Ποιο να επιλέξω

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Άλλη προσέγγιση για το f800gs

Μην παρεις adve !!
το εργαλείο δε καίει τιποτα και εχει αυτονομία πανω απο 300 χλμ
Θεωρώ οτι δεν χρειάζετε, περίτο βάρος !!
Αυτα και τον νου σου

Δεν είναι έτσι Στεργιο.
Είναι άλλο μηχανάκι το ADV απ το απλο.
πισω ανάρτηση (που το απλο πασχει),καλυτερη κατανομη βάρους,λογω μεγαλυτερου τεποζιτου.
Και αλλα μικροπταισματα του απλου που απ οτι διαβαζα εχουν διορθωθει.
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
Παντός το XRx θα το ελεγατε και VFM για τον εξοπλισμό που εχει, δε το XRt πιστεύω στην τιμή που είναι εφάμιλλη με αυτή του F800GSA
Είναι αισθητά ποιο πλούσιο το tiger... Μάλλον θα το κοιτάξω λίγο ποιο εξονυχιστικά γιατί δεν σας κρύβω ότι σαν επιλογή φαίνετε ενδιαφέρουσα... Τώρα από κατανάλωσης και κόστος συντηρήσεις δεν ξέρω που θα παίζει...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giannisflo

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Triumph Tiger 800xc 2016
Καλημέρα,
να διευκρινήσω ότι είμαι κάτοχος ενός Tiger 800XC με 18000 χλμ μέχρι στιγμής.
Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς και αυτό, πέραν του XR.
Πήρα το tiger και δεν ενδιαφέρθηκα πραγματικά για κανένα άλλο γιατί ήταν αυτό που με έκανε να πηγαίνω κάθε 2η μέρα να το βλέπω στη βιτρίνα, είχε καλή τιμή τότε και διάβαζα πολύ καλά πράγματα. (Αυτά το λέω για να αναλογιστείς πιο σου αρέσει πραγματικά, όπως τα άλλα παιδιά παραπάνω)
Πιο συγκεκριμένα:
Εξαιρετικός κινητήρας, πολύ καλες αναρτήσεις (WP), πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου), θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερα φρένα, γενικά εξαιρετικό στήσιμο.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην Πάτρα και δε με έχει κουράσει καθόλου πέραν από τις μέρες που έχει πολύ ζέστη και όπως είναι λογικό ανάβει (ειδικά αν έχει κίνηση), αλλά και για ταξίδια εσωτερικό ή εξωτερικό.
Φέτος πήγα διπλός Τσεχία (παρεμπιπτόντως, πρέπει να γράψω κάποια στιγμή για αυτό) από Πάτρα βαλιτσωμένος-tankbag κλπ και δε με κούρασε καθόλου, ούτε είπα "να είχα περισσότερη δύναμη ή κάτι άλλο". Με ικανοποίησε απόλυτα.

Χωματόδρομους μπαίνω συχνά, αλλά χώμα δεν έχω πάει ιδιαίτερα διότι μου λείπει βασικός εξοπλισμός είτε για τη μοτο είτε για μένα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Πρόεδρε, δεν έχεις το ΜΤ τώρα? Γιατί έτσι γράφει το προφίλ.
Αν το Πρόεδρε πάει σε μένα όχι απλός το έβαλα γτ έπρεπε να βάλω κάτι στην επιλογή τον στοιχείων χαχαχα...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παρε το ΜΤ ρε... :cool:
Μην αλλάζεις και στοιχεια στο προφίλ...:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Φίλε, επαρχία που μένεις αν επιτρέπεται?
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Παντός το XRx θα το ελεγατε και VFM για τον εξοπλισμό που εχει, δε το XRt πιστεύω στην τιμή που είναι εφάμιλλη με αυτή του F800GSA
Είναι αισθητά ποιο πλούσιο το tiger... Μάλλον θα το κοιτάξω λίγο ποιο εξονυχιστικά γιατί δεν σας κρύβω ότι σαν επιλογή φαίνετε ενδιαφέρουσα... Τώρα από κατανάλωσης και κόστος συντηρήσεις δεν ξέρω που θα παίζει...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σαφώς και το tiger είναι πιο πλούσιο από το f800gsa και ενδιαφέρουσα επιλογή. Δεν είναι όμως καθόλου εμπορικό σε σχέση με τα υπόλοιπα και επιπλέον είναι σε διαδικασία έκδοσης νέου μοντέλου γιαυτό και δεν το ανέφερα παραπάνω.
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
Σαφώς και το tiger είναι πιο πλούσιο από το f800gsa και ενδιαφέρουσα επιλογή. Δεν είναι όμως καθόλου εμπορικό σε σχέση με τα υπόλοιπα και επιπλέον είναι σε διαδικασία έκδοσης νέου μοντέλου γιαυτό και δεν το ανέφερα παραπάνω.
Καλά και το 800GSA απο ότι λενε θα ανανεωθεί, βέβαια δεν είναι και κακο αυτο μην σου πω μπορεί να είναι και καλο μήπως υπάρχει κάποια προνομιακή προσφορά...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
Καλημέρα,
να διευκρινήσω ότι είμαι κάτοχος ενός Tiger 800XC με 18000 χλμ μέχρι στιγμής.
Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς και αυτό, πέραν του XR.
Πήρα το tiger και δεν ενδιαφέρθηκα πραγματικά για κανένα άλλο γιατί ήταν αυτό που με έκανε να πηγαίνω κάθε 2η μέρα να το βλέπω στη βιτρίνα, είχε καλή τιμή τότε και διάβαζα πολύ καλά πράγματα. (Αυτά το λέω για να αναλογιστείς πιο σου αρέσει πραγματικά, όπως τα άλλα παιδιά παραπάνω)
Πιο συγκεκριμένα:
Εξαιρετικός κινητήρας, πολύ καλες αναρτήσεις (WP), πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου), θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερα φρένα, γενικά εξαιρετικό στήσιμο.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην Πάτρα και δε με έχει κουράσει καθόλου πέραν από τις μέρες που έχει πολύ ζέστη και όπως είναι λογικό ανάβει (ειδικά αν έχει κίνηση), αλλά και για ταξίδια εσωτερικό ή εξωτερικό.
Φέτος πήγα διπλός Τσεχία (παρεμπιπτόντως, πρέπει να γράψω κάποια στιγμή για αυτό) από Πάτρα βαλιτσωμένος-tankbag κλπ και δε με κούρασε καθόλου, ούτε είπα "να είχα περισσότερη δύναμη ή κάτι άλλο". Με ικανοποίησε απόλυτα.

Χωματόδρομους μπαίνω συχνά, αλλά χώμα δεν έχω πάει ιδιαίτερα διότι μου λείπει βασικός εξοπλισμός είτε για τη μοτο είτε για μένα.

Το tiger 800(και γενικά τα triumph) μου αρέσουν απλός παντα σε μοτοσυζητήσεις οπότε ανάφερα μοντέλα της αγγλικής φίρμας όλοι μου έλεγαν μακριά λογο κύριος αξιοπιστίας και για αυτο είχα στραφεί στο να πάρω κάτι ιαπωνικό (Δεν σπάω δεν χαλάω) αλλά αν αναλογιστεις ότι με το σκούτερ (made in Taiwan) εχω κάνει απο 2013 πανω απο 50.000χλμ χωρίς κάποιο θεμα (που είναι κάτι απλό απο spec) γιατί να εχω με μια Triumph πχ? Ασε που πολλά είναι και θέμα συντηρήσεις πιστεύω κύριος...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Νότια Εύβοια

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάρε κάτι οικονομικό, να δεις αν σ αρέσει κιόλας. Μπορεί και να χαλαστείς. Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, μακάρι να είναι καλά, αλλά οι λάθος επιλογές σήμερα, δεν επιτρέπονται. Και στο λέω εγώ, που το χρήμα ρέει άφθονο. Πολύ πακέτο μιλάμε.
 

giannisflo

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Triumph Tiger 800xc 2016
Το tiger 800(και γενικά τα triumph) μου αρέσουν απλός παντα σε μοτοσυζητήσεις οπότε ανάφερα μοντέλα της αγγλικής φίρμας όλοι μου έλεγαν μακριά λογο κύριος αξιοπιστίας και για αυτο είχα στραφεί στο να πάρω κάτι ιαπωνικό (Δεν σπάω δεν χαλάω) αλλά αν αναλογιστεις ότι με το σκούτερ (made in Taiwan) εχω κάνει απο 2013 πανω απο 50.000χλμ χωρίς κάποιο θεμα (που είναι κάτι απλό απο spec) γιατί να εχω με μια Triumph πχ? Ασε που πολλά είναι και θέμα συντηρήσεις πιστεύω κύριος...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντως προσωπικά, μέχρι τα 18000χλμ ειμαι απροβλημάτιστος. Κατα τ' άλλα, θα δείξει στο μέλλον. Αν θες περαιτέρω πληροφορίες ρωτάς, μη σε ζαλίζω με λεπτομέρειες.
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
Πάρε κάτι οικονομικό, να δεις αν σ αρέσει κιόλας. Μπορεί και να χαλαστείς. Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, μακάρι να είναι καλά, αλλά οι λάθος επιλογές σήμερα, δεν επιτρέπονται. Και στο λέω εγώ, που το χρήμα ρέει άφθονο. Πολύ πακέτο μιλάμε.
Μ.Ο. μπορώ να δώσω εως 10Κ εκεί εχω βάλει τα όρια μου τώρα αν θα ειναι 11 ή 12Κ δεν υπάρχει θεμα. Απλος εχω σκεφτεί ότι και αν πάρω το 50με60% μπροστά και τα υπόλοιπα με δόσεις...

Εννοείται ότι στης εποχες δεν είμαστε για λάθος επιλογές και για αυτό καμία φορά κοιταμε και την εμπορικότητα του εκάστοτε μοντέλου που επιλέγουμε..

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
@giannisflo
Γκομενάκια βγάζει το εργαλείο??:D:D
Καλώς ήρθες ρε Γιάννη. Σου χρωστάω μια βόλτα εσένα?:muted::muted::muted:
Αυτα μονο.....με....Ducati......οπου εμφανιζεται ο Simitis...με το εργαλειο.....τα πιπινια κανουν παρελαση !!!!!!!!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
@giannisflo
Γκομενάκια βγάζει το εργαλείο??:D:D
Καλώς ήρθες ρε Γιάννη. Σου χρωστάω μια βόλτα εσένα?:muted::muted::muted:
Αυτα μονο.....με....Ducati......οπου εμφανιζεται ο Simitis...με το εργαλειο.....τα πιπινια κανουν παρελαση !!!!!!!!
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Καλημέρα,
να διευκρινήσω ότι είμαι κάτοχος ενός Tiger 800XC με 18000 χλμ μέχρι στιγμής.
Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς και αυτό, πέραν του XR.
Πήρα το tiger και δεν ενδιαφέρθηκα πραγματικά για κανένα άλλο γιατί ήταν αυτό που με έκανε να πηγαίνω κάθε 2η μέρα να το βλέπω στη βιτρίνα, είχε καλή τιμή τότε και διάβαζα πολύ καλά πράγματα. (Αυτά το λέω για να αναλογιστείς πιο σου αρέσει πραγματικά, όπως τα άλλα παιδιά παραπάνω)
Πιο συγκεκριμένα:
Εξαιρετικός κινητήρας, πολύ καλες αναρτήσεις (WP), πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου), θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερα φρένα, γενικά εξαιρετικό στήσιμο.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην Πάτρα και δε με έχει κουράσει καθόλου πέραν από τις μέρες που έχει πολύ ζέστη και όπως είναι λογικό ανάβει (ειδικά αν έχει κίνηση), αλλά και για ταξίδια εσωτερικό ή εξωτερικό.
Φέτος πήγα διπλός Τσεχία (παρεμπιπτόντως, πρέπει να γράψω κάποια στιγμή για αυτό) από Πάτρα βαλιτσωμένος-tankbag κλπ και δε με κούρασε καθόλου, ούτε είπα "να είχα περισσότερη δύναμη ή κάτι άλλο". Με ικανοποίησε απόλυτα.

Χωματόδρομους μπαίνω συχνά, αλλά χώμα δεν έχω πάει ιδιαίτερα διότι μου λείπει βασικός εξοπλισμός είτε για τη μοτο είτε για μένα.

Την καλοβλέπω πολύ καιρό αυτην την μηχανή, ομως που δοκίμασα το απλό street με τρόμαξε πάρα πολύ το ABS του, πρώτη φορά είδα μηχανή με ABS να γλυστράει και να κουνιέται τόσο υπερβολικά. Εσένα πως σου φαίνετε?
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μ.Ο. μπορώ να δώσω εως 10Κ εκεί εχω βάλει τα όρια μου τώρα αν θα ειναι 11 ή 12Κ δεν υπάρχει θεμα.
Μέχρι 100.000 ευρώ σε καλύπτω, από εκεί και πάνω, επειδή είμαι σκληρή, ούτε ευρώ παραπάνω.
 

giannisflo

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Triumph Tiger 800xc 2016
Την καλοβλέπω πολύ καιρό αυτην την μηχανή, ομως που δοκίμασα το απλό street με τρόμαξε πάρα πολύ το ABS του, πρώτη φορά είδα μηχανή με ABS να γλυστράει και να κουνιέται τόσο υπερβολικά. Εσένα πως σου φαίνετε?
Δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο παρ' ότι δεν έχω και σύγκριση με άλλα μηχανάκια. Πολύ φυσιολογικό το βλέπω το ABS, χωρίς ιδιαίτερα κουνήματα. Το πίσω ενεργοποιείται αρκετά νωρίς κατά τη γνώμη μου αλλα ΟΚ.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
multi 950.....οπως λεει και ο <μπαρκουλης>
μην αποριπτεις κτμ 1050.....εξαιρετικο μοτερ στις μεσαιες
 
Top Bottom