Πώληση μοτοσυκλέτας στο εξωτερικο!!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει καποιος ιδέα πως γίνεται?
Το σενάριο είναι να μεταβεί η μοτοσυκλέτα από την χώρα μας, προς άλλη ευρωπαϊκή.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
XR Maniac είναι λιγο γενικό έτσι όπως το ρωτάς. Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες και το κυριότερο σε ποια χώρα.
Επειδή το μακρινό 2012 ανέβασα το R1200GSA στη Σουηδία είχα 2 επιλογές: α) να την ανεβάσω με Ελληνική πινακίδα και να γίνει η αλλαγή με Σουηδική εδω πάνω και β) να κατατεθεί η Ελληνική και να δωθεί μια προσωρινή. Δεν θυμάμαι για ποιον λόγο δεν επέλεξα το 2ο. Νομίζω με πίεζε ο χρόνος περισσότερο.

Εξαρτάται πόσο της εμπιστοσύνης είναι αυτός που θα πουληθεί η μοτοσυκλέτα για το 1ο σενάριο. Και τι εννοώ:
Θυμάμαι πλήρωσα ένα πάγιο ποσό (400€ αν θυμάμαι καλά) στο σουηδικό υπουργείο μεταφορών και έξτρα το ραντεβού με το ΚΤΕΟ. Στο ΚΤΕΟ πέρασε από ενδελεχή έλεγχο (μέχρι και το πιστοποιητικό της ακραποβιτς κοίταξε) και ήθελε να δει το τιμολόγιο αγοράς της μηχανής (ήμουν ο πρωτος ιδιοκτήτης και αρκούσε από το κατάστημα). Αφού ήταν όλα καλά υπήρχε για μερικές ημέρες μια γκρι ζώνη: έπρεπε να ταχυδρομήσω την ελληνική πινακίδα στο σουηδικό υπουργείο μεταφορών και αυτοί θα την έστελναν στην Ελλάδα. Και έκανε και μερικές ημέρες να φτάσει η Σουηδική πινακίδα. Οπότε η μηχανή ήταν ανασφάλιστη χωρίς πινακίδα για μερικές ημέρες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου έκαψες τον εγκέφαλο.

Θα έρθει τύπος από Ελβετία και θα πάει οδικώς το εργαλείο μεχρι εκει
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μου έκαψες τον εγκέφαλο.

Θα έρθει τύπος από Ελβετία και θα πάει οδικώς το εργαλείο μεχρι εκει
Και μετά? Τον εμπιστεύεσαι να κάνει αυτό που σου έγραψα? Δηλαδή θα έχει την πινακίδα ΣΟΥ για να κυκλοφορεί αυτός (κάμερες σε Ιταλία, ρίσκο κάποιου ατυχήματος, κτλ.).
Στη θέση σου θα μίλαγα με υπουργείο μεταφορών (Ελλάδα) και θα κοιτούσα το άλλο σενάριο: παράδοση της τωρινής πινακίδας κ έκδοση προσωρινής.

Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει πολλά από το 2012. Ευρωπαϊκές οδηγίες ακολουθούνται. Απλά κλασσικά στην Ελλάδα είχα μιλήσει με 3 διαφορετικά άτομα στο υπουργείο μεταφορών και ο καθένας είχε δική του άποψη... Οπότε θα πρότεινα να μην επαναπαυθείς σε ένα άτομο μόνο τι θα σου πει.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μου έκαψες τον εγκέφαλο.

Θα έρθει τύπος από Ελβετία και θα πάει οδικώς το εργαλείο μεχρι εκει
Δηλαδή ένας Ελβετός δεν βρίσκει στην Ελβετία XR? Ή ακόμα καλύτερα, στην Γερμανία που είναι δίπλα και βρωμάει ο τόπος από μηχανάκια σε καλές τιμές?

Το νου σου, φαίνεται λίγο περίεργο...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Έχω πουλήσει εγώ το r100 στη Σλοβενία. Εύκολη διαδικασία που με έναν διεκπεραιωτη γίνεται ακόμη πιο εύκολη. Το δύσκολο της υπόθεσης είναι να σε εμπιστευτεί και να σου βάλει τα λεφτά πριν κάνεις τη διαγραφή.

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και ο Θάνος thanosxrv είχε δώσει το Africa στο εξωτερικό νομίζω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δηλαδή ένας Ελβετός δεν βρίσκει στην Ελβετία XR? Ή ακόμα καλύτερα, στην Γερμανία που είναι δίπλα και βρωμάει ο τόπος από μηχανάκια σε καλές τιμές?

Το νου σου, φαίνεται λίγο περίεργο...
Ποιος μίλησε για xr?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Θα χρειαστεί πιστοποιητικό συμμόρφωσης από την ελληνική αντιπροσωπία για να εισάγει στην ελβετία. Χωρίς αυτό, το κόστος εισαγωγής και ο τεχνικός έλεγχος κάνουν την αγορά ασύμφορη...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ή γίνεται διαγραφή του οχήματος από την διεύθυνση συγκοινωνιών και παίρνεις άδεια ''για εξαγωγή οχήματος'' ή πηγαίνει με τις κρατικές πινακίδες στην χωρα που πρέπει και αλλάζει εκεί. Τότε το εκεί υπουργείο αναλαμβάνει να στειλει υπηρεσιακά την πινακίδα πισω για διαγραφή
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω πουλήσει εγώ το r100 στη Σλοβενία. Εύκολη διαδικασία που με έναν διεκπεραιωτη γίνεται ακόμη πιο εύκολη. Το δύσκολο της υπόθεσης είναι να σε εμπιστευτεί και να σου βάλει τα λεφτά πριν κάνεις τη διαγραφή.

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από όλα όσα διαβάζω, εκεί θα καταλήξουμε....διεκπαιρωτης
 
Top Bottom