Διασχίζοντας την Ευρώπη με προορισμό το Μαρόκο...

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Καλή κ Ευρώπη αλλά το χρώμα της Αφρικής
ή της Ασίας είναι άλλο πράγμα.
Πρώτα απ'όλα θα σας πω πολλά συγχαρητήρια
για το όμορφο ταξίδι σας, τις ωραίες φωτογραφίες:photo:
που μας χαρίσατε, τον χρόνο που αφιέρωσες για
να μας το σερβίρεις κ την απλότητα του λόγου σου.:friendship:
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Δεύτερον, θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πρακτικά
θέματα (εννοείτε ότι απαντάτε κ οι 2
που πήγατε Μαρόκο ngs88-dimitris777)
κ αν θέλεις απαντάς αλλιώς μένουμε
στο εξαιρετικό ταξιδιωτικό σου.
1)Πόσο στοίχισε το ταξίδι;
2)Τα αρνητικά κ οι δυσκολίες του Μαρόκου;
3)Έκλεινες την προηγούμενη ξενοδοχείο, μέσω
ποιού site;Το μετάνιωσες θα ήθελες να είχες
κάνει κράτηση νωρίτερα;
4)Που ένιωσες ανασφάλεια;
5)Ισοτιμίες νομίσματος κ ποιότητα βενζίνης;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.:happy:
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ταξιδαρα παιδιά μπράβο
ποσο περίπου στοίχισε από ανκονα γιβραλταρ βενζίνες και διόδια;
ευχαριστω
Δεύτερον, θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πρακτικά
θέματα (εννοείτε ότι απαντάτε κ οι 2
που πήγατε Μαρόκο ngs88-dimitris777)
κ αν θέλεις απαντάς αλλιώς μένουμε
στο εξαιρετικό ταξιδιωτικό σου.
1)Πόσο στοίχισε το ταξίδι;
2)Τα αρνητικά κ οι δυσκολίες του Μαρόκου;
3)Έκλεινες την προηγούμενη ξενοδοχείο, μέσω
ποιού site;Το μετάνιωσες θα ήθελες να είχες
κάνει κράτηση νωρίτερα;
4)Που ένιωσες ανασφάλεια;
5)Ισοτιμίες νομίσματος κ ποιότητα βενζίνης;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.:happy:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μπράβο για την ιδέα του ταξιδιού όλα ωραία απλά και όρθια.... :biker:...:ok:
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Καλησπέρα και πάλι, λοιπόν
τιμές ξενοδοχείων ότι θυμάμαι απο εντυπώσεις και ονόματα (ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα για τα ονόματα, αν ναι ας σβηστεί το σχόλιο μου)
Φρέγιους-Γαλλία ibis-budget hotel 65 ευρώ "μέτριο" απο booking (ήταν μακράν το πιό φθηνό!!!)
Ταραγκόνα-Ισπανία 40 ευρώ hostel καλό και φιλόξενο για το κόστος της διανυκτέρευσης το βρήκαμε μόλις φτάσαμε
Γρανάδα-Ισπανία 40 ευρώ (εξαιρετικό για τα χρήματα του με πρωινό χωρίς πάρκινγκ) το βρήκαμε μόλις φτάσαμε
Ασιλά-Μαρόκο 55 ευρώ (αρκετά μέτριο για τα 55 ευρώ) το βρήκαμε μόλις φτάσαμε μετά απο αρκετή ταλαιπωρία
Καζαμπλάνκα-Μαρόκο ibis-budget hotel 55 ευρώ καλό για τα δεδομένα του Μαρόκου μέσω booking
Μαρακές-Μαρόκο 34 ευρώ Riad Bab Lakhmiss το καλύτερο ξενοδοχείο του ταξιδιού και το πιό φιλόξενο μέσω booking
Αιτ Μπεν Χαντού-Μαρόκο 19 ευρώ Auberge La Defat με πρωινό και πάρκινγκ (πολύ καλό) μέσω booking
Ραμπάτ-Μαρόκο 53 Dar Aida ευρώ χωρίς πάρκινγκ μακριά απο το συγκεκριμένο ξενοδοχείο διότι δεχτήκαμε άπειρα τσιμπήματα απο κοριούς!
Μάλαγα-Ισπανία ibis-budget hotel 50 ευρώ χωρίς πρωινό, το κλείσαμε μόλις φτάσαμε (οκ)
Καστιγόνε δε λα Πλάνα-Ισπανία Dona Lola 50 ευρώ με πρωινό και 5ευρώ για πάρκινγκ (καλό) μέσω booking
Αρλ-Γαλλία 60 ευρώ με πάρκινγκ (μέτριο προς κακό) μέσω booking
και Πάρμα-Ιταλία 56 ευρώ Residenza Cavour (καλό) μέσω booking

Όσον αφορά την ισοτιμία έκτος απο την συναλλαγή στην τράπεζα του Μαρόκου δίνουν σχεδόν 1 ευρώ προς 10 Ντιρχάμ,
τα καύσιμα στην Ιταλία σύνορα προς Γαλλία η τιμή της 95άρας έφτανε τα 1.90
στην Γαλλία περίπου 1.60 με 1.70
Ισπανία 1.30 έως 1.40
και Μαρόκο περίπου 1.10
χωρίς να καταλάβω κάποια διαφορά στην ποιότητα βενζίνης

τα διόδια απο Ανκόνα έως Γιβραλτάρ δεν τα θυμάμαι αλλά νομίζω είναι λίγο παραπάνω απο το ποσό που εμφανίζει στο
http://www.viamichelin.com/

Ηγουμενίτσα Ανκόνα 2 άτομα και μηχανή 265 ευρώ με επιστροφή
Γιβραλτάρ Ταγγέρη 2 άτομα και μηχανή 190 ευρώ με επιστροφή

Το ταξίδι κόστισε περίπου 2600 για κάθε ζευγάρι χωρίς σπατάλες με το 80% περίπου των χρημάτων σε κόστος μετακίνησης και διαμονής

Τώρα για τις δυσκολίες του Μαρόκου νομίζω οτι έχουν να κάνουν με το πόσο οργανωμένος κάνεις αυτό το ταξίδι. Σίγουρα οι μέρες ήταν λίγες και τα χιλιόμετρα πάρα πολλά, νομίζω ότι αν είχαμε 3-4 μέρες παραπάνω θα ήταν ιδανικά.
Ανασφάλεια δεν νιώσαμε κάπου το μόνο δυσάρεστο είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σε βλέπει σαν έναν Ευρωπαίο Τουρίστα απο τον οποίο προσπαθεί να πάρει όσο περισσότερα χρήματα μπορεί έτσι σίγουρα το Μαρόκο δεν έχει τις τιμές που νομίζουμε, και αυτό ισχύει για τα βενζινάδικα, τους περιπλανώμενους που απλά ρώτησες πως θα βρείς το ξενοδοχείο και όλους τους μικρο-πωλητές που προσπαθούν να σου πουλήσουν ακόμα και ένα μαγνητάκι η ένα σουβενίρ πάρα πολύ ακριβά. Αξίζει να αναφέρω ότι ο παρακάτω πολύ συμπαθητικός πωλητής- ντόπιος στο Αιτ Μπεν Χαντού δεν ήθελε χρήματα αλλά να του δώσουμε κάτι απο Ελλάδα για να μας δώσει κάτι που έχει φτιάξει ο ίδιος λέγοντάς μας
"Γκρικς αρ γουέλκαμ χίερ μαι φρέντ..."
Ελπίζω να βοήθησα στις περισσότερες απορίες και να βρεθεί η ευκαιρία να τα πούμε και απο κοντά κάποια στιγμή και να γνωριστούμε καλύτερα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.
Το μονο σιγουρο με ολα τα μακρινα ταξιδια, οταν εισαι με γυναικα, ειναι οτι το ημερησιο κοστος παιζει γυρω στα 200 ευρω .
Ευκολα γινονται 250 και δυσκολα 150:D
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
πολλά μπράβο για το ταξίδι σας!:ok:
μόλις το διάβασα και ζήλεψα λίγο:)
Γι αυτο να ξανασκεφτεις την πωληση εσυ... μου χρωστας και ταξιδακι !!!

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες...χρησιμοτατες !!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πανέμορφες εικόνες, λιτή και περιεκτική περιγραφή. Ναστε πάντα καλά να κάνετε ταξίδια και να τα μοιράζεστε εδώ μαζί μας
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
.......χρώματα, εικόνες, ομορφιές, ωραίο ταξιδιωτικό !!!!
 

Theofilos

Μέλος
Όνομα
Theofilos
Μοτό
vstrom650
Μπραβο Νικολακη φιλε μου, αντε και να κανουμε ενα ταξιδι μαζι μελλοντικα!!! Χαιρετισματα και στο Βασιλη, τον ειχα γνωρισει παλια μεσω κοινης παρεας σε ενα φορουμ εδω στα Γιαννενα
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Καλησπέρα και πάλι, λοιπόν
τιμές ξενοδοχείων ότι θυμάμαι απο εντυπώσεις και ονόματα (ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα για τα ονόματα, αν ναι ας σβηστεί το σχόλιο μου)
Φρέγιους-Γαλλία ibis-budget hotel 65 ευρώ "μέτριο" απο booking (ήταν μακράν το πιό φθηνό!!!)
Ταραγκόνα-Ισπανία 40 ευρώ hostel καλό και φιλόξενο για το κόστος της διανυκτέρευσης το βρήκαμε μόλις φτάσαμε
Γρανάδα-Ισπανία 40 ευρώ (εξαιρετικό για τα χρήματα του με πρωινό χωρίς πάρκινγκ) το βρήκαμε μόλις φτάσαμε
Ασιλά-Μαρόκο 55 ευρώ (αρκετά μέτριο για τα 55 ευρώ) το βρήκαμε μόλις φτάσαμε μετά απο αρκετή ταλαιπωρία
Καζαμπλάνκα-Μαρόκο ibis-budget hotel 55 ευρώ καλό για τα δεδομένα του Μαρόκου μέσω booking
Μαρακές-Μαρόκο 34 ευρώ Riad Bab Lakhmiss το καλύτερο ξενοδοχείο του ταξιδιού και το πιό φιλόξενο μέσω booking
Αιτ Μπεν Χαντού-Μαρόκο 19 ευρώ Auberge La Defat με πρωινό και πάρκινγκ (πολύ καλό) μέσω booking
Ραμπάτ-Μαρόκο 53 Dar Aida ευρώ χωρίς πάρκινγκ μακριά απο το συγκεκριμένο ξενοδοχείο διότι δεχτήκαμε άπειρα τσιμπήματα απο κοριούς!
Μάλαγα-Ισπανία ibis-budget hotel 50 ευρώ χωρίς πρωινό, το κλείσαμε μόλις φτάσαμε (οκ)
Καστιγόνε δε λα Πλάνα-Ισπανία Dona Lola 50 ευρώ με πρωινό και 5ευρώ για πάρκινγκ (καλό) μέσω booking
Αρλ-Γαλλία 60 ευρώ με πάρκινγκ (μέτριο προς κακό) μέσω booking
και Πάρμα-Ιταλία 56 ευρώ Residenza Cavour (καλό) μέσω booking

Όσον αφορά την ισοτιμία έκτος απο την συναλλαγή στην τράπεζα του Μαρόκου δίνουν σχεδόν 1 ευρώ προς 10 Ντιρχάμ,
τα καύσιμα στην Ιταλία σύνορα προς Γαλλία η τιμή της 95άρας έφτανε τα 1.90
στην Γαλλία περίπου 1.60 με 1.70
Ισπανία 1.30 έως 1.40
και Μαρόκο περίπου 1.10
χωρίς να καταλάβω κάποια διαφορά στην ποιότητα βενζίνης

τα διόδια απο Ανκόνα έως Γιβραλτάρ δεν τα θυμάμαι αλλά νομίζω είναι λίγο παραπάνω απο το ποσό που εμφανίζει στο
http://www.viamichelin.com/

Ηγουμενίτσα Ανκόνα 2 άτομα και μηχανή 265 ευρώ με επιστροφή
Γιβραλτάρ Ταγγέρη 2 άτομα και μηχανή 190 ευρώ με επιστροφή

Το ταξίδι κόστισε περίπου 2600 για κάθε ζευγάρι χωρίς σπατάλες με το 80% περίπου των χρημάτων σε κόστος μετακίνησης και διαμονής

Τώρα για τις δυσκολίες του Μαρόκου νομίζω οτι έχουν να κάνουν με το πόσο οργανωμένος κάνεις αυτό το ταξίδι. Σίγουρα οι μέρες ήταν λίγες και τα χιλιόμετρα πάρα πολλά, νομίζω ότι αν είχαμε 3-4 μέρες παραπάνω θα ήταν ιδανικά.
Ανασφάλεια δεν νιώσαμε κάπου το μόνο δυσάρεστο είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σε βλέπει σαν έναν Ευρωπαίο Τουρίστα απο τον οποίο προσπαθεί να πάρει όσο περισσότερα χρήματα μπορεί έτσι σίγουρα το Μαρόκο δεν έχει τις τιμές που νομίζουμε, και αυτό ισχύει για τα βενζινάδικα, τους περιπλανώμενους που απλά ρώτησες πως θα βρείς το ξενοδοχείο και όλους τους μικρο-πωλητές που προσπαθούν να σου πουλήσουν ακόμα και ένα μαγνητάκι η ένα σουβενίρ πάρα πολύ ακριβά. Αξίζει να αναφέρω ότι ο παρακάτω πολύ συμπαθητικός πωλητής- ντόπιος στο Αιτ Μπεν Χαντού δεν ήθελε χρήματα αλλά να του δώσουμε κάτι απο Ελλάδα για να μας δώσει κάτι που έχει φτιάξει ο ίδιος λέγοντάς μας
"Γκρικς αρ γουέλκαμ χίερ μαι φρέντ..."
Ελπίζω να βοήθησα στις περισσότερες απορίες και να βρεθεί η ευκαιρία να τα πούμε και απο κοντά κάποια στιγμή και να γνωριστούμε καλύτερα!
Εν Χριστώ αδελφέ Νικόλαε,
σε ευχαριστώ πολύ.
Με κάλυψες.:yew::friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μπραβο Νικολακη φιλε μου, αντε και να κανουμε ενα ταξιδι μαζι μελλοντικα!!! Χαιρετισματα και στο Βασιλη, τον ειχα γνωρισει παλια μεσω κοινης παρεας σε ενα φορουμ εδω στα Γιαννενα
Και καλώς και τον φίλο μου τον Θεόφιλο! Με το τρομερό παπί όταν ήμουν στα Γιάννενα! ;)
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Μπραβο Νικολακη φιλε μου, αντε και να κανουμε ενα ταξιδι μαζι μελλοντικα!!! Χαιρετισματα και στο Βασιλη, τον ειχα γνωρισει παλια μεσω κοινης παρεας σε ενα φορουμ εδω στα Γιαννενα
Φίλε Τέο περιμένω τηλέφωνο να τα πούμε με καφεδάρα!
 
Top Bottom