Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Θα δοκιμάσω λοιπόν την motobatt η οποία είναι τεχνολογίας Odyssey αλλά λόγω κινεζικής παραγωγής τιμή 80 ευρώ.
Κρατώ και την περίπτωση yuasa που χρόνια ολόκληρα κράτησε τα σκήπτρα του leader στο χώρο της μοτοσυκλέτας και στα περισσότερα συνεργεία της Ελλάδας τα κράτα ακόμα...
Δικαιωματικά θεωρείται η κορυφαία μπαταρία για τα περισσότερα ιαπωνικά μοντέλα μοτό ...

Σας μπέρδεψα?
Φυσικό.... και εγώ μπερδεμένος είμαι...
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Μόνο εγώ ειμαι ο άτυχος με την odyssey(και το φοβομουν οταν την αγορασα)
Την εβαλα καπου προς το Φλεβαρη και σημερα με αφησε στην ίδια θεση.
Μετά απο μόλις 6 μέρες ακινησιας.
:mad:
Για να δουμε τι θα μας πουνε και απο την υποστηριξη πελατων του γνωστου πωλητη απο την Κατερινη
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Πάντος ρε παιδιά ...εγώ αγόρασα την μηχανή καινούργια το 2007 (GS ADV) και την μπαταρία την αλλαξα πριν 20 μέρες .... και βέβαια έβαλα την ιδια 65 € …..


Μετα από 7 χρονια …δεν εχω λογο να παρω κατι άλλο ……
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Μόνο εγώ ειμαι ο άτυχος με την odyssey(και το φοβομουν οταν την αγορασα)
Την εβαλα καπου προς το Φλεβαρη και σημερα με αφησε στην ίδια θεση.
Μετά απο μόλις 6 μέρες ακινησιας.
:mad:
Για να δουμε τι θα μας πουνε και απο την υποστηριξη πελατων του γνωστου πωλητη απο την Κατερινη
Ααα! Νάταααα... Για κιπ ας ποστετ!
 

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
Μόνο εγώ ειμαι ο άτυχος με την odyssey(και το φοβομουν οταν την αγορασα)
Την εβαλα καπου προς το Φλεβαρη και σημερα με αφησε στην ίδια θεση.
Μετά απο μόλις 6 μέρες ακινησιας.
:mad:
Για να δουμε τι θα μας πουνε και απο την υποστηριξη πελατων του γνωστου πωλητη απο την Κατερινη
Κώστα κάτι άλλο στην αδειάζει μάλλον την μπαταρία σου.
η δεν στην φορτώνει σωστά.
 

GAGARIN

Μέλος
Περιοχή
κερκυρα
Όνομα
Θοδωρης
Μοτό
GSA1150
εχω την μηχανη στην κατοχη μου 5 χρονια........με την ιδια μπαταρια η οποια εχει επανω της σφραγιδα κατασκευης 2005 ....ναι 2005 καλα διαβασατε.......δεν ξερω ποτε την εβαλε ο προηγουμενος ιδιοκτητης και δεν με πολυ ενδιαφερει......την εχω σε μονιμη βαση σε φορτηστη - συντηρητη ( δεν θυμαμε μαρκα..... optimate 4 νομιζω) ειδικα τα 2 τελευταια χρονια που τα χλμ ειναι ελαχιστα...........

μπαταρια EXIDE GEL 19AH

καποτε ο παναγιωτοπουλος μου ειχε πει.......για καθε μιζια θελει 11 χλμ να ξαναφορτισει η μπαταρια που καταναλωθηκε........οποτε οσοι την εχετε για παπακι ξανακεφτητε το πριν πατε για τσιγαρα στο περιπτερο..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Θα δοκιμάσω λοιπόν την motobatt η οποία είναι τεχνολογίας Odyssey αλλά λόγω κινεζικής παραγωγής τιμή 80 ευρώ.
Κρατώ και την περίπτωση yuasa που χρόνια ολόκληρα κράτησε τα σκήπτρα του leader στο χώρο της μοτοσυκλέτας και στα περισσότερα συνεργεία της Ελλάδας τα κράτα ακόμα...
Δικαιωματικά θεωρείται η κορυφαία μπαταρία για τα περισσότερα ιαπωνικά μοντέλα μοτό ...

Σας μπέρδεψα?
Φυσικό.... και εγώ μπερδεμένος είμαι...
Στα 125 ευρώ που την βρίσκω-ουμε από Γερμανία, την Odyssey και που μας την πουλάνε κάποιοι έμποροι εδώ είναι μια σχέση τίμια....

Η δική μου Odyssey κράτησε 4 χρόνια χρήσης.
Εντυπωσιακό ότι πέθανε όρθια χωρίς καμία προειδοποίηση.
Βέβαια πριν αποβιώσει πέρασε ενάμιση μήνας ακινησία, πράγμα όμως που ήταν τρόπος ζωής για την Odyssey μου...

Αυτό όμως που με προβλημάτισε πολύ επίσης είναι ότι η yuasa των 60 € του cagiva elephant 750e τον οποίο ελέφαντα επανεφερα στη ζωή το 2010 είναι ακμαιότατη.
Ο ελέφαντας αυτά τα 4 χρόνια έχει κάνει 4000 χλμ, να παίζει άραγε ρόλο αυτό?
Ότι δεν δούλεψε-κουράστηκε η yuasa?
Φρέσκα νέα που λέει και μια ψυχή ξενιτεμενη...

Η Odyssey αφού αντιστάθηκε αντιστάθηκε σε τρεις διαφορετικούς φορτιστές, κατ αρχή στου lidl κατά δεύτερον σε αυτόν

ο οποίος είναι ηλεκτρονικός σαν του lidl αλλά με περισσότερα χαρακτηριστικά μπήκε και σε αυτόν :


Αποτέλεσμα μηδέν, και από τους τρεις... Καμία συγκίνηση, σαν να ήταν νεκρή η μπατερι...

Αλλά ο Άγιος Φανούρης μου έδωσε πίσω τον αγαπημένο ρωσικό φορτιστή προχθές


Που τον είχα χαμένο μέσα σε ένα κουτί επάνω στο πάγκο που δουλεύω....

Ο Odyssey as επίσης στον πάγκο έτοιμος για πέταμα....
ρε λες? σκέφτηκα... κάτσε τον βάζω να συνεργαστεί ο Αμερικανός με τον Ρώσος

....
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
....
Το υπέρτατο Ρώσικο εργαλείο το οποίο έχει μια περιελιξη χαλκού 7 κιλά και ηλεκτρονικά ελεγχόμενο κύκλωμα, ναι... Μοντέλο 1990 και βγάλε...
Το έκανε το θαύμα...

Προφανώς ο Odyssey as δεν ήταν νεκρός... μια νεκροφάνεια απο το GPS μάλλον...
Τώρα 5 ημέρες κρατάει βαρβατο ρεύμα..

Θα του κάνω και μια αποθειάκωση και θα σας πω τα νέα...

Το εργαλείο ελέγχου μπαταρίας που μου χάρισε ο Ρόσσι, δείχνει κάθε πρωί που συναντάμε τον Odyssey a όλα πράσινα....

 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ρωσος= στρατιωτικων προδιαγραφων ως επι των πλειστων, αρα εγγυηση!
Ναι, αν το δεις από κοντά όντως πολύ σκληρό εργαλείο...
Χρόνια χρήσης, φορτίζει από μπαταρία παπιού μέχρι 180 ah του φορτηγού....

2.000 δραχμές τότε στο μακρινό 1990 όταν άρχισαν να έρχονται οι Έλληνες Πόντιοι τα παιδιά της Περεστρόϊκα....
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Πάντος ρε παιδιά ...εγώ αγόρασα την μηχανή καινούργια το 2007 (GS ADV) και την μπαταρία την αλλαξα πριν 20 μέρες .... και βέβαια έβαλα την ιδια 65 € …..


Μετα από 7 χρονια …δεν εχω λογο να παρω κατι άλλο ……
Έχεις κάποιο part number της μπαταρίας; Αν είναι ετσι δεν θα ξανα δοκιμάσω άλλη :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Έχεις κάποιο part number της μπαταρίας; Αν είναι ετσι δεν θα ξανα δοκιμάσω άλλη :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
δεν εχω ...αλλα με ενα τηλεφωνο Παναγιωτοπουλο (210 6046940) ...το πηρες πιστευω .....
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο αντίθετες απόψεις υπάρχουν για τις μπαταρίες γεγονός που το αποδίδω σε διαφορετικές χρήσεις!!!

Η εμπειρία μου με την Odyssey είναι πραγματικά απογοητευτική και κατά την ταπεινή μου άποψη παράλογα πολυδιαφημισμένη...

Μετά από 1,5 χρόνο μετά την τοποθέτηση και μετά από μια εβδομάδα ακινησίας σε χαμηλές θερμοκρασίες (περίπου 0) η μπαταρία παρέδωσε το πνεύμα της και επανήλθε κάπως μετά από μέρες στον συντηρητή.

Μέτρο σύγκρισης η προηγούμενη Yuasaη η οποία δεν μάσησε μετά από μήνες ακινησίας χωρίς συντήρηση (εξαιτίας απουσίας για λόγους δουλειάς) και δούλευε άψογα όταν βρέθηκε και σε συνθήκες -3 C.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο αντίθετες απόψεις υπάρχουν για τις μπαταρίες γεγονός που το αποδίδω σε διαφορετικές χρήσεις!!!

Η εμπειρία μου με την Odyssey είναι πραγματικά απογοητευτική και κατά την ταπεινή μου άποψη παράλογα πολυδιαφημισμένη...

Μετά από 1,5 χρόνο μετά την τοποθέτηση και μετά από μια εβδομάδα ακινησίας σε χαμηλές θερμοκρασίες (περίπου 0) η μπαταρία παρέδωσε το πνεύμα της και επανήλθε κάπως μετά από μέρες στον συντηρητή.

Μέτρο σύγκρισης η προηγούμενη Yuasaη η οποία δεν μάσησε μετά από μήνες ακινησίας χωρίς συντήρηση (εξαιτίας απουσίας για λόγους δουλειάς) και δούλευε άψογα όταν βρέθηκε και σε συνθήκες -3 C.
Έχεις εγγύηση. .

Σταλθηκε απο advφον!!!
 
Top Bottom