Πόσο λογική και χρήσιμη είναι η κατοχή ενός SS 1000 σήμερα;

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Χρόνια πολλά με υγεία κατ' αρχήν.
Πολύ χρήσιμα και κατατοπιστικά όλα τα σχόλια.
Το CBR το αγόρασα καινούριο τον Σεπτέμβρη του 2015, σήμερα οκτώ χρόνια μετά έχει κάπου στις 15.000 χλμ. Δεν το είχα ποτέ σαν μέσο μετακίνησης γιατί στο γκαράζ υπάρχουν ενεργά αυτή τη στιγμή (εκτός του CBR) επτά δίκυκλα από 50 έως 650cc.
Πειραματίστηκα μαζί του κάνοντας το γυμνό για τέσσερα χρόνια με τιμόνι, κάτι σαν streetfighter.
Εντελώς άλλη φιλοσοφία η σχεδόν όρθια θέση οδήγησης, μπορείς να ταξιδέψεις. Και το έκανα, 600αρες και 700αρες ημερήσιες εξορμήσεις, άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε, βενζίνη, νερό και φαγητό βρίσκεις κάθε 10 χιλιόμετρα που λέει ο λόγος, χωρίς την ανάγκη μεγάλου αποθηκευτικού χώρου. Ήταν και είναι μοτερικά απίστευτο, χωρίς να κουράζει με τα clip-ons. Καβαλάς ένα χιλιάρι με υπεραρκετά άλογα και ταξιδεύεις με την απίστευτη ελαστικότητα αυτού του μοτέρ.
Ίσως ενδόμυχα ήθελα να αποδείξω πως μπορεί η κάθε εταιρεία να προσφέρει μια μοτοσυκλέτα σαν το Tuono ή όπως πρόσφατα η Suzuki με το Gsx-s.
1000αρια μοτέρ επιδόσεων που θα μπορούσαν να φορεθούν και να προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω σε γρήγορο τουρισμό υπάρχουν αλλά...
Φέτος το γύρισα ξανά στην εργοστασιακή μορφή, άλλωστε γυμνό έχω το XJ και για άνετα ταξίδια το Vstrom.
Λίγα χιλιόμετρα χρήσης, άπειρη αποκομιδή καύλας και ατέλειωτες ώρες να το χαζεύω στο γκαράζ πίνοντας το καφεδάκι μου.
Όχι, δεν είναι λογική και χρήσιμη η κατοχή αυτού του είδους μοτοσυκλετών, αλλά πείτε μου έναν που είναι μοτοσυκλετιστής και είναι λογικός ή που το χρήσιμο που καβαλάει τον γεμίζει απόλυτα και δεν ονειρεύεται κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εδώ να πω ότι με το R1 έχω 116000κμ τα 113000 τα έχω κάνει εγώ, κάποτε πήγαινα παντού με αυτό ταξίδια, γρήγορες βόλτες ,πίστα κλπ και απλά τα τελευταία χρόνια το πάω μόνο πίστα και πολύ σπάνια στον δρόμο, ο λόγος είναι ότι έχω αλλά 2 μηχανάκια και 2 ποδήλατα που μου τρώνε και αυτά χρόνο, επίσης κακά τα ψέματα επειδή τρέχω λίγο παραπάνω με το R1 προτιμώ να το πάω πίστα εκεί δηλαδή που ανήκει. Δεν το έχω πουλήσει γιατί δεν αξίζει να το δώσω, τα λεφτά που θα πάρω δεν περνεις ούτε σκούτερ, λεφτά για νέο ss δεν παίζουν και η χαρά που μου δίνει δεν υπάρχει! Οπότε το κρατάω και αυτό με καυλωνει απίστευτα!!
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Εδώ να πω ότι με το R1 έχω 116000κμ τα 113000 τα έχω κάνει εγώ, κάποτε πήγαινα παντού με αυτό ταξίδια, γρήγορες βόλτες ,πίστα κλπ και απλά τα τελευταία χρόνια το πάω μόνο πίστα και πολύ σπάνια στον δρόμο, ο λόγος είναι ότι έχω αλλά 2 μηχανάκια και 2 ποδήλατα που μου τρώνε και αυτά χρόνο, επίσης κακά τα ψέματα επειδή τρέχω λίγο παραπάνω με το R1 προτιμώ να το πάω πίστα εκεί δηλαδή που ανήκει. Δεν το έχω πουλήσει γιατί δεν αξίζει να το δώσω, τα λεφτά που θα πάρω δεν περνεις ούτε σκούτερ, λεφτά για νέο ss δεν παίζουν και η χαρά που μου δίνει δεν υπάρχει! Οπότε το κρατάω και αυτό με καυλωνει απίστευτα!!
Τελικά η καύλα για τους δυο τροχούς και η προδιάθεση του εγκεφάλου προς αυτήν χαρακτηρίζει πολλούς από εμάς γενετικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εχτές πήγα μια βόλτα Ναύπλιο,
και μας εγραψες στα π@π@κια σου και ηπιες τον καφε μονος σου...
ευχαριστουμε πολυ κυριε για την αδιαφορια που εδειξες ....:mooning::muted:

:laugh::laugh::laugh::laugh:

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα Αλεξ...:inlove:.:friendship:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Τωρα για το αρχικο ερωτημα, το κοστος ενος sbk που καθεται και θα το βγαλεις μια βολτα μια στο τοσο και θα σου φτιαχνει την ημερα ποσο ειναι; 50ε το μηνα?
Και βάααααααααλε (τέλη, ασφάλεια, ένα σέρβις ένα ζευγάρι λάστιχα κλπ είσαι πάνω. Χωρίς να υπολογίσουμε μακριά από μας κάποια βλάβη ή πτώση)
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
και μας εγραψες στα π@π@κια σου και ηπιες τον καφε μονος σου...
ευχαριστουμε πολυ κυριε για την αδιαφορια που εδειξες ....:mooning::muted:

:laugh::laugh::laugh::laugh:

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα Αλεξ...:inlove:.:friendship:
εχεις δικιο δεν το σκεφτηκα καν..next time
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
και μας εγραψες στα π@π@κια σου και ηπιες τον καφε μονος σου...
ευχαριστουμε πολυ κυριε για την αδιαφορια που εδειξες ....:mooning::muted:

:laugh::laugh::laugh::laugh:

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα Αλεξ...:inlove:.:friendship:
Αφού στο λέμε όλοι βρε παιδί μου...... :inlove:

Μοτοσυκλετιστης και λογικη ειναι ασυμβιβαστες εννοιες.
:ha
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Προσωπικά είναι η πεμπτουσία της Λογικής.
Για εμένα το ταπεινό R6 του 99 με τα 100 αλογάκια είναι μία Χρονομηχανή.
Και όχι δεν με μεταφέρει στο παρελθόν ή στο μέλλον αλλά στο ΠΑΡΟΝ.
Μετά από κάθε βόλτα πονάνε όλα τα κόκκαλα και το μυαλό ξεκολάει
από τη δεκαετία του 90 και επιστρέφει στην πραγματικότητα.
 
Top Bottom