραβασάκια στο σπίτι με συστημένο ταχυδρομείο- διπλή λωρίδα και όριο ταχύτητας, έμαθαν να δουλεύουν εκεί στο δημόσιο..

Είθε με την πληρωμή τους που αμέσως ανταποκρίθηκα είπαμε σαν επιφανής αριστερός πολίτης, να σωθεί το πρόβλημα της ελλάδος..

Η αλήθεια είναι ότι αναρωτιέμαι αν μπορώ τώρα να κυκλοφορώ πιο ασφαλής με το άλλο μου αμάξι με τους 8 αερόσακους και τα 5 αστέρια στην παθητική ασφάλεια, ένα focus του 2008 δηλ. τρομάρα μου- και να κυκλοφορήσω στους δρόμους, θεωρώντας (?) ότι ασφαλίστηκαν όλα τα οχήματα, αλλά πάλι μου μένει η αμφιβολία του ότι είναι ασυντήρητα τα περισσότερα με λάστιχα κουρέλια και φρένα ανύπαρκτα κλπ κλπ ελέω φτώχιας και κρίσης όχι ότι φταίει κανείς, αλλά λέω ..μήπως να έστελναν ραβασάκια στους μηχανικούς να πάνε να κόψουν το λαιμό τους να βρουν λεφτά ανταλλακτικά και να φωνάξουν τους πελάτες τους να πανε και να τους τα φτιάξουν τσάμπα ?

Ή μήπως να πάρω ένα hamer για να είμαι σίγουρος :p

Από μαθηματικά πάντως σκίζει ο Τσακαλώτος !! συμπληρώνει άριστα τον αμόρφωτο Τσίπρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μα γιατι να χεις πληρωμενα τελη σε ενα αυτοκινητο και να μην καταθεσεις πινακιδσ αμα το εχεις σε ακινησια 2 χρονια και υπσρχει νομος απο το 2014?

Ειδικα με τον ντορο που εχει γινει απο τον μαρτιο μονο οι παιχτες του survivor μπορουν να εχουν δικαιολογια πως δεν ηξεραν!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μα γιατι να χεις πληρωμενα τελη σε ενα αυτοκινητο και να μην καταθεσεις πινακιδσ αμα το εχεις σε ακινησια 2 χρονια και υπσρχει νομος απο το 2014?

Ειδικα με τον ντορο που εχει γινει απο τον μαρτιο μονο οι παιχτες του survivor μπορουν να εχουν δικαιολογια πως δεν ηξεραν!
Aσε Βαγγέλη ,ντόρος έχει γίνει πολλάκις ,εδώ κ χρόνια ,ανά τακτά χρονικά διαστήματα ,αλλά ο "νόμος" δεν εφαρμόστηκε ποτέ....ως τώρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα γιατι να χεις πληρωμενα τελη σε ενα αυτοκινητο και να μην καταθεσεις πινακιδσ αμα το εχεις σε ακινησια 2 χρονια και υπσρχει νομος απο το 2014?

Ειδικα με τον ντορο που εχει γινει απο τον μαρτιο μονο οι παιχτες του survivor μπορουν να εχουν δικαιολογια πως δεν ηξεραν!
:pointu::pointu::pointu:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Aσε Βαγγέλη ,ντόρος έχει γίνει πολλάκις ,εδώ κ χρόνια ,ανά τακτά χρονικά διαστήματα ,αλλά ο "νόμος" δεν εφαρμόστηκε ποτέ....ως τώρα.
Κωστή θέματα υπήρξαν στο παρελθόν πολλά που να υπενθύμιζαν τον νόμο. Εγώ μάλιστα πέρυσι που έκανα ανακατασκευή το TTR Παρότι το είχα σε βίδες λυμμένο γνωρίζοντας τον νόμο το είχα ασφαλισμένο.

Παρόλα αυτά το τελευταίο τρίμηνο κυκλοφόρησαν ΠΟΛΛΑ δημοσιευματα που έλεγαν σαφώς και ρητά πως ολοκληρώνεται απο μέρα σε μέρα η πρώτη φάση της ηλεκτρονικής διασταύρωσης και συγκεκριμένα τον τελευταίο μήνα έδιναν και σαφώς την ημερομηνία 6/6!!

http://insuranceworld.gr/38865/eidiseis/asfalistikes-eidiseis/prostima-gia-peripou-800-000-anasfalista-ochimata/

http://www.ergovas.gr/handprints-of-love/

http://www.drive.gr/news/ellada/ravasakia-me-prostima-meso-taxis-gia-anasfalista-kai-horis-kteo-aytokinita

και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ άλλα δημοσιεύματα.

