Οξείδωση ακτίνων ktm 990

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Μήπως γνωρίζει κανείς αν επισκευαζονται ρε παιδιά, γιατί το σετ ειναι πανάκριβο!!
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Ποιος ασχολείται με κατι τέτοιο? Έχεις καθόλου ιδέα για το κόστος και την αντοχή της επιμεταλλωσης ?
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Μην βάλεις τις ktm δεν είναι ότι καλύτερο ποιοτικά και είναι και ακριβές 102 το σετ. Για την επιμεταλωση τώρα θα κάνεις ακτίνες και λογικά θα θες καινούργια καψουλια είναι αλουμίνιο. Βρηκα τις haan Ελλάδα με 70 ευρώ περίπου το σετ ανοξείδωτες. Πολύ καλύτερες από τις ktm ποιοτικά....
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Δεν αξίζει η επιμετάλλωση, άμα έχουν αρπάξει οι ακτίνες θα ξαναγίνουν ίδιες σύντομα. Το ειχα κάνει και ξερω απο το δικό μου (950 Adventure)
Αν υπάρχει πράγματι λύση με ακτίνες inox, γιατί τότε δεν ειχα βρει εγώ, με κλειστά μάτια.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Παιδια αν το μηχανακι κανει χωμα θα προτιμουσα τις απλες ,ΙΝΟΧ σημαινει μειωμενη ελαστικοτητα(σπανε πιο ευκολα)
Για το αν είναι ανοξείδωτες δεν είμαι σίγουρος θα σου πω πιο μετά. Τις επέλεξα γιατί είναι της haan και ότι βρήκα εδώ ήταν china.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
επιμετάλλωση (επιχρωμιωση-επινικελωση) σημαινει βαφη μεσα απο χημικες επεξεργασιες. το ινοξ ειναι αλλο πραμα. τις ιδιοτητες του το ινοξ τις αποκτα κατα την διαρκεια της χυτευσης-δημιουργιας του μεταλλου...
θα ρωτησω ακομα μια φορα... εχει προχωρισει τοσο πολυ η σκουρια που πρεπει να αλλαχθουν? δεν καθαριζουν? εαν η σκουργια ειναι οντως τοσο βαθια τοτε ψαξε και σε αλλα μερη της μηχανης για οξειδωσεις...
οταν πηρα το δικο μου ΚΤΜ οι ακτινες ηταν σε μαυρο χαλι. μετα απο πολυ τριψημο με συρμα κουζινας(ψιλο) και σκληρο σφουγγαρι μαζι με παραφινελαιο οι ακτινες ηρθαν στα ισια τους και ακομα ετσι ειναι 3,5 χρονια μετα...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο δικό μου ήταν ανοδιωμένες μαύρες οι ακτίνες και τα κέντρα.

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Και εμένα είναι σκουριασμενες, αλλά δεν δοκίμασα να τις τρίψω.. Σκέφτομαι να τις τρίψω και να τις βάψω.. Με πινελακι ? Με σπρέι ? Δεν ξέρω ακόμα..
Εντάξει δεν είναι λύση αυτό.. Απλά θα σταματήσει η σκουριά να προχωράει..
Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, αλλά λέω να το δοκιμάσω..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
επιμετάλλωση (επιχρωμιωση-επινικελωση) σημαινει βαφη μεσα απο χημικες επεξεργασιες. το ινοξ ειναι αλλο πραμα. τις ιδιοτητες του το ινοξ τις αποκτα κατα την διαρκεια της χυτευσης-δημιουργιας του μεταλλου...
θα ρωτησω ακομα μια φορα... εχει προχωρισει τοσο πολυ η σκουρια που πρεπει να αλλαχθουν? δεν καθαριζουν? εαν η σκουργια ειναι οντως τοσο βαθια τοτε ψαξε και σε αλλα μερη της μηχανης για οξειδωσεις...
οταν πηρα το δικο μου ΚΤΜ οι ακτινες ηταν σε μαυρο χαλι. μετα απο πολυ τριψημο με συρμα κουζινας(ψιλο) και σκληρο σφουγγαρι μαζι με παραφινελαιο οι ακτινες ηρθαν στα ισια τους και ακομα ετσι ειναι 3,5 χρονια μετα...
Τα λες σωστά....
Αν είναι inox δεν σκουριάζουν.
Αν είναι επιμμεταλωμενες σκουριαζουν και δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξουν με τριψιμο κλπ αλχημειες....παρά μόνο με νέα επιμμεταλωση
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος ο @KORAX ότι οι ανοξείδωτες σπάνε τις έχει δοκιμάσει κανείς?
Επειδή ασχολούμαι με μέταλλα ξέρω ότι όντως το ανοξείδωτο δεν έχει ελαστικότητα όπως το απλό σίδερο, αλλά επειδή υπάρχουν και διάφορες ποιότητες στα μέταλλα, μήπως οι εταιρείες που παράγουν τις ακτίνες βάζουν ανοξείδωτο υλικό που να έχει τις αντοχές για τις ακτίνες ή όντως σπάνε ?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος ο @KORAX ότι οι ανοξείδωτες σπάνε τις έχει δοκιμάσει κανείς?
Επειδή ασχολούμαι με μέταλλα ξέρω ότι όντως το ανοξείδωτο δεν έχει ελαστικότητα όπως το απλό σίδερο, αλλά επειδή υπάρχουν και διάφορες ποιότητες στα μέταλλα, μήπως οι εταιρείες που παράγουν τις ακτίνες βάζουν ανοξείδωτο υλικό που να έχει τις αντοχές για τις ακτίνες ή όντως σπάνε ?
Επειδη εχω ασχοληθει με μαριναρισμα(οχι μαγειρικο)μηχανων ξερω πολυ καλα οτι το ανοξειδωτο δεν γουσταρει κρουσεις και κραδασμους ,στην θαλασσα ομως ειναι αναγκαιο κακο .Στις μοτοσυκλετες θα βρειτε κατασκευαστες που χρησιμοποιουν ανοξειδωτες ακτινες ,οχι ομως σε χωματινα.Εκτος αν εχει ανακαλυφθει κατι πολυ νεο στην κατεργασια και δεν το γνωριζω.
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Επειδη εχω ασχοληθει με μαριναρισμα(οχι μαγειρικο)μηχανων ξερω πολυ καλα οτι το ανοξειδωτο δεν γουσταρει κρουσεις και κραδασμους ,στην θαλασσα ομως ειναι αναγκαιο κακο .Στις μοτοσυκλετες θα βρειτε κατασκευαστες που χρησιμοποιουν ανοξειδωτες ακτινες ,οχι ομως σε χωματινα.Εκτος αν εχει ανακαλυφθει κατι πολυ νεο στην κατεργασια και δεν το γνωριζω.
Σε ευχαριστω για την απαντηση, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με αυτο το θεμα..
Αρα εμεις που παμε χωμα, λιγο περιποιηση βαψημο και ειμαστε κουκλοι..:)
Και οταν φυγει το βαψημο ξανα απο την αρχη "αγαπη και προδερμ"..:roflmao:
 
Top Bottom