Η σκηνή του ταξιδιάρη...

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Έχει μια είσοδο αλλα έχει τρία παράθυρα αν θυμάμαι καλα


Sent from katemofono 990
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μετά τον πρώτο ύπνο και με τον δεύτερο να επίκειτε, η γνώμη μου είναι πως η σκηνή δεν είναι
φτιαγμένη για ελληνικό καλοκαίρι, αλλά μάλλον για βορειογαλλικό. Δεν κρυώνεις σε καμμία
περίπτωση, και δεν χρειάστηκε να σκεπαστώ με τον υπνόσακο καθόλου. Η φιλοσοφία της
σκηνής είναι πως το δωμάτιο ύπνου είναι σαν κουκούλι και γύρω του υπάρχει το εξωτερικό κάλυμα.
Η πόρτα είναι μια φυσικά, και στο μέρος του κεφαλιού υπάρχει παραθυράκι, επίσης στο ίδιο μέρος
υπάρχει και ο γάντζος για τη λάμπα. Οι δύο τσέπες για μικροπράγματα είναι εκατέρωθεν της πόρτας,
πολύ βολικό. Η σίτα της πόρτας είναι από αδιαφανές υλικό και έτσι δεν σε βλέπουν απ 'έξω, ενώ στο πάνω μέρος
της ανοίγει διαφανής σίτα σαν παραθυράκι. Το πρωί δεν σε βαράει το φως της ημέρας κατακούτελα να
στη σπάει αλλά έρχεται σιγά σιγά λόγω ίσως του πράσινου πανιού. Ενα διπλό στρώμα χωράει πάντως
άνετα και δυο μικρά φουσκωτά αυτά που είναι για την θάλασσα επίσης. Τα πράγματά μου χώρεσαν
πολύ εύκολα, αλλά για τα πράγματα δεύτερου κατοίκου ίσως υπάρξει δυσκολία.
Και οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα, στημένη.





 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
ιδου κυριοι η λυση.ευκολη στο στησιμο.με πολυ καλη αδιαβροχοποιηση για τα δεδομενα της ελλαδας αλλα οχι για καλοκαιρι
http://www.slumit.co.uk/
και με μικρο ογκο
για καλοκαιρι με μια σκηνη απλη απ οπουδηποτε κανεις απλα τη δουλεια σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
και μεγαλυτερο ρολο ακομα παιζει ο υπνοσακος.εχει πλημυριση σκηνη μου και ευτηχως ειχα καλο υπνοσακο.
τον terra alaska 2 δεν υπαρχει πλεον νομιζω.
υ.γ ....για χειμερινους κατασκηνωτες κυριως
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
Loap Brittle 4, 120€ απο γνωστο μεγάλο καταστημα στη Θεσσαλονικη.
[ + ] Διπλό πανί, πολυ καλή αδιαβροχοποίηση, θερμοκολητές ραφές, μέσα ειναι...πλατεία, 3 άτομα ή 2 ατομα + βαλιτσες μηχανής χωράνε πολύ άνετα και έχει και προθάλαμο, εξωτερικό πανι με τεχνολογία ripstop, και το κυριότερο δύο εισόδους με σίτες, πράγμα που βοηθάει στον αερισμό. εύκολη στο στήσιμο και δείχνει ανθεκτική. επίσης η θήκη της είναι σχεδιασμένη με τέτοιο τρόπο που διευκολύνει πολύ το μάζεμα σε σχέση με αλλες σκηνές που έχω δει και σε διαστάσεις είναι 45-50 cm στη συσκευασία της.
[ - ] στα "μείον" το ύψος ( 1,30 m ) που σε αναγκάζει να μπαίνεις με...μακροβούτι, όμως πιστεύω βοηθάει στη σταθερότητα της σε δυνατό αέρα, και τα πασαλάκια που ειναι μεν ελαφριά αλλά λυγίζουν σχετικά εύκολα σε σκληρό χωμα!

 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Loap Brittle 4, 120€ απο γνωστο μεγάλο καταστημα στη Θεσσαλονικη.
[ + ] Διπλό πανί, πολυ καλή αδιαβροχοποίηση, θερμοκολητές ραφές, μέσα ειναι...πλατεία, 3 άτομα ή 2 ατομα + βαλιτσες μηχανής χωράνε πολύ άνετα και έχει και προθάλαμο, εξωτερικό πανι με τεχνολογία ripstop, και το κυριότερο δύο εισόδους με σίτες, πράγμα που βοηθάει στον αερισμό. εύκολη στο στήσιμο και δείχνει ανθεκτική. επίσης η θήκη της είναι σχεδιασμένη με τέτοιο τρόπο που διευκολύνει πολύ το μάζεμα σε σχέση με αλλες σκηνές που έχω δει και σε διαστάσεις είναι 45-50 cm στη συσκευασία της.
[ - ] στα "μείον" το ύψος ( 1,30 m ) που σε αναγκάζει να μπαίνεις με...μακροβούτι, όμως πιστεύω βοηθάει στη σταθερότητα της σε δυνατό αέρα, και τα πασαλάκια που ειναι μεν ελαφριά αλλά λυγίζουν σχετικά εύκολα σε σκληρό χωμα!

Αυτήν την έψαχνα. Σε ποιο κατάστημα την βρήκες; Πόσο βάρος έχει;
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ μπερδεύτηκα λίγο!!

Θέλω να πάρω μια σκηνή για ένα άτομο κατα βάση για τα ταξίδια μου με μηχανή. Να στήνεται πανεύκολα, να πιάνει λίγο χώρο, να είναι ανθεκτική στη βροχή και στη χρήση καθώς η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως για βουνό και φθινοπωρινούς-ανοιξιάτικους μήνες, όχι καλοκαίρι.

¨Εχει κάποιος να προτείνει κάτι απο Ελλάδα ή εξωτερικό μέχρι 100€? Είδα αυτή την Quetchua Παραπάνω αλλά δεν τη βρίσκω να στέλνουν Ελλάδα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τελευταία επεξεργασία:

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
Καμιά γνώμη για αυτή?

https://www.terramare.com.gr/skini-1-atomou-grasshoppers-d-lite/

ή αυτή

https://www.terramare.com.gr/skini-1-atomou-ozttrail-swift-pitch-bivy/

Βασικά θα ήθελα η σκηνή να στέκεται και μόνη της χωρίς πασσαλάκια υποχρεωτικά.

αυτή?

https://www.lightgear.gr/skhnh-grand-canyon-cardova-1-2.html
σύντροχε η brittle 4 που γράφω παραπάνω, βγαίνει και σε λιγο μικροτερη με ίδια ποιότητα, την brittle 3 που ειναι υπεραρκετη για ενα ατομο με βαλιτσες και παίζει γύρω στο 100άρικο που ψάχνεις.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγω παντός παιδιά μετα απο αρκετά καμπινγκ καλοκαίρι σε παραλια κατέληξα ότι η σκηνή ειναι άχρηστη . Μια χαρα κοιμάσε εξω με το σλιπιμπαγκ .


Sent from katemofono 990
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Εγω παντός παιδιά μετα απο αρκετά καμπινγκ καλοκαίρι σε παραλια κατέληξα ότι η σκηνή ειναι άχρηστη . Μια χαρα κοιμάσε εξω με το σλιπιμπαγκ .
Αν είσαι σόλο ναι! ;-) Ή ακόμα καλύτερα: αιώρα + κουνουπιέρα!
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Top Bottom