Διαδικασία αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας

DioSolo

Μέλος
Όνομα
Dionisis
Μοτό
Tuareg 660
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα που βρίκσω στο car. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω τα χρήματα μετρητά χέρι χέρι πρέπει με κάποιο τρόπο να τα κάνω μεταφορά στον πωλητή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσω την διαδικασία και να μην βασιστώ απλά στο λόγο του. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί απλα δεν το βρίσκω κάπου.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Καλησπέρα Διονύση.
Το πιο safe είναι όταν είστε στο υπουργείο για τη διαδικασία μεταβίβασης και περιμένετε στην ουρά να του κάνεις την μεταφορά.
Αν από την άλλη είναι μαντράς τσέκαρε λίγο κριτικές και αν είναι χρόνια στον χώρο και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν είναι ενεργό μέλος εδώ προχώρα πιο χαλαρός :p

Το χα και γω αυτό το άγχος πάντα, αλλά κυρίως όταν πούλαγα και όχι όταν αγόραζα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η "πληρωμή" του οχήματος γίνεται την ίδια στιγμή που γίνεται και μεταβίβαση!
Είτε μετρητά, είτε με μεταφορά, δεν έχει σημασία!!!!
Στην τελική, αν έχεις κάποιους φόβους, κάνε την μεταφορά, αφού "φύγουν" τα χαρτιά μέσα στα γραφεία, προς μεταβίβαση!!!
 

DioSolo

Μέλος
Όνομα
Dionisis
Μοτό
Tuareg 660
Γενικά έχω εμπειρία στο θέμα, έχω πουλήσει αρκετά αυτοκίνητα σε ιδιώτες. Αλλά έχω πουλήσει δεν εχω αγοράσει απο ιδιώτη. Και το θέμα είναι ότι εγώ είμαι επαρχία νησί και ο αγοραστής Αθήνα οπότε το σκηνικό να είμαστε μαζί στο υπουργείο δεν παίζει σαν σενάριο. Για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο χαρτί να μου κάνει επίσημο. Black Arrow είναι πρώτη μηχανή ένα F800 του 9.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα που βρίκσω στο car. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω τα χρήματα μετρητά χέρι χέρι πρέπει με κάποιο τρόπο να τα κάνω μεταφορά στον πωλητή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσω την διαδικασία και να μην βασιστώ απλά στο λόγο του. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί απλα δεν το βρίσκω κάπου.
Μπορείτε να κάνετε ένα ''ιδιωτικό συμφωνητικό'' κατοχυρωμένο με γνήσιο υπογραφής.
Πάντως ούτε και με αυτό είσαι 100% σίγουρος αν έχεις πέσει σε απατεώνα.
Αν όμως προβείς σε αυτή την λύση μπορώ να σου στείλω το κείμενο που θα πατήσεις.
 

