Μόναχο - Μπρατισλάβα, με ποδήλατο

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το Imgur σταμάτησε να λειτουργεί από το κινητό, οπότε επόμενες φωτό πλέον με την επιστροφή.
Η οποία είναι αύριο με το καλό.
Τι περίεργο πράγμα ο χρόνος ρε παιδιά, όταν είσαι "μέσα" σε αυτό που κάνεις είναι σαν αιωνιότητα, νομίζεις ότι έχει σταματήσει. Και μέσα σε μια στιγμή το ταξίδι σου είναι ήδη παρελθόν!

Ευχαριστώ πολύ για την παρέα, πραγματικά με βοήθησε πολύ.
Για ρεζουμε, ελπίζω κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσω τον αχταρμα που έχω τώρα στο κεφάλι μου και να επανέλθω με σκέψεις και συμπεράσματα.

Καλή επιστροφή σε όσους βρίσκονται στο δρόμο.
:friendship::friendship::friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το Imgur σταμάτησε να λειτουργεί από το κινητό, οπότε επόμενες φωτό πλέον με την επιστροφή.
Η οποία είναι αύριο με το καλό.
Τι περίεργο πράγμα ο χρόνος ρε παιδιά, όταν είσαι "μέσα" σε αυτό που κάνεις είναι σαν αιωνιότητα, νομίζεις ότι έχει σταματήσει. Και μέσα σε μια στιγμή το ταξίδι σου είναι ήδη παρελθόν!

Ευχαριστώ πολύ για την παρέα, πραγματικά με βοήθησε πολύ.
Για ρεζουμε, ελπίζω κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσω τον αχταρμα που έχω τώρα στο κεφάλι μου και να επανέλθω με σκέψεις και συμπεράσματα.

Καλή επιστροφή σε όσους βρίσκονται στο δρόμο.
:friendship::friendship::friendship:
Μια αστραπή είναι η ζωή..μα ..! προλαβαίνεις!!!

Ο μέγιστος ο Καζαντζάκης..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σκέψεις και συμπεράσματα μετά την επιστροφή.

Ο σχεδιασμός του ταξιδιού ξεκίνησε τρεις μήνες πριν. Ο στόχος ήταν μια μεγάλη ποδηλατική διάσχιση, σε ενδιαφέρον τοπίο, όσο το δυνατόν low budget. Η εναλλακτική μου ήταν το Βερολίνο – Κοπεγχάγη. Ωστόσο λόγο κόστους και διαθεσιμότητας αεροπορικών εισιτηρίων, καθώς και το εκτενές δίκτυο ποδηλατικών διαδρομών έκριναν το Μόναχο – Μπρατισλάβα σαν καλύτερη επιλογή. Αξιοθέατα, μουσεία και λοιπές ατραξιόν δεν ήθελα να δω. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν ο δρόμος και μια μυρωδιά από τις πόλεις και τα χωριά που θα πέρναγα.

Όσο πλησίαζαν οι μέρες τόσο συμβαίναν πράγματα που καθιστούσαν το ταξίδι δύσκολο ή πολύ αμφίβολο. Έκτακτες οικονομικές δυσκολίες, διάρρηξη του μαγαζιού (δεύτερη μέσα σε έξι μήνες) εκλογές, όπου κανονικά θα έπρεπε να είμαι εδώ για την δουλειά, Και άλλα μικρά πράγματα που συσσωρεύονταν σαν ένα μεγάλο εμπόδιο για την πραγματοποίηση του ταξιδιού.
Πραγματικά δυο μέρες πριν δεν ήμουν σίγουρος αν θα φύγω ή όχι. Το θέμα είναι πως αν φύγεις με σοβαρές εκκρεμότητες είναι πλάνη να νομίζεις ότι θα μείνουν πίσω. Σαν ύπουλο έρμα θα τις κουβαλάς μαζί σου, και κάποιες φορές θα κάνουν τα χιλιόμετρα σου πολύ πιο "βαριά".
Από τη άλλη, η ζωή ανοίγει κάποια παράθυρα ευκαιρία για να κάνεις κάποια πράγματα. Δεν την ενδιαφέρει αν είσαι έτοιμος ή όχι. Σου λέει,τώρα στο δίνω "take it or leave it, that’s the deal!"

Έτσι ξεκίνησα.

Για το ταξίδι το ίδιο δεν θα πω πολλά, εξάλλου ήταν πολύ σπαρτιάτικο για να έχει ενδιαφέρον μια εκτενής περιγραφή. Απλά όταν ο χρόνος θα έχει σβήσει τις πολλές λεπτομέρειες, αυτό που θα μου έχει μείνει θα είναι να σηκώνομαι το πρωί, να μαζεύω το σκοινάκι μου, να φορτώνω το ποδήλατο και να βγαίνω στο δρόμο σε μια αργή εναλλαγή χρωμάτων και αρωμάτων με συντροφιά τον ήχο της αλυσίδας.

Ακολουθούν φωτογραφίες, σχόλια και κάποια τεχνικά.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έτσι ταξιδεύει το ποδήλατο στο αεροπλάνο



και εύχεσαι να φτάσει ολόκληρο

 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εκεί στα περισσότερα τραίνα υπάρχουν ειδικά βαγόνια για τα ποδήλατα




Εικόνες απ' το δρόμο...











Salzburg



 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Linz





 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επειδή του κινέζου δεν του περίσσευε μια ίδια βίδα με τις άλλες είπε να στείλει μια πιο κοντή. Η βίδα η κοντή όμως δεν ήθελε να συνεχίσει μαζί μας.

Καλώδιο usb + duct tape... problem solved :p:roflmao:



 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όσο αφορά το ποδήλατο οι Αυστριακοί είναι σε άλλο επίπεδο. Πραγματικά αν κάποιος είναι σοβαρός ποδηλάτης και πάει εκεί θα κλάψει. Από τα σχεδόν 700χλμ που βγήκε η διαδρομή μου λιγότερα από 10 ήταν σε δημόσιο δρόμο και από αυτά μόνο τα 3 χωρίς ειδική λωρίδα. ΟΛΑ τα άλλα ήταν σε χωριστή ποδηλατική διαδρομή μακριά από κάθε άλλη κυκλοφορία!!! Στο δρόμο είδα, γριές γέρους, παιδιά σκυλιά, οικογένειες ολόκληρες με τρέιλερ και μπαγκάζια! Πραγματικός παράδεισος για όποιους αγαπούν το ποδήλατο.

















Keep going...






 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Φτάνοντας Μπρατισλάβα









Hostel, από τα πολύ περιποιημένα









και αναχωρώντας...

 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αντώνη στα δύο τελευταία ποστ δεν βλέπω τις φωτό από browser κινητού... :thinking:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όσον αφορά εξοπλισμό κλπ αυτή τη φορά έκανα copy paste ότι είχα χρησιμοποιήσει στο πρώτο ταξίδι στη Σκωτία. Τότε είχα κάνει σοβαρή έρευνα, τώρα δεν είχα ούτε χρόνο ούτε χρήμα για να αλλάξω πολλά.

Δύο μόνο προσθήκες έκανα, ένα σετ street ελαστικά Dunlop, και μια θήκη κινητού στο σκελετό που έπαιρνε μέσα και το power bank. Αποδείχτηκαν πολύτιμα και τα δυο! Ειδικά τα ελαστικά, εντάξει είναι σοκ η πρόσφυση που έχουν όταν τα δοκιμάζεις μετά τα χωμάτινα!!!

Έχω ένα GT Agressor 2, hardtale. Για να είμαι ειλικρινείς κάποια στιγμή γλυκοκοίταζα ένα Fuji στημένο για ταξίδι κούκλα! Αλλά η σκέψη ότι θα έπρεπε να βάζω το καινούργιο μου ακριβό ποδήλατο στο σάκο για το αεροπλάνο και μετά να αγωνιώ για την κατάσταση που θα το παραλάβω στο τέλος κάθε πτήσης με απέτρεψε. Με αυτό που έχω η ανησυχία είναι πολύ μικρότερη.

Σε αυτό έχω αλλάξει το το μεγάλο γρανάζι μπροστά με μεγαλύτερο γιατί ήταν πολύ κοντό στο αρχικό setup. Έβαλα δυο πλαστικά φτερά που μπαίνουν-βγαίνουν χωρίς βίδα. Σχάρα κινέζικη, πάμφθηνη, όπως και σαμάρια.
Στο τιμόνι κρεμάω ένα dry bag 20 λίτρων. Υπάρχουν πιο βολικές λύσεις με τσαντάκια που έχουν το προτέρημα ότι μπορείς να πάρεις κάτι από μέσα όπως οδηγείς. Αλλά κανένα δεν έχει τέτοια χωρητικότητα.

Η παρακάτω φωτό είναι από το προηγούμενο ταξίδι αλλά είναι ενδεικτική για το φόρτωμα.

Η οριζόντια θήκη έχει μέσα την σκηνή και το υπόστρωμα. Η μια πλαϊνή έχει υπνόσακο και ένα λεπτό ορειβατικό μπουφάν. Στο άλλο πλάι είναι όλα τα ρούχα. Το dry bag έχει ότι είναι πολύτιμο και άμεσα αναγκαίο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη στα δύο τελευταία ποστ δεν βλέπω τις φωτό από browser κινητού... :thinking:
Υπάρχει ακόμα το πρόβλημα; Το δοκίμασα σε δυο κινητά και το βλέπω κανονικά
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπάρχει ακόμα το πρόβλημα; Το δοκίμασα σε δυο κινητά και το βλέπω κανονικά
Ναι αλλά δεν ξέρω εάν έχει καί άλλος το ίδιο θέμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Απο λαπ τοπ που είμαι, ούτε εγω βλέπω φωτός! καμία όμως!!!
 
Top Bottom