Μονωτικό υλικό προστατευτικού εξάτμισης

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το θερμομονωτικό υλικό που βάζουν εσωτερικά των προστατευτικών για τις εξατμίσεις; Τα δικά μου αρχίζουν και κόβονται και στην αντιπροσωπεία αφενός δεν υπάρχουν αφετέρου αν είναι να παραγγείλω από το εξωτερικό ... καλύτερα να αγοράσω άλλες εξατμίσεις!! :UH:
Κάποιος μου είπε ότι είναι αμίαντος αλλά, δεδομένου ότι ο αμίαντος έχει απαγορευθεί εδώ και χρόνια, το βρίσκω μάλλον τραβηγμένο. Μήπως να απευθυνθώ σε κάποιον εξατμισά για να μου το προσθέσει ή έστω να βρω κάποιο ρετάλι;
Υπάρχει κάποιο παρόμοιο υλικό πέρα από αυτή την υαλοταινία που τυλίγουν τους λαιμούς των εξατμίσεων το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να κόψω και να βάλω κάθετα εσωτερικά ένα, ή και δύο αν παίρνει στο πάχος, κομμάτια για να γλυτώσω τη ζέστη στα πόδια του συνεπιβάτη (και τα δικά μου)...

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο παρόμοιο υλικό;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το θερμομονωτικό υλικό που βάζουν εσωτερικά των προστατευτικών για τις εξατμίσεις; Τα δικά μου αρχίζουν και κόβονται και στην αντιπροσωπεία αφενός δεν υπάρχουν αφετέρου αν είναι να παραγγείλω από το εξωτερικό ... καλύτερα να αγοράσω άλλες εξατμίσεις!! :UH:
Κάποιος μου είπε ότι είναι αμίαντος αλλά, δεδομένου ότι ο αμίαντος έχει απαγορευθεί εδώ και χρόνια, το βρίσκω μάλλον τραβηγμένο. Μήπως να απευθυνθώ σε κάποιον εξατμισά για να μου το προσθέσει ή έστω να βρω κάποιο ρετάλι;
Υπάρχει κάποιο παρόμοιο υλικό πέρα από αυτή την υαλοταινία που τυλίγουν τους λαιμούς των εξατμίσεων το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να κόψω και να βάλω κάθετα εσωτερικά ένα, ή και δύο αν παίρνει στο πάχος, κομμάτια για να γλυτώσω τη ζέστη στα πόδια του συνεπιβάτη (και τα δικά μου)...

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο παρόμοιο υλικό;
Αν εννοείς τον πετροβάμβακα, μπορείς να το βρεις σε πολλά μαγαζία.

Πετροβάμβακας εξάτμισης Chaft IN882 - Stelpet.gr
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αν εννοείς τον πετροβάμβακα, μπορείς να το βρεις σε πολλά μαγαζία.

Πετροβάμβακας εξάτμισης Chaft IN882 - Stelpet.gr
Ο πετροβάμβακας είναι για τό εσωτερικό της εξάτμισης..
Ο φίλος εννοεί το προστατευτικό υλικό μεταξύ εξάτμισης και πλαστικών..
Είχε το κουλούρι από την πλευρά της εξάτμισης πάνω στο πλαϊνό καπάκι..
Εξωτερικά ήταν σαν φύλλο αλουμινίου.. μέσα ήταν σαν μάζα μαλλιού..
Πιστεύω σέ μαγαζί με μονωτικά υλικά μπορεί να βρεθεί.
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Όντως, δεν αναφέρομαι σε πετροβάμβακα αλλά σε αυτό που γράφει ο Πέτρος... Το δικό μου είναι ακόμα πιο λεπτό, κάτι μεταξύ φύλλου αλουμινίου και υαλοταινίας, δεν έχει καθόλου πάχος.
Αν μπορέσω το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφία...
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Υπάρχει κάποιος εδώ Θεσσαλονίκη που λέγεται Ιωαννίδης.. έχει μονωτικά υλικά... έχω φτιάξει μόνος μου την εξάτμιση του αυτοκινήτου μου και μέσα έβαλα ένα λευκό υλικό που μου τό είπε κεραμοβαμβακα... είναι αφλεκτο στους 1500βαθμους μου είχε πει θυμάμαι. Είναι με το τρέχον μέτρο... πάχος περίπου δύο δάχτυλα.. αλλά μπορείς να το χωρίσεις στην μέση και να γίνει πολύ πιο λεπτό.. ψαξτο λίγο...
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά ψάχνω κάτι για έξω από την εξάτμιση όχι μέσα. Dimisgs ο κεραμοβάμβακας συνήθως χρησιμοποιείται για μόνωση φούρνων και τζακιών, δεν είμαι βέβαιος αν θα με βοηθήσει.
xaotikos θα κάνω μια βόλτα να δω τι μπορεί να βγεί από εκεί....
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Spyrious νομίζω αυτό είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω!
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Σε ένα μαγαζί που πουλάει πράγματα για εντούρο αν πας να του ζητήσεις το έχει δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Υπάρχει αυτό που ψάχνεις και είναι για να προστατεύει τα πλαστικά φτερά στην μεριά της εξάτμισης είναι αυτοκόλλητο και το τοποθετείς όπως θέλεις και το κόβεις στις διάστασεις που επιθυμείς εσύ.
 
Top Bottom