Εχεις χαθεί ποτέ σε βολτα-ταξιδι;

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ταξιδιωτικη συζητηση...ή απλα βολτα με αλλαγη πλανων...αναγκαστικά!:D

Ξεκινας μια βολτα ή ενα ταξιδι.Εχεις αλλαξει πλανα στο δρομο επειδη χαθηκες,καπου στριψες λαθος ή τελος παντων για καποιο λογο γι'αλλου ξεκινησες και αλλου πηγαινες;...:Watching:

Σε χαλαει οταν αλλαζεις πλανο καθ'οδον;:wacky:Ή δε μασας και λες παμε δε με νοιαζει αφου τη βολτα θα την παω...:ok:

Για δωσε ...:yew:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Κάποιες φορές χάνεσαι και χωρίς να το καταλάβεις έχεις κάνει ήδη πολλά χλμ για να γυρίσεις πίσω!!Κοιτάς εναλακτικές και απλά αν έχεις προορισμό προσπαθείς να πας!!Αλλιώς όπου σε βγάλει!!!

Πέρσι στην Ρουμανία σχεδόν αναγκαστικά ξεκινήσαμε κάθοδο γιατί ξερνούσε βαλβολίνες η τσιμούχα του διαφορικού!!Για κάνα 5λεπτο νέυρα και μετα όλα οκ!!!

Τα καλύτερα είναι όταν χάνεσαι και πάντα μόνο αυτά θυμάσαι!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γενικως ναι,σχεδον επιδιωκω τη λαθος στροφη σε καποιο χωριο!
Η κορυφαια παρακαμψη παντως εγινε οταν αγορασα την πρωτη Αφρικα τον Οκτωβριο του 92..
Βγηκα για μια βολτα στον περιφερειακο της Σαλονικης και γυρισα απο Λαρισα μεσω Ελασσονας 5 ωρες μετα..
Ε ρε και να ειχα φωτο απο τον ''εξοπλισμο''!!!!
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
xαθηκα ,εχασα το πουσουλα τι εγηναι που καταληξα στο τελος ηρθα Κυπρο μετα απο δυο μηνες (πεντε βδομαδες αργοτερα)
ο προορισμος ητα μοτο gp στην αγγλια ξεχαστηκα δυο μερες στη Ελβετια κε αντη να ειμαι στο calais παρασκευη πρωη πηγα κυριακη ...
ευτυχως το ανακαλυψα δυο λεπτα πρην κοψω το εισητηριο
στεναχωρήθηκα λιγο γελια με κατι εγγλεζακια τεληκα αποφασηζω να παω Αμστερταμ..... στο τελος βρεθηκα Αμβερσα !
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Χάνομαι, μπερδευομαι, ξεχνιέμαι σχεδόν παντα! Έχω ομως καλο gps, σε καθε λάθος σταυροδρομι με τσιγκλαει αριστερα ή δεξια στα πλευρά αναλογα με ποια εξοδο εχασα. Μια μικρή φάπα στο κράνος οταν κάνω καμια μικρή χοντραδα...:p

Στο τελος ομως γυρναμε πάντα σπιτι με ενα πλατυ χαμογελο! :D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος..........

http://www.kavafis.gr/poems/content.asp?id=81&cat=1

ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ Ο ΠΡΟΡΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ....... το μοτοσυκλετιστικο ιδεωδες και η ελευθερια αυτου...που δυστυχως στις μερες μας εχει χαθει λογο υπερμετρου καπιταλισμου και λογο αυτου, κομπλεξισμου...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Συνήθως χάνομαι πάντα όταν είμαι μόνος μου, το εσωτερικό GPS μου έχει χαλάσει ή μάλλον δεν λειτούργησε ποτέ.. :D
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Το '92 ημουν Χαλκιδική.Απο το πρωι κλασικα για μπανιο,τοτε ηταν στη μοδα ο Κουρσάρος και αργα το απόγευμα για ουζακι και φαγητο.Μ'αυτα και μ'αυτα βραδια σαμε και επρεπε να γυρισουμε Φουρκα,πως μου'ρθε να το κοψω καθετα το ποδι,ειδα στο χαρτη ένα δρομο και τον πηρα.Να σου όμως που ηταν χωματινο για αρκετα χιλιόμετρα,θεοσκοτεινο,χωρις φεγγαρι και με πισω λαστιχο σε μαυρο χαλι επισης!Όταν μετα από αρκετη ωρα από ψηλα ειδα φωτα χαμηλα και ενιωσα πολητισμο εκανα το σταυρο μου!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μόνο επίτηδες "έχω χαθεί"...
Ψάχνοντας....
Πάντα το κάνω. Ξεκινάω με ένα γενικό πλάνο, το οποίο καθ' οδόν αλλάζει:D
Ειδικά σε μέρη που επισκέπτομαι 1η φορά. Εκεί γίνεται πανηγύρι:pointu:

