Επιτύμβιον Aντιόχου, βασιλέως Kομμαγηνής, όρος Νεμρούτ, Ανατολία και πέριξ!

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
"Του Aντιόχου του ευεργέτου βασιλέως
να υμνηθεί επαξίως, ω Κομμαγηνοί, το κλέος.
Ήταν της χώρας κυβερνήτης προνοητικός.
Υπήρξε δίκαιος, σοφός, γενναίος.
Υπήρξεν έτι το άριστον εκείνο, Ελληνικός—
ιδιότητα δεν έχ’ η ανθρωπότης τιμιοτέραν·
εις τους θεούς ευρίσκονται τα πέραν"...


έγραψε ο Κ. Καβάφης , ένας από τους σημαντικότερους Έλληνες ποιητές της σύγχρονης εποχής...
Ποιος ήταν ο Αντίοχος , ποια χώρα κυβερνούσε αλλά και σε ποιους θεούς πίστευε?
Ερωτήματα που μου απαντήθηκαν στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Ανατολική Ανατολία της Τουρκίας. Ενα ταξίδι που πραγματοποιήθηκε από τις 22 έως τις 28 Οκτωβρίου.





Οι προηγούμενοι 11 μήνες που πέρασα υπήρξαν βίαιοι απέναντι στην ψυχολογία μου , τα συναισθήματα μου , τον εαυτό μου. Ήθελα να βρω έναν τρόπο να τρομάξω τις φοβίες μου και τους εφιάλτες μου και η μόνη λύση που περνούσε από το μυαλό μου ήταν μια.....ταξίδι σε τόπους μοναδικούς και λαβωμένους...
Έτσι λοιπόν μια ωραία μέρα αποφάσισα να μπω στο πλοίο και να περάσω "απέναντι" με σκοπό την ψυχοθεραπεία...χωρίς να έχω οργανώσει τίποτε πέραν της συντήρησης της μοτοσικλέτας μου στον γνωστό και μη εξαιρετέο Πετσάκια!



Είχα στην διάθεση μου 7 μέρες για να προσεγγίσω το ιερό βουνό Νεμρούτ που αποτελεί μέρος της οροσειράς του Ταύρου στην Τουρκική Μεσοποταμία. Με υψόμετρο 2150 μέτρων αποτελεί ένα από τα υψηλότερα βουνά της Μεσοποταμίας ενώ έχει χαρακτηριστεί σαν Εθνικό πάρκο. Αυτό όμως που το καθιστά ιδιαίτερο και παγκοσμίως γνωστό είναι το ταφικό λατρευτικό σύμπλεγμα που εδρεύει στην κορυφή του όρους. Το ταφικό-λατρευτικό σύμπλεγμα δημιουργήθηκε από τον Αντίοχο Α΄ της Κομαγήννης , ενός βασιλείου της ύστερης ελληνιστικής περιόδου . Ο Αντίοχος, προσπάθησε να συνταιριάξει τις ποικίλες πολιτισμικές παραδόσεις του βασιλείου του, προχώρησε στην υλοποίηση ένος ιδιαίτερου θρησκευτικού πάνθεου που περιελάμβανε ελληνικές, αρμενικές και περσικές θεότητες καθώς τον ίδιο και τη δυναστεία του. Ο λατρευτικός χώρος ήρθε ξανά στο φως το 1881 από το Γερμανό μηχανικό Ζεστερ Καρλ ενώ το 1987 η UNESCO το συμπεριέλαβε στον κατάλογο των μνημείων Παγκόσμιας κληρονομιάς!







Πέραν του όρους το ταξίδι μου ήταν ποικίλο, βρήκα παλιούς φίλους και φίλες , πέρασα από την αγαπημένη μου Καππαδοκία , δημιούργησα καινούργιες φιλίες , γνώρισα νέους τόπους , αρχαίες πόλεις και παραθαλάσσια θέρετρα , πάτησα σε αρχαίους ναούς όπως τον ναό του Απόλλωνα στα Δίδυμα που με γοήτευσε και κυρίως πάλεψα με τον δαίμονα που είχε φωλιάσει μέσα μου , στοιχειώνοντας το μυαλό μου....
Καριόλη με λένε Δημήτρη και είμαι καλά!


Uchisar, Καππαδοκία...απλά τόπος μαγικός!


Μπαλόνια.....

Το ταξίδι των, σχεδόν, 4000χλμ ολοκληρώθηκε σε 7 μέρες, ναι ήταν λίγο αγχωτικό, ναι ήταν λίγο επικίνδυνο ειδικά στον νότο όπου τα μπλόκα με τους Τούρκους στρατιώτες ήταν μόνιμο πλάνο στα μάτια μου. Συνέχεια μαχητικά αεροσκάφη και ελικόπτερα έσχιζαν τον ορίζοντα δηλώνοντας μου το στίγμα μου....μια φωνή με έκραζε "ρε είσαι κοντά στην Συρία...τον νού σου"!
Λίγο πριν φτάσω στην Αττάλεια λαμβάνω ένα μήνυμα στο κινητό ..." που είσαι ? έγινε τρομοκρατική στην Αττάλεια" ...οκ κόπηκαν τα πόδια μου ή μάλλον έψαχνα χαρτί υγείας...παρόλα αυτά....στην πόλη δεν κατάλαβα τίποτε.... ήταν μια ακόμα μέρα ρουτίνας για τους Τούρκους...
Εν συνεχεία κύκλωσα την διαδρομή προς το Τσεσμέ, μέσω Κας, Διδύμων, Κουσάντασι, γνωρίζοντας όμορφους τόπους που μαρτυρούσαν έντονα το Ελληνικό στοιχείο του παρελθόντος αλλά και την κατάντια της τουριστικής βιομηχανίας από το θεατρικό πραξικόπημα του Σουλτάνου....τουρίστας πουθενά!


Παλαιά πόλη Κάχτα...


Ανάμεσα σε Νίγδη και Κόνυα.... Έρημος!


Παραλία Αττάλειας

Λαξευμένοι τάφοι στα Μύρα της Λυκίας


Αρχαία πόλη της Σαγαλασσού....


Πύλη εισόδου της σημαντικής πόλης της Λυκίας ,Ξάνθος .


Αρχαίο θέατρο στην πόλη της Λυκίας, Πίναρα....



Καρμυλασσός...τόπος που θρηνεί την "ανταλλαγή" του 1922


Μετά την λίμνη Μπεϊσεχίρ... οδηγώντας σε μια ορεινή διαδρομή κατάφυτη και στριφτερή!


Λίγα χλμ πριν τα Άδανα....γμτ...αυτή η Συρία μου χει κάτσει στο λαιμό...το 2010...που ξέσπασε ο πόλεμος ήμουν στο ίδιο σημείο....:-(



γενοκτονία....



Λίμνη Μπάφα....μέχρι και φλαμίνγκο είδα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900

φεύγωντας από το Νεμρούτ....πολύ περπάτημα παίδες...από το σημείο του πάρκιν μέχρι την κορυφή είναι 40 λεπτά έντονη ανάβαση....


στο δρόμο για Κάχτα...




Μίλητος ...

Δίδυμα....


επιστροφή στην Πατρίδα...με 7 μποφόρ...!
Περνώντας στην Χίο βρέθηκα με τον καλό μου φίλο και ταξιδευτή Δημήτρη (Παμίρ) με τον οποίον ανταλλάξαμε ιστορίες και μαρτυρίες από τα πρόσφατα ταξίδια μας ....
Έπειτα από μια μίνι βόλτα στην ενδοχώρα της Χίου μπήκα στο πλοίο της επιστροφής....προς την ρουτίνα μου, θεραπευμένος από δαίμονες και λοιπά στοιχειά!



περισσότερα για το Νεμρούτ και την Μεσογειακή Τουρκία ...σύντομα στο www.mototaxidiotis.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όμορφες φώτο Δημήτρη!
Βάλε και τη διαδρομή σου ;) Χρήσιμη στο μέλλον για κάποιους!!!!....
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Όμορφες φώτο Δημήτρη!
Βάλε και τη διαδρομή σου ;) Χρήσιμη στο μέλλον για κάποιους!!!!....
Βεβαίως φίλος. Θα το φτιάξω στο σπίτι!
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Έλα ρε Μητσάρα με τα ωραία σου!Να σαι καλά φίλε να ξαναπάς και την επόμενη οι καταστάσεις να στο επιστρέψουν να φτάσεις στα βάθη της Ανατολής...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δημήτρη :hailbig:...!!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Σας ευχαριστώ Παίδες,

πραγματικά ήταν μια πολύ δύσκολη απόφαση , δεν πίστευα πως θα την παλέψω...τελικά ο δάσκαλος Μητσάκης έχει δίκιο..."κουμπώνεις πρώτη και απλά χαμογελάς...η πρώτη μέρα είναι δύσκολη...!"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ο χάρτης προστέθηκε....

Η αδικία σε όλο το εγχείρημα ήταν η πόλη Μαρντίν, ένα κόσμημα του Τουρκικού νότου . Δυστυχώς δεν πήγα μιας και ο φίλος μου Ερσίν μου είπε να μην το κάνω μόνος....μετά το Ντιγιαρμπακίρ τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα....
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τα τυχερά του ταξιδιού.....

"excuse me sir....may I take a photo with your beautiful motorcycle....?"

Σε λενε Δημητρη κ εισαι καλα.!!!! Εμεις ομως δεν ημαστε καθολου καλα μ αυτα που ποσταρεις τα μαγικα μερη τις πανεμορφες φωτο κ τη ωραια αφηγηση !!!!!!! Ενταξει...να εισαι καλα να ταξιδευεις για να μας φτιαχνεις!!!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Δυνατό ταξίδι! Μπράβο ρε φίλε!!

Μερικά χρόνια πιο πριν, στα ίδια μέρη, με τον Κώστα @kordix είπαμε να βάλουμε ένα χεράκι και να βοηθήσουμε τις ανασκαφές...

 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
:friendship::hailbig::hailbig:Μοναδικές εικόνες από μοναδικά μέρη σταυροδρόμια πολιτισμών μέσα σε τόσους και τόσους αιώνες!!!! Απίστευτο ταξίδι και μαγικές εικόνες!!! +00 Μπράβο!!!!!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Θρυλείται ότι κάτω από τον τεχνητό λόφο-πυραμίδα με τις πέτρες, βρίσκεται ο τάφος του βασιλιά...
Έτσι ακριβώς , δυστυχώς στις ανασκαφές που πραγματοποιήθηκαν δεν βρέθηκε κάποιο στοιχείο που να πιστοποιεί κάτι τέτοιο...Παρόλα αυτά πιστεύετε πως ο Αντίοχος βρίσκετε κάπου εκεί ψηλά....στα 2150 μέτρα !
 
Top Bottom