Βοήθεια για χωμάτινες διαδρομές για σχεδιασμό ταξιδιού (με 4Χ4)

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Καλημέρα σας,

χρειάζομαι τα φώτα σας....

Σκοπέυουμε με την παρέα προς τέλος Γενάρη να κάνουμε ένα 3ήμερο ταξιδάκι χωμάτινο
Λέμε Παρασκευή να πάμε άσφαλτο μέχρι περίπου τα Καμμένα Βούρλα και Σάββατο πρωί να μπούμε χώμα, Κυριακή χώμα και Δευτέρα επιστροφή από άσφαλτο.

Ένα πολύ χοντρικό πλάνο είναι η παρακάτω πορεία που θα βάλω σε φωτογραφίες (από κάτω προς τα πάνω στις γραμμές), τίποτα δεν είναι αναγκαστικό, οπότε αν δεν βγεί στις μέρες που θέλουμε μετά την κυριακάτικη διανυκτεύρευση όπου και να είμαστε φεύγουμε.
Γενικά όλα τα αυτοκίνητα είμαστε ψηλωμένα, με μεγάλα λάστιχα εκτός δρόμου, μπλοκέ διαφορικά, εργάτες κτλ κτλ, οπότε δύσκολα περάσματα τα καταφέρνουμε.
Θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε περάσματα πάνω από τα 1000 μέτρα υψόμετρο για να μην πετύχουμε κλειστούς δρόμους από χιόνια (αν κάνει χειμώνα:p).
Ελπίζω να μην ενοχλεί επειδή δεν είναι βόλτα με μοτο, αλλά σκέφτηκα ότι πολλοί από εδώ θα ξέρετε διαδρομές να προτείνετε οπότε θα μπορέσετε να μας βοηθήσετε ιδιαίτερα.


















Σας ευχαριστώ πολύ...:ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρίξε μια ματιά στα gpx του advtroffy 2020

 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλημέραααααα

Τωρα το είδα

Αν δεν εχεις πάει, εχω αεκετες διαδρομες για 4χ4 σ αυτα τα μερη. Αν ειναι μου λες
Εχεις toponavigator??
 
Reactions: Gus

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Καλημέραααααα

Τωρα το είδα

Αν δεν εχεις πάει, εχω αεκετες διαδρομες για 4χ4 σ αυτα τα μερη. Αν ειναι μου λες
Εχεις toponavigator??
Καλημέρα,

δεν εχω παει ακομα, λεμε για 19+/1/24

Wikiloc εχω μονο και google maps:p
Σκοπος δεν ειναι να ειναι σπαστηρια οι διαδρομες γιατι θελουμε να βγουνε πολλα χλμ, αλλα αμα υπαρχει και κανενα τεχνικο κομματι δεν θα μας χαλασει
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Ωραια θα προσπαθησω να τα φτιαξω σε Google maps και θα στα ανεβασω ;)
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Δεν ξέρω ακριβώς ποια αυτοκίνητα θα καταλήξουμε να πάμε, αλλά θα είμαστε κάποια cherokee xj και κάποια wrangler tj
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Συνήθως τα κοκαλια τέτοια εποχή δεν θα πέρναγαν αλλά με τέτοιο καιρό που κάνει παίζει , να έχετε την εναλλακτική να παίξετε πιο χαμηλά , πχ κάπου στην Σπερχειάδα θα μπείτε αριστερά και να κάνετε ένα κύκλο μέσα στο βουνο κ να βγείτε στο ύψος του τυμφηστου .

Δεν έχω τις διαδρομές πια και δεν θυμάμαι να πάω αλλά έχει καλό παιχνίδι και πολύ βαθιά λούκια .
Ένα κακό πριντ σκριν που είμαι εγώ με το defender και ο φίλος μου ο Βαγγέλης με το tj πριν χρονια .

 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Συνήθως τα κοκαλια τέτοια εποχή δεν θα πέρναγαν αλλά με τέτοιο καιρό που κάνει παίζει , να έχετε την εναλλακτική να παίξετε πιο χαμηλά , πχ κάπου στην Σπερχειάδα θα μπείτε αριστερά και να κάνετε ένα κύκλο μέσα στο βουνο κ να βγείτε στο ύψος του τυμφηστου .

Δεν έχω τις διαδρομές πια και δεν θυμάμαι να πάω αλλά έχει καλό παιχνίδι και πολύ βαθιά λούκια .
Ένα κακό πριντ σκριν που είμαι εγώ με το defender και ο φίλος μου ο Βαγγέλης με το tj πριν χρονια .

Μετά από εργασίες της Περιφέρειας και αφού οι τελευταίες -επώνυμες- πλημύρες είχαν καταστρέψει σχεδόν τα πάντα,
οι δασικοί δρόμοι στη γύρω περιοχή επιδιορθώθηκαν το καλοκαίρι και είναι βατοί αυτή την εποχή.
Θα χρειαστεί ο επόμενος "κατακλυσμός" και σε συνδυασμό με τη διέλευση βαριών 4χ4 (τρακτέρ, φορτηγών ξύλευσης κλπ),
θα δημιουργηθεί ξανά το ανάλογο σκηνικό με λούκια. Για τα Κοκκάλια είναι ζήτημα ύψους χιονιού η προσβασιμότητα.
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλησπέρα,

Εκανα μερικές προσπάθειες αλλα δεν μπορω να μετατρέψω σ τα αρχεία για gmap. Αν στα ανεβασω σε topo ( αρχεία tvp )μπορει καποιος να τα μετατρέψει?
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Στειλτα εσυ κ ετσι κ θα δω αν μπορω εγω η κανενας φιλος να τα ανοιξουμε καπως

Οπως και να εχει παντως, σε ευχαριστω για την προσπαθεια
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλησπερα, έβαλα καποιες διαδρομες, μπορεις να τις κατεβάσεις απο το drive μου Diadromes - Google Drive
Πηγα να τις κάνω επισυναψη στο forum αλλα δεν μ άφηνε
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Πωωω πολύ ωραίος. Κάποια στιγμή που θα είμαι πιο άνετος με pc κτλ θα τις κατεβάσω.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Πωωω πολύ ωραίος. Κάποια στιγμή που θα είμαι πιο άνετος με pc κτλ θα τις κατεβάσω.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Γιώργο αν καταφέρεις (ή όποιος άλλος) να μετατρέψεις τα αρχεία σε gpx ή kml, ενημέρωσε.
Θα τα ήθελα κι εγώ για μελέτη.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Δεν καταφερα τπτ δυστυχως...τα εδωσα και σε εναν φιλο, δεν μου εχει απαντησει τπτ γιατι αναβληθηκε η εκδρομη και προφανως δεν το κυνηγησε η δεν καταφερε τπτ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μου έκανε εντύπωση το πόσο μικρά αρχεία είναι. Ανοίγω ένα του 1κβ στην τύχη και...

Κάτι περίεργο παίζει :p

Δύο σημεία όλα και όλα;

TopoNavigator file
TOPONAVIGATOR4
GGRS87
NAVIGATION
MAPTYPE=2,PROFILE=5,RETURNTOSTART=0,OPTIMIZATION=0,AUTORECALCULATE=0,AVOIDTOLL=0,ALTRESTRICT=0,ALTVALUE=10
379238,4289212,1,,0,Διασταύρωση 1,125,16711680,15,0,0,0,0,0,0
346341,4290807,2,,0,Διασταύρωση 2,125,16711680,15,0,0,0,0,0,0
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μου έκανε εντύπωση το πόσο μικρά αρχεία είναι. Ανοίγω ένα του 1κβ στην τύχη και...

Κάτι περίεργο παίζει :p

Δύο σημεία όλα και όλα;

TopoNavigator file
TOPONAVIGATOR4
GGRS87
NAVIGATION
MAPTYPE=2,PROFILE=5,RETURNTOSTART=0,OPTIMIZATION=0,AUTORECALCULATE=0,AVOIDTOLL=0,ALTRESTRICT=0,ALTVALUE=10
379238,4289212,1,,0,Διασταύρωση 1,125,16711680,15,0,0,0,0,0,0
346341,4290807,2,,0,Διασταύρωση 2,125,16711680,15,0,0,0,0,0,0
Στις οδηγίες γράφει "βρες τον τρόπο να τα ενώσεις";
 
Top Bottom