Περιποίηση των μωρών μας

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Άμα βγαίνει τόσο εύκολα,δοκίμασε με πιεστικό από πολύ κοντά μήπως την πετάξει όλη.
Η άλλη επιλογή είναι paint remover αλλά δεν ξέρω αν θα βλάψει το πλαστικό από κάτω.
Εγώ πχ θα δοκίμαζα πρώτα σε ένα μικρο σημείο στην πίσω πλευρά του πλαστικού να δω πως συμπεριφέρεται και μετά θα προχωρούσαν αναλογως

Όσο για το άλλο προιον που έβαλα παραπάνω,το βαζει ένας γείτονας σ ένα βερσυς και έχει πάθει την πλάκα του λέει.
Μπορεί να του το πάρω δοκιμαστικα και βλεπουμε
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να ρωτήσω και εγω κάτι...


Το ΧΤΖ εχει τα κλασσικα αβαφα μαυρα εργοστασιακα πλαστικα. Το οποια εχουν βαφτει χωρις καποια ιδιαιτερη επεξεργασια αποτι βλεπω. Αυτο το χρωμα λοιπον, ξεφλουδιζει και σε καποια σημεια το χρωμα φευγει με το χερι.

Τι υλικο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΙΨΩ, ωστε να επαναφερω τα πλαστικα στην αρχικη τους κατασταση??


Ναι ξερω, ειναι σαν να θελω να φαω ενα μια κατσαρολα κοκκινιστο με πατατα τηγανητη και τριμμενο τυρι και να ναι σαν να τρωω νεροβραστα κολοκυθια :cry:
Dettol υγρο για πατωματα. Βγαλε τα πλαστικα, παπαριασε χαρτι κουζινας με το Dettol, απλωσε το πανω στο βαμμενο για ενα βραδυ και την επομενη τριψ'το να φυγει.
Το paint remover σιγουρα θα ξεσκισει το πλαστικο.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Dettol υγρο για πατωματα. Βγαλε τα πλαστικα, παπαριασε χαρτι κουζινας με το Dettol, απλωσε το πανω στο βαμμενο για ενα βραδυ και την επομενη τριψ'το να φυγει.
Το paint remover σιγουρα θα ξεσκισει το πλαστικο.
Οταν λες τριψτο, εννοεις απλα με ενα χαρτι? Δεν θελω να βαλω γυαλοχαρτα κλπ πανω
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Χαρτι, πανι, πλαστικη βούρτσα για πιατα, κατι ελαφρυ εν παση περιπτωσει που δεν θα χαλουσε το πλαστικο αν το ετριβες για να το πλύνεις πχ.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Χαρτι, πανι, πλαστικη βούρτσα για πιατα, κατι ελαφρυ εν παση περιπτωσει που δεν θα χαλουσε το πλαστικο αν το ετριβες για να το πλύνεις πχ.
Α Οκ... Εννοησα τώρα... Καλή ιδέα και θα το δοκιμάσω. Πιστεύεις ότι το ντετολ θα κάνει δουλειά και θα το μαλακώσει; Έχεις δοκιμάσει κάτι ανάλογο φίλε κοκος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Α Οκ... Εννοησα τώρα... Καλή ιδέα και θα το δοκιμάσω. Πιστεύεις ότι το ντετολ θα κάνει δουλειά και θα το μαλακώσει; Έχεις δοκιμάσει κάτι ανάλογο φίλε κοκος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nαι, σε πλαστικα κιτ στατικομοντελισμου, βαμμενα με ακρυλικα χρωματα.
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Πήγα σε πλυντήριο το 1190 και μετά από μια εβδομάδα που πήγα να το βάλω μπροστά στο γκαράζ είδα τις ζάντες έτσι..... εγκεφαλικό!!! ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω πριν αρχίσω τα πειράματα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το ίδιο έπαθα και εγω

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
τετοιου τυπου ματζουνι εχει δοκιμασει κανενας?
σε ναυτιλιακα το βρηκα,μου το προτεινε ενας οτι κανει παπαδες.

ψαχνω κατι κυριως για τα αβαφα πλαστικα,αλλα και τις βαμενες ματ επιφανειες.
κατι που να καθαριζει και να ζωντανευει το χρωμα αλλα να μη φευγει και με το πρωτο νερο,οπως το σπρεητ σιλικονης πχ
Μητσάρας αν εχεις σκοπο να το προχωρησεις ριξε μια ενημερωση πως και τι, μπας και το παρουμε παρεα, η μηπως πεταχτω αλα Πατρων και το παρω
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Dettol υγρο για πατωματα. Βγαλε τα πλαστικα, παπαριασε χαρτι κουζινας με το Dettol, απλωσε το πανω στο βαμμενο για ενα βραδυ και την επομενη τριψ'το να φυγει.
Το paint remover σιγουρα θα ξεσκισει το πλαστικο.
Αυτο ακριβως εννοεις k0k0s ?? Τα καυστικα σχολια να λειπουν παρακαλω απο τους υπολοιπους :D

Σορρυ που σε ρωταω, αλλα φοβαμαι μην αγορασω καμια χαζομαρα και μεινω με το απορρυπαντικο στο χερι.... :fun
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αυτο ακριβως εννοεις k0k0s ?? Τα καυστικα σχολια να λειπουν παρακαλω απο τους υπολοιπους :D

Σορρυ που σε ρωταω, αλλα φοβαμαι μην αγορασω καμια χαζομαρα και μεινω με το απορρυπαντικο στο χερι.... :fun
Και να μη σου κάνει τη δουλειά, θα χεις για σφουγγάρισμα, χαμένο δε θα πάει :p
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτο ακριβως εννοεις k0k0s ?? Τα καυστικα σχολια να λειπουν παρακαλω απο τους υπολοιπους :D

Σορρυ που σε ρωταω, αλλα φοβαμαι μην αγορασω καμια χαζομαρα και μεινω με το απορρυπαντικο στο χερι.... :fun
Οχι, το υγρο αντισηπτικο, καφε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Chester24
Εντάξει έπεσες έξω στο χημικό, αλλά μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :p
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τα χερουλια ,πως τα πλενετε οταν μαζευεουν 2 ποντους μακα και κολλανε? Ή τα αφηνουμε ετσι για να φοραμε αναγκαστικα γαντια? :Ρ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
WD40 ή κηροζίνη.

Η πλακα ειναι οτι αυτη η μακα μαζευεται στα γκριπς ακριβως επειδη δε φορας γαντια, ειναι βακτηρια απο τον ιδρωτα των χεριων και το δερμα.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
ε,τοτε να πλενω χερια με κηροζινη!!! :ha:ha

Ευχαριστω , θα δοκιμασω wd40 που τοχω προχειρο , ελπιζω να καθαρισουν!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
η μακα παιζει και να μαζευεται γιατι απλα εχει λιωσει απο θερμικη γηρανση λογω ηλιου πχ ή απο ακτινοβολια UV, το υλικο του γκριπ και κολαει πανω ολη τη σαβουρα.
δε νομιζω να σωνεται.
ειδικα αν ειναι και λιγο μαλακο,ειναι για πεταμα.

την εχω πατησει ετσι κανα δυο φορες με aftermarket grips,ενω με τα εργοστασιακα δεν ειχα ποτε θεμα.

υγ:η βενζινη η απλη κανει το καλυτερο πλυσιμο στα χερια,και σκουπισμα με στουπακι μετα :cool:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η βενζινη η απλη ειναι καυστικοτατη και αν πλενεις τακτικα τα χερια σου ετσι στο τελος δεν θα εχεις καν δακτυλικα αποτυπωματα...

Το WD40 ειναι ο καλυτερος τροπος να πλενεις χερια απο γρασα και λαδια. Ουτε ζημια κανει, καθαριζει τα παντα, και με ενα πλυσιμο μετα με σαπουνι ουτε η λαδιλα δε μενει.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
το wd40 ειναι ακριβο για να το χαλαω να πλενω τα χερια μου μετα απο γρασολαδοδουλιες.
τα τελευταια 2-3 χρονια που λογω δουλειας αναγκαστικα τα πλενω με βενζινη δεν ειχα-εχω καποιο θεμα.
οταν λεω πλενω,δεν εννοω μουλιασμα-τριψιμο,ενα γρηγορο ξεπλυμα και σκουπισμα με στουπι-φυσιγμα με αερα και τελος.

αλλα αυτα ανοικουν σε αλλο θεμα : περιποιηση των χεριων μας
:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τοτε καλυτερα μια παστα σαπουνιου συνεργειου, υπαρχουν απειρες επιλογες. Εγω παιρνω μια που κατα καιρους βγαζει το lidl, το καθε ντενεκεδακι μου βγαζει ενα χρονο και αν θυμαμαι καλα εχει 2€.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Τοτε καλυτερα μια παστα σαπουνιου συνεργειου, υπαρχουν απειρες επιλογες. Εγω παιρνω μια που κατα καιρους βγαζει το lidl, το καθε ντενεκεδακι μου βγαζει ενα χρονο και αν θυμαμαι καλα εχει 2€.
Αυτη η παστα ειναι οντως καλη..

Σαν γιος μηχανικου ομως, κλασικα και παραδοσιακα χρησιμοποιω tide :D.

Επισης δοκιμασμενα αυτα τα πανακια με τις μικροΐνες σε συνδυασμο με οποιοδηποτε σαπουνι κανουν θαυματα και συγκεκριμενα τα οικονομικα απο τα Jumbo (εχει καποιες συσκευασιες με τρια τεσσερα πανακια) τα οποια τα χρησιμοποιεις παντου.
Τα συγκεκριμενα λοιπον, οταν ειναι βρεγμενα και εχουν και σαπουνακι βγαζουν τα παντα.

Επισης, μωρομαντηλα. Μια οικονομικη συσκευασια και καθαριζεις μεχρι και τον κωλο σου :fun
 
Top Bottom