Ασφάλτινα Ελληνικά Βουνά 5 , 9-11 Σεπτεμβρίου (on the border)-H προετοιμασία

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
Με βάση το πρώτο ποστ του Πασχάλη, όπως τα παρέθεσα εδώ, επισυνάπτω το gpx αρχείο της διαδρομής. Όσοι το ανοίξουν με base camp, ή mapsource πρέπει να βρουν 25 αρχεία. Τα 22 είναι waypoints και τα 3 είναι tracks. Τα ονόματα των tracks (ίχνη) είναι :
-SAT _ 1
-SAT _ 2
-SUNDAY
Ακριβώς όπως τα έχει χωρίσει ο Πασχάλης.
Αντιγράφετε το αρχείο και το κάνετε επικόλληση στην κάρτα της συσκευής, ή συσκευή την ίδια (στο φάκελο: garmin/gpx). Αυτό εξαρτάται από τη συσκευή.
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, πληροφορία κλπ, στη διάθεσή σας!!!!! :)
εγω το εβαλα στο garmin μου αλλα δεν το βλεπει... γιατι??
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
εγω το εβαλα στο garmin μου αλλα δεν το βλεπει... γιατι??
έτσι το έκανα κι εγω αρχικώς αλλά έβλεπε όλα τα waypoints σαν ξεχωριστό προορισμό.

Για Garmin πλοηγούς μέσω του BaseCamp δεξί κλικ στα 3 tracks (SAT_1, SAT_2, SUNDAY) και μετά "Create Route from Selected Track" φτιάχνει τα Routes και τέλος "send to" στην συσκευή.
ΣΗΜ.πρεπει να υποστηρίζει η συσκευή Trip Planner.
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
έτσι το έκανα κι εγω αρχικώς αλλά έβλεπε όλα τα waypoints σαν ξεχωριστό προορισμό.

Για Garmin πλοηγούς μέσω του BaseCamp δεξί κλικ στα 3 tracks (SAT_1, SAT_2, SUNDAY) και μετά "Create Route from Selected Track" φτιάχνει τα Routes και τέλος "send to" στην συσκευή.
ΣΗΜ.πρεπει να υποστηρίζει η συσκευή Trip Planner.
α καλα τοσο, απλα.. χαχαχ.. δεν πειραζει τα εφτιαξα διαφορετικα!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ξεκινησε απο το πρωι η διαδικασια ξεπλυματος των οδοστρωματων απο την καλοκαιρικη σκονη.
Οι μετεωρολογοι απο την αλλη συγκρινονται μονο με πωλητες φραουλας στη λαικη τον Ιουνιο.
Ξεχνουν να παραδεχτουν πως τον καιρο που θα εχει στην Ηπειρο τον μαθαινεις το πρωι βγαινοντας στο μπαλκονι.
Οπως και να εχει το τελικο ''Νεφωσεις και κατα τοπους καταιγιδες'' της Παρασκευης και η ''Μερικη ηλιοφανεια'' του Σαββατου και της Κυριακης
δινουν το πρασινο φως για δροσερα Ασφαλτινα Ελληνικα Βουνα,πακεταρουμε αδιαβροχα ζακετουλα και φυγαμε:)
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Όπως ξέρετε ο Μάρτης δε λείπει από τη Σαρακοστή έτσι και εμείς από Καβάλα θα συμμετέχουμε μάλλον 4 μηχανές και θα ξεκινήσουμε πουρνό πουρνό τα Σάββατο και θα μπούμε στην εκδρομή από έξοδο (Παναγία).
Άντε με το καλό να ανταμώσουμε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εγω το εβαλα στο garmin μου αλλα δεν το βλεπει... γιατι??
έτσι το έκανα κι εγω αρχικώς αλλά έβλεπε όλα τα waypoints σαν ξεχωριστό προορισμό.

Για Garmin πλοηγούς μέσω του BaseCamp δεξί κλικ στα 3 tracks (SAT_1, SAT_2, SUNDAY) και μετά "Create Route from Selected Track" φτιάχνει τα Routes και τέλος "send to" στην συσκευή.
ΣΗΜ.πρεπει να υποστηρίζει η συσκευή Trip Planner.

Αγαπητοί δεν δύναμαι να γνωρίζω τις συσκευές σας και πώς λειτουργούν, ακόμα κι αν είναι Garmin αλλά όχι Μοntana...:D
To Montana τα αναγνωρίζει ως SAT_1, SAT_2, SUNDAY, με απλή αντιγραφή/επικόλληση του αρχείου που ανέβασα στο φάκελο της συσκευής που είπα. Αυτό το τσέκαρα πάλι τώρα μόλις και είναι 100%!!!!
Απο εκεί και μετά, κι επειδή όλες οι συσκευές δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσετε το base camp για τη μεταφορά. Εκεί ανοίγετε καινούρια λίστα , ή καινούριο φάκελο και λίστα και κάνετε εισαγωγή του αρχείου που ανέβασα (import). Τότε θα σας ανοίξει τα 3 tracks και τα waypoints και μεταφέρετε ότι θέτε στη συσκευή σας.
Το "Create Route from Selected Track" και να έχεις μόνο το route στο gps το θεωρώ λάθος. Όχι ότι δε θα γίνει η δουλειά, είναι όμως το λάθος ;)
Μεταφέρεις στη συσκευή τα 3 tracks και τα waypoints και κάνεις route από τη συσκευή αν/όταν θες! (ο σωστός τρόπος ;) )
Ή κάνεις το route στον Η/Υ και μεταφέρεις και τα αρχεία που είπα και το route (επίσης σωστός τρόπος) ;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Όπως ξέρετε ο Μάρτης δε λείπει από τη Σαρακοστή έτσι και εμείς από Καβάλα θα συμμετέχουμε μάλλον 4 μηχανές και θα ξεκινήσουμε πουρνό πουρνό τα Σάββατο και θα μπούμε στην εκδρομή από έξοδο (Παναγία).
Άντε με το καλό να ανταμώσουμε.
Κωστα καλως να βρεθουμε!
Αν καπου καθυστερησετε απο καιρο κλπ βαλτε στοχο την τριτη εξοδο Γρεβενων κ μπειτε απο κει προς Αναβρυτά που αρχιζουν τα πολυ πολυ ωραια κ με κατευθυνση προς Μεγαρο Καλλονη Διλοφο Πενταλοφο κλπ οπως στους χαρτες.

adv phone
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Όπως ξέρετε ο Μάρτης δε λείπει από τη Σαρακοστή έτσι και εμείς από Καβάλα θα συμμετέχουμε μάλλον 4 μηχανές και θα ξεκινήσουμε πουρνό πουρνό τα Σάββατο και θα μπούμε στην εκδρομή από έξοδο (Παναγία).
Άντε με το καλό να ανταμώσουμε.
Kαλως να ερθετε.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πάνος εκτός...Ορφέας εντός....απο παρασκευή..:)
Eισαι αρχηγος του γκρουπ που φευγει 4 και φτανει ........




πότε ειπες οτι φτανειιιι :cool:

Αιντε να μαζευομαστε!

adv phone
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Mολιs μιλησα με τον Βυσαριωνα ,ταφεντικο του camping ΒΡΑΧΟΣ στο Καστρακι ,πουμασταν μαζι φανταροι --με τον Βυσαριωνα ,ΟΧΙ με το camping:yew:-- και μαs περιμενει την Παρασκευη το βραδυ.Επειδη δεν ξερω ποιοι θα μεινουν στο camping ,αν καποιοι ενδιφερονται ,εχει και τροχοσπιτα με 10 e το ατομο ,οσο και το σκοινακι.Απλα να του το πουμε να τα ετοιμασει με στρωματακια και σεντονακια.:friend:Υπαρχει και αστειατωριο στον χωρο με special μπιφτεκι και παιδακια και μουσακα κλπ απο τα χερακια τηs κυραΜαρωs και νομιζω θα βολευε να μαζευτουμε εκει διπλα στα σκοινακια για χαβαλε.Αν συμφωνουμε ,θελει μια ειδοποιηση για να κρατησει την κουζινα ανοιχτη γιατι την χλιδα και αυτο το κατιαλλο τηs Βλαχαs στο prive :hailbig:δεν νομιζω να παιζει πουθενα αλλου.Εγω ηδη εκλεισα ενα ακρωs μονωμενο -απομωνομενο :secret:τροχοσπιτο για δυο ατομα ,μηπωs καμοια ξεχασμενη επισκεπτρια των μοναστηριων:disgust:και επειδη στο ροχαλιτο απαλα --απλα ΔΕΝ παιζομαι:sleep:
Α ,και για την Κυριακη βραδυ στην επιστροφη ,θανεβω στο Πηλιο για ποτισμα ,αν κανειs νοιωθει ξεκουραστοs.:friendship::friendship::friendship:

KAI ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΡΚΕΙ ΤΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ και εγω με τον sotosvfr αναχωρηση Παρασκευη πρωι με διαδρομη ζεσταμα:biker:
Μπορείς να μιλήσεις με τον φίλο σου και να κλείσεις ένα άκρως απομονωμένο τροχόσπιτο και για εμένα? :yew:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μπαίνω να δω τον καιρό και εχω απογοητευτεί τελείως απο πολλά site ... Που πάμε ;;;;;;;; Οεο;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νικο δες την προβλεψη για αυτο το ΣΚ

http://www.accuweather.com/el/gr/ioannina/178681/daily-weather-forecast/178681?day=1

Και αυτην για το επομενο.

http://www.accuweather.com/el/gr/ioannina/178681/daily-weather-forecast/178681?day=11

Δεν τιθεται θεμα να διαλεξουμε διοτι ισχυει το παρακατω


...οτι οι μετεωρολογοι αρνουνται να παραδεχθουν πως τον καιρο στην Ηπειρο τον μαθαινεις το πρωι που θα βγεις στο μπαλκονι.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νικο δες την προβλεψη για αυτο το ΣΚ

http://www.accuweather.com/el/gr/ioannina/178681/daily-weather-forecast/178681?day=1

Και αυτην για το επομενο.

http://www.accuweather.com/el/gr/ioannina/178681/daily-weather-forecast/178681?day=11

Δεν τιθεται θεμα να διαλεξουμε διοτι ισχυει το παρακατω


...οτι οι μετεωρολογοι αρνουνται να παραδεχθουν πως τον καιρο στην Ηπειρο τον μαθαινεις το πρωι που θα βγεις στο μπαλκονι.
Το θέμα δεν ειναι να ξεκινήσουμε με βροχή και να βγάλει ήλιο αλλα το ανάποδο... + ότι σε τόσα πολλά χιλιόμετρα θα βγουν σε πολύ περισσότερη ώρα αν όντως βγουν αληθινές οι καταιγίδες..
Εισιτήρια έχουμε κλείσει για το καράβι αλλα δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε.. :/ ασε που εχω ξενερώσει τόσο δρόμο που θα κάνουμε εμείς τουλάχιστον και να μην το ευχαριστηθούμε ... :/



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom