Σκέψεις για αλλαγές Tuareg 660 and 1250gsa

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Διαθέτο το Ktm exc-f 350 για μονοπάτια , καθώς και το Tuareg 660 για travel enduro και το 1250 για τα ταξίδια μου. Καλός κακώς έτσι είμαι για την ώρα.
Οι σκέψεις μου είναι οι εξής και θέλω την γνώμη σας.
Το 350 μένει κανονικά στην κατοχή μου.
Σκέφτομαι να θυσιάσω του Tuareg με κάτι ακόμα πιο ελαφρύ (Ktm 701-kove 450)
Επίσης
Και μιας και έχω αποφασίσει να αλλάξω το 1250gsa με το καινούριο το 1300 σε ένα χρόνο λέω να δοκιμάσω το καινούριο 1100 πριν από αυτό.
Ακούω γνώμες.



Sent from my iPhone using Tapatalk[/QUOTE]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κονσεπτ είναι λάθος.

350+1100AS είναι επαρκές

ΑΝ αλλάξεις το 1100 με το... 1400GSA τότε κοιτάς για Κόβε ΚΤΜ κλπ των "160" κιλών.


Αν η φάση είναι να ξοδέψεις όσα περισσότερα γίνεται, δεν υπάρχει λάθος συνδυασμός
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα χάσεις πολλά στα μακρινά ταξίδια αν δώσεις το 1250, αλλά ακούγεσαι αποφασισμένος....οπότε βουρ
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Το κονσεπτ είναι λάθος.

350+1100AS είναι επαρκές

ΑΝ αλλάξεις το 1100 με το... 1400GSA τότε κοιτάς για Κόβε ΚΤΜ κλπ των "160" κιλών.


Αν η φάση είναι να ξοδέψεις όσα περισσότερα γίνεται, δεν υπάρχει λάθος συνδυασμός
Γιαννη υπάρχουν και σκεφτομαι την διαφοροποίηση τους,βασικα του tuareg με κατι πιο διαχειρισιμο για να κανω τα ΤΕΤ στα βαλκανια τα επόμενα 1-2 χρονια.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Θα χάσεις πολλά στα μακρινά ταξίδια αν δώσεις το 1250, αλλά ακούγεσαι αποφασισμένος....οπότε βουρ
Κωστή αν ολα πανε καλά θα κανω την αλλαγη στο Μεγαλο 1400 του Χρονου.Τωρα επειδη θα κανω ενα nordkapp 28 ημερες τον ιουλιο και μια το γυρο της Τουρκιας τον Μαιο σκεφτομουν το καινουριο 1100AS ετσι για αλλαγη.Κατι μου λεει οτι θα κουμπωσω καλα επανω του
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστή αν ολα πανε καλά θα κανω την αλλαγη στο Μεγαλο 1400 του Χρονου.Τωρα επειδη θα κανω ενα nordkapp 28 ημερες τον ιουλιο και μια το γυρο της Τουρκιας τον Μαιο σκεφτομουν το καινουριο 1100AS ετσι για αλλαγη.Κατι μου λεει οτι θα κουμπωσω καλα επανω του
Μια χαρά μου ακούγονται όλα...εύχομαι να πάνε όλα όπως τα σκέφτεσαι.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιαννη υπάρχουν και σκεφτομαι την διαφοροποίηση τους,βασικα του tuareg με κατι πιο διαχειρισιμο για να κανω τα ΤΕΤ στα βαλκανια τα επόμενα 1-2 χρονια.
Σωστή σκέψη το ελαφρύ γιατί ακόμα και με το Τ7/Tuareg των 200 κιλών σε τόση πέτρα που βλέπω στα βίντεο δεν είναι εύκολη υπόθεση το βαλκανικό ΤΕΤ.

Από την άλλη αφού δεν το έχεις σε άμεσο πλάνο, πάρε AS, δες πως/αν κολλήσετε ή αν την αλλάξεις σε 11 μήνες, μετά αποφασίζεις για το 160 κιλά ΤΕΤ εργαλείο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Γιαννη υπάρχουν και σκεφτομαι την διαφοροποίηση τους,βασικα του tuareg με κατι πιο διαχειρισιμο για να κανω τα ΤΕΤ στα βαλκανια τα επόμενα 1-2 χρονια.
Σωστή σκέψη το ελαφρύ γιατί ακόμα και με το Τ7/Tuareg των 200 κιλών σε τόση πέτρα που βλέπω στα βίντεο δεν είναι εύκολη υπόθεση το βαλκανικό ΤΕΤ.

Από την άλλη αφού δεν το έχεις σε άμεσο πλάνο, πάρε AS, δες πως/αν κολλήσετε ή αν την αλλάξεις σε 11 μήνες, μετά αποφασίζεις για το 160 κιλά ΤΕΤ εργαλείο.
Το βαλκανικό ΤΕΤ αν εξαιρέσεις κάποια σημεία βγαίνει μια χαρά και με βαρύ μηχανάκι. Τα δύσκολα σημεία είναι εύκολο να τα παρακάμψεις και δεν χάνεις κάτι.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Ένα ktm 500 με διάφορες μετατροπές πως θα το βλέπατε;
Κάτι σαν αυτό ας πούμε

Μου αρέσει και μια τέτοια λύση.
Αρκεί να μην είμαι συνέχεια σε service κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Να ξέρεις δεν είναι τόσο απαιτητικά τα πράγματα , θες όντως ένα ελαφρύ μηχανάκι αλλά και καλή παρέα με παρόμοια μηχανάκια .

και μιας και η εμπειρία δεν εξαγοράζεται , και σε βλέπω καυλαρα , πάρε αυτό που θα σου εμπνέει την περιπέτεια .
Εγώ θα πήγαινα με crf 300 ,το απλο μοντελο με μονο ενα μεγαλο ντεποζιτο και μια σχαρα και μετα απο το project ΤΕΤ θα το πουλουσα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα ktm 500 με διάφορες μετατροπές πως θα το βλέπατε;
Κάτι σαν αυτό ας πούμε

Μου αρέσει και μια τέτοια λύση.
Αρκεί να μην είμαι συνέχεια σε service κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρισκο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ένα ktm 500 με διάφορες μετατροπές πως θα το βλέπατε;
Κάτι σαν αυτό ας πούμε

Μου αρέσει και μια τέτοια λύση.
Αρκεί να μην είμαι συνέχεια σε service κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κάθε 15ωρες αλλαγή λάδια - φίλτρα και κάθε 30 και ρύθμιση βαλβίδων σύμφωνα με το manual...
Θα την παλέψεις...?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ θα πήγαινα με crf 300 ,το απλο μοντελο με μονο ενα μεγαλο ντεποζιτο και μια σχαρα και μετα απο το project ΤΕΤ θα το πουλουσα .
Ναι ρε συ αλλά ο σωλήνας με έχει ήδη ψήσει να πάρω ένα και Κιτ 301cc και αναρτήσεις και ένα λάιτ πύργο γιατί αυτά τα πρότζεκτ είναι άπατα σε κόστος και τελικά ίσως καλύτερα Κόβε 450
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
όσο πιο απλό γίνετε , μια βάση για gps , ενα μεγαλο τανκ και μια σχαρα , ουτε καγκελα ουτε τιποτα .
έχω πάει με ωραία παρέα και ανακατεμένα μηχανάκια .

Προστασία από αέρα δεν χρειάζεσαι , είναι μόνο για το εφέ , αφού αυτά τα μηχανάκια δεν πάνε μια .
λιγότερα πράγματα να σπάνε , πολύ πιο ελαφρύ , τούμπες που θα μαζέψεις θα είναι λίγες αλλά και πάλι αγοράζεις μηχανάκι για ένα project και τελος .
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Για τετ πάρε ένα μονοκυλινδρο 600,αν θες να πληρώσεις πάρε ένα 690/701 και τέλος.το 300 για μένα ειδικά αυτό που σκέφτεσαι είναι λίγο σε όλα.λιγο σε γκάζι λίγο σε αναρτήσεις πολύ σε κιλά για 300.
Το 1100 νομίζω είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι κ αν δεν σε νοιάζει το γκάζι για καμία κόντρα το 1100ας είναι ότι πρέπει. Υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγυρίσεις καν σε gs μετά.
Το μικρό κράτα το να το έχεις για την χρήση που του κάνεις
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Τα μοντέλα 690-701 του 19 έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά εκτός χρωματικής με τα σημερινά ;
Ξέρει κάποιος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom