Κρανος

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
ολοι εμεις εδω στον χωρο αγαπαμε τα ταξιδια με την μηχανη και για αυτο τον λογο θεωρω οτι πρεπει να προσεχουμε τον εαυτο μας λαμβανοντας αυτα τα μετρα που θεωρουμε οτι θα μας διασφαλισουν να κανουμε αυτο που αγαπαμε
ειναι σιγουρο οτι ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του οπως ειναι σιγουρο οτι η αποτελεζματικοτητα μακροπροθεζμα!! γενικως ειναι προιον συλλογικης προσπαθειας και οχι ατομικης καθως και οτι βασιζετε στο μινιμουμ της κοινης λογικης!!!
Δεν περιγράφω αλλο...:ok:
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
με καθαρά φιλική διάθεση προς τον σύντροχο @chaosm. το να μη φορας κράνος είναι παραβαση του κοκ γιατι πολυ απλά Δ Ε Ν είναι δικαιωμα σου.
πρώτον διότι οταν χρησιμοποιείς το οδικο δίκτυο μιας χώρας, υποχρεούσε να τηρεις τους κανονισμους οδικης ασφαλειας της. αν δε θες να τους τηρείς, φτιαχνεις μια ιδιωτική πιστα να οδηγας χωρις κράνος. (όπως πχ σε δημοσιους χωρους υποχρεούσε να μην κυκλοφορείς γυμνός βασει νόμου)
δευτερον και πιο βασικό, υποχρεούσε να το φοράς, παροτι οπως λες "δεν ενοχλει καποιον ουτε τον φέρει σε κίνδυνο", διότι αν (χτυπα ξυλο) πάθεις κάτι, το κράτος και το συστημα υγείας θα επιβαρυνθεί με το να "διορθωσει" τις συνέπεις της μη χρήσης του κράνους.
και για να προλάβω αντιρρήσεις για το συστημα υγείας, ΝΑΙ ειναι χάλια, ΝΑΙ μπορει να μη σε κανουν καλά, ΝΑΙ μπορει να σε εχουν 1 μηνα σε ράντζο.

ΑΛΛΑ
η ελλειψη οδηγικης παιδείας, μας έφτασε να ακουμε στατιστικές οπου το 60% του συστήματος υγείας της Ελλάδας απασχολείται με την περιθαλψη ασθενων σε τροχαία.
οπότε ακομη κ αν δεν ενοχλείς κανεναν, εχεις πλήρη υποχρέωση να τηρεις τον κοκ!!

επαναλαμβάνω, ολα αυτα τα λέω φιλικά... η μηχανή ενώνει, δε χωρίζει...
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
...........να:α) σκοτωθείς. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα χάσει έναν πολίτη κ εργατικό δυναμικό που συνεισφέρει στην οικονομία της χώρας β) χτυπήσεις είτε ελαφρά είτε βαριά. Πράγμα το οποίο ενοχλεί το κράτος, διότι θα δαπανήσει χρήματα για την νοσοκομειακή σου περίθαλψη.
Χρήματα από τον προϋπολογισμό του κράτους (φόροι άλλων πολιτών) θα πρέπει να δωθούν για κάποια επέμβαση που θα χρειαστείς για να κρατηθείς στη ζωή ή ακόμη για μια αναπηρική σύνταξη αν καταλήξεις παραπληγικός ..............Το μέγα λάθος σου είναι ότι το κράνος και η ζώνη ισοδυναμούν με πρόστιμα και κλήσεις
Έτσι...!
Το 'δε φοράω κράνος γιατί είναι δικός μου λογαριασμός' ...δεν παίζει...
...είναι όλης της κοινωνίας ο λογαριασμός...
γιατί τελικά το λογαριασμό θα τον πληρώσει η κοινωνία... που είναι εγώ, εσύ, ο άλλος και όλοι...!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν φοράμε κράνος γιατί απλά μας το επιβάλλουν, αλλά επειδή το λέει η κοινή λογική.

Αν το κράτος ενδιαφερόταν για τον πολίτη θα βλέπαμε σωστή ενημέρωση από νωρίς στα σχολεία και όχι εισπρακτικό κυνήγι στους δρόμους.

Ναι στο να υπάρχει πρόστιμο ΟΜΩΣ σαν ύστατο μέτρο, με προειδοποίηση/ενημέρωση την πρώτη φορά (και προσαυξήσεις στο πρόστιμο όταν γίνεται επανηλειμένα). Επίσης θα βοηθούσε να υπάρχει και μια επιδότηση αντίστοιχη με τα γυαλιά οράσεως για την απόκτηση κράνους. Λέμε τώρα... σε μια ιδανική κοινωνία που νοιάζεται για τους πολίτες της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται. Το να μη φοράω κράνος αφορά εμένα και τη ζωή μου. Δεν ενοχλεί τον δίπλα μου ούτε τον φέρει σε κίνδυνο. Αν είμαι εγώ αναξιος να προστατεύσω το κεφάλι μου είναι δικό μου το πρόβλημα. Όλο το πανηγύρι γίνεται για τα πρόστιμα. Την ίδια ώρα που υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλιστα οχήματα ανάμεσά μας. Την ώρα που υπάρχουν άθλιοι δρόμοι κλπ κλπ. Το θέμα ασφαλείας γενικά είναι θέμα παιδείας. Αυτό λείπει. Όχι ένας μπάτσος σε μια γωνία να γράψει 5 χωρίς κράνος να βγάλει το μεροκάματο και μετά να πάει για καφέ..

Καταρχην αν δεν φορας κρανος και σου μπει κατι στο ματι,η σε χτυπησει κατι στο κεφαλι και χασεις τον ελεγχο,παυει να ειναι μονο δικο σου θεμα.Χανοντας τον ελεγχο πιθανοτατα θα πεσεις πανω σε μενα η στο παιδι μου.Επειδη αυτο το απλο πραγματακι δεν το καταλαβαινουνε αρκετοι,φροντισε ο νομοθετης να γινει υποχρεωτικο.

Επισης αν δεν ητανε υποχρεωτικο, ποσοι εφηβοι που δεν κατανοουνε τους πραγματικους κινδυνους απο την μη χρηση κρανους,θα ειχανε ταξιδεψει σε τοπους χλοερους?

Συμφωνω οτι υπαρχει θεμα με την παιδεια και αυτο το βλεπω στον τροπο που τοποθετησαι στο θεμα.Καθεσε και κοιτας τι κανει ο μπατσος και ο ανασφαλιστος,αντι να ψαχνεις για ακομη ποιο ασφαλες κρανος απο αυτο που εχεις.

Τελος παντως,με καλη προθεση λεω οτι λεω,ελπιζοντας οτι θα κανεις κατι που πρωτα εσυ το θεωρεις σωστο και μετα γιατι στο επιβαλουνε.

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το κρανος ειναι αυτονοητο, ειναι ασφαλεια και αποδεδηγμενα σωζει ζωες, "σωζει" οικογενειες, γλυτωνει απο κλαματα, στεναχωριες και βασανα μιας ζωης.
Περα απο το αυτονοητο του θεματος, και οχι μονο του κρανους, αλλα και των μπουφαν, γαντιων, παντελονιων, μποτων κτλ, (εξισου σημαντικα), θελω να αναφερω ενα παραδειγμα που εχει σχεση με τη ζωνη του αυτοκινητο. Επισης σοβαροτατο θεμα ασφαλείας.
Ο ανδρας μιας συναδελφου της μητερας μου, μια μερα γυρνουσε σπιτι με την μικρη κορη τους. Μπηκε μια μελισσα μεσα στην καμπινα, και ο πατερας στην προσπαθεια του να την διωξει, εν κινήση, εχασε τον ελεγχο και συγκρουστηκε. Κανενας εκ των δυο δεν φορουσε ζωνη. Αποτελεσμα, η μικρουλα εμεινε παραλυτη...... :sorry::sorry::sorry::sorry:!!!
Μια οικογενεια καταστραφηκε, καταδικαστηκε μια ψυχη να ζει σε καροτσακι, ο πατερας... σε κατασταση ψυχοφαρμακων, η μανα.... επισης ζωντανη νεκρη!!!

Και εγω τυχαινουν φορες που δεν εχω βαλει κρανος, ή μπουφαν, ή μποτες κτλ, δεν ειμαι αλανθαστος ουτε θελω σε καμμια περιπτωση να το "παιξω" ρητορας η οτιδηποτε αλλο. Ομως, σε καμμια περιπτωση δεν υποτιμω την σημασια και τρομακτικη σπουδαιοτητα ολων των "μεσων" ασφαλειας μας!

Παραδειγματα μεσων ασφαλειας που εχουν σωσει ζωες ή απο αλλες πολυ δυσαρεστες καταστασεις υπαρχουν παρα πολλα, και ολοι εχουμε να αφηγηθουμε τουλαχιστον μια ιστορια. Παραδειγματα οπου δεν γινοταν χρηση αυτων των μεσων, και σωθηκε καποια ζωη, δεν εχει να αφηγηθει κανενας. Μονο ο Θεος τους γλυτωσε, και ισως η τυχη. Δεν αποτελουν ομως σε καμμια περιπτωση παραδειγμα προς μιμηση.
 

KAS

Μέλος
Όνομα
KONSTANTINOS
Μοτό
BMW 1200 GS
Φαντάζομαι πως εάν η παροχή υγείας ήταν αμιγώς ιδιωτικό αγαθό, τότε ενδεχομένως το κράτος να μην ενδιαφερόταν για τις κλήσεις,καθώς ο κάθε ένας από εμάς θα αναλάμβανε μόνος του την υποχρέωση για αποκατάσταση της υγείας του. Το κόστος από μια τέτοια αποκατάσταση ειναι πολύ μεγάλο. Το οικονομικότερο για το κράτος όσο και αν φαίνομαι κυνικός είναι ο ασθενής να καταλήξει στις επόμενες ημέρες . Αν όχι ξεκινάει μια μεγάλη διαδικασία η οποία θα κοστίσει τόσο ψυχικά όσο και οικονομικά. Φαντάζομαι πως ο φίλος που έθιξε το θέμα μπορεί να ισχυριστεί πως για τον ίδιο λόγο που κόβουν κλήσεις για το κράνος θα έπρεπε να κόβουν κλήσεις για αυτούς που καπνίζουν, ή πίνουν και που επίσης κοστίζουν στο κράτος και σε αυτό δεν θα είχε άδικο.
Λόγω της φύσης της δουλειάς μου κάθε 4 ημέρες δυστυχώς βλέπω στην κυριολεξία ανοιγμένα κεφάλια. Αυτή τη στιγμή γράφω από το νοσοκομείο. Από τις 10 το βράδυ μου τύχανε 3 περιστατικά . Ίσως εάν έβγαζα φώτο και της δημοσίευα να πετύχαινα καλύτερα αποτελέσματα από τον μπαμπούλα της κλήσης.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Θα 'λεγα να βάλεις καμιά φωτό γιατί ο φόβος της κλήσης δεν μας κάνει τίποτα... εμάς τους Ελληνάρες...

Και βέβαια να βάζεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, γιατί έχουμε βραχεία μνήμη και ας αφορά στην ίδια μας τη ζωή...

Το έχω ζήσει... να σπάει τη κεφάλα του κάποιος δικός και για καμιά βδομάδα όλοι κρανάκι...μετά αρχίζει πάλι το παραμύθι
ΕΜΕΝΑ δεν θα μου τύχει, ΕΓΩ προσέχω, ΕΓΩ δεν είμαι σαν τους άλλους, ΕΓΩ αποφασίζω για μένα...και άλλα τέτοια ΕΓΩ ...όμορφα...Ελληνικά...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το κράνος και η ζώνη είναι παράβαση του κοκ και πρέπει να τιμωρείται. Το να μη φοράω κράνος αφορά εμένα και τη ζωή μου. Δεν ενοχλεί τον δίπλα μου ούτε τον φέρει σε κίνδυνο. Αν είμαι εγώ αναξιος να προστατεύσω το κεφάλι μου είναι δικό μου το πρόβλημα. Όλο το πανηγύρι γίνεται για τα πρόστιμα. Την ίδια ώρα που υπάρχουν χιλιάδες ανασφαλιστα οχήματα ανάμεσά μας. Την ώρα που υπάρχουν άθλιοι δρόμοι κλπ κλπ. Το θέμα ασφαλείας γενικά είναι θέμα παιδείας. Αυτό λείπει. Όχι ένας μπάτσος σε μια γωνία να γράψει 5 χωρίς κράνος να βγάλει το μεροκάματο και μετά να πάει για καφέ..
Λάθος το βλέπεις φιλε μου. Και να σου πω γιατι . Το κράνος για παράδειγμα δεν ΕΙ Άι κατι για να μην φας εσυ το δικό σου κεφάλι . Αλλα να σε προστατεύει απο συνθήκες ώστε να μην προκαλέσεις ατύχημα . Και τι εννοώ .
Ας πούμε ότι εκει που πας αμέριμνος και ξεκρεκρανοτος σε χτυπάει μια σφήκα μες το μάτι και στο πανικό σου κανείς τον ελενχω τις Μηχανης και περνεις και κάποιον περαστικό μαζι σου. Αυτα τα ολιγα


Sent from katemofono 990
 

chaosm

Μέλος
Τότε γιατί επιτρέπεται το κράνος καπελακι και οτιδήποτε φέρνει σε κράνος που μόνο κράνος δεν είναι;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κανονικά δεν επιτρέπεται
Αλλα επίδει ζούμε σε ένα κολωχανιο το κανουμε να επιτρέπεται .


Sent from katemofono 990
 

chaosm

Μέλος
Για τον ίδιο λόγο που επιτρέπεται το κάπνισμα και το ποτό; Εκεί το κράτος δεν επιβαρύνεται με τους ασθενείς και καρκινοπαθεις από το τσιγάρο; Αλλά να φανταστώ εκεί ισχύει περισσότερο το κέρδος των εταιρειών αυτών από κάθε νόμο. Είπα από την αρχή. Το σωστό είναι να φοράμε κράνος και ότι μας προστατεύει. Τεσπα λάθος υποθ κάποια πράγματα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Το κράνος "καπελάκι" επιτρέπεται για τον πολύ απλό λόγο..
Είμαστε στο Ελλαδιστάν, γιαυτο!!
Είμαστε οι εξυπνότεροι, ομορφότεροι, δυνατότεροι, οι μεγαλύτεροι μάγκες, δεν μας φτάνει κανένας,πίνουμε φρέντο, βάζουμε φούλ ζελέ στο μαλλί και φοράμε τα πιο ωραία γυαλιά ηλίου, ξέρεις ποιος ειμαι γω ρε, κτλ κτλ κτλ..
Ελληναράς =Θεός..
Όλος ο άλλος κόσμος ειναι μαλ..κες που φοράνε κράνος, ζώνη, δε παρκάρουν στις διαβάσεις κτλ..
Α ρε παλούκι που θελουμε!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
Προχθές στη Πάτρα ήρθε το ktm club της Ιταλίας. Ένας πεζός πάτησε στο δρόμο να περάσει απέναντι και σταματάνε 20 μηχανές να περάσει.. Και από δίπλα περνάει ένας Έλληνας με scooter και φωνάζει "που πας ρε μλκ;". Οι ξένοι έχουν μείνει και τον κοιτάνε.. Χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Προχθές στη Πάτρα ήρθε το ktm club της Ιταλίας. Ένας πεζός πάτησε στο δρόμο να περάσει απέναντι και σταματάνε 20 μηχανές να περάσει.. Και από δίπλα περνάει ένας Έλληνας με scooter και φωνάζει "που πας ρε μλκ;". Οι ξένοι έχουν μείνει και τον κοιτάνε.. Χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα είπες όλα...έτσι είναι...!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πρέπει να είμαστε ενα κλικ καλήτερα απο Σκόπια, Κόσοβο και Αλβανία!!
Ειμαστε τρια κλικ καλυτερα απο την Αλβανια ενα κλικ πισω απο τα Σκόπια
και σαραντα κλικ στο πλάι προς υπερπέραν μεριά απο ολη την υπολοιπη Ευρωπαικη ενωση μηδενος (εκτος της νοτιας Ρουμανιας) εξαιρουμενου.
Για το Κοσοβο δεν ξερω.

adv phone
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Ειμαστε τρια κλικ καλυτερα απο την Αλβανια ενα κλικ πισω απο τα Σκόπια και σαραντα κλικ στο πλάι προς υπερπέραν μεριά απο ολη την υπολοιπη Ευρωπαικη ενωση μηδενος (εκτος της νοτιας Ρουμανιας) εξαιρουμενου.
Για το Κοσοβο δεν ξερω.

adv phone
Και γω που νόμιζα ότι τα Σκόπια τα χουμε περάσει..
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Σοκαριστικές οι φωτογραφίες από το κράνος μετά την πρόσκρουση .
Ο αναβάτης τη γλίτωσε επειδή το φορούσε.


Άλλο περιστατικό , πάλι στην Κρήτη... αυτή τη φορά δεν αναφέρεται αν φορούσε κράνος, ίσως και να μην είχε τόση σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση που ο άνθρωπος δυστυχώς δεν επέζησε αλλά διεκδικεί όσκαρ ατυχίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σοκαριστικές οι φωτογραφίες από το κράνος μετά την πρόσκρουση .

Ο αναβάτης τη γλίτωσε επειδή το φορούσε.
Άλλο περιστατικό , πάλι στην Κρήτη... αυτή τη φορά δεν αναφέρεται αν φορούσε κράνος, ίσως και να μην είχε τόση σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση που ο άνθρωπος δυστυχώς δεν επέζησε αλλά διεκδικεί όσκαρ ατυχίας.
και ολα αυτα ενα απλο MT με απλο κλεισιμο,αρα οικονομικο και αρα ευκολο να αποκτηθει απ ολους και να φοριεται,κατι που στην επαρχια ειναι ονειρο θερινης νυκτος,ολοι ακρανωτοι..
στο αλλο..πολυ ατυχος ο ανθρωπος
 
Top Bottom