Εκτακτη πουροντουράδα στην Αττική 12/2/2017 - Εντυπώσεις

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καθως ειμαι Ελλαδα για δουλεια αυτη τη βδομαδα, κανονισα ναρθω απο Σαββατο για μια κοντινη βολτιτσα σε κοντινα χωματα σημερα Κυριακη. Οι πουροντουραιοι το κανονισανε εκτακτως και μαζευτηκαμε οι εξης νοματαιοι: @XLGeorge, @konkost, @kordix, @tc-drift, @MoNiker, @est, @mitch, @bmx.

Ητανε τελεια, εκτος απο την πρωτη ωρα το πρωι οπου εριχνε χιονονερο και την ακουσαμε για τα καλα απο κρυο :eek: Σταματησαμε, βαλαμε δευτερο στρωμα απο μεσα και χειμερινα γαντια (και ας μην ειχαμε αισθηση στο τιμονι) και ..ολα καλα :ok: Καναμε μια πολυ καλη γυρα με πλοηγους τους @konkost και @bmx (τους οποιους και ευχαριστουμε) και καταληξαμε στο φανταστικο Πιπερι στους Αγιους Θεοδωρους για φαγητο. Εγω εκανα ακριβως 240χμ door-to-door απο τα οποια τουλαχιστο τα μισα (120+χμ) χωμα σε πολυ ωραια και καποια απαιτητικα/τεχνικα τεραιν. Τα υπολοιπα σε λιγο..
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
BMW F800 gs
Καλως μας ηρθες προεδρε...δυνατη βολτα η σημερινη με τα μικρα...να λυσομανανε και τα μεγαλα να ξεμπαζωνουν στο διαβα τους.Μου αρεσαν τα σημεια με την μερεντα...αλλα και η μασαμπουκα με τον κρασο στο τελος.Λαμπρο χαρηκα...εις στο επανιδειν.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και ας πω οτι παραλιγο να μην παρω μερος, Volume 1. Παραλιγο να χασω την πτηση για Ελλαδα το Σαββατο το μεσημερι :woot: Ειμαι στο μετρο και και στο σταθμο αλλαγης για Heathrow βλεπω πολυ αραια τρενα, το επομενο για Heathrow ελεγε σε 15 λεπτα (συνηθως εχεις καθε 5-7')! .Τεσπα, το παιρνω αλλα λιγους σταθμους πριν το Heathrow ακουγεται ανακοινωση οτι στον επομενο σταθμο θα σταματησουμε λογω "signal failure" πιο πανω μεχρι να το φτιαξουν :eek:

Γινεται πανικος στο τρενο καθως οι περισοτεροι επιβατες πηγαινουν Heathrow. Περιμενουμε κανενα 7αλεπτο και τα περιθωρια χρονου στενευουν. Οποτε φωναζω δυνατα αν θελει κανεις να μοιραστουμε ταξι (αν προλαβαινουμε) και πεταγεται μια αεροσυνοδος και ενας τυπος που πηγαινει Μεξικο. Αλλα πρεπει πρωτα να διασφαλισουμε οτι το τρενο δεν ειναι να φυγει συντομα γιατι αλλιως θα ειναι χειροτερα με το ταξι. Πρεπει να βγω εξω να ρωτησω αλλα οι πορτες ειναι κλειστες. Αφηνω τη βαλιτσα στο βαγονι μου και παιρνω σβαρνα τα βαγονια να βρω πορτα ανοιχτη - και υπαρχει μια μονο καπου στη μεση του συρμου. Βγαινω και φτανω στον οδηγο μπροστα (με καποιο κινδυνο να φυγει το τρενο) ο οποιος μου λεει οτι θα κανει ακομη 15 λεπτα!!

Του λεω να ειδοποιησει τον κοσμο και ν'ανοιξει τις πορτες καθως καποιοι ισως θελησουνε να πανε με αλλα μεσα. Φευγουμε και βγαινουμε εξω με τους αλλους δυο αλλα ταξι πουθενα! Ρωταω εναν ντοπιο που εχει ταξι και μου δειχνει ενα σταθμο ραδιοταξι παρακατω αλλα δεν εχει ταξι διαθεσιμο σε λιγοτερο απο 15'! Βλεπω ενα ταξι που περιμενει καποιους και αφου μου λεει "οχι", σκεφτομαι να το παιξω αλα Ελληνικα. Του λεω παρε τηλ. το γραφειο σου, βρες μια δικαιολογια και πες του να στειλει αλλο και μας πας εσυ Heathrow με το αζημιωτο για την τσεπη σου ;) Αφου το σκεφτεται λιγο, μου λεει "Δεν μου ειπες και δεν σου ειπα τιποτα", παιρνει τηλ. τα μπουρδουκλωνει καταλληλα και μας παει Heathrow "με παντιλικια" :ok: Προλαβα το γκισε της πτησης μου παρα ενα λεπτο - ή μαλλόν εφτασα στο "και ενα" αλλα ..just ok :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ποοο τι κρύο ήταν αυτό ρε παιδιά, η επιστροφή ήταν λίγο ζόρικη οταν σκοτείνιασε.

Σήμερα ξεσαλώσαμε δεόντως, σε διαφορετικά τερέν, με καλή παρέα και πολύ γέλιο. Mitch καλολάσπωτο ξανά το 400, πρώτη βόλτα σήμερα και... φαντάσου να το μάθεις τι έχει να γίνει.

Σήμερα πήρα το CCM για την ονοφάδα και ξαναθυμήθηκα γιατί το ονόμασα "Βελζεβούλη".




Ευχαριστώ τους πλοηγούς για την πολύ ωραία διαδρομή και τα σέβη μου σε όλους, ειδικά στα παιδιά με τα μεγάλα γιατί περάσαμε ζόρικα για αυτά κομμάτια.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Volume 2: χθες βραδυ παω αν συνδεσω τη μπαταρια και μου πεφτει αυτη η μαμημενη βιδα του αρνητικου πολου "μεσα" στη μηχανη και οτι και νακανα δεν μπορεσα να τη βρω (σχεδον γυρισα το μηχανακι αναποδα αλλα ποιος ξερει που σκαλωσε). Στο γκαραζ των Τρικαλων εχω σχεδον τα παντα αλλα στην Αθηνα ..σχεδον τιποτα. Βρηκα παντως μια τετοια βιδα στι σπιτι αλλα ητανε πολυ μακρυτερη. Τελικα καταφερα να στερεωσω το καλωδιο στον πολο με μια καλη πατεντα που σκεφτηκα.

Και η συνεχεια. Με μπαταρια 3 ετων, το μηχανακι αφημενο εξω και μην εχοντας μπει μπροστα απο τελη Νοεμβρη που ειχαμε παει Διρφυ (+ τα κρυα που εκανε φετος το χειμωνα) μετα απο 5 μιζιες η μπαταρια ξελιγωσε. Ζητησα απο καποιον που αλλαζε λαδια σε ενα παπι βραδυατικα να με σπρωξει αλλα δεν ειχε δυναμη ο τυπος, οποτε παπαλα. Τελικα το πηγα σπρωχτο μεχρι μια μικρη κατηφορα και εκει πηρε :ok:

Ευτυχως γιατι η χωματαδα ητανε τελεια παρα το αρκουδοκρυο που εκανε!


EDIT: η πατεντα που εκανα στον πολο της μπαταριας, εβαλα την επαφη "μεσα" στον πολο πριν το παξιμαδι και κοντραρισα τη βιδα στη μπαταρια - κρατησε μια χαρα σημερα παρ'ολο το κοπανημα στα σπαστηρια, αυριο θα μπει η καταλληλη.


 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ετσι ε;Πρωτα παμε και μετα το ανακοινωνουμε ;
Φιλε Μητσο, υπαρχουν βολτες ανοιχτες για ολους, βολτες που γινονται απο καποια μικροτερη παρεα χωρις πολλη οργανωση (παμε κι'οπου βγουμε - οπως αυτη εδω) ή ακομα και απλα μια "προπονηση" που κανουν ενα απογευμα 2-3 νοματαιοι. Νομιζω οτι το φορουμ ειναι φιλοξενο για εντυπωσεις απο ολες αυτες και οχι μονο για τις ανοιχτες-επισημες βολτες.

:friendship:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
"Τζαπαν και τα μυαλα στα μπλεντερ" που λεει και ο Λαμπρος @bmx

Πρωτη μου ουσιαστικη βολτα σημερα με το drz και μπορω να πω οτι ηταν πολυ ποιο τελεια απο οτι περημενα.

Κλασικη βολτα Πατερας-Γερανεια με λιγη σαλτσα απο Δερβενοχωρια και νεα κομματια δια χειρος Konkost οπως και καποια ενδιαφεροντα τεχνικα κομματια στα Γερανια απο Λαμπρο.

Πολεμικη τσαρκα με τα ολα της και ξεσαλωσαμε για τα καλα. Αρκετο κρυο, ειδικα το πρωι οπου ειδαμε χιονονερο.

Η παρεα εκπλικτικη, χαβαλες μπολικος και απολαυστικος ρυθμος οδηγησης.

Και λιγες εικονες απο τα σημεια που καναμε στασεις.

Συναντηση στο περιπτερο κλασικα





Σταση για αερα.....................



Ο μουρλος κανει τα δικα του......................:D:D:D:D:D:D

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και μερικες φωτο απο μενα πριν "πυροβολησει" ο @mitch οπως ειπε κι'ο @MoNiker - ωχ δεν τον προλαβα, αρχισε τις ριπες :D

Εδω στην πρωτη σταση να "ξαναντυθουμε" καθως την ειχαμε ακουσει ασχημα απ'το κρυο την πρωτη ωρα που εριχνε χιονονερο.




Σταση νουμερο δυο, μετα απο λασπη-μερεντα που ητανε πολυ "υπουλη".




Παραλια Ψαθας απο ψηλα.




Mitch επι το εργον.




Ο Κονκωστης ετοιμαζεται για αλμα στο υπερπεραν :D







Ακομη μια σταση αργοτερα στα Γερανεια.




Καποιες φωτο στο ψηλοτερο σημειο με θεα.







Και μια τελευταια στην παραλια των Αγιων Θεοδωρων οπου σταματησαμε για "να τσιμπησουμε" πριν την επιστροφη.

 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αναβαση για Δερβενοχωρια απο το καναλι του μορνου και στην κορυφη εριχνε χιονονερο :mad::mad::mad:. Βαγγελης και Στεφανος χωρευουν πεντοζαλι :D:D:D













 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Επιτελους πηγαμε στο βραχο με την θεα της Ψαθας. Εχω δει τοσες φωτο απο κει και ηθελα να δω απο κοντα







Ξερω ξερω.................. ετοιμο μπλε ειναι :p:p:p







Ειχε ερθει και ο διδυμος αδερφος του XLGeorge. :D:D:D:D:D:D (αποτυχημενη πανοραμικη γιατι κουνηθηκε ο τρελος :p)



ντοντ ντουιτ γκαις.... η ζωη ειναι ωραια, μην απελπιζεστε με τα γιαπονεζικα που εχετε μπλεξει!!! :p:p:p

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ζητησα απο καποιον που αλλαζε λαδια σε ενα παπι βραδυατικα να με σπρωξει αλλα δεν ειχε δυναμη ο τυπος, οποτε παπαλα.
Αυτοί με τα παπιά ρε παιδί μου, όλο κάτι αρρωστιάρηδες χτικιάρηδες είναι, δεν έχουν ψυχή μέσα τους :ha:ha:he:he

Και νυχτιάτικα να αλλάζει λάδια...δεν ήμουν εγώ :fun


Την επόμενη φορά ρίξε ένα μήνυμα ρε παιδί, να φέρουμε φορτιστή και βίδες, το τηλέφωνο είναι στο προφίλ.

Ωραία βόλτα ωρέ λεβέντες, μπράβο. Πάρτε και κανα ξουράφι, καλόγεροι θα γίνεται σε λίγο :fun επειδή εμένα
μου πέφτουν οι τρίχες έχω κόμπλεξ με όσους είναι μαλλιαροί :fun



Είδα τον ΚονΚωστή με γραβάτα πάνω από το τζάκετ ή παραλληρώ από τα φάρμακα; :he:ha
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αλλη μια γαματη βολτα. Περημενω με ανυπωμονισια για την επομενη και κανα διημερακι, οπως επεισης @est @kordix μου ταξατε μονοπαταδα :D:D:D:D

Εις το επανιδείν..........


 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Σιγα μην ζηλευω..... στην επομενη συντροχοι...εσκασα που εχασα αυτη τη βολτα...διαλεχτα φιλαρακια...ενας και ενας ο καθενας με την δικια του μουρλα...
Ναστε παντα καλα παιδες!!!!
 
Top Bottom