Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πανέμορφο, να το χαρείς Μιχάλη. Όταν το πάρεις γράψε και λίγο εντυπώσεις, όχι μόνο από το ποδήλατο αλλά γενικότερα την εμπειρία από την μετάβαση από το enduro. Δείχνει αρκετά δελεαστική ιδέα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω ένα... Με έχει προβληματισει βέβαια το μεγάλο βάρος και η αίσθηση στον δρομο
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Για πείτε ρε παίδες. Έχω πάρει κάτι κιλά και λέω να ξεκινήσω παλιι να ποδηλατω.
Θέλω trekking ταβάνι περίπου 400 ευρώ. Να κλειδώνει η ανάρτηση. Τι να πάρω;;
Για πείτε οι γνωστές.

Παλιά είχα ένα ideal megisto χωρίς δίσκους το απλό.
Υ. Γ
Για καινούργιο πάει η δουλειά έτσι όπως φαίνεται. Μεταχειρισμένο δεν υπάρχει ούτε και για μυρωδιά, που λέει και το τραγούδι.
Έχουν εξαφανιστεί μάλλον λόγω καραντινας
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Για πείτε ρε παίδες. Έχω πάρει κάτι κιλά και λέω να ξεκινήσω παλιι να ποδηλατω.
Θέλω trekking ταβάνι περίπου 400 ευρώ. Να κλειδώνει η ανάρτηση. Τι να πάρω;;
Για πείτε οι γνωστές.

Παλιά είχα ένα ideal megisto χωρίς δίσκους το απλό.
Υ. Γ
Για καινούργιο πάει η δουλειά έτσι όπως φαίνεται. Μεταχειρισμένο δεν υπάρχει ούτε και για μυρωδιά, που λέει και το τραγούδι.
Έχουν εξαφανιστεί μάλλον λόγω καραντινας
Πάνο καλύτερα να περιμένεις μέχρι να "βγει" κάτι αξιόλογο μτχρ,
γιατί σ αυτά τα χρήματα δύσκολο να υπάρχει κάτι αξιόλογο καινούργιο.
Σαν χαρακτηριστικά θα πρότεινα γενικά: πιρούνι με αέρα και υδραυλικά δισκόφρενα,
για τα υπόλοιπα δλδ σειρές εξαρτημάτων κτλ οτιδήποτε πάνω από deore θα είναι ικανοποιητικό.
Επίσης θα πρότεινα να προσανατολιστείς σε 29άρι ΜΤΒ και όχι σε τρέκινγκ(= υβρίδιο που κάνει τα πάντα
αλλά στη πράξη τίποτα...). Το 29αρι με ένα ζευγάρι άλλες ρόδες ή λάστιχα θα κάνει και βουνό και δρόμο.
Μ 2 C
// B
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Πανέμορφο, να το χαρείς Μιχάλη. Όταν το πάρεις γράψε και λίγο εντυπώσεις, όχι μόνο από το ποδήλατο αλλά γενικότερα την εμπειρία από την μετάβαση από το enduro. Δείχνει αρκετά δελεαστική ιδέα...
Μόνο εγώ πάω να κάνω το λάθος!
Μετάβαση από ποδήλατο στο endouro :oops:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Πήγα λίγο μακρυά αλλά τα κατάφερα. Megisto λοιπόν πάλι 2μηνων. Ο προηγούμενος ιδιόκτητης δεν είχε κάνει ούτε 500 μέτρα.ειχε ακόμα το ταμπελακι της τιμής πάνω.
Ideal megisto λοιπόν με δισκόφρενα και ανάρτηση που κλειδώνει. Δεν θέλω και κάτι άλλο.
Βόλτες στη γειτονιά να ξεπιαστω λίγο και ρίξουμε την κοιλιά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μπράβο τα παιδιά μου τα fit!!!
Στην προσπάθεια να κάνω και εγώ Mtb.
Προπονα!
Μένουμε σπίτι.


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σήμερα πήγα να δω για ποδήλατο σε ένα κατάστημα στο Χαλάνδρι.,
Ένας πανικός. Ο τύπος είχε 2 Μedium ,πιθανών αύριο να μη τα έχω μου λέει.
Και όντως δεν θα τα είχε. Δεν το έλεγε έτσι. Έκατσα 10λεπτα στο κατάστημα; το τηλέφωνο δεν σταμάτησε να χτυπάει
Μολις λήξη η καραντίνα και κάνα 2μηνες μετά όσους δεν τους βολέψουν σαν κρεμάστρες βλέπω απλά να τα αφήνουν σε κάδους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πήγα λίγο μακρυά αλλά τα κατάφερα. Megisto λοιπόν πάλι 2μηνων. Ο προηγούμενος ιδιόκτητης δεν είχε κάνει ούτε 500 μέτρα.ειχε ακόμα το ταμπελακι της τιμής πάνω.
Ideal megisto λοιπόν με δισκόφρενα και ανάρτηση που κλειδώνει. Δεν θέλω και κάτι άλλο.
Βόλτες στη γειτονιά να ξεπιαστω λίγο και ρίξουμε την κοιλιά
Καλοβολτο να είναι και είναι μια χαρά για χαλαρές βόλτες.
Αν "κολλήσεις" όμως γρήγορα θα πας σε κάτι πιο αναβαθμισμενο
Η κυρά λενη το έχει γύρω στα 10 χρόνια και είναι μια χαρα



Advphone....
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αν "κολλήσεις" όμως γρήγορα θα πας σε κάτι πιο αναβαθμισμενο



Advphone....
Ωπα,ωπα είπαμε να ξεπιαστουμε λίγο,αλλα ως εκεί. Μην γίνουμε και τπτ fit.
Πρέπει να έχουμε και ένα πρεστίζ. Κόσμο ταΐζουμε...τσιπουρα σερβίρουμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωπα,ωπα είπαμε να ξεπιαστουμε λίγο,αλλα ως εκεί. Μην γίνουμε και τπτ fit.
Πρέπει να έχουμε και ένα πρεστίζ. Κόσμο ταΐζουμε...τσιπουρα σερβίρουμε
Αν κολλήσεις με το άθλημα φιλαράκι, θα κολλήσεις ασχημα.
Εγώ πριν χρόνια πλήρωσα μια μεσαία τριβή, όσο έκανε καινούργιο το megisto της ελενης
Σε κάποια φάση και μετά από πολύ χλμ γίνεσαι ένα με το ποδήλατο και ίσως για αυτό είναι ένα από τα πιο δημοφιλη σπορ.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Αν κολλήσεις με το άθλημα φιλαράκι, θα κολλήσεις ασχημα.
Εγώ πριν χρόνια πλήρωσα μια μεσαία τριβή, όσο έκανε καινούργιο το megisto της ελενης
Σε κάποια φάση και μετά από πολύ χλμ γίνεσαι ένα με το ποδήλατο και ίσως για αυτό είναι ένα από τα πιο δημοφιλη σπορ.
Μακάρι Κώστα κι ας γίνω φιτ
Πέρα από τις αγροτικές δουλειές και ιδιοκατασκευες
δεν έχω βρει ένα άθλημα να με γεμίζει και να μου αρέσει.

Εδιτ : τσίπουρα, μουσικές και μηχανάκι εντάσσονται στην ψυχοθεραπεία
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ένα ποιοτικό και ελαφρύ mountain xc hardtail με καλή γεωμετρία, μπορεί να γίνει άριστο commuter γιατί επιτρέπει παιχνίδι, δεν καταλαβαίνει από λακούβες και πεζοδρόμια ενώ με τα trekking ή fitness θέλει προσοχή για να μη γίνουν οι ζάντες οχτάρια (παθών).

Είχα αγοράσει καινούργιο το 13 ένα κουκλάκι ΚΟΝΑ cintercone 26ρι σε προσφορά γιατί τότε ξεκινηνούσαν τα 27,5 και το έχω ακόμα εννοείται.
Το έχω ευχαριστηθεί όσο δε πάει, τόσο στο βουνό (μέχρι να πάρω fs), όσο και στην πόλη. Επίσης έχω κάνει και μεγάλες αποστάσεις πχ Αθήνα Σούνιο, Σπαρτη-Κοσμά ή Γύθειο-Μονεμβασια, ταξιδια, πολυήμερα σε νησιά και με έβγαλε παλληκάρι. Mε τα κατάλληλα λάστιχα πάει σφαίρα και στην άσφαλτο.

Επειδή έχει πολύ καλά περιφερειακά δεν χρειάστηκε καμμία αναβάθμιση ούτε χάλασε κάτι όλα αυτά τα χρόνια και επιπλέον το ελαφρύ χυτό πλαίσιο στο λαιμό έχει εγγύηση εφόρου ζωής.




Τέλος αν αγόραζα τώρα ένα ποδήλατο για να τα κάνω όλα θα έπαιρνα ένα ποιοτικό hardtail Enduro 27,5 με μπροστινή ανάρτηση fox 34, με διαδρομή 140 ως 160 και 1Χ11 ταχύτητες. Είναι απίστευτα παιχνιδιάρικα αλλά δεν κουράζουν στο πεταλι.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ένα ποιοτικό και ελαφρύ mountain xc hardtail με καλή γεωμετρία, μπορεί να γίνει άριστο commuter γιατί επιτρέπει παιχνίδι, δεν καταλαβαίνει από λακούβες και πεζοδρόμια ενώ με τα trekking ή fitness θέλει προσοχή για να μη γίνουν οι ζάντες οχτάρια (παθών).

Είχα αγοράσει καινούργιο το 13 ένα κουκλάκι ΚΟΝΑ cintercone 26ρι σε προσφορά γιατί τότε ξεκινηνούσαν τα 27,5 και το έχω ακόμα εννοείται.
Το έχω ευχαριστηθεί όσο δε πάει, τόσο στο βουνό (μέχρι να πάρω fs), όσο και στην πόλη. Επίσης έχω κάνει και μεγάλες αποστάσεις πχ Αθήνα Σούνιο, Σπαρτη-Κοσμά ή Γύθειο-Μονεμβασια, ταξιδια, πολυήμερα σε νησιά και με έβγαλε παλληκάρι. Mε τα κατάλληλα λάστιχα πάει σφαίρα και στην άσφαλτο.

Επειδή έχει πολύ καλά περιφερειακά δεν χρειάστηκε καμμία αναβάθμιση ούτε χάλασε κάτι όλα αυτά τα χρόνια και επιπλέον το ελαφρύ χυτό πλαίσιο στο λαιμό έχει εγγύηση εφόρου ζωής.




Τέλος αν αγόραζα τώρα ένα ποδήλατο για να τα κάνω όλα θα έπαιρνα ένα ποιοτικό hardtail Enduro 27,5 με μπροστινή ανάρτηση fox 34, με διαδρομή 140 ως 160 και 1Χ11 ταχύτητες. Είναι απίστευτα παιχνιδιάρικα αλλά δεν κουράζουν στο πεταλι.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Τελικά δεν πρέπει να δώσω το ποδήλατακι μου(για χάρη του εντουρο)
Επειδή έχω ζήσει πολλές στιγμές μαζί του και έχει γίνει τρόπος ζωής!
Με επηρέασες να ξέρεις!
Το. Εντουρο είναι λίγο διαφορετικό.
Η ησυχία στο βουνό με το ποδήλατο δεν υπάρχει

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom