Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Έχεις εγγύηση. .

Σταλθηκε απο advφον!!!
..δεν νομίζω ότι είναι θέμα εγγύησης δεδομένου ότι διάβασα όλα αυτά τα περίεργα για τα "θέματα" με τις χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε δεν νομίζω ότι θα μπω στην διαδικασία να βρω την απόδειξη...
φιλικά πάντα νομίζω ότι την πάτησα... αν έβαζα τη μοτο στο γκαράζ και την μπαταρία στον συντηρητή για το χειμώνα μπορεί τώρα όλα να ήταν μια χαρά. Φυσικά, δεν αποκλείω και το γεγονός να έτυχε, όμως είχα να συγκρίνω με την πραγματικά κακή χρήση που έκανα στη Yuasa και τέτοια κόλπα δεν μου έκανε ΠΟΤΕ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν 10 μέρες μου τελείωσε η odyssey....μετα απο 5 χρονια
Τι να πεις??

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και γω πιστεύω ότι η odyssey είναι ακριβή γι αυτό που προσφέρει. Η yuasa μου κράτησε 5 χρόνια πριν παραδώσει πνεύμα και κόστισε τα μισά λεφτά απ´
ότι η odyssey και με πολύ άσχημες συνθήκες, κρύο και να πέρνει μπρος 3-4 φορές το χρόνο χωρις να χρηςιμοποιήςω φορτιςτή. Δλδ με τα λεφτά που κάνει η odyssey βγάζω 10 χρόνια δλδ 5 χρόνια κέρδος. Αυτό είναι καλό για την τσέπη μου. Τώρα η τελευταία που πήρα είναι motobat δεν είναι ακριβή και δεν την έχω ούτε χρόνο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Λοιπόν στη Harley έχω motobat, στο GS έχω exide και στο c1 έχω yuasa. Η exide είναι από το 2010 και πάει ακόμα. Εγώ προσωπικά δε θα αγόραζα odyssey. Και αυτή τη άποψη που έχω δε μπορεί να την αλλάξει κανένας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την εμπειρία μας λέμε εδώ και δεν επιβάλουμε γνώμες και απόψεις. ...
Η yuasa με τα υγρά έχει γύρω στα 80 - 90 ευρώ και η odyssey που είναι gel 125
Τα 5 χρόνια δεν γίνονται 10:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μετοχες εχετε ρε και ειστε τοσο πορωμενοι? :confused: :friend:
Γιαννιο! αστειευομαι εννοειται :cool:

Αν και την φοραω ειναι η αληθεια εδω και πεντε χρονια, η επομενη μου θα ειναι σίγουρα αλλης εταιριας.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Γιαννιο! αστειευομαι εννοειται :cool:

Αν και την φοραω ειναι η αληθεια εδω και πεντε χρονια, η επομενη μου θα ειναι σίγουρα αλλης εταιριας.
Ετσι, πεστα ολα! :D

Κι εγω φυσικα αστειευομαι :happy:
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Odyssey και τα μυαλα στα κάγκελα ρεεεειιι!!! :p:D
Αν σε είχα κοντά μου θα σου έλεγα....

Δεν υποστηρίζω καμία συγκεκριμένη μάρκα, ούτοσι άλλος φοράω τρεις διαφορετικές. Απλά υποστηρίζω τη φθηνή. Η μπαταρία είναι περίεργο ανταλλακτικό και επειδή δεν υπάρχουν ποτέ οι ιδανικές συνθήκες εργασίας δε ξέρεις πότε θα χαλάσει, είτε ακριβή είτε φθηνή.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αν σε είχα κοντά μου θα σου έλεγα....

Δεν υποστηρίζω καμία συγκεκριμένη μάρκα, ούτοσι άλλος φοράω τρεις διαφορετικές. Απλά υποστηρίζω τη φθηνή. Η μπαταρία είναι περίεργο ανταλλακτικό και επειδή δεν υπάρχουν ποτέ οι ιδανικές συνθήκες εργασίας δε ξέρεις πότε θα χαλάσει, είτε ακριβή είτε φθηνή.
Με ειχες κοντα σου...και δε μου ελεγες τιποτε...:p

