Βρες που ειναι τραβηγμενη η Φωτο...και συνεχισε εσυ!

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
St. Magdalena
εν μερη σωστος καθως εγω ζητω την περιοχη κ οχι την εκλησια...(το αναφερω κ στο ποστ με την εικονα)
οποτε συνεχιζουμε το ψαξιμο
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εν μερη σωστος καθως εγω ζητω την περιοχη κ οχι την εκλησια...(το αναφερω κ στο ποστ με την εικονα)
οποτε συνεχιζουμε το ψαξιμο
ετσι λεγεται το χωριο....
η περιοχη Μπολζάνο
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εκαηκε ο ΓλυκοΓιωργης να το βρει αλλα ΔΕΝ...κοντα γυριζει..αλλα δεν...:p

οχι δεν ειναι Νοτιο Τιρολο κ σαφως ουτε Τιρολο καθως αυτο βρισκεται στην Αυστρια.
εγκυκλοπαιδικα το Ν.Τιρολο (Τρεντινο-Alto Adige) ειναι η ολη περιοχη που περιλαμβανει τους Δολομιτες ειτε κ το αναποδο.κατι ακρες ξεφευγουν προς το Βενετο..
απομειναρι του Β'Π.Πολεμου ειναι εδαφη που πηρε η Ιταλια αλλα οι γηγενοις κατοικοι ασχετως που υπαγονται εξακολουθουν να ειναι φυλλα ΓερμανοΒλαχων/Αυστριακων μιλωντας την δικη τους διαλεκτο- την Ladin-
τα παιδια τους μαθαινουν ακομα αυτην την γλωσσα ενω παραλληλα διδασκονται Ιταλικα κ Γερμανικα,στις 3 γλωσσες ειναι επισης γραμμενες κ οι ταμπελες των πολεων/χωριων τους.
10 μερες αλητευα κατι εμαθα...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εκαηκε ο ΓλυκοΓιωργης να το βρει αλλα ΔΕΝ...κοντα γυριζει..αλλα δεν...:p

οχι δεν ειναι Νοτιο Τιρολο κ σαφως ουτε Τιρολο καθως αυτο βρισκεται στην Αυστρια.
εγκυκλοπαιδικα το Ν.Τιρολο (Τρεντινο-Alto Adige) ειναι η ολη περιοχη που περιλαμβανει τους Δολομιτες ειτε κ το αναποδο.κατι ακρες ξεφευγουν προς το Βενετο..
απομειναρι του Β'Π.Πολεμου ειναι εδαφη που πηρε η Ιταλια αλλα οι γηγενοις κατοικοι ασχετως που υπαγονται εξακολουθουν να ειναι φυλλα ΓερμανοΒλαχων/Αυστριακων μιλωντας την δικη τους διαλεκτο- την Ladin-
τα παιδια τους μαθαινουν ακομα αυτην την γλωσσα ενω παραλληλα διδασκονται Ιταλικα κ Γερμανικα,στις 3 γλωσσες ειναι επισης γραμμενες κ οι ταμπελες των πολεων/χωριων τους.
10 μερες αλητευα κατι εμαθα...
για την αυστρια θα συμφωνησω

παντως εαν θες να στειλεις γραμμα εκει πανω τοτε πρεπει να...----->
Santa Magdalena, 39040 Μπολζάνο, Ιταλία
 

Mak-Mak

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
για την αυστρια θα συμφωνησω

παντως εαν θες να στειλεις γραμμα εκει πανω τοτε πρεπει να...----->
Santa Magdalena, 39040 Μπολζάνο, Ιταλία

Βάλε Γλυκογιώργη, δεν έχω κάτι εύκαιρο αυτή τη στιγμή!..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
για την αυστρια θα συμφωνησω

παντως εαν θες να στειλεις γραμμα εκει πανω τοτε πρεπει να...----->
Santa Magdalena, 39040 Μπολζάνο, Ιταλία
Γιωργη,το χωριο λεγεται οντως Santa Magdalena ενω το Funes ειναι στα Ladin η λεξη Villnoβ των Γερμανων,εγω ομως δεν ζητησα χωριο!ζητησα πειροχη
η δε εκκλησια της φωτο ειναι επισης η Santa Magdalena Alta διοτι βρισκεται στον λοφο πανω απο το ομωνυμο χωριο.εκει μαλιστα γινεται καθε χρονο κ το επισημο φεστιβαλ Σπεκ που ειναι τοπικο αλλαντικο οπως το προσουτο

η κοιλαδα ομως ολη λεγεται Funes!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
πανο το θεμα δεν ειναι ποιος θα βαλει.....
εγω λεω να βαλουμε και οι τρεις...
εσυ , ο μανιακος και εγω...!!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Γιωργη,το χωριο λεγεται οντως Santa Magdalena ενω το Funes ειναι στα Ladin η λεξη Villnoβ των Γερμανων,εγω ομως δεν ζητησα χωριο!ζητησα πειροχη
η δε εκκλησια της φωτο ειναι επισης η Santa Magdalena Alta διοτι βρισκεται στον λοφο πανω απο το ομωνυμο χωριο.εκει μαλιστα γινεται καθε χρονο κ το επισημο φεστιβαλ Σπεκ που ειναι τοπικο αλλαντικο οπως το προσουτο

η κοιλαδα ομως ολη λεγεται Funes!
συμφωνω απολυτα....
δεν ειναι ομως αυστρια...
ειναι ιταλια...
https://de.wikipedia.org/wiki/Villnöß
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
νοτιο τιρολο ειναι η ολη επαρχια,δολομιτες λεγεται ατυπα η περιοχη χωρις ομως αυτο να δηλωνει ορια κ συνορα.

συμφωνω απολυτα....
δεν ειναι ομως αυστρια...
ειναι ιταλια...
μα δεν ειπα κατι διαφορετικο,σαφως κ ειναι Ιταλια το Νοτιο τιρολο
επισης ομως ειναι κ επαρχια κ οχι περιοχη!αυτος κ ο λογος που δεν το ελαβα ως σωστο.
εγω ζητουσα πχ Ζαγορια/κοιλαδα Βοιδοματη κ εσυ ειπες Ηπειρος για να στο κανω λιανα...τι δεν καταλαβαινεις?

δες τι γραφω...
οχι δεν ειναι Νοτιο Τιρολο κ σαφως ουτε Τιρολο καθως αυτο βρισκεται στην Αυστρια.
λεγοντας αυτο εννοω το τελευταιο της προτασης,δλδ το Τιρολο κ οχι το Νοτιο Τιρολο...

αμα ηξερα οτι θα σκαγαμε για μια φωτο θα εβαζα ξανα απο ελλαδα στου Κουμανη να ησυχασουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα εξελίσσεται πολύ ενδιαφέρον και ο λόγος είναι ότι μαθαίνουμε πραγματικά μέσα από τις φωτο!!
Πάμε παρακάτω.....:yew:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το θέμα εξελίσσεται πολύ ενδιαφέρον και ο λόγος είναι ότι μαθαίνουμε πραγματικά μέσα από τις φωτο!!
Πάμε παρακάτω.....:yew:
Ετσι ειναι Κωστα,αλιμονο αν δεν μαθαιναμε απο τις φωτο των ταξιδιων μας...
οτι εχω μαθει απο Γεωγραφια ειλκρινα το οφειλω στους 2 τροχους που με'χουν κανει να ψαξω.να αξοιξω χαρτες να διαβασω κ να ρωτησω τους ντοπιους οταν φτασω εκει που σημαδεψα στον χαρτη!
:friendship:
 
Top Bottom