Στα γνωστά, επειδή ξέρω τι "υπόλοιπα" και "λογαριασμούς" χρωστάω, πάω στα χρωστούμενα:D.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Τρεις φορες.. (ΚΑΙ! τις τρεις, μετα απο οδηγιες "ντοπιων"!! :banghead::banghead::banghead: )

Πρωτη, το 1988, οντας φανταρος, ειχα αφησει την -τοτε- φιλη μου και μετεπειτα -πρωην-γυναικα μου! :p , στο χωριο (Γερακαρι) που εκανε αγροτικο, πανω απο την Καλαμπακα..

https://www.google.com/maps?saddr=Γερακάρι 422 00, Ελλάδα&daddr=Μεγ. Αλεξάνδρου&hl=el&ie=UTF8&ll=39.899202,21.978836&spn=0.345037,0.617294&sll=39.890246,22.200623&sspn=0.043135,0.109863&geocode=FTVpXwIdZmxNASmDzgwcqqpZEzHfh1U6Qm2x-A;FTbBYAId-4ZSAQ&t=h&mra=mift&mrsp=1&sz=14&z=11

Ενας ντοπιος, μου ειπε οτι μεσα απο συγκεκριμενους χωματοδρομους θα εκανα το πολυ μιση ωρα!!

Ε, Ιουνιο Μηνα, ξεκινησα στις 19:00 και εφτασα στην Ελασσονα γυρω στις 23:30, μετα απο πολλες "μαχες" με τσομπανοσκυλα, ολομοναχος μες τα σκοταδια και χωρις να βλεπω ουτε ενα φωτακι (ποσο μαλλον ανθρωπο!) τοσες ωρες!! :woot:

Δευτερη, το 1991, τελη Μαιου, απο το Φλαμπουραρι θελαμε να παμε προς Μετσοβο και η απαντηση του "ντοπιου", οσο αναφορα την κατασταση του χωματοδρομου, ηταν οτι "πριν καποια χρονια, απ'αυτον τον δρομο, ερχονταν το λεωφορειο"..

Ε, απο τοτε, μαλλον δεν ειχε ξαναπερασει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! μιας και πεσαμε σε κομμενους κορμους δενδρων ΚΑΘΕΤΑ! στο δρομο, λασπη 40 cm, και πλατος δρομου εως 50 cm σε καποια σημεια!! (Και νυχτωνε και ειχε -εχει- και αρκουδες!!) :yew:

Τελος παντων, το "μισαωρο" το καναμε περιπου τεσσερις ωρες.. :UH:

(Η διαδρομη Α-Β, στο χαρτη..)

https://maps.google.com/maps?saddr=Eparchiaki Odos Tristenou - Flampourariou&daddr=Eparchiaki Odos Tristenou - Flampourariou to:ΕΟ Τρικάλων Ιωαννίνων/E92/ΕΟ6&hl=el&ie=UTF8&ll=39.811701,21.065941&spn=0.172739,0.308647&sll=39.78163,21.157265&sspn=0.086407,0.154324&geocode=FYAgYAId-lBAAQ;FRO2XwIduYpAAQ;FdTXXgId3iBDAQ&t=h&mra=mi&mrsp=2&sz=13&z=12

Τριτη, εν ετει 1995, δοκιμαζουμε τη διαδρομη Σαρδινια-Καρπενησι μεσω γεφυρας Ταταρνας, αλλα στο χωριο Αλευραδα (Β) , παλι με βαση τις οδηγιες "ντοπιου", χανομαστε σε κατι απιθανους χωματοδρομους, να μας κυνηγανε γουρουνομανες με τα γουρουνακια απο πισω, μεσα Ιουνη, νταλα μεσημερι, χωρις σταγονα νερο, με τον υψηλοτερο θαμνο στο ενα μετρο, για 6 ωρες! :hungover::hungover:

Παλι τη γλυτωσαμε στο φιναλε.. o_O

https://maps.google.com/maps?saddr=Άγνωστος δρόμος&daddr=Άγνωστος δρόμος to:Αθανασίου Καρπενησιώτη&hl=el&ie=UTF8&ll=38.931639,21.437073&spn=0.699715,1.234589&sll=38.912541,21.804514&sspn=0.021872,0.038581&geocode=FV1kUQIdvoRDAQ;Fdf9UQIdcB1HAQ;FV6_UQIdfolMAQ&t=h&mra=mi&mrsp=2&sz=15&z=10

Συμπερασμα: Oι "ντοπιοι" σου μιλανε λες και απευθυνονονται σε ΝΤΟΠΙΟ! (Αρα, στο περιπου, καταλαβαινει τι ακριβως του λεει..) :UH:

Οποτε, ΜΑΚΡΙΑ!! (Και αγαπημενοι!!) :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:pointu:
Έτσι είναι!!! Από οδηγίες ντόπιων, δύσκολα βγάζεις άκρη.....
Πολλές χρονιές, ψάχνοντας ειδικές του Ακρόπολις (εννοείται χωρίς gps) και με μόνες οδηγίες τα χωριά εκκίνησης και τερματισμού των ΕΔ, προσπαθούσαμε να βγάλουμε άκρη με τους χάρτες της road. Δεν υπήρχε κάτι καλύτερο τότε....
Περιπλανήθηκα βασιζόμενος σε οδηγίες, μέρες!!! Όχι ώρες:D:D:D:D
Αλλά αυτά είναι περιπλανήσεις κι όχι χασίματα:cool:;):).
Έτσι έμαθα Στερεά, Θεσσαλία (κομμάτι της....) και Πελοπόνησσο!


Αργότερα είχα πρόσβαση σε λεπτομερείς στρατιωτικούς χάρτες και φυσικά απέκτησα και gps, χωρίς χάρτες όμως. Μου αρκούσε το σημείο στάσεως και η κατεύθυνση:);)
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Γενικώς με τρώει ο κ....λος μου. Σε όλες τις βόλτες μου χαράσσω μια διαδρομή αλλά σχεδόν πάντα βλέπω κατι ενδιαφέρον και αλλάζω.
Πριν αγοράσω GPS είχα χαθεί 3-4 φορές. Κυρίως στη Στερεά και ειδικά στο Θερμο αλλά το φχαριστηθηκα...
Αλλο ομως να χάνεται Ελλαδα και αλλο στο εξωτερικο. Και ειδικά σε άγονες διαδρομές τυπου Μογγολιας. Αυτός ειναι και ο στόχος μου στο μέλλον....
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
Και εγώ να προσθέσω ότι όσες φορές έχω ρωτήσει ντόπιο το πακέτο που έχω φάει δεν περιγράφεται, μου έχει τύχει 2-3 φορές και πλέον δεν ρωτάω για τίποτα .

Γενικά όμως δεν χάνομαι γιατί ως γνωστό είμαι ζωντανό gpso_O:happy:
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Γενικά όμως δεν χάνομαι γιατί ως γνωστό είμαι ζωντανό gpso_O:happy:
καλά......κάνε τέτοιες δηλώσεις.... και να εύχεσαι να μην χαθούμε σε καμία από τις επόμενες ... έχεις να ακούσεις ....καζούρα...!!!!!!!!!! :p:p:p:p:p
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
καλά......κάνε τέτοιες δηλώσεις.... και να εύχεσαι να μην χαθούμε σε καμία από τις επόμενες ... έχεις να ακούσεις ....καζούρα...!!!!!!!!!! :p:p:p:p:p
φίλε τα gps τα έκοψα γιατί είναι μηχανάκια του διαβόλου ....δεν τα χρειάζομαι

πλέον εμπιστεύομαι παραδοσιακούς τρόπους , πυξίδα , το ένστικτό μου, το θέο :yew:
 
Top Bottom