DioSolo

Μέλος
Όνομα
Dionisis
Μοτό
Tuareg 660
Μπορείτε να κάνετε ένα ''ιδιωτικό συμφωνητικό'' κατοχυρωμένο με γνήσιο υπογραφής.
Πάντως ούτε και με αυτό είσαι 100% σίγουρος αν έχεις πέσει σε απατεώνα.
Αν όμως προβείς σε αυτή την λύση μπορώ να σου στείλω το κείμενο που θα πατήσεις.
Θα με βοηθούσε πολύ ναι να μου στείλεις το κείμενο. Σε ευχαριστώ πολύ.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Το άλλο που θα μπορουσες να κάνεις είναι να σου κανει εξουσιοδότηση μέσω gov. Gr για να κανεις εσύ την μεταβίβαση ή καποιος διεκπεραιωτής και μόλις σου δώσει τα χαρτιά και αφού τα έχεις ελέγξει, αδειες, κτεο, εξουσιοδότηση κτλ να του κάνεις τρανσφερ εκείνη την ώρα τα λεφτα, με αιτιολογία αγοράς τάδε οχήματος απο τον συγκεκριμένο με ονοματεπώνυμο + υπευθυνες δηλώσεις και από τους δύο μέσω gov.gr πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Έχεις δοκιμάσει να κανείς την μεταβίβαση ηλεκτρονικά ; Είναι πανεύκολο και γρήγορο
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το άλλο που θα μπορουσες να κάνεις είναι να σου κανει εξουσιοδότηση μέσω gov. Gr για να κανεις εσύ την μεταβίβαση ή καποιος διεκπερεωτης και μόλις σου δώσει τα χαρτιά και αφού τα έχεις ελέγξει, αδειες, κτεο, εξουσιοδότηση κτλ να του κάνεις τρανσφερ εκείνη την ώρα τα λεφτα, με αιτιολογία αγοράς τάδε οχήματος απο τον συγκεκριμένο με ονοματεπώνυμο + υπευθυνες δηλώσεις και από τους δύο μέσω gov.gr πάλι.
Αυτό μου φαίνεται ότι προσφέρει και μια extra ασφάλεια ότι ο πωλητής είναι υπαρκτό πρόσωπο με λογαριασμό στην ΑΑΔΕ κτλ κτλ.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πρόσφατα που πούλησα και αγόρασα μοτο πρώτα δώσαμε τα χαρτιά στη διέυθυνση μεταφορών για να ξεκινήσει η διαδικασία έκδοσης νέας άδειας κυκλοφορίας και με το που μας είπαν ότι είναι οκ και προχωράει η διαδικασία μεταφέρθηκαν και τα χρήματα μέσω τράπεζας
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στην τελική, αν έχεις κάποιους φόβους, κάνε την μεταφορά, αφού "φύγουν" τα χαρτιά μέσα στα γραφεία, προς μεταβίβαση!!!
Και γιατί να δεχτεί ο άλλος να φύγουν τα χαρτιά χωρίς να έχει πάρει ακόμα τα λεφτά;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το άλλο που θα μπορουσες να κάνεις είναι να σου κανει εξουσιοδότηση μέσω gov. Gr για να κανεις εσύ την μεταβίβαση ή καποιος διεκπερεωτης και μόλις σου δώσει τα χαρτιά και αφού τα έχεις ελέγξει, αδειες, κτεο, εξουσιοδότηση κτλ να του κάνεις τρανσφερ εκείνη την ώρα τα λεφτα, με αιτιολογία αγοράς τάδε οχήματος απο τον συγκεκριμένο με ονοματεπώνυμο + υπευθυνες δηλώσεις και από τους δύο μέσω gov.gr πάλι.
Πολύ σωστά με μία παρατήρηση. Γενικά στις πωλήσεις αγορές μεταχειρισμένων δεν θέλουμε να φαίνεται στην εφορία η πραγματική αξία.:D
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και γιατί να δεχτεί ο άλλος να φύγουν τα χαρτιά χωρίς να έχει πάρει ακόμα τα λεφτά;
Γιατί εκεί έχεις χρόνο! Μόλις φύγουν τα δύο μέρη απ'τον πάγκο του υπαλλήλου, δεν κάνεις τρία μέτρα και του/σου δίνει τα λεφτά. Αν κάτι "στραβωσει" περνάς μέσα στα γραφεία και ζητάς εκείνη τη στιγμή να ακυρωθούν όλα! Δεν παίζεις, φωνάζεις!!!!
Οι υπάλληλοι δεν είναι μαλακές, άνθρωποι είναι και σταματούν τα πάντα!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολύ σωστά με μία παρατήρηση. Γενικά στις πωλήσεις αγορές μεταχειρισμένων δεν θέλουμε να φαίνεται στην εφορία η πραγματική αξία.:D
Αυτό πάλι γιατί;;;;
Ούτε τεκμήρια, ούτε τίποτα δεν έχει!!!
Δεν βλέπω το λόγο δηλαδή!!!
Ο ένας έχει δικαιολογημένα έξοδα και ο άλλος "έσοδα"!!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Και γιατί να δεχτεί ο άλλος να φύγουν τα χαρτιά χωρίς να έχει πάρει ακόμα τα λεφτά;
Και γιατί να δεχτώ εγώ να δώσω τα λεφτά αν δε ξέρω πρώτα ότι ο άλλος έχει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την μεταβίβαση της άδειας? Κλειδιά μηχανής δεν έχω έτσι και αλλιώς στα χέρια μου, να του ρίξω μια ροπαλιά και να σηκωθώ να φύγω με το μηχανάκι του χωρίς να δώσω λεφτά :ha
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Πολύ σωστά με μία παρατήρηση. Γενικά στις πωλήσεις αγορές μεταχειρισμένων δεν θέλουμε να φαίνεται στην εφορία η πραγματική αξία.:D
Γιώργο συνήθως όσες φορές εχω πουλήσει - αγοράσει όχημα μέσω τραπεζης το εχω κάνει , ουτως ή άλλως δεν μένουν για πολύ στην τράπεζα, πουλάς κάτι αγοράζεις κάτι άλλο, δεν νομίζω οτι φορολογησε για κατι τέτοιο , τουλάχιστον εγω δεν ειχα καποιο πρόβλημα...
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γιώργο συνήθως όσες φορές εχω πουλήσει - αγοράσει όχημα μέσω τραπεζης το εχω κάνει , ουτως ή άλλως δεν μένουν για πολύ στην τράπεζα, πουλάς κάτι αγοράζεις κάτι άλλο, δεν νομίζω οτι φορολογησε για κατι τέτοιο , τουλάχιστον εγω δεν ειχα καποιο πρόβλημα...
Για μισθωτό δεν υπάρχει κανένα θέμα φορολόγησης ακόμα και αμοιβαίο κεφάλαιο να αγοράσεις με τα λεφτά της πώλησης. Το έχω επιβεβαιώσει πάνω από μια φορά με λογιστές/φοροτεχνικούς
 
Top Bottom