Στην επαρχία της Σερβίας (καλοκαίρι του 21)

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία Κωστή ! :friendship::friendship::friendship:
Υπόψη οι πληροφορίες γιατί έχουν μείνει χρεωστούμενα από το πέρασμα της Σερβίας.
Είναι πολύ όμορφα Σάββα, αλλά και φτηνά κάτι πολύ σημαντικό στις μέρες μας. Και γω θέλω να ξαναπάω για περισσότερες μέρες .
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Είναι πολύ όμορφα Σάββα, αλλά και φτηνά κάτι πολύ σημαντικό στις μέρες μας. Και γω θέλω να ξαναπάω για περισσότερες μέρες .
Ναι φίλε μου.
Περνούσαμε πηγαίνοντας για Νις και έβλεπα πινακίδες προς φαράγγι Τάρα και έλεγα γιατί να μην έχουμε παραπάνω μέρες.
Δεν πειράζει όμως, ευκαιρία να ξαναπάμε αν και εφόσον αντέξουν και άλλες βόλτες τα γεροκόκαλά μας.
Ευχαριστώ και πάλι για τις χρησιμότατες πληροφορίες! :friendship::friendship::friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι φίλε μου.
Περνούσαμε πηγαίνοντας για Νις και έβλεπα πινακίδες προς φαράγγι Τάρα και έλεγα γιατί να μην έχουμε παραπάνω μέρες.
Δεν πειράζει όμως, ευκαιρία να ξαναπάμε αν και εφόσον αντέξουν και άλλες βόλτες τα γεροκόκαλά μας.
Ευχαριστώ και πάλι για τις χρησιμότατες πληροφορίες! :friendship::friendship::friendship:
Τον Γιώργο πρέπει να ευχαριστήσουμε όλοι μας, αυτός έκανε όλη τη δουλειά. Δεν περίμενα σε καμμία περίπτωση πως θα είναι τόσο όμορφα και ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτό το μικρό ταξίδι.
Οσον αφορά τα γεροκόκκαλα, η ιδέα ενός μελλοντικού ταξιδιού είναι μια καλή αφορμή για να αρχίσουμε να προσέχουμε το σώμα μας λίγο παραπάνω με ελαφρώς καλύτερη διατροφή και ήπια γυμναστική για να είναι ετοιμοπόλεμο.

Η ψυχή δεν έχει ανάγκη, ηρεμεί γιατί της αρέσει το ταξίδι :friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η Σερβια εχει απιθανες διαδρομες και τουλαχιστο κλεισατε καποιες απο τις πολλες εκκρεμοτητες που εχουμε αφησει παρα τις πολλες φορες που εχουμε πατησει τις ροδες μας εκει :ok:

Αντε και στην επομενη στα Βαλκανια παλι ολοι μαζι :friendship:

ΥΓ Το ταξιδι αυτο ητανε να γινει αρχικα Ιουλη με μεγαλυτερη συμμετοχη αλλα δεν καθησε για διαφορους λογους και τελικα τα παιδια καταφερανε και πηγανε τελη Αυγουστου.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραία βόλτα έγινε...

Αυτό με τους Μεανδρους καλά κάνατε και δεν μπήκατε αν είχε λάσπη, γιατί δεν είναι καλός ο δρόμος, ιδίως όσο πλησιάζεις στο σημείο θέασης.

Έχω αφήσει και εγώ εκρεμμοτητες στην Σερβία και θα εστιάσω, σε πληροφορίες από την βόλτα σας

Ευχαριστούμε... :friendship:
Δεν θα ήταν καλή ιδέα να γίνει ένα off road ταξιδάκι σαν το Τρόφι εκτός συνόρων?

Να δοθεί βαρύτητα στις όμορφες διαδρομές και στη φύση και όχι τόσο στο αθλητικό κομμάτι, δηλαδή να είναι ευκολες οι διαδρομές.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Η παρέα ακόμα κ χωρίς την γνωστή πληρότητα εξακολουθεί να μοιραζει ξεχωριστές ταξιδιωτικές εμπειριες.
Ενω η πολυετής γνώση στα Βαλκάνια ξετρυπωνει καθε κρυμμένο μυστικό τους..
Και του χρόνου όλοι σας μαζί εύχομαι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν θα ήταν καλή ιδέα να γίνει ένα off road ταξιδάκι σαν το Τρόφι εκτός συνόρων?

Να δοθεί βαρύτητα στις όμορφες διαδρομές και στη φύση και όχι τόσο στο αθλητικό κομμάτι, δηλαδή να είναι ευκολες οι διαδρομές.
Πολύ καλή ιδέα και το έχουμε σκεφτεί πριν αρκετά χρόνια.
Τα οικονομικά δεδομένα όμως θα στερήσουν από πολλούς την συμμετοχή και μόνο αυτό μας προβληματίζει
Και στο φετινό έγινε μεγάλη κουβέντα για το οικονομικό και δικαίως ....νομίζω..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πολύ καλή ιδέα και το έχουμε σκεφτεί πριν αρκετά χρόνια.
Τα οικονομικά δεδομένα όμως θα στερήσουν από πολλούς την συμμετοχή και μόνο αυτό μας προβληματίζει
Και στο φετινό έγινε μεγάλη κουβέντα για το οικονομικό και δικαίως ....νομίζω..
Εννοούσα ανεξάρτητα από το Τρόφι, κάτι διαφορετικό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εννοούσα ανεξάρτητα από το Τρόφι, κάτι διαφορετικό.
Φτιάξτο Κωστή και να είσαι σίγουρος ότι θα μαζευτούμε.
Και θα βρεθούν πολλοί που θα βοηθήσουν, γιατί έχουμε συζητήσει για τέτοια βόλτα.
 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Από το πρόσφατο ταξίδι μου στα Βαλκάνια κατάλαβα ότι υπάρχουν ατέλειωτες διαδρομές ,εκτός από το Κοτορ που δεν ξαναπάω γιατί χρωστάω μια κλήση η Σερβία και τα φαράγγι του Ταρα είναι σίγουρα ένας προορισμός . Ωραία βόλτα κάνατε ,άντε και στο επόμενο
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κώστα 2 πράγματα κρατώ,το 1 για το τσίπουρο τους που είναι σούπερ.
Βγάζουν 2 σχέδια το ένα το σλιβοβιτc και το άλλο το λόζου.
Ανασταίνουν και πεθαμένους ,έχουν τρελή παράδοση τα αδέρφια .
Και μετά ο φραπές ρε φίλε.
Γάλα στο φραπέ ούτε εδώ ,απ'τα γέλια (μετά συγχωρήσεως) γονάτισα απ' τα πόνια.
Χαλάλι ,ενδορφινες γιατί με τα παυσίπονα δεν βλέπω να κάνω δουλεια :ha
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Ο ύπνος στο χωριό το οποίο ήταν δίπλα σε μεγάλα βουνά ήταν απολαυστικός κι έτσι την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε ολοι φρεσκαδούρες παρά το ροχαλητό του Τίμου.

Η μέρα ήταν ηλιόλουστη, η θερμοκρασία ιδανική για βόλτα με μοτοσυκλέτα και έτσι μετά το χωριάτικο πρωινό ξεκινήσαμε να ανέβουμε στο βουνό Stara Planina να δούμε από κοντά τους χαρακτηριστικούς βράχους και την πολύ όμορφη θέα.

Η διαδρομή που κάναμε ως την κορυφή του βουνού Stars Planina:
Stara Planina

Στο βουνό θυμάμαι πως υπήρχαν ορεινά καταλύματα, από μεγάλα ξενοδοχεία έως πιο μικρά και κάποια στιγμή στο μέλλον θα ήθελα να μείνω εκεί για να περπατήσω σε κάποιο από τα πολύ όμορφα μονοπάτια της περιοχής.

Πληροφορίες για την περιοχή


Αφού απολαύσαμε την πανοραμική θέα στις γύρω πλαγιές, μπήκε μπροστά ο Γιώργος και αρχίσαμε την οδήγησε σε απολαυστικές διαδρομές, σε δρόμους με πολύ καλή χάραξη, ικανοποιητική άσφαλτο και με μια φύση που μας τρέλανε. Παντού είχε πράσινο και τρεχούμενα νερά.

H διαδρομή από το βουνό ως τον τελικό προορισμό της ημέρας, το Golubac.
Stara Golubac

Κωνσταντίνε, επειδή ετοιμάζω ένα παρόμοιο αλλά και με ολίγον Βελιγράδι προς τα τέλη του μήνα και λέμε να μείνουμε κι εμείς σε αυτό το χωριουδάκι Crni Vrh. Η διαδρομή που κάνατε ως την κορυφή του Stara Planina, δεν μου ανοίγει, Μήπως την έχεις ακόμα;
Είναι αυτό το κομμάτι Crni Vrh to Јабучко Равниште ή μήπως κάποια άλλη προς την λίμνη και το εθνικό πάρκο;
Εμείς λέμε για κάτι τέτοιο Agkistro to Crni Vrh

Επίσης αν έχετε άποψη για αυτήν Crni Vrh to Belgrado ή αξίζει περισσότερο η παραδουνάβια Crni Vrh to Belgrado αλλά με 1 ώρα περισσότερο και 100χλμ + ?
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Κωνσταντίνε, επειδή ετοιμάζω ένα παρόμοιο αλλά και με ολίγον Βελιγράδι προς τα τέλη του μήνα και λέμε να μείνουμε κι εμείς σε αυτό το χωριουδάκι Crni Vrh. Η διαδρομή που κάνατε ως την κορυφή του Stara Planina, δεν μου ανοίγει, Μήπως την έχεις ακόμα;
Είναι αυτό το κομμάτι Crni Vrh to Јабучко Равниште ή μήπως κάποια άλλη προς την λίμνη και το εθνικό πάρκο;
Εμείς λέμε για κάτι τέτοιο Agkistro to Crni Vrh

Επίσης αν έχετε άποψη για αυτήν Crni Vrh to Belgrado ή αξίζει περισσότερο η παραδουνάβια Crni Vrh to Belgrado αλλά με 1 ώρα περισσότερο και 100χλμ + ?
Καλημέρα φίλε μου το ταξιδάκι αυτό με τον Κώστα το κάναμε μαζί, οπότε παιρνω την ευκαιρια να σου απαντησω στις απορίες σου

απο το χωριοδουκι Crni Vrch αυτήν την διαδρομή να κάνετε και να να σταματήσετε εδώ απλα υπέροχη θέα για φωτό ,όπου μπορείτε να πιείτε καφέ εδώ και απλά είναι υπέροχα,. Τότε δυστηχώς δεν καταφέραμε να πάμε αλλά πήγα φέτος και το είδα είναι καμιά 700 μετρα χωματόδρομος τον οποίο τον κάνεις άνετα με την μηχανή αν δεν βρέχει διαφορετικά πας με τα πόδια αν σε κάθε περίπτωση δεν θέλεις να μπεις με την μηχανή χωματόδρομο.

Δεύτερον νομίζω ότι αξίζει η παραδουνάβια διαδρομή γιατί ο Δούναβης είναι φανταστικός να τον έχεις στα δεξιά σου και να οδηγάς και έχεις ευκαιρία για πολλές στασεις για φωτογραφηση. Βέβαια γνώμη μου είναι να μην πάτε κατευθείαν Βελιγράδι γιατί θα είναι πολύ φορτωμένη η μέρα σας. Την βγάζει 6 ωρες, αν πείς ότι την ίδια μέρα θα κάνεις και το ανέβασμα απο το χωριουδάκι για την κορυφή που πάνε έλα είναι 1 ώρα + καμία ώρα για καφέ στην καφετέρια που σε πρότεινα τότε απλά θα τρέχετε να προλάβετε. Καλύτερα να μείνετε στο Golubac όπου μπορείτε να δείτε και το περίφημο φρούριο του Γκολουμπατσ. Οπότε την επόμενη μέρα πηγαινετε Βελιγράδι πρώτον είναι κοντά και έτσι θα έχετε όλη την ημέρα μπροστά σας να το εξερευνήσετε ειδικά αν πηγαίνετε πρώτη φορά.

Τώρα να πω για το ανέβασμα από Αγκιστο δεν νομίζω οτι αξίζει να πάτε στην λίμνη Στάρα Πλανίνα που έβαλες, την έχω κάνει μόνο μου και δεν αξίζει δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δείτε, επίσης απο τα σύνορα που θα μπείτε Σερβία γίνεται ο κακός χαμός θα μπορούσατε να δοκιμάσετε αυτήν την διαδρομή αν έχετε όρεξη. Βεβαια δεν την έχω κάνει αυτήν την διαδρομή ακόμα εννοώ τα σύνορα Βουλγαρίας Σερβίας αλλά είναι ανοιχτά σύμφωνα με το google maps και πολύ γρήγορα πέρασμα σύμφωνα με τις κριτικές που διάβασα, αλλά πάντα με μια επιφύλαξη καθώς δεν την έχω κάνει την διαδρομή, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα και είναι στα άμεσα μου σχέδια να την κάνω.

Τώρα αν έχεις κάποια απορία ή ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ. Καλά να περάσετε πάντως
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αγαπάω Βαλκάνια, αγαπάω όλους τους γείτονές μας ανεξαρτήτως θρησκείας και πολιτικών διαφορών. Οι πολιτικοί ας κάνουν τα δικά τους και εμείς τα δικά μας, εμείς ας χαιρόμαστε την επαφή με τους κατοίκους κάθε χώρας που ταξιδεύουμε. Αυτό είναι δικό μου προσωπικό κόλλημα.
Σήμερα διάβασα το οδοιπορικό σας Κωστή.
Απομόνωσα τη παραπάνω φράση γιατί εκφράζει και τις δικές μου πεποιθήσεις. Πρωταγωνιστής παντού και πάντα μόνο ο άνθρωπος.

Και εις επόμενα με υγεία σας εύχομαι Κωστή!
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Καλημέρα φίλε μου το ταξιδάκι αυτό με τον Κώστα το κάναμε μαζί, οπότε παιρνω την ευκαιρια να σου απαντησω στις απορίες σου

απο το χωριοδουκι Crni Vrch αυτήν την διαδρομή να κάνετε και να να σταματήσετε εδώ απλα υπέροχη θέα για φωτό ,όπου μπορείτε να πιείτε καφέ εδώ και απλά είναι υπέροