Αξιολογηση εργαλειοθηκης για αγορα

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Καλημερα σε ολους... Οπως λεει και το θεμα θα ηθελα τις γνωμες σας σχετικα με μια επικειμενη αγορα μιας εργαλειοθηκης ! Επειδη βαρεθηκα να ψαχνω που εχω το ταδε , που δανεισα το αλλο , σε πιο γκαραζ αφησα τα υπολοιπα, κτλ κτλ ειμαι προς αναζητηση μιας που να συγκεντρωνει τα περισσοτερα ...
Επειτα απο ψαξιμο και με βαση το περιορισμενο μπατζετ κατεληξα στα εξης 2 σετ οπου τα βλεπω με καλο ματι
1) https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-socket-set-150-piece/10003583?filter_article_number=10003583&ref=memo
2)http://www.amazon.de/gp/product/B000K2PF4Y/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF
1) rothewald socket set 150 pieces
2) mannesmann m98430 210 pieces
και τα 2 βγαινουν σε τιμη με μεταφορικα γυρω στα 120ε -130ε .
Εχει καποιος γνωμη για τα παραπανω? Πως τα αξιολογειτε με βαση απλες DIY εργασιες , εχει καποιος καποια απο τα παραπανω?
Να σημειωσω πως δεν κανω διαφημιση
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Έχω το μικρότερο σετ από το Louis και πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και τίμιο για ερασιτεχνικές δουλειές.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
ψαξε και βρες τι ειδους κλειδια και τι νουμερα χρειαζεται η μηχανη σου... απ' οσο γνωριζω torx μυτες χρειαζονται μονο οι ιδιοκτητες bmw... με μια φτηνη συλλογη σαν αυτη του Βασιλη για την χρηση που κανουμε νομιζω πως θα εισαι καλυμμενος... το μονο που δεν θα βρεις σε αυτες τις συλλογες ειναι κλειδι για τους αξονες των τροχων. ειναι κατι που θα το πληρωσεις εξτρα και καλυτερα ειναι να πληρωσεις και να παρεις ενα καλο κλειδι μιας γνωστης φιρμας...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Exω εδω και χρονια αυτην της Force,
αγορασμενη γυρω στα 120 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Ειναι η ιδια που ''ανοιγουν'' πολλα συνεργεια οταν στη ραμπα ανεβαινει ενα GS και την πηρα με τις οδηγιες του μηχανικου μου.
Η ποιοτητα σε μυτες καστανιες κλπ ειναι κορυφαια ενω με αυτην κι ενα μπουζοκλειδο της μαμα εργαλειοθηκης βγαζω και τους τροχους της.
Μιλα με καποιον μηχανικο της ΚΤΜ κι εσυ (που να του εχεις θαρρος) και κινησου με τη δικη σου συμβουλη
ωστε το σετ να κουμπωνει πανω στη σειρα απο βιδες που χρησιμοποιει ο κατασκευαστης.

p.s
Tα προιοντα Louis εχουν παντα σουπερ σχεση ποιοτητας-τιμης.
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
και τα δυο σετ περιέχουν εργαλεία που κουμπώνουν πανω στην μοτο οπως στις περιςςοτερες! Φυςικα καποια μεμονωμένα εργαλεία καλύτερης ποιότητας υπάρχουν ...Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως ειναι πχ να μην κλωτσάνε οι καστανιές ...
Αυτο απο τα lidl το ειχα δει αλλα δεν το πρόλαβα ...
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Αυτο του Lidl μου φαίνεται ίδιο με του Louis που πήρα εγώ. Μην περιοριστείς μόνο στα εργαλεία που χρειάζεται το μηχανάκι σου. Αυτά τα σετ είναι χρήσιμα γενικότερα. Αν κάτι σου λείψει, το αγοράζεις έξτρα.
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Επείγον για AggelakasK:
ΣΗΜΕΡΑ είδα στο newsletter του Lidl ότι παίζουν εργαλειοθήκες.
Τσέκαρέ τες, αν προλάβεις...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχω το set της rothewald που πόσταρες αλλά το είχα πάρει φθηνότερα από τον Lοuis λόγω προσφοράς (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 75 γιούρια).
Τίμια για αυτά που προσφέρει με πολύ καλές καστάνιες.

Ωστόσο για ταξίδι με μότο κλπ πήρα και την μικρή εργαλειοθήκη από Lidl (12 ευρώ) που με έχει βολέψει αρκετά.
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Έχω το set της rothewald που πόσταρες αλλά το είχα πάρει φθηνότερα από τον Lοuis λόγω προσφοράς (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 75 γιούρια).
Τίμια για αυτά που προσφέρει με πολύ καλές καστάνιες.

Ωστόσο για ταξίδι με μότο κλπ πήρα και την μικρή εργαλειοθήκη από Lidl (12 ευρώ) που με έχει βολέψει αρκετά.
για μικρή εχω μια Thor αρκετά καλη !
 
M

MikeG

Επισκέπτης
Έχω τη Rothewald του Loui από το 2009. Μέχρι σήμερα μια από τις καλύτερες αγορές μου. Τη χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα όταν είναι να μαστορέψω. Μαζί με ένα καλό σετ με πένσα - κατσαβίδια έχεις σχεδόν τα πάντα. Προσθέτεις και είναι πολύμετρο και μερικά εργαλεία ηλεκτρολόγου-ηλεκτρονικού και κάνεις ότι χρειάζεται σε μια μοτοσυκλέτα. Α! Και να μη ξεχάσω το ροπόκλειδο που φωνάζουν ορισμένοι, αν μιλάμε για πιο ιδιαίτερες εργασίες, πέρα από απλά σφιξίματα τάπας λαδιού ή τακακίων.
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
η πλειοψηφια βλεπω πως εχει τιμησει ιδιαιτερα τον loui και την εργαλειοθηκη του...κλεινω προς τα εκει .....Για mannesmann ουτε λεξη ακομα παρολο που δινει κατι παραπανω ? Ροποκλειδο υπαρχει και μαλιστα 10ετιας (για απλες εργασιες οπως αναφερει ο φιλος παραπανω)! Τελικα ολοι βαζουμε λιιιιιιγο χερακι..
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Πράγματα του Louis μπορείς να βρεις και στο Motoraid.
Από τα παιδιά έχω πάρει τη μικρή εργαλειοθήκη του Louis.
Αν δεν τα βλέπεις στο σάιτ τους κάνε τους ένα τηλέφωνο και πες τους τι ακριβώς ψάχνεις.
Τώρα που άνοιξαν και στην Αθήνα...
Το Lidl δεν είχε αυτή που συζητήθηκε παραπάνω, ε;
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Πράγματα του Louis μπορείς να βρεις και στο Motoraid.
Από τα παιδιά έχω πάρει τη μικρή εργαλειοθήκη του Louis.
Αν δεν τα βλέπεις στο σάιτ τους κάνε τους ένα τηλέφωνο και πες τους τι ακριβώς ψάχνεις.
Τώρα που άνοιξαν και στην Αθήνα...
Το Lidl δεν είχε αυτή που συζητήθηκε παραπάνω, ε;
στα lidl τίποτα ..το motoraid το εχω τσεκάρει ! ειναι τσιμπημένο σε σχεςη με το Louis που εχει και μεταφορικά ..
 

GAGARIN

Μέλος
Περιοχή
κερκυρα
Όνομα
Θοδωρης
Μοτό
GSA1150
εχω αυτη του louis απο το 2007 κανει για τα παντα εχει και τα πιο περιεργα κλειδια που μπορεις να χρειαστεις ειναι εξαιρετικη ποιοτητα.
κατα καιρους την βγαζει προσφορα στα 80.......αν δεν βιαζεσαι
προτιμησε την.......
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Γενικώς όλα τα εργαλία του LIDL είναι πολύ ποιοτικά σε σχέση με την τιμή τους. Όσα έχω πάρει έως τώρα έχουν βγεί άψογα.
Έχω πάρει κανα δύο μικρότερες κασετίνες απο εκεί, και έχω επιλέξει κάποια εργαλία να τα έχω πάντα στις μηχανές (άλλωστε έχω ΚΤΜ!).
Αυτή του Louis όντως φαίνεται πλήρης, ποιοτική και σε ωραία τιμή, αλλά αγνούσα την ύπαρξη της.
Mannesmann δεν θα συνιστούσα, χαμηλής ποιότητας και σχετικά ακριβή..
Αν αγόραζα από την αρχή εργαλία, πιθανόν να πήγαινα στη Louis, από αυτά που διαβάζω και εδώ!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Louis.de έχει προσφορά εργαλειοθήκη, μου ήρθε στο newsletter όποιον ενδιαφέρει. Νομίζω είναι η μεσαία, από 78-79€ στα 49
 
Top Bottom