Προστατευτικά φθοράς grip

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Κάτι που με απασχολεί καιρό και πιστεύω πολλούς από εμάς είναι η φθορά των grip.
Αρκετών που είναι θερμαινόμενα όταν η φυσιολογική φθορά έρθει(που είναι συνήθως σύντομη)η τιμή αντικατάστασης πονάει,έτσι καταφεύγουμε στην αντιαισθητική λύση της ταινίας ρακέτας και άλλες πατέντες.
Αφού έχω ψάξει στην εγχώρια αγορά για κάτι και δεν βρήκα,βρήκα στο εξωτερικό με κόστος 29€ χωρίς μεταφορικά.
Όποτε έκανα κάτι απλό πήγα σε μια κυρία που επισκευάζει καθίσματα και φτιάχνει καλύμματα αυτοκινήτων και της εξήγησα ότι χρειαζόμαστε κάτι που αισθητικά να είναι όμορφο να καλύπτει και να προστατεύει το grip χωρίς να χάνουμε την αίσθηση των grips αλλά και της θερμότητας όταν τα έχουμε ανοιχτά.
Πήρε μέτρα μου είπε ότι θα μας φτιάξει κάτι που το κόστος του θα είναι χαμηλό.
Όποτε θα επανέλθω συντόμως με τα αποτελέσματα.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Στο δικό μου είχα βάλει Harris, αυτά που έβγαζε για θερμενόμενα γκριπς της BMW, φθηνά ήταν, έχει περάσει
και μια δεκαετία πλας από τότε που είχα BMW, μπορεί να τα βγάζει ακόμα. Αλλά για να δούμε και την πατέντα σου ;)
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Ariette από το μότο μάρκετ.
Πολύ προσοχή πως θα βγάλεις τα παλιά για μην πληγώσεις την καλωδιοταινια.
Συμφωνώ,τα είχα βάλει από MOTO Discovery ,αλλά έχουν το εξής πρόβλημα,έχουν κενό 1,5 πόντο από τους διακόπτες με τον καιρό από βροχές και υγρασίες, θερμαινόμενα τέλος.Τον Σεπτέμβριο άλλαξα το αριστερό και μόλις προχθές το δεξί.Οπότε θεωρώ ότι ιδανικό είναι να προστατέψουμε όσο περισσότερο το grip από το να λιώσει και για αυτό το ψάχνω.Ωστοσο θεωρώ και μαμισιάτικα λεφτά να δώσω για κάτι 25 και 30€.
Αύριο πρωί θα έχω το πρώτο δείγμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Λοιπόν,παρέλαβα δείγμα.Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες.
Αισθητικά νομίζω όμορφο,την θερμότητα όταν είναι ανοιχτό το θερμαινόμενο στην περνάει χωρίς απώλειες και στην αίσθηση χεριού πολύ καλό,έστω και αν αισθάνεσαι το scratch,δεν σε εμποδίζει καθόλου.
Επίσης δείχνει αρκετά ανθεκτικό στο χρόνο.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Το κόστος μου το όρισε στα 10€ που θα ανεβεί(όχι κατά πολύ περίπου 3€) γιατί θα προσπαθήσει να μας βάλει και κέντημα με λογότυπο.
Για ευνόητους λόγους θα βάλω στοιχεία καταστήματος ώστε να έρχεστε σε απευθείας επαφή να ψωνίζετε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ωραίο φαίνεται.
Πες της να το κάνει κι 1 πόντο μακρύτερο ,να'ναι ακόμα καλύτερο.
Αδιάβροχο φαντάζομαι...
Εχει καθόλου αφρώδες απο κάτω το υλικό ; (μείωση κραδασμών)
Νιώθεις πολύ χοντρό το γκρίπ πλέον ;
Βολευει στην χρήση ή μήπως κουράζει παλάμη-καρπό ;

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάτι τέτοιο ,εφ'όσον είναι ανθεκτικό κ πρακτικό.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πόσο ασφαλές είναι να έχεις ένα "καλτσάκι" πάνω από τα γκριπ; Υποτίθεται πως ο σκοπός του λάστιχου είναι να "κολλάει" στην παλάμη.
:thinking:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια πατεντα που εχω δει παλι,ειναι η ειδικη ταινια για τη λαβη στη ρακετα τενις...λενε οτι αποδιδει και κρατάει και είναι σχετικά φθηνη κ ποιοτική λύση ...στα υπόψη:secret:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πόσο ασφαλές είναι να έχεις ένα "καλτσάκι" πάνω από τα γκριπ; Υποτίθεται πως ο σκοπός του λάστιχου είναι να "κολλάει" στην παλάμη.
:thinking:
κατι τετοιο ομως ,νομιζω ειναι ασφαλες....
http://www.gasmoto.gr/product/3283/ariete-01690f24-gkrips-gia-thermainomena-xeiristiria-bmw
http://www.gasmoto.gr/product/376/ariete-02624l-gkrips-gia-thermainomena-xeiristiria-bmw
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια πατεντα που εχω δει παλι,ειναι η ειδικη ταινια για τη λαβη στη ρακετα τενις...λενε οτι αποδιδει και κρατάει και είναι σχετικά φθηνη κ ποιοτική λύση ...στα υπόψη:secret:
Αποδίδει....
3€ - 5€ το σετ των 3.....
2-3 σετ το χρόνο. Απλώς χοντραίνει αρκετά το γκριπ.
Αυτό το καλτσάκι, εφόσον δε γλιστράει πάνω στο λάστιχο ή/και στο γάντι, μου φαίνεται καλό. Λογικά το σκρατς, αν μπει στην εμπρός πλευρά και λίγο προς τα κάτω, δε θα ενοχλεί καθόλου.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Οποίος θελήσει να προμηθευτεί επικοινωνεί με το τηλέφωνο 2109415801 Κα Μαρία Δοιράνης 191 Καλλιθέα.
Συντόμως θα έχουμε και με σχέδιο.
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Σήμερα λοιπόν παρέλαβα grip με λογοτυπο με εξαιρετικό αισθητικό αποτέλεσμα.

Το κόστος είναι 15€ και οποίος θέλει έρχεται σε επαφή με το μαγαζί στα στοιχεία που έβαλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom