Προβλημα 8000 σ.α.λ

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Συναδελφοι τα φωτα σας...Και παντα ορθιοι!
Προ λιγων ημερων το στρωμα βγηκε εθνικη οδο και μεχρι τις 7000 σαλ δουλευει ρολοι...Στις 7000 κ κατι αρχιζει και ζοριζεται να ανεβαζει στροφες και το ταβανι του ειναι στις 8000 σαλ...με εκτη κ 150 χλμ...Με κατεβασματα ταχυτητας τα ιδια σκ@τ@...ΔΕΝ αναβει λαμπακι FI....
Eχει αλλαχτει η αντλια βενζινης παλαιοτερα και σημερα καθαριστηκε αλλα το προβλημα συνεχιζεται..τα μπουζι αλλαχτηκανε το καλοκαιρι και το πολυ να εχουν 5000 χλμ..Λαδια ξυδια φιλτρα τηρουνται ευλαβικα...
Ευχαριστω εκ των προτερων....
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
καλησπερα φιλε Τολη... παλιοτερα φιλος του φορουμ ειχε αναφερθει σε προβλημα με τα μπουζι του δικου του v strom... ριξε μια ματια στα μπουζι? επισεις πριν απο ενα περιπου χρονο φιλος απο θεσσαλονικη αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα με το δικο 650... ειχε 2 μηνες που το ειχε αγορασει (απο δευτερο χερι) και το v strom ηταν πιο αργο και απο crypton... στο συνεργειο που πηγε αφου αποκλεισαν το ηλεκτρολογικο προβλημα αποφασισαν να αδειασουν το τεποζιτο και να ριξουν μια ματια στην αντλια βενζινης... η αντλια βενζινης εχει δικο της φιλτρο(μια σειρα απο γαζες η μια διπλα στην αλλη) το οποιο χωρις υπερβολη ειχε κρατησει μεσα του θεους και δαιμονες... αν πας σε αντιπροσωπια θα σου πουν αμεσως για αντικατασταση της αντλιας... μη μασας, η αντλια μπορει να λυθει και πιθανοτατα να σωθει. στο v strom του φιλου μου ακομα δουλευει ρολοϊ μετα το καθαρισμα που της εκαναν...:ok::ok::ok:
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
αφού σου είπε ότι την καθάρισε

πάντως και εμένα στην αντλία βενζίνης πήγε το μυαλό
ένα άλλο θέμα είναι να μην αποδίδει την σωστή πίεση
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Λυθηκε ολοκληρη και καθαριστηκε εννοειται και το φιλτρακι και γενικως ηταν σε πολυ καλη κατασταση χωρις ιδιαιτερες βρωμιες...Ενα σεναριο που παιζει και δεν το σκεφτηκα (ευχαριστω τον φιλο ΝLS) ειναι να μην αποδίδει την σωστή πίεση...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατι πολυ απλο, ομως εχει συμβει σε transalp, και σαφως μπορει να συμβει σε v-strom (ειχα και τα δυο παλαιοτερα).
Το φιλτρο αερος, επειδη ειναι "μανουρα" για μερικους κοπρους μηχανικους, σου λενε οτι το αλλαξαν, αλλα δεν το εχουν αλλαξει. Εισαι σιγουρος οτι εγινε η αλλαγη του στο τελευταιο σερβις; Το ειδες με τα ματια σου;

Σε ρωταω κατι απλο, ομως συμβαινει πολυ συχνα!

Επισης, το πλωριο μπουζι ειναι "μανουρα" να αλλαχθει στο v-strom. Σιγουρα σου αλλαξαν και τα τεσσερα μπουζι και οχι τα τρια μονο;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σιγουρεψου για τα απλα, και μετα πηγαινε στα αλλα!
Απαντηση του στυλ, ειναι φιλαρακι ο μηχανικος μου, ή του εχω εμπιστοσυνη, απλα δεν υπαρχουν!!!
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Το φιλτρο αερος φιλε boxer αλλαχτηκε προσφατα με aftermarket pipercross απο εμενα τον ιδιο και οσον αφορα τα μπουζι οταν αλλαχτηκαν ημουν μπροστα και την αλλαγη την εκανε ο θειος μου που ειναι μηχανικος χρονια στο επαγγελμα και αξιος εμπιστοσυνης...(το vstrom k6 εχει 2 μπουζια φιλε boxer..απο το μοντελο με το abs εχουν 4 μπουζια...:yew:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω ειχα το στρωμα χωρις abs με τεσσερα μπουζι, και οσες φορες το ειχε παει ο αδελφος μου για σερβις σε αντιπροσωπεια suzuki (επειδη ελειπα εκτος Ελλαδας), δεν ειχαν αλλαξει ποτε το πλωριο μπουζι.
Στο transalp, ειχε συμβει το ιδιο με το φιλτρο αερος.
Εισαι σιγουρος λοιπον και αυτο ειναι καλο!
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Τεσπα θα διερευνηθει ενδελεχως το ζητημα...Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!Εχασε και η ΑΕΚΑΡΑ σημερα....:UH:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ατροφια καποιο ποντεσιομετρο που ελεχγει καυσιμο και ρευμα?
καποιο καλωδιο που δεν ειναι σωστα τοποθετημενο απο το προσφατο σερβις???
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Τελικα μετα απο γεμισματα 100αρας και αρκετα χιλιομετρα το προβλημα δεν διορθωθηκε..Μετρηθηκε η αντλια βενζινης και βγηκε νοκ αουτ..Σε αυτο βοηθησε και η βαλβιδα ανακουφισεως της αντλιας η οποια ηταν μπουκωμενη και συνεβαλλε να λειτουργει η αντλια βενζινης στα κοκκινα...Κοστος αντλιας,βαλβιδας και φιλτρου 60 γιουρο aftermarket ενω η μαμα SUZUKI ζηταει 550 γιουρο....!!:disgust:
 
Top Bottom