Η αλήθεια είναι πως είχαν απειλήσει στο παρελθόν πως θα τον εφαρμόσουν τον νόμο. Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει δικαιολογία πως ΄΄είχαν απειλήσει και το παρελθόν πως θα εφαρμόσουν τον νόμο΄΄ και δεν το έκαναν τότε πρέπει να διαβάσουν λίγο Αίσωπο!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Tα πραγματα ειναι ξεκαθαρα
α) Η πινακιδα ειναι κρατικο εγραφο και ανηκει στο κρατος
β) Καθε οχημα που κινειται σε δημοσιο δρομο πρεπει να εχει πινακιδα
γ) Καθε οχημα που κινειται σε δημοσιο δρομο υποχρεωτικα πρεπει να εχει κρατικες πινακιδες και ειναι ασφαλισμενο για αστικη ευθυνη
δ) Το κρατος με τους μηχανισμους που διαθετει ειναι αδυνατον να ξερει αν αυτος που δεν εχει ασφαλισει το οχημα του ειναι τραυματιας, ναυτικος που λειπει, αν του εχει χαλασει και το χρεπι ειναι σε κουτες, αν το εχει στο σαλονι του, κλπ, κλπ και πραγματικα δεν το κινει

Σωστα λοιπον και δικαιως -αφου ενα ανασφαλιστο οχημα που θα εμπλακει σε ατυχημα μονο προβληματα θα επιφερει τοσο στον ιδιοκτητη του αλλα και κυριως στον παθοντα- πρεπει να τιμωρειται (και βαρια κατα την γνωμη μου) εκεινος που δεν ασφαλιζει το οχημα του
Η τιμωρια μπορει να επιβληθει μονο αν διαπιστωθει η παραβιαση του νομου Η διαπιστωση αυτη μπορει να γινει α) με χρηση της υπαρχουσας τεχνολογιας και διασταυρωση στοιχειων απο τις βασεις δεδομενων, β) με ελεγχους στον δρομο, και γ) με συνδοιασμο των δυο ανωτερω

Τι γινεται ομως στην πραξη;
Μεχρι και σημερα οι ελεγχοι στον δρομο ηταν απο απαραδεκτα ελαχιστοι μεχρι και κατα περιοχες προκλητικα μηδενικοι Οι διασταυρωση απο οτι φαινεται εγινε απο βασεις δεδομενων που εχουν στηθει στο ποδι Ετσι αφενος καποιοι καθ' ολα νομιμοι που εχουν καταθεσει πινακιδες, εχουν δηλωσει κλοπη, εχουν πουλησει το οχημα κλπ, κλπ, κλπ, τρεχουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες ενω ταυτοχρονα σκανδαλωδως τα αγροτικα οχηματα εξαιρουνται του προστιμου Και τα πενηνταρια βεβαιως που εξαιρουνται αναγκαστικα γιατι δεν εχουν περασει αν και συζητιαιται εδω και χρονια στην δικαιοδοσια του υπουγειου μεταφορων Αφετερου οι ελεγχοι στον δρομο με αυστηροτατη τιμωρια (ακομα και κατασχεση) στους παραβατες ψευτης να βγω δεν προκειτε ποτε να γινουν συστηματικα και χωρις εξαιρεσεις (γεωγραφικες, τουριστικες, συντοπιοτητας κλπ)

Εισπρακτικο λοιπον το μετρο; Ναι αυτη ειναι η γνωμη μου, αλλα παρ' ολα αυτα
Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι ισχυριζονται οτι πιαστηκαν στον υπνο και δεν ασφαλισαν ή δεν καταθεσαν την πινακιδα του οχηματος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν κυκλοφορουν οταν ειχαν τοσα χρονια που βουιζε ο τοπος!
Πως καποιοι ειναι τοσο... και θεωρουν οτι δεν τρεχει τιποτα να κυκλοφορησουν χωρις ασφαλεια, ενιοτε και χωρις πινακιδα, γιατι "σιγα μωρε μεχρι το βουνο για εντουραδα θα παω", "το εχω για το χωριο που δεν γραφουν", "μονο για σημερα θα το κυκλοφορησω που εχω το αλλο για σερβις", "να μεχρι εδω διπλα στο συνεργειο θα το παω"
Ουτε μπορω να καταλαβω δικαιολογιες του στυλ για να καταθεσω πινακιδες πρεπει να χασω μια μερα -Να την χασεις ρε φιλε Τι να κανουμε; Για αλλες υποχρεωσεις πως χανεις πολλες αλλες μερες; (αλλα να μην κυκλοφορεις μετα και χωρις πινακιδα ετσι; ) Ή το: "εγω την εχω στο σαλονι" -Ε αφου την εχεις για το σαλονι τι σου χρειαζεται η πινακιδα;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι ισχυριζονται οτι πιαστηκαν στον υπνο και δεν ασφαλισαν ή δεν καταθεσαν την πινακιδα του οχηματος που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν κυκλοφορουν οταν ειχαν τοσα χρονια που βουιζε ο τοπος!
Πως καποιοι ειναι τοσο... και θεωρουν οτι δεν τρεχει τιποτα να κυκλοφορησουν χωρις ασφαλεια, ενιοτε και χωρις πινακιδα, γιατι "σιγα μωρε μεχρι το βουνο για εντουραδα θα παω", "το εχω για το χωριο που δεν γραφουν", "μονο για σημερα θα το κυκλοφορησω που εχω το αλλο για σερβις", "να μεχρι εδω διπλα στο συνεργειο θα το παω"
Ουτε μπορω να καταλαβω δικαιολογιες του στυλ για να καταθεσω πινακιδες πρεπει να χασω μια μερα -Να την χασεις ρε φιλε Τι να κανουμε; Για αλλες υποχρεωσεις πως χανεις πολλες αλλες μερες; (αλλα να μην κυκλοφορεις μετα και χωρις πινακιδα ετσι; ) Ή το: "εγω την εχω στο σαλονι" -Ε αφου την εχεις για το σαλονι τι σου χρειαζεται η πινακιδα;
ξεχασες το ειχε ληξει και δεν το ειχα παρει χαμπαρι
 

chaosm

Μέλος
Έτοιμο να επανεξετάσει το πρόστιμο των 250 ευρώ εμφανίζεται το υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με δημοσίευμα της Καθημερινής, για τους κατόχους ανασφάλιστων οχημάτων.

Κατά το δημοσίευμα μελετάται νομοθετική ρύθμιση που θα καταργεί το πρόστιμο αν και εφόσον οι ιδιοκτήτες των οχημάτων τα ασφαλίσουν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (πιθανόν εντός έξι μηνών). Ωστόσο, αν δε συμμορφωθούν θα αντιμετωπίσουν τσουχτερά πρόστιμα.


Πηγή καθημερινή
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βρε σεις ,μαζί σας είμαι για την πάταξη των ανασφάλιστων κυκλοφορούντων οχημάτων.
Δεν έχω κάνει ούτε μετρο ανασφάλιστος ,κι έχω ασφαλισμένα μηχανάκια πολλάκις χωρίς να τα κυκλοφωρώ ,είτε λυμένα ,είτε λόγω σοβαρού τραυματισμού ,είτε λόγω προσωπικού χρόνου.
Αλλά ΓΙΑΤΙ θα πρέπει να ισχύει κάτι άδικο ;

Ναι ,ΟΚ ,η πινακίδα είναι "κρατικό έγγραφο"
Το οποίο πληρώνω κ αγοραζω κατά την έκδοση άδειας ή μεταβίβασης έναντι σεβαστού ποσού (παράβολο πινακίδας)
και ταυτόχρονα συνενώ σε ένα ετήσιο ενοίκιο ,για να το έχω πάνω στην μοτό μου ,κ να κυκλοφορώ νομίμως.
Με ποιά φιλοσοφία λοιπόν ,αφού είμαι εντάξει στις οικονομικές μου υποχρεώσεις ,κ έχω πληρώσει τα τελη κυκλοφορίας όλου του έτους ,θα καταθέσω την πινακίδα έπειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν θα το κυκλοφορήσω -για όποιους λόγους- για 1-2-3...6 μήνες ;;;
Θα μου επιστρεψει το κράτος το αντίστοιχο ποσοστό των τελών ΜΗ κυκλοφορίας ;
ΟΧΙ !!!

Στην τελική ,αν ήθελαν να ισχύσει τέτοιος νόμος ,ας γίνονταν διασταυρώσεις καθημερινά ,κι όχι 1-2 φορές τον χρόνο όπως έχουν προγραμματίσει.
Ας γίνονταν εδώ κ 3 χρόνια που είναι ψηφισμένος ο νόμος.
Ας γίνονταν κ σωστά ,όχι αυτό το μπάχαλο που συνέβη κ θα ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο ,λες κ δεν είχαμε άλλες ταλαιπωριες τα τελευταία πολλά χρόνια.
Ας είχε ισχύ το μέτρο για ότι κινείται πινακιδωμένο ,κι όχι επιλεκτικά.
Ας δινόταν το δικαίωμα να κάνει ο καθείς δήλωση ακινησίας ηλεκτρονικά ,όπως γίνεται στην Αγγλία δηλαδή ,που μπαίνεις στο σαιτ του υπουργείου ,συμπληρώνεις την φόρμα ακινησίας οχήματος ,κ είσαι ΟΚ...κι όταν αποφασίσεις να το ξανακυκλοφορήσεις ,κάνεις με άλλα 2 κλίκ αρση ακινησίας.
Ας δινόταν η δυνατότητα ασφάλισης του οδηγού ,για όποιο όχημα κι αν οδηγεί (αυτό επίσης ισχύει στην Αγγλία) ,γιατί όπως είναι φυσικό κ λογικό ,τωρα που έχω πχ 3 μοτό κι 1 ΙΧ ,μου είναι αδύνατον να τα οδηγώ ταυτόχρονα κ τα 4.
Με ποιά φιλοσοφία λοιπόν να πληρώνω 4 ασφάλειες.

Και γενικά ,για να μην γράφω ώρες ,ας ήταν το κράτος εντάξει σε σχέση με τις υποχρεώσεις του πρός τους πολίτες ,ας σεβόταν κι ας τηρούσε ο κρατικός μηχανισμός τους νόμους κ το σύνταγμα ,τουλάχιστον στα χοντρά κ σημαντικά ζητήματα ,κ μετά ας έπαιρνε και μερικά τσουβαλιαστικά μέτρα...χαλάλι του.

Αλλά ρε φίλε ,και μπουρδέλο και εκκλησία μαζί....δεν γίνεται.
Κι όταν γίνεται ,είναι εμετικό.
 
Top Bottom