Νοτιοδυτικός Παράδεισος!!!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετα το βραδυνο μας μπανακι κια γυρω στις 12.....μας περιμενε κατι πολυ ομορφο
Αποβαση απο 4-5 χελωνες(αυτες ειδαμε εμεις)...για να αφησουν τα αυγα τους
Συγκλονιστικη εμπειρια, να βλεπεις αυτα τα πλασματα, σε ολη αυτη την διαδικασια....
Προσπαθησαμε φυσικα να μην τις ενοχλησουμε μεχρι να γεννησουν, αλλα μετα τις ταραξαμε στις φωτο......δεν τις πετυχαινεις καθε μερα








 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφήνουν ακόμα ; Τι έχει γίνει με αυτόν τον κύριο (να μη λέμε ονόματα) που έβαζε τους μπράβους και έδιωχναν τον κόσμο;
Για να απαντησω και στον Παναγιωτη....
Ο εφοπλιστης εχασε τα δικαστηρια και δεν υπαρχει πια προβλημα.
Ο δημος φροντισε ακομα λιγο τον χωρο και εβαλε ντουσιερα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ελεγα για κατω σαμικο ενα 4_5ημερο εφετο,αλλα λεω να πειραματιστω κ λιγο παρακατω μετα απο αυτα που ειδα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραία πράγματα.Τυχερά τα πιτσιρίκια που μαθαίνουν κι αυτόν τον τρόπο τουρισμού! Κι εγώ από τους γονείς μου έμαθα και τους ευχαριστώ ακόμα! :)

Προς ενημέρωση, όταν βλέπετε χελώνες να εναποθέτουν τα αυγά τους καλό θα είναι να ειδοποιείτε και την ΑΡΧΕΛΩΝ (ενεργοποιείται στον Κυπαρισσιακό κόλπο) ούτως ώστε να στείλει να καταγράψουν και να προστατεύσουν τις φωλιές. Εκκολάπτονται για κάνα δίμηνο αν δεν κάνω λάθος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία πράγματα.Τυχερά τα πιτσιρίκια που μαθαίνουν κι αυτόν τον τρόπο τουρισμού! Κι εγώ από τους γονείς μου έμαθα και τους ευχαριστώ ακόμα! :)

Προς ενημέρωση, όταν βλέπετε χελώνες να εναποθέτουν τα αυγά τους καλό θα είναι να ειδοποιείτε και την ΑΡΧΕΛΩΝ (ενεργοποιείται στον Κυπαρισσιακό κόλπο) ούτως ώστε να στείλει να καταγράψουν και να προστατεύσουν τις φωλιές. Εκκολάπτονται για κάνα δίμηνο αν δεν κάνω λάθος.
Περιφραξαμε εμείς τις φωλιές και πρωί πρωί πέρασαν τα παιδιά της οργάνωσης.
Σημειωτέον....ότι είναι εθελοντές από πολλές χώρες και κάνουν δουλειά.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Περιφραξαμε εμείς τις φωλιές και πρωί πρωί πέρασαν τα παιδιά της οργάνωσης.
Σημειωτέον....ότι είναι εθελοντές από πολλές χώρες και κάνουν δουλειά.
:friendship:
ΚΑΙ οικολογικό το φόρουμ!!!
(με τόσους οικωλόγερους φυσικό ήταν)
:friend:
Τα παιδιά τα ξέρω καθώς έχουν μόνιμο σταθμό μέσα στο κάμπινγκ στα Μάταλα για την προστασία της Caretta Caretta που γεννάει στον Κομμό.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Για να απαντησω και στον Παναγιωτη....
Ο εφοπλιστης εχασε τα δικαστηρια και δεν υπαρχει πια προβλημα.
Ο δημος φροντισε ακομα λιγο τον χωρο και εβαλε ντουσιερα.

Πολύ καλή αυτή η εξέλιξη , πρώτα για το δάσος , τις χελώνες κτλ και μετά για όλους εμάς τους υπόλοιπους .
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Κώστα μπορείς να βάλεις ξανά το σημείο γιατί το link στο αρχικό post δεν ανοίγει;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Η Ελαία είναι φοβερό φευγιό.
Ξεκινάγαμε από Καλαμάτα για ΣΚ και τον περισσότερο χρόνο μου τον πέρναγα σε μια αιώρα που είχα στήσει στα δέντρα!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οι θηλυκές χελωνίτσες όταν μεγαλώσουν και έρθει η ώρα της αναπαραγωγής θα γυρίσουν αυστηρά στην ίδια παραλία που γεννήθηκαν για να αφήσουν τα αυγά τους.

Η μαγεία της φύσης !!

Για αυτό είναι σημαντικό να διατηρηθεί η παραλία ως έχει. Παίζει ρόλο κι αυτό που είναι είδος προς εξαφάνιση.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Φέρε το εργαλείο να στο βγάλω άχρηστο κι από κοντά λέμε.... :fun:fun:fun
Να σε περιμένω στον πύργο του Άιφελ??

Υ.Γ φέτος με το αποχαρακτηρισμό natura δύσκολα βλέπω να την γλυτώνει!!! :mad::mad::mad:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι θηλυκές χελωνίτσες όταν μεγαλώσουν και έρθει η ώρα της αναπαραγωγής θα γυρίσουν αυστηρά στην ίδια παραλία που γεννήθηκαν για να αφήσουν τα αυγά τους.

Η μαγεία της φύσης !!

Για αυτό είναι σημαντικό να διατηρηθεί η παραλία ως έχει. Παίζει ρόλο κι αυτό που είναι είδος προς εξαφάνιση.
Δύσκολο... Όπως λέει και ο Γιουβεντινος, μάλλον ζούμε τις τελευταίες ημέρες του παραδείσου.
Η παραλία μάλλον θα γεμίσει ομπρέλες και οργανωση
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δύσκολο... Όπως λέει και ο Γιουβεντινος, μάλλον ζούμε τις τελευταίες ημέρες του παραδείσου.
Η παραλία μάλλον θα γεμίσει ομπρέλες και οργανωση
Λυπάμαι πολύ για αυτό που διαβάζω για πολλούς λόγους. Αμάν πια με τα μπιτσομπαρα..


Αυτό που έγραψα παραπάνω μας το είχαν πει στον "Αρχελών", σε κάποια παρουσίαση στα Τρίνητσα στην Λακωνία. Και εκεί έχει πολλές φωλιές αλλά απ' όσο ξέρω γίνεται καλή δουλειά.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Λυπάμαι πολύ για αυτό που διαβάζω για πολλούς λόγους. Αμάν πια με τα μπιτσομπαρα..


Αυτό που έγραψα παραπάνω μας το είχαν πει στον "Αρχελών", σε κάποια παρουσίαση στα Τρίνητσα στην Λακωνία. Και εκεί έχει πολλές φωλιές αλλά απ' όσο ξέρω γίνεται καλή δουλειά.
Δε μιλάμε για απλά beach bar... Μιλάμε για ξενοδοχειακή μονάδα βαρβάτη....
 
Top Bottom