Οι δρόμοι απ’ τις ελιές….Πελοπόννησος

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Υπάρχουν οι «δρόμοι της ελιάς»….αλλά και οι «δρόμοι απ’ τις ελιές»!

Παραδοσιακά ο Νοέμβριος είναι ο μήνας της συγκομιδής του πολύτιμου καρπού στην περιοχή της δυτικής Αρκαδίας. Έπειτα από εντολή του αρχηγού της οικογενείας και Πατρός μου βρέθηκα στην ιδιαίτερη πατρίδα μου τα Κακουραίικα Αρκαδίας να απλώνω λιόπανα και να τινάζω τα αιωνόβια δέντρα inorderto«βγάλουμε» το λάδι της χρονιάς.


Καρπός έτοιμος για ....λάδι, Αγουρέλαιο!

Η εργασία αυτή είναι ιδιαίτερη και κουραστική , όμως είναι μια εργασία που σε κάνει να εκτιμάς αυτούς που ζουν από την μητέρα φύση, τους αγρότες.
Μετά το πέρας της συγκομιδής, Δόξα το Ύψιστο πήγε αφάνταστα καλά, αποφάσισα να αποβάλλω την κούραση μου πραγματοποιώντας έναν μεγάλο ασφάλτινο κύκλο στην Νοτιοδυτική Πελοπόννησο , στο Ταΰγετο και το Γύθειο αλλά και την Αργολίδα.


αν και δεν φαίνεται η διαδρομή....ίσως την καταλάβετε :confused:

Έτσι λοιπόν από την στιγμή που έφυγα για το χωριό μέχρι και την επιστροφή μου «έγραψα» στο κοντέρ του Γκοτζίλα 920χλμ απολαμβάνοντας για πολλοστή φορά τον Μοριά με τις ομορφιές του!
Περισσότερα στο Mototaxidiotis.gr…εν καιρώ!

φωτογραφίες:


Κακουραίικα Αρκαδίας


Ζάτουνα...η Παραδοσιακή!


Φιλιατρά, Αδελφή πόλη της πόλης του Φωτός!


Πύλος ή Ναυαρίνο....η Κοσμοπολίτικη πλευρά της Δυτικής Μεσσηνίας.


Κορώνη, μέσα στην Καστροπολιτεία της


Μεθώνη, η Θαλασσινή Πολιτεία.


Ταΰγετος...



Γύθειο....η Γη των Θεών



Να ήμαστε καλά να μοτο-ταξιδεύουμε!!!!!!!!!!!!!!

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DIMITRIS1964

Μέλος
Περιοχή
Αμαλιαδα
Όνομα
DIMITRIS AMALIADA
Μοτό
R1200GS 2006 ADV
Υπάρχουν οι «δρόμοι της ελιάς»….αλλά και οι «δρόμοι απ’ τις ελιές»!

Παραδοσιακά ο Νοέμβριος είναι ο μήνας της συγκομιδής του πολύτιμου καρπού στην περιοχή της δυτικής Αρκαδίας. Έπειτα από εντολή του αρχηγού της οικογενείας και Πατρός μου βρέθηκα στην ιδιαίτερη πατρίδα μου τα Κακουραίικα Αρκαδίας να απλώνω λιόπανα και να τινάζω τα αιωνόβια δέντρα inorderto«βγάλουμε» το λάδι της χρονιάς.


Καρπός έτοιμος για ....λάδι, Αγουρέλαιο!

Η εργασία αυτή είναι ιδιαίτερη και κουραστική , όμως είναι μια εργασία που σε κάνει να εκτιμάς αυτούς που ζουν από την μητέρα φύση, τους αγρότες.
Μετά το πέρας της συγκομιδής, Δόξα το Ύψιστο πήγε αφάνταστα καλά, αποφάσισα να αποβάλλω την κούραση μου πραγματοποιώντας έναν μεγάλο ασφάλτινο κύκλο στην Νοτιοδυτική Πελοπόννησο , στο Ταΰγετο και το Γύθειο αλλά και την Αργολίδα.


αν και δεν φαίνεται η διαδρομή....ίσως την καταλάβετε :confused:

Έτσι λοιπόν από την στιγμή που έφυγα για το χωριό μέχρι και την επιστροφή μου «έγραψα» στο κοντέρ του Γκοτζίλα 920χλμ απολαμβάνοντας για πολλοστή φορά τον Μοριά με τις ομορφιές του!
Περισσότερα στο Mototaxidiotis.gr…εν καιρώ!

φωτογραφίες:


Κακουραίικα Αρκαδίας


Ζάτουνα...η Παραδοσιακή!


Φιλιατρά, Αδελφή πόλη της πόλης του Φωτός!


Πύλος ή Ναυαρίνο....η Κοσμοπολίτικη πλευρά της Δυτικής Μεσσηνίας.


Κορώνη, μέσα στην Καστροπολιτεία της


Μεθώνη, η Θαλασσινή Πολιτεία.


Ταΰγετος...



Γύθειο....η Γη των Θεών



Να ήμαστε καλά να μοτο-ταξιδεύουμε!!!!!!!!!!!!!!

:friendship:
Μας ταξιδεψες παλι ..φιλαρακι !!!!!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπραβο γαικτημονα,μπραβο εισοδηματια,μπραβο οικονομικα ανεξαρτητε,μπραβο φραγκατε,μπραβο οικοπεδουχε....Μορφεα για σενα τα λεω μην κανεις το...δάκο...:roflmao::roflmao::p
Και μια σχετικη ποστια...ΠΟΛΛΗ προσοχη διοτι οπως λεει κ ο Μορφεας ο Δημητρης με την συγκομιδη ελιων υπαρχουν σημεια που ακουμπανε λιοπανα κ σακια στους δρομους η απλα πεφτοτν ελιες κ στο δρομο και γλυστρααααααααανε λαδιλα...Το νου σας,η ελια ειναι σουπερ για βρωση κ λαδακο αλλα αμα την πατησεις...γιουπι:biker::hungover:
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Γειά σου βρε Δημήτρη με τις ομορφιές σου......σε παρουσίαση ,σε φωτογραφίες αλλά και στις αγαπημένες (για μένα :inlove:) διαδρομές .....................και όπως λες...........Να ήμαστε καλά να μοτο-ταξιδεύουμε!!!!!!!!!!!!!!:ok: :ok: :ok:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Μπραβο γαικτημονα,μπραβο εισοδηματια,μπραβο οικονομικα ανεξαρτητε,μπραβο φραγκατε,μπραβο οικοπεδουχε....Μορφεα για σενα τα λεω μην κανεις το...δάκο...:roflmao::roflmao::p
,,,,,,,,,,
όλα αυτά....χωράνε σε μια λέξη..............Μεγιστάνας :banghead:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και του χρόνου Δημητράκη!!!! Καλοφάγωτο φίλος :)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ωραία βόλτα ..........και με έτερο......πύργο ο μεγιστάνας :hailbig:
 

mck

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός - Παπάγου
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
R1200GS (very) Special Edition & Husqy TE(rello) 610
όλα αυτά....χωράνε σε μια λέξη..............Μεγιστάνας :banghead:
ή Μεθυστάνας ... :D

Βάζω το τσίπουρο, βάζεις τις ελιές στην επόμενη βόλτα; :inlove:

Ωραίο τουρ έκανες ρε μούτρο! :cool:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Δημήτρη καλημέρα !!!..Ελιά....=... Ελλάδα !!! :ok:
 
Top Bottom