Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Χτες φορτίσα τη μπαταρία, εκτός μηχανής, και μέτρησα τάση 12.65 βολτ. Σήμερα το πρωί 12.55.
Τώρα αυτό είναι φυσιολογική πτώση?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πόσο κόστισε? ??
Μπαίνει κανονικά στη θέση της??
Κανονικότατα, άσε που πρέπει να είναι λίγα χιλιοστά μικρότερη από την μαμά...
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Χτες φορτίσα τη μπαταρία, εκτός μηχανής, και μέτρησα τάση 12.65 βολτ. Σήμερα το πρωί 12.55.
Τώρα αυτό είναι φυσιολογική πτώση?
ναι θα λεγα!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χτες φορτίσα τη μπαταρία, εκτός μηχανής, και μέτρησα τάση 12.65 βολτ. Σήμερα το πρωί 12.55.
Τώρα αυτό είναι φυσιολογική πτώση?



Με 12,55V φίλος, είσαι κάτω από 80%. Καθόλου καλά θα έλεγα! Βέβαια παίζει ρόλο και η θερμοκρασία μέτρησης. Δεν ξέρω σε πόσους βαθμούς την μετράς , ούτε έχουν άλλο πίνακα ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Από εδώ τα στοιχεία: http://www.odysseybatteries.com/docs/US-ODY-TM-001_0411_000.pdf
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το είδα και εγώ το διάγραμμα. Η μπαταρία είναι ενός έτουςκαι με προβλήματιζει

Αναζήτησε λύση εκεί που την πήρες. 5 χρόνια εγγύηση έχεις ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εισαι σιγουρος για τα 5???
νομιζω οτι δινει 3 χρονια η odyssey
Δεν είμαι σίγουρος.
Έστω 3 χρόνια. Στον 1ο είναι ο Κώστας, όπως είπε.
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Το καλοκαίρι, για δύο εβδομάδες άφησα την μηχανή με συναγερμό ενεργοποιημένο και ήρθα Ελλάδα. Όταν γύρισα, χρειάστηκε να καλέσω την οδική για να την βάλω μπρός. Η μπαταρία είχε εξαντληθεί.

Τον χειμώνα (που διανύουμε), μετά από δύο μήνες ακινησίας ή περισσότερο, χωρίς συναγερμό ενεργοποιημένο, σε θερμοκρασίες γύρω στο 0, η μηχανή πήρε μπρός σαν να την είχα κυκλοφόρησει μόλις την προηγούμενη μέρα :eek:. Μπαταρία της BMW από τον Μάρτιο 2012.

Να δούμε πως θα πάει από εδώ και πέρα...

μου τράβηξαν την προσοχή και αυτές:

skyrichbattery.com

Lithium battery JMT BMW R1200R από την http://www.jmproducts.eu
 

nikos_ag

Μέλος
Περιοχή
herakleion kriti
Όνομα
nikos
Μοτό
bmw R1200Gs
Χτες φορτίσα τη μπαταρία, εκτός μηχανής, και μέτρησα τάση 12.65 βολτ. Σήμερα το πρωί 12.55.
Τώρα αυτό είναι φυσιολογική πτώση?
η μπαταρια εχει θεμα..αν εχεις εγγύση αλλαξε την,δεν θα στρωσει.. πιαιδια παιζουν ρολο και τα αμπερ που βγαζει η μπαταρια,δεν μετριεται με απλα πολυμετρα,αν η μπαταρια ειναι κατω απο 450 περιπου,αν θυμαμαι καλα,η μπαταρια εχει θεμα και κατω απο 400 στρωχνεις....κωστα ο δυναμος τι τιμη σου λεει?
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Περίεργο αυτό που λες με το συναγερμό.
Γιατί από όσο ξέρω ο συναγερμός πέφτει σε... ύπνο μετά από λίγες μέρες (!!!)...
Ναι αυτό γνωρίζω κι εγώ... το έχω διαπιστώσει δηλαδή αλλά το λέει και το μανουαλ πως ο συναγερμός παραμένει ενεργός για μια εβδομάδα. Ισώς είναι αρκετές οι μέρες για να πέσει η μπαταρία χαμηλά. Και γι αυτό δεν ενεργοποίησα τον συναγερμό τώρα τον χειμώνα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Τι να σου πω. Εμένα μπαίνει μόνος του (αλλιώς θα τον ξέχναγα 4 στις 5 φορές) και όμως τα 7 τελευταία χρόνια δεν με άφησε η μηχανή μετά από μη χρήση και 15 ημερών.
(αν πράγματι κλείνει σε μια βδομάδα τότε δεν έχει σημασία αν την άφησα 15 μέρες ή 30 ή 60)
Οπότε κάτι άλλο είναι αν θες τη γνώμη μου.
 

GAGARIN

Μέλος
Περιοχή
κερκυρα
Όνομα
Θοδωρης
Μοτό
GSA1150
Τελικα αλλαξα και γω μπαταρια .....μαλλον ιωση ειναι που εξαπλωνεται.....

Οκ τερμα η πλακα .....

Μετα απο 5 χρονια στην κατοχη μου η μοτο με την ιδια μπαταρια...και τα 2.5 τελευταια με πολυ λιγα χλμ..( δεν ξερω ο προηγουμενος απο ποτε την ειχε.... ημερομηνια κατασκευης ειχε πανω χαραγμενη 2005 δεν θυμαμε μηνα) νομιζω οτι αντεξε υπερ αρκετα....

Ειναι μονιμα συνδεδεμενη σε εναν optimate 4......(συντηρητη-φορτιστη)

Ηταν η exide 12/19Ah....
και παλι την ιδια πηρα αλλα απο μαγαζι οχι απο την bmw ....( το κουτι BMW γραφει παντος)....με ημερομηνια κατασκευης 2012.....

Ride the World
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos_ag

Μέλος
Περιοχή
herakleion kriti
Όνομα
nikos
Μοτό
bmw R1200Gs
Gagarin ο προηγούμενος κάτοχος την ειχε μυριστεί την δουλεια και της έβαλε πιο μεγάλη οι μάμα ηταν 12αρες και μετα έβγαλε μια οδηγία η μπεμπέ και είπε να βάζουν 14αρες απο όσο ξερω όποτε στη 19αρα εισαι θεός ποσό την πήρες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom