Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
535 σιγουρα. Η αλλη εχει μεγαλυτερες διαστασεις, νομιζω εμπαινε στα 1150.


Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα 1150 φοράνε την PC680 που είναι μεγαλύτερων διαστάσεων.
Την έχω γεμάτα 4 χρόνια κ μπαίνω στο 5ο χειμώνα.
Δεν θεωρώ ότι είναι value for money.
Σκέφτομαι αυτή μετά τον υπερεκτιμημένο
Οδυσσέα.;)


 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Απο εδω ψωνιζει η Βορεια Παρεα.
Λες το ονομα Πετρος και εισαι ετοιμος!

Ειτε με Μotobatt στα 80 ευρω..

http://www.gr-kiros.gr/2010/moto/agm_motobatt.php

Ειτε με την απολυτα δοκιμασμενη Odyssey κοντα στα 130..

http://www.gr-kiros.gr/2010/moto/agm_odyssey.php

...

Μολις πήρα μια motobatt απο το εν λογω καταστημα και εχω να πω οτι η εξυπηρετηση τους και γενικα η ολη συμπεριφορα τους ειναι εξαιρετικη! :ok:

Το καταστημα εδρευει μεν Κατερινη αλλα εχουν καθημερινη παραδοση στην θεσσαλονικη.

Η τιμη για την 16Ah ειναι στα 85€ και οχι στα 80€.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Σε αντίθεση με ότι γράφτηκε παραπάνω, ο Odyssey είναι made in USA και η MOTOBATT είναι made in China.
Ωστόσο είναι και οι δύο της ίδιας τεχνολογίας.

Όλα αυτά τα γράφω για να υπάρχει σωστά η γνώση μέσα από τις δημοσιεύσεις του Φόρουμ.

Η δική μου Odyssey κράτησε 4 έτη ((

Αυτή τη στιγμή είμαι με μαμά, μεταχείρω Γερμανίας, η οποία \/αμάει
(την είχα για πούλημα, ευτυχώς που δεν έφυγε)

Η επόμενη μου θα είναι MOTOBATT, νομίζω ότι δεν έχει σχέση που είναι China, αφού φτιάχνετε φασόν με προδιαγραφές...


Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μολις πήρα μια motobatt απο το εν λογω καταστημα και εχω να πω οτι η εξυπηρετηση τους και γενικα η ολη συμπεριφορα τους ειναι εξαιρετικη! :ok:

Το καταστημα εδρευει μεν Κατερινη αλλα εχουν καθημερινη παραδοση στην θεσσαλονικη.

Η τιμη για την 16Ah ειναι στα 85€ και οχι στα 80€.
Εδω την εχει 80.
http://www.smart-cover.gr/mpataria-moto-motobatt-mbtx14au-yb14l-165ah-p-3783.html
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
3 χρόνια με τον Οδυσσέα και μας τελείωσε
Με τόσα που έχω διαβάσει έγινα κουβάρι
Θεωρώ την τιμή του Οδυσσέα αλμυρή
Βλεπω μηνύματα του 2014 / 2015 /2016 πεστεμας καμία εντύπωση βρε παιδιά !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
3 χρόνια με τον Οδυσσέα και μας τελείωσε
Με τόσα που έχω διαβάσει έγινα κουβάρι
Θεωρώ την τιμή του Οδυσσέα αλμυρή
Βλεπω μηνύματα του 2014 / 2015 /2016 πεστεμας καμία εντύπωση βρε παιδιά !!!
Εμενα εκλεισε 3,5 χρονια κι ειναι μια χαρα. Ηδη μου εβγαλε τα λ7 του (τον πηρα 100 γιουρα απο καποιον που τον εδινε λογω αντικαταστασης εντος εγγυησης).

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
3 χρόνια με τον Οδυσσέα και μας τελείωσε
Με τόσα που έχω διαβάσει έγινα κουβάρι
Θεωρώ την τιμή του Οδυσσέα αλμυρή
Βλεπω μηνύματα του 2014 / 2015 /2016 πεστεμας καμία εντύπωση βρε παιδιά !!!
Την εβαλα πριν τρια χρονια για δευτερη φορα κι αρχισε με τις πρωτες ακινησιες να δυσκολευεται.
Η πρωτη μου κρατησε ακριβως αλλα τρια.
Και ουτε λογος για επαναγορά μολις "τελειωσει" μιας και υπαρχει η motobatt στα 80 ευρω που θεωρω πως ειναι ακριβως η ιδια με αλλο brand.

advphone
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Και εμένα μόλις έκλεισε τον 3 χρόνο άρχισε να κουτσένη !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Που ειναι οι παλιες καλες Yuasa MADE in JAPAN που ξενχουσες οτι ειχε μπαταρια η μοτοσυκλετα;:oops:
Πλεον δεν κοιταζω μαρκες...αφου οτι κ να παρεις βλεπεις κ το ταμπελακι made in China...in Indonesia...in Philipinnes και παει περιπατο η οποια ελπιδα για κατι καλο...:cautious:Ακομα και οι Γερμανικες δεν παιζει να κρατησουν χρονια...o_O
Οπότε καλυτερο θεωρω και επιλεγω/εφαρμοζω:
1)Τοποθετημενο ενα ΚΑΛΟ βολτομετρο για εικονα της καταστασης των ρευματων
2)Να λειτουργει η μοτοσυκλετα συνεχεια κατι που φροντιζω να γινεται
3)Καλη φορτιση-συντηρηση κατα τη Χειμερινη περιοδο με τα κρυα(που τσιτωνουν τη μπαταρια)
4)Αλλαγη μπαταριας καθε 3 χρονια...αφου τοσο σχεδον κρατανε ολες...με μια φθηνη απο καταστημα εδω(για εγγυηση αν κατι παει στραβα νωρις).


Ως σημερα εδω κ μια 10ετια δεν εχω κανενα απολυτως θεμα και δουλευει καλα το σκεπτικο...:)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
OI καλες Yuasa & GS MADE in JAPAN ,υπάρχουν φίλε Κώστα.
Μια τέτοια είχε πάνω το Τενερέ μου ,κ κράτησε αισίως 8 χρόνια.(κ μάλλιστα με μεγάλες περιόδους ακινησίας)
Οταν έρθει η ώρα για την νέα όμως ,κ η τιμή της Yuasa & GS MADE in JAPAN είναι 135 € ,τότε συνήθως πάμε για κάτι φτηνότερο.
Ακόμα κ οι έμποροι ,έχουν περιορίσει κατά πολύ τις εισαγωγές τους σε ακριβές μπαταρίες ,γιατί δεν "κινούνται".

Οσον αφορά την διάρκειά τους ,πολλά παίζουν ρόλο.
Ακινησία ,συναγερμός ,πρόσθετα ηλεκτρικά αξεσουαρς ,διαρροές ,ανορθωτές ,καιρικές συνθήκες ,συντήρηση ,κλπ.

Συμφωνώ πάντως κι εγώ ,κ το εφαρμόζω εδώ κ χρόνια ,οτι ενα βολτόμετρο μόνιμα συνδεδεμένο στην μοτοσυκλέτα ,σε γλυτώνει απο ταλαιπώριες ,κ σε καθοδηγεί ωστε να τις προλάβεις.
Επίσης οτι ,η σύνδεση ενός καλού συντηρητή μπαταρίας τον χειμώνα ,και ειδικά σε περιόδους ακινησίας ,επιβάλλεται για την μακροζωϊα της μπαταρίας.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
3 χρόνια με τον Οδυσσέα και μας τελείωσε
Με τόσα που έχω διαβάσει έγινα κουβάρι
Θεωρώ την τιμή του Οδυσσέα αλμυρή
Βλεπω μηνύματα του 2014 / 2015 /2016 πεστεμας καμία εντύπωση βρε παιδιά !!!
CHECKARE τις WINNER.
Μου τις προτεινε ανθρωπος με μεταφορικη εταιρεια.
Τις βαζει στα φορτηγα του και ειναι σκυλια.
Και εχει δοκιμασει αρκετες μαρκες.
Εγω μεχρι στιγμης ευχαριστημενος.

http://www.viosy.gr/

 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
ΜΟΤΟΒΑΤΤ σχεδον 2 χρονια χωρις το παραμικρο κ με πολυ δυναμη στο μιζαρισμα!
Ειχα ODYSSEY αλλα ακριβη κ αρχισε να τελειωνει στα 3 χρονια.
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
CHECKARE τις WINNER.
Μου τις προτεινε ανθρωπος με μεταφορικη εταιρεια.
Τις βαζει στα φορτηγα του και ειναι σκυλια.
Και εχει δοκιμασει αρκετες μαρκες.
Εγω μεχρι στιγμης ευχαριστημενος.

http://www.viosy.gr/
http://www.viosy.gr/

Aγόρασα το μηχανάκιον το 2009, είχε πάνω μια Yuasa Japan , κράτησε 7 χρόνια , καμμιά ενδειξη κουρασης εως την τελευταία μέρα, αλλά οταν ''εφυγε '' τον Οκτώβρη του 2014 πήρε μαζί κ τον ανορθωτή.

Εβαλα μια GK , κινεζιά, με καινουργιο ανορθωτή της SUN, η περτικαλί GK αγοράστηκε τον Οκτώβρη του 2014, απο το Κυριαζή στην Θηβών στο ποσόν των 45 ευρώ (τότε) .
Τωρα πωλείται στα 35 ευρά σε προσφορά.
Κράτησε εως 25 Ιουλιου 2016 , κ για ένα μηνα πριν είχε σημάδια οτι θα μας αφήσει χρόνους.

Λόγω εργασίας είχα μια συνεργασία με την ΒΙΟ.ΣΥ την παλιά εταιρεία κατασκευής μπαταριών που τώρα εκτός απο τις λοιπές δραστηριότητές της είναι κ εισαγωγέας των μπαταριών Winner.
Eκεί έμαθα οτι διαθέτει την YTZ12S στην σειρά Pegasus που είναι κλασική με υγρά κ τάπες, σε σειρά Centaurus που είναι κλειστου τύπου με υγρά κ την Amazon που είναι τύπου τζέλ με στερεό ηλεκτρολύτη δλδ.
Ετσι είπα να δοκιμάσω την τζέλ αφου η τιμή είναι στα 45 ευρώ .

Αυτή κ εχω , αλλά είναι νωρίς για να βγαλω ασφαλή συμπερασματα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Aγόρασα το μηχανάκιον το 2009, είχε πάνω μια Yuasa Japan , κράτησε 7 χρόνια , καμμιά ενδειξη κουρασης εως την τελευταία μέρα, αλλά οταν ''εφυγε '' τον Οκτώβρη του 2014 πήρε μαζί κ τον ανορθωτή.

Εβαλα μια GK , κινεζιά, με καινουργιο ανορθωτή της SUN, η περτικαλί GK αγοράστηκε τον Οκτώβρη του 2014, απο το Κυριαζή στην Θηβών στο ποσόν των 45 ευρώ (τότε) .
Τωρα πωλείται στα 35 ευρά σε προσφορά.
Κράτησε εως 25 Ιουλιου 2016 , κ για ένα μηνα πριν είχε σημάδια οτι θα μας αφήσει χρόνους.

Λόγω εργασίας είχα μια συνεργασία με την ΒΙΟ.ΣΥ την παλιά εταιρεία κατασκευής μπαταριών που τώρα εκτός απο τις λοιπές δραστηριότητές της είναι κ εισαγωγέας των μπαταριών Winner.
Eκεί έμαθα οτι διαθέτει την YTZ12S στην σειρά Pegasus που είναι κλασική με υγρά κ τάπες, σε σειρά Centaurus που είναι κλειστου τύπου με υγρά κ την Amazon που είναι τύπου τζέλ με στερεό ηλεκτρολύτη δλδ.
Ετσι είπα να δοκιμάσω την τζέλ αφου η τιμή είναι στα 45 ευρώ .

Αυτή κ εχω , αλλά είναι νωρίς για να βγαλω ασφαλή συμπερασματα.
Mε τζελ στα 45 ευρω;:eek: Δηλαδη αυτη η κλειστου τυπου με υγρα ποσο εχει; Κανα 20αρι;:eek:

Πριν λιγες μερες εβαλα την κινεζια την GK σε μαυρο χρωμα και οχι πορτοκαλι Βεβαια ειναι αυτη με τα 11Α και οχι αυτη με τα 10Α των 35 ευρω Η τιμη της ηταν 39 ευρω αλλα τελικα την πηρα 35 Ποσο θα κρατησει δεν ξερω αλλα και η προηγουμενη μια bosch τρια χρονια εβγαλε
Η μαμα Yasa τζελ παντως αντεξε 6μιση χρονια αλλα εχει την διπλασια τιμη απο την bosch και την τετραπλασια τιμη απο την GK
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
3 χρόνια με τον Οδυσσέα και μας τελείωσε
Με τόσα που έχω διαβάσει έγινα κουβάρι
Θεωρώ την τιμή του Οδυσσέα αλμυρή
Βλεπω μηνύματα του 2014 / 2015 /2016 πεστεμας καμία εντύπωση βρε παιδιά !!!
Μιλώντας αποκλειστικά για gs.... μέχρι τώρα ο Οδυσσέας είναι η καλύτερη επιλογή.
Τα 07.....έχουν μια αδυναμία στο αδειασμα της μπαταρίας βέβαια.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μιλώντας αποκλειστικά για gs.... μέχρι τώρα ο Οδυσσέας είναι η καλύτερη επιλογή.
Τα 07.....έχουν μια αδυναμία στο αδειασμα της μπαταρίας βέβαια.
Πάντως Κωστή έχουν αναφερθεί αρκετά παράπονα για την ζωή του Οδυσσέα, κι όχι μόνο εδώ ! Γιατί 150 ευρώ είναι αυτά δεν γίνεται να τα παίζει στα 3 χρόνια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως Κωστή έχουν αναφερθεί αρκετά παράπονα για την ζωή του Οδυσσέα, κι όχι μόνο εδώ ! Γιατί 150 ευρώ είναι αυτά δεν γίνεται να τα παίζει στα 3 χρόνια
Ο καθένας λέει την δική του εμπειρία.
Η πρώτη μαμά μπαταρία μου....αλαχτηκεστην εγγύηση τους πρώτους 9 μήνες.
Η δεύτερη πάλι σε 10 μήνες.
Ο Οδυσσέας κράτησε κάτι παραπάνω από 3 χρόνια.......οπότε δεν μπορώ να το ρισκάρω, γιατί η μπετονιερα δεν σπρώχνεται αν τα κακαρωσει. :D
 
Top Bottom