Mak-Mak
Μέλος
- Όνομα
- Πανος
- Μοτό
- Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
Μετά απο καιρό απραξίας και αποχής απο κάποιο χιλιομετροφαγικό ταξιδάκι λόγω υποχρεώσεων, με έτρωγε ο κωλ.... εεε... το μυαλό μου για ένα 2ημεράκι (μακάρι να μπορούσα παραπάνω.. ).. Στα Μετέωρα είχα να πάω απο το 90κάτι, λίμνη πλαστήρα απο ποτέ, Καρπενήσι/ Μονή Προυσού κανα 5άρι χρόνια και Προυσό Θέρμο το είχα άχτι... Με λίγα λόγια περιέγραψα τη διαδρομή που ακολούθησα.. άρα τελειώνει εδώ το οδοιπορικόοοο.... καλα καλά, συνεχίζω...
Ο χάρτης της διαδρομής που ακολουθήσαμε: https://goo.gl/maps/W2QchGKSnkq
Το έτερο ήμισυ βρισκόταν στο κωλοχώρ.... εεεε... στο όμορφο χωριό της κοντά στην Καρδίτσα οπότε ξεκίνησα Σάββατο πουρνό πουρνό αχάραγα ακόμα (πως τα γράφω ο ποιητής...) να την περιμαζέψω απο το όμορφο χωριό που λέγαμε πιο πάνω.. η διαδρομή γνωστή.. Θήβα Λιβαδειά Μπράλο Δομοκό Καρδίτσα Τρίκαλα Μετέωρα!..
Μια στάση για φωτογραφία στο λιοντάρι της Χαιρώνειας
Ο Μπράλος απολαυστικός όπως πάντα αλλά αρκετά "δροσερός" τσουτσούριασα λεμε... Ένα γρήγορο καφεδάκι στη Λαμία και ανεβαίνουμε Δομοκό. Για κάποιο (ψυχανώμαλο) λόγο μ' αρέσει ο Δομοκός αν και πολλοί τον αντιπαθούν... Φτάνω Καρδίτσα κόβω φορτωτική και βούρ για Μετέωρα.
Φτάνοντας έμεινα έκπληκτος απο την επιβλητικότητα της περιοχής. Ανηφορίζουμε απο Καστράκι με σκοπό να κυκλώσουμε τα Μετέωρα..
Στάση για φωτογραφίες αρκετές φορές, και επίσκεψη στο μεγάλο μετέωρο.
Αρκετά περιποιημένη η μονή με μουσειακούς χώρους με μεγάλο ενδιαφέρον για την ιστορία της περιοχής. (στα όπλα αδέρφια!!)
Βρήκα καινούργια σέλα για το μουλάρι μου!!!
Τα λεωφορεία με τους τουρίστες να δίνουν πολύ έντονο παρόν και Ασιάτες παντού! (παντού όμως και με κάθε τρόπο! )
Με γεμάτο το μυαλό και την φωτογραφική με εικόνες φεύγουμε με προορισμό το Μουζάκι και ανηφόρισμα προς Λίμνη Πλαστήρα, όπου διανυκτερεύσαμε στο Νεοχώρι. Λίγο μετά το Μουζάκι μια ευχάριστη έκπληξη περιμένει στα 20 μέτρα απο τον δρόμο δίπλα απο έναν νερόμυλο.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο μια βόλτα στη λίμνη και στην περιοχή απαραίτητη μαζί και το καλό ντύσιμο.. (4 βαθμούς τέλος Απρίλη??? Σοβαρά τώρα?? είχα πάρει κοντομάνικο γμτ!...)
Η θέα απ το δωμάτιο:
Βόλτα στη Λίμνη..
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με βόλτα προς το παρατηρητήριο της λίμνης αλλά τα νεροφαγώματα ήταν απαγορευτικά για το βάρος του βαρκαντέρο σε συνδυασμό με τα ασφάλτινα λάστιχα.. Δίνουμε ραντεβού για το καλοκαίρι που έχω σκοπό το πέρασμα της Νιάλας..
Κατηφορίζουμε προς το φράγμα με στάση για φωτογραφίες και περπάτημα στη στέψη του φράγματος.
Καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε..
Συνεχίζουμε προς Μούχα και Καλλιφώνι όπου συναντάμε στο ενδιάμεσο το μνημείο Εθνικής Αντίστασης που έχει επιμεληθεί ο Βασίλης Φυτσιλής .
Ξύπνησε ο Πρέκας μέσα μου...
Φάτσα η σκυλίτσα που μας υποδέχτηκε στο μνημείο, κάνοντας την ταράτσα με ό,τι φαγώσιμο είχαμε..
Χάρη στο έτερο ήμισυ έμαθα και για την "ωραία κοιμωμένη των αγράφων" που δεν είναι άλλο απο το βουνό που σχηματίζει τη μορφή μιας ξαπλωμένης γυναίκας (Αριστερά το κεφάλι, θέλει και λίγη φαντασία.. οκ! )
Συνεχίζεται...
Ο χάρτης της διαδρομής που ακολουθήσαμε: https://goo.gl/maps/W2QchGKSnkq
Το έτερο ήμισυ βρισκόταν στο κωλοχώρ.... εεεε... στο όμορφο χωριό της κοντά στην Καρδίτσα οπότε ξεκίνησα Σάββατο πουρνό πουρνό αχάραγα ακόμα (πως τα γράφω ο ποιητής...) να την περιμαζέψω απο το όμορφο χωριό που λέγαμε πιο πάνω.. η διαδρομή γνωστή.. Θήβα Λιβαδειά Μπράλο Δομοκό Καρδίτσα Τρίκαλα Μετέωρα!..
Μια στάση για φωτογραφία στο λιοντάρι της Χαιρώνειας
Ο Μπράλος απολαυστικός όπως πάντα αλλά αρκετά "δροσερός" τσουτσούριασα λεμε... Ένα γρήγορο καφεδάκι στη Λαμία και ανεβαίνουμε Δομοκό. Για κάποιο (ψυχανώμαλο) λόγο μ' αρέσει ο Δομοκός αν και πολλοί τον αντιπαθούν... Φτάνω Καρδίτσα κόβω φορτωτική και βούρ για Μετέωρα.
Φτάνοντας έμεινα έκπληκτος απο την επιβλητικότητα της περιοχής. Ανηφορίζουμε απο Καστράκι με σκοπό να κυκλώσουμε τα Μετέωρα..
Στάση για φωτογραφίες αρκετές φορές, και επίσκεψη στο μεγάλο μετέωρο.
Αρκετά περιποιημένη η μονή με μουσειακούς χώρους με μεγάλο ενδιαφέρον για την ιστορία της περιοχής. (στα όπλα αδέρφια!!)
Βρήκα καινούργια σέλα για το μουλάρι μου!!!
Τα λεωφορεία με τους τουρίστες να δίνουν πολύ έντονο παρόν και Ασιάτες παντού! (παντού όμως και με κάθε τρόπο! )
Με γεμάτο το μυαλό και την φωτογραφική με εικόνες φεύγουμε με προορισμό το Μουζάκι και ανηφόρισμα προς Λίμνη Πλαστήρα, όπου διανυκτερεύσαμε στο Νεοχώρι. Λίγο μετά το Μουζάκι μια ευχάριστη έκπληξη περιμένει στα 20 μέτρα απο τον δρόμο δίπλα απο έναν νερόμυλο.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο μια βόλτα στη λίμνη και στην περιοχή απαραίτητη μαζί και το καλό ντύσιμο.. (4 βαθμούς τέλος Απρίλη??? Σοβαρά τώρα?? είχα πάρει κοντομάνικο γμτ!...)
Η θέα απ το δωμάτιο:
Βόλτα στη Λίμνη..
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με βόλτα προς το παρατηρητήριο της λίμνης αλλά τα νεροφαγώματα ήταν απαγορευτικά για το βάρος του βαρκαντέρο σε συνδυασμό με τα ασφάλτινα λάστιχα.. Δίνουμε ραντεβού για το καλοκαίρι που έχω σκοπό το πέρασμα της Νιάλας..
Κατηφορίζουμε προς το φράγμα με στάση για φωτογραφίες και περπάτημα στη στέψη του φράγματος.
Καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε..
Συνεχίζουμε προς Μούχα και Καλλιφώνι όπου συναντάμε στο ενδιάμεσο το μνημείο Εθνικής Αντίστασης που έχει επιμεληθεί ο Βασίλης Φυτσιλής .
Ξύπνησε ο Πρέκας μέσα μου...
Φάτσα η σκυλίτσα που μας υποδέχτηκε στο μνημείο, κάνοντας την ταράτσα με ό,τι φαγώσιμο είχαμε..
Χάρη στο έτερο ήμισυ έμαθα και για την "ωραία κοιμωμένη των αγράφων" που δεν είναι άλλο απο το βουνό που σχηματίζει τη μορφή μιας ξαπλωμένης γυναίκας (Αριστερά το κεφάλι, θέλει και λίγη φαντασία.. οκ! )
Συνεχίζεται...
Τελευταία επεξεργασία: