Γνώμες για παντελόνι και μπότες

axinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Μαρίνα Κορωπίου
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1150GS
Λέω σιγά σιγά να σοβαρευτώ :p και να αγοράσω επιτέλους ένα παντελόνι και μπότες. Η χρήση τους θα είναι ως επί το πλείστον τουριστική. Στο μέλλον, όμως, δεν αποκλείεται να κάνω και καμιά χωμάτινη διαδρομή (πολύ ήπια πράγματα, καθότι είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο :rolleyes:). Θα ήθελα, λοιπόν, να βρω κάτι που να καλύπτει και τα 2, με περισσότερη έμφαση στην άσφαλτο.
Όσον αφορά το παντελόνι σκέφτομαι για αυτό: dainese travelguard goretex.
Για μπότες σκέφτομαι αυτές: carroarmato goretex.

Αυτό που με ενδιαφέρει, πρωτίστως, είναι ο εξοπλισμός μου να είναι ζεστός και αδιάβροχος.
Λέω να δοκιμάσω και εγώ αυτό το θαυματουργό υλικό (goretex), χωρίς να αποκλείω το D-DRY (το μπουφάν μου είναι D-DRY και έχει αποδειχθεί άψογο σε βροχή και κρύο).
Ακούω τις συμβουλές σας και θα λάβω πολύ σοβαρά τη γνώμη σας :)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Το παντελονι εξαιρετικο για τη χρηση που θελεις. Για μποτες για τη χρηση που θες θα μπορουσες να αποφυγεις το δεσιμο με τις ασφαλειες ωστε να κερδισεις σε ανεση. Δες τις revit apache. Πιο ανετες δε νομιζω να υπαρχουν, μπορεις να περπατας ολη μερα, και αδιαβροχες φουλ.
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Οι apache τις revit καταμε
Δεν είναι αδιαβροχες..
Μιλάω από προσωπική εμπειρία..
Για καμιά βροχουλα είναι οκ
Αλλά σε δυνατη πολύωρη βροχα.. Εγιαμολα εγιαλεσα :)
Οποτε εγω επεσα στο καλο ζευγαρι! Εχω φαει 2 ολοημερα συνεχομενα βροχης και πολυ χιλιομετρο και δεν περασε τιποτα. Αλλα δεν ειναι με τιποτα για σκληρη χρηση στο χωμα οπως οι sidi adventure.
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Οποτε εγω επεσα στο καλο ζευγαρι! Εχω φαει 2 ολοημερα συνεχομενα βροχης και πολυ χιλιομετρο και δεν περασε τιποτα. Αλλα δεν ειναι με τιποτα για σκληρη χρηση στο χωμα οπως οι sidi adventure.
Μάλλον φίλος..
Γιατί ξέρω κιαλλους που πέσαν
Σε "κακό" ζευγάρι..
 

axinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Μαρίνα Κορωπίου
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1150GS
Μέχρι πόσα χρήματα βάζεις ταβάνι? o_O
Έλεγα μέχρι 500 euros max...:cool::cool::cool:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)
Τις apache τις έχει φίλος και μου έχει πει ότι πολύ άνετες. Αν είναι 100% αδιάβροχες, δεν το γνωρίζει ακόμα, καθώς τις αγόρασε πρόσφατα και δεν έχει πέσει σε χοντρή βροχή προς το παρόν...
Οι Sidi adventure μου αρέσουν περισσότερο από όλες, αλλά δεν ξέρω τί λένε από θέμα άνεσης...Όλοι πάντως συμφωνούν ότι είναι κορυφαίες όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους (από κριτικές που έχω διαβάσει)
Τις TCX δεν τις γνώριζα (το συγκεκριμένο μοντέλο). Μεγάλο δέλεαρ η τιμή τους (μπαίνουν και αυτές στη λίστα ;))
Από βδομάδα ξεκινάω τις δοκιμές
:friendship:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Όντως οι revit ειναι πολυ ανετες. Πολυ μαλακη μποτα αλλα καθόλου αδιαβροχη. Στην αρχη ισως ναι, αλλα μολις σπασει το δερμα και μαλακωσει σπανε και τα φραγματα του Έβρου μαζι με καθε βροχη...:rolleyes:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Η αλήθεια είναι ότι αν φοράς πραγματικές εντουρομποτες..
Όλες οι άλλες σε φαίνονται σκαρπινια... :)
Γενικά οι sidi είναι άνετες πάντως..
Και οι TCX επίσεις πολύ καλές..
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Υπάρχει μια αγγελία για Dainese Teren, και άλλη μία για Difi Sierra Nevada. Τις έχεις δει;
Επίσης θα σου πρότεινα το Revit Sand. Πολύ καλά ρούχα και με "λογικές" τιμές.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Οι apache τις revit καταμε
Δεν είναι αδιαβροχες..
Μιλάω από προσωπική εμπειρία..
Για καμιά βροχουλα είναι οκ
Αλλά σε δυνατη πολύωρη βροχα.. Εγιαμολα εγιαλεσα :)
Θα συμφωνησω και εγω για τις μποτες...ανετες σαν αθλητικα οι ατιμες αλλα αδιαβροχες οριακα μονο τον πρωτο χρονο...και οι δικες μου και του Νικ990
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Επειδη αυτες τις μερες αυτα ακριβως εψαξα και βρηκα για τα δικα μου γουστα και την οικονομικη μου ανεση.. τα ανεβαζω dermatina100.gr με 65€ 4 εποχες file:///I:/scan/%CE%93%CE%B9%CE%B1%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%20%20%20%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%9D%CE%99%20%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3%20%CE%91%CE%9D%CE%94%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%9F%20%20RN-WB-10280%20(BLACK).html
και http://www.toofast.gr/showprod.php?id=2131. Αυτα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επειδή εδώ ο καθένας (με σκοπό να βοηθήσει όσο μπορεί), προτείνει αυτά που τον αρέσουν και που έχει δοκιμάσει, ας πω κι εγώ με την σειρά μου...
Για μπότε δες τι; Cape Horn της Forma, τίμιες μπότες και σε καλή τιμή. Έχω δοκιμάσει τον προηγούμενο μοντέλο και μου έβγαλε για πλάκα 5 1/2 χρονάκια κρατώντας τις ποδάρες μου (Νο 47) ζεστές και στεγνές. Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο πλέον αλλά δεν έχω φάει χοντρή βροχή μ' αυτές για να σου πω, αλλά τα αμερικανάκια από το 'αδελφό' advrider, δίνουν καλές κριτικές!
Όσον αφορά ρουχισμό δες προς Revit Sand μεριά ή Difi όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, τίμιες, όμορφες και αξιόπιστες προτάσεις...
 
Top Bottom