Προς αγορά Tenere660

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Καλημέρα ψηλόφτερα αδέρφια!
Όπως γνωρίζουν αρκετοί έχω ένα drz465sm με το οποίο είχα πολλά ευχάριστα χλμ τα χρόνια που το έχω αλλά πλέον έχω κλείσει τον κύκλο μου με αυτό το υπέροχο μηχανάκι..
Για 20's μου ήταν ταμαμ, τώρα στα 30's μου όμως θέλω κάτι άλλο.

Το Tenere 660 μου έκανε κλικ από το καλοκαίρι του '07 που το πρωτοείδα στα περιοδικά, εδώ κι ένα χρόνο με ψήνει πιο πολύ και πλέον πήρα απόφαση να πουλήσω το drz(με πόνο καρδιάς..) και να βρω ένα καλό μεταχειρισμένο Tenere!
Το έναυσμα μου το έδωσε το Tenere 660 '91 ξαδέρφου που έχω αυτές τις μέρες μέχρι να έρθουν κάτι πράγματα για το drz που περιμένω(φλάτζα) και το έχω βολευτεί.
Προ 3ημερου που πήρα βόλτα ενα νεο Tenere φιλου έπαθα έρωτα, θεωρητικά ειναι πιο βαρύ(δε ξέρω αν ισχύει..) απο το παλιό αλλά μου φάνηκε πολύ καλά ζυγισμένο και απλά λίγο πιο βαρύ από το drz μου (141-143κγ) !
Ναι, πάω χαλαρά για Tenere660, το βρίσκω ιδανικό για τη χρήση που θέλω, χλμ κατά κόρον μέσα στη πόλη και κάνα ΠΣΚ για χαλάρωση προς Κόρινθο άντε το πολύ λίγο πριν τη Πάτρα, δε πρόκειται να κάνω μεγαλύτερες αποστάσεις, θα υπάρχει κουτί για αυτές τις διαδρομές.
Οπότε αναμένω να βρεθεί ένα καλό αφεντικό για το καλό μου drz και να προχωρήσω στο 660!
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Πες τωρα κ την αληθεια, οτι απο "μοναχικος καβαλαρης" το γυρισες σε "οικογενειακες ιστοριες" κ θα την πληρωσει το καημενουλη το drz! :p:laugh:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ισχύει..:oops:
Είναι κι αυτό ένας λόγος..
Μακάρι να είχα την δυνατότητα να είχα το drz και να αγόραζα κι ένα F800gs αλλά δε μπορώ..
Πάντως το Tenere όντως μου άρεσε από την πρώτη φορά που είδα!
Γενικά τα Tenere είχαν μια αίγλη που από μικρό παιδί με μάγευε..!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Χώμα όχι, δηλαδή μόνο εκτός Αθήνας σε κάποια από τις εκδρομές μου, αλλά για 2κύλινδρο δε το σκέφτομαι, μόνο το smt990 ή F800gs θα με εψηνε αλλά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα οπότε πάω στην επόμενη επιλογή που μου αρέσει!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αφου σου αρεσει και ειναι αποτελέσμα ωριμης σκεψης,προχωρα το και δε θα σε απογοητευσει πουθενα.
το καλο θα ειναι,οτι κανωντας τη χρηση που λες,θα ξερεις πως μπορει να κανει πολλα περισσοτερα πραγματα και οτι του ζητησεις..

εμενα μετα απο καμποσα μηχανακια,και ειδικα μετα το tuono,ειναι πιστευω το μηχανακι που θα "αραξω",θα το φερω ακριβως οπως θελω στα μετρα μου,και θα το ευχαριστιεμαι καθε μερα,οπως κανω απο οταν το πηρα δλδ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
1)αφου σου αρεσει...2)θα το φερω ακριβως οπως θελω στα μετρα μου...3)και θα το ευχαριστιεμαι καθε μερα...
αληθειες ειπες Μητσαρα...3 μεγαλοι λογοι να αγαπάς ΠΟΛΥ μια μοτοσυκλετα...:friendship:
 

chaosm

Μέλος
αφου σου αρεσει και ειναι αποτελέσμα ωριμης σκεψης,προχωρα το και δε θα σε απογοητευσει πουθενα.
το καλο θα ειναι,οτι κανωντας τη χρηση που λες,θα ξερεις πως μπορει να κανει πολλα περισσοτερα πραγματα και οτι του ζητησεις..

εμενα μετα απο καμποσα μηχανακια,και ειδικα μετα το tuono,ειναι πιστευω το μηχανακι που θα "αραξω",θα το φερω ακριβως οπως θελω στα μετρα μου,και θα το ευχαριστιεμαι καθε μερα,οπως κανω απο οταν το πηρα δλδ.
Πρέπει να ήταν δυνατή εμπειρία η συμβίωση σου με το tuono
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μια χαρα ηταν το tuono,απλα επεσε να το εχω σε λαθος εποχη,και δε το χαρηκα οπως του αξιζε.
μετα υποτροπιασε η αναγκη μου για χωμα ξαφνικα,απο εποχης husqvarna ξαναχτυπησε το μικροβιο,και λιγο η κριση,λιγο τα 30+,λιγο ο εγκλεισμος στην Αθηνα,ε δεν ηθελε και πολυ...το κανα το βημα,και δε το μετανοιωσα λεπτο μεχρι στιγμης.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.advride.gr/threads/xt660z-tenere.4517/
κι ότι άλλο θέλεις ,ρώτα...:ok:
Κωνσταντινε μου το εστειλε μελος σε αλλο φορουμ και χαρις αυτο ανακαλυψα το φορουμ!
Εννοειται το μελεταω, ειναι ενα πολυ καλο ευαγγελιο για οποιον κατοχο & μη Tenere 660 :yew:
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Συμπάθαμε Μητσάρα δεν ηξερα..:oops:

Ειναι βιβλος στα Ελληνικα αυτο το θεμα!
Εχω αρχισει να μπαινω και στο Αυστραλεζικο ΧΤ660 φορουμ, σε λιγο καιρο θα γινω ΧΤάκιας..
Ετυχε να περασω σημερα απο τον φιλο που μου εδωσε βολτα το Τενερε και παλι μου τρεχαν τα σαλια, εχω παθει ζημια λεμε!!!

Ειδη αρχιζω να κοιταζω, εγκυκλοπεδικα παντα, για εξατμισεις..
Ωραιες και σε καλες τιμες οι LeoVince αλλα δε βρισκω για Τενερε παρα μονο για ΧΤ660, ιδωμεν..
Ας το παρω πρωτα ο θεος και βλεπω τι και πως.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμπάθαμε Μητσάρα δεν ηξερα..:oops:

Ειναι βιβλος στα Ελληνικα αυτο το θεμα!
Εχω αρχισει να μπαινω και στο Αυστραλεζικο ΧΤ660 φορουμ, σε λιγο καιρο θα γινω ΧΤάκιας..
Ετυχε να περασω σημερα απο τον φιλο που μου εδωσε βολτα το Τενερε και παλι μου τρεχαν τα σαλια, εχω παθει ζημια λεμε!!!

Ειδη αρχιζω να κοιταζω, εγκυκλοπεδικα παντα, για εξατμισεις..
Ωραιες και σε καλες τιμες οι LeoVince αλλα δε βρισκω για Τενερε παρα μονο για ΧΤ660, ιδωμεν..
Ας το παρω πρωτα ο θεος και βλεπω τι και πως.
Σου εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα, γιατί φαίνεται από τα γραπτά σου ο έρωτας....
Αυτό με τις εξατμισεις......πρόσεξε το
Κάποιες κάνουν πραγματικά άσχημο θόρυβο....κάτι ανάμεσα σε τενκεδες και τετζερεδια:D
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αν εχει/ξερει καποιος καποιον να δινει Tenere 660 στα +/-4000ε ας μου ριξει σημα παρακαλω!
Η να θελει να το ανταλαξει με drz400sm.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Προς αποφυγη:

Ψαχνοντας εδω και κατι μερες επεσα τις προαλλες πανω σε ενα Tenere 660 σε μαγαζι, στην Αθηνα, ελεγε 32000χλμ, €4.499, στο car.gr το ειδα, χρωμα καφε..
Πηγα το ειδα και η συνολικη εικονα του δε με εψηνε για αυτα τα χλμ, φαινοταν λιγο πιο ταλαιπωρημενο, ειχε διαφορες σκουριες, σα να ειχε φαει και μια τουμπα απο δεξια σιγουρα, η τιμη ακατεβατη..
Παιρνοντας ενα τηλεφωνο σε αλλη αγγελια για tenere 660 ιδιου χρωματος, με 60.000χλμ, στα €3200(συζητησιμη)που δεν εχει φωτογραφια εμαθα οτι πουληθηκε πριν κανα μηνα, σε μαγαζι, ρωτησα αν θυμοταν το μαγαζι και μαντεψτε...
Ναι!
Οχι μονο €1300 παραπανω αλλα και τα μισα χλμ, θαυμα!!!

Οποιος θελει πληροφοριες ας μου στειλει π.μ.
Δεν εχω καποια αλλη αποδειξη περαν του τηλεφωνηματος οποτε δε μπορω να το κραξω δημοσια, ο ανθρωπος μαλιστα που το εδωσε στο μαγαζι μου ειπε το ονομα του μαγαζιου που τον ρωτησα μηπως το εβλεπα και μου ειπε οτι θα το εχει κανα 700άρι πιο πανω απ'οτι το εδωσε.

Το νου σας.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
1) Nα πείς στον "άνθρωπο που το έδωσε στο μαγαζί" ότι ,θα πρέπει να (έχει) κρατήσει αποδεικτικά στοιχεία για τα χλμ που το έδωσε ,αλλιώς ,ο μελλοντικός αγοραστής ,αν το ανακαλύψει μετά την αγορά ,θα μπορεί να να τον τρέξει νομικά ,εφ'όσον είναι σίγουρο οτι ο έμπορας ,"δεν θα ξέρει τίποτα".

Αν δεν έχει κρατήσει αποδεικτικά στοιχεία χλμτρων παράδοσης ,καλό θα είναι να κάνει κάτι έστω κ τώρα.


2) Θα πω κάτι ,που το'χω ξαναπεί: Συνήθως ,το φτηνό ,αποδεικνύεται ,στο εγγύς μέλλον ,ακριβό.


3) Θα λάβεις πμ
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ναι θα τον παρω ενα τηλεφωνο να ξερει κι αυτος γιατι φανηκε τιμιος.
Τα 3200ε(συζητησιμα) που το εδινε ηταν οκ για την κατασταση του, τα 4499ε(ουτε καν 4500:p) που το δινει το μαγαζι ειναι παρα πολλα, δηλαδη οποιος το δει δε γινεται να μη ψιλιαστει οτι κατι παει λαθος, δε θα το δωσει ποτε σε αυτα τα λεφτα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Πχ στα ιδια χρηματα παιζουν πολυ καλυτερες επιλογες που εχω δει απο κοντα.


Πμ εληφθη :ok:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
θες να παρεις το xt μου που το εχει εμπορος τωρα και εχει 15000 πραγματικα ? αν σε ενδιαφερει να σου στειλω το μαγαζι με πμ. τενεκε δεν εχω .
 
Top Bottom