Ευτυχως ειχα τον κολλητό σου να με συμβουλευει...:p:D:p
 

nikos_ag

Μέλος
Περιοχή
herakleion kriti
Όνομα
nikos
Μοτό
bmw R1200Gs
Γεια σας παιδια,μετα απο πολυ ψαξιμο καταληξα στη μοτομπατ την εχω τωρα και ενα μηνα στη μηχανη και ειμαι παρα πολυ ευχαριτημενος περιμενω να δω και ποσο θα κρατησει!! με την εξις μονο διαφορα αντι για 14αρα που λεει η μαμα μπεμπα εγω εβαλα 16αρα λιγο πιο ακριβη αλλα κανει καλη δουλεια!! αν προκιψει κατι σας ενημερωνω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γεια σας παιδια,μετα απο πολυ ψαξιμο καταληξα στη μοτομπατ την εχω τωρα και ενα μηνα στη μηχανη και ειμαι παρα πολυ ευχαριτημενος περιμενω να δω και ποσο θα κρατησει!! με την εξις μονο διαφορα αντι για 14αρα που λεει η μαμα μπεμπα εγω εβαλα 16αρα λιγο πιο ακριβη αλλα κανει καλη δουλεια!! αν προκιψει κατι σας ενημερωνω!
Πόσο κόστισε? ??
Μπαίνει κανονικά στη θέση της??
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Μου τράβηξε την προσοχή το 16.5 Αh. Χωράει στις μηχανές μας πιο άνετα από την οδυσεη (από την οποία έδω και ένα χρόνο που την έχω, δεν έμεινα ικανοποίημενος(
Είδα τις διαστάσεις της
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Από τους πρώτους περσινούς κρύους μήνες, μου έδειχνε μια απροθυμία στην εκκίνηση.
Έχω βέβαια και ένα gps επάνω στη μηχανή αλλά και χωρίς αυτό, ποτέ δεν είδα την φοβερή μιζια που διαβάζω από τους περισσότερους :-(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από τους πρώτους περσινούς κρύους μήνες, μου έδειχνε μια απροθυμία στην εκκίνηση.
Έχω βέβαια και ένα gps επάνω στη μηχανή αλλά και χωρίς αυτό, ποτέ δεν είδα την φοβερή μιζια που διαβάζω από τους περισσότερους :-(
Τι μοντελο η μηχανη;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Δεν έχω άποψη για τα 2008.
Πάντως στο δικό μου, μοντέλο 2011, πράγματι δεν υπήρξε αυτή η διαφορά "στην 1η μιζιά", αυτό που βλέπουν οι περισσότεροι (που έχουν συνήθως μοντέλα προ του 2010). Ακόμα και στη διάρκεια ζωής, τη μαμά μπαταρία "την πέταξα" ουσιαστικά στα 2 χρόνια γιατί βρέθηκε Odyssey στα 100 γιούρα από γνωστό και τη θεώρησα ευκαιρία. Φίλος με μηχανάκι ίδιο με το δικό μου και την ανάλογη μ' εμένα χρήση, άλλαξε την εργοστασιακή μπαταρία στα 4 χρόνια και κάτι μήνες.
Επίσης, τώρα με τα κρύα, σε θερμοκρασία από 10 βαθμούς και κάτω κι ενώ έχω τάση 12,9V * (με τη μπαταρία σε ηρεμία για 6 ώρες), η μηχανή δε μένει, όμως καμιά σχέση με "1η μιζιά". Παιδεύεται για να πάρει μπρος. Κάτι που δεν είχα με την εργοστασιακή EXIDE στα 2 πρώτα χρόνια.



* Η Odyssey, βάση manual, πάνω από 12,85 τάση είναι στο 100%. Η τάση πρέπει να μετριέται μετά από 6 και πλέον ώρες, χωρίς η μπαταρία να φορτιστεί (να δουλεύει η μηχανή δηλαδή) ή να αποφορτίζεται από κάτι (φώτα, φλας, συναγερμός κλπ).
 
Reactions: n.l

nikos_ag

Μέλος
Περιοχή
herakleion kriti
Όνομα
nikos
Μοτό
bmw R1200Gs
Πόσο κόστισε? ??
Μπαίνει κανονικά στη θέση της??
θελει λιγο το λαμακι να το φτιαξεις τιποτα το σπουδαιο σε 2 λεπτα το εχεις φταιξει κατα τα αλλα καθετε πολυ ωραια.. εγω την δουλευω με συναγερμο και δεν κανει κοιλια καθολου βεβαια ειναι αρχη ακομα, μου κοστιε 110ε
 

nikos_ag

Μέλος
Περιοχή
herakleion kriti
Όνομα
nikos
Μοτό
bmw R1200Gs
Από τους πρώτους περσινούς κρύους μήνες, μου έδειχνε μια απροθυμία στην εκκίνηση.
Έχω βέβαια και ένα gps επάνω στη μηχανή αλλά και χωρίς αυτό, ποτέ δεν είδα την φοβερή μιζια που διαβάζω από τους περισσότερους :-(
κωστα εγω εχω του 06 οταν δουλευα συνεγιαρμο εβλεπα μια κοιλια στη μιζα οταν επερνε μπροστα κυριως πρωινες ωρες αλλα τωρα με την μοτομπατ ειναι μια χαρα και κυριως γιατι εβαλα 16 μπαταρια πιο πολλα αμπερ ;) αυτο που μενει ειναι αν εχει διαρκεια ζωης
 
Top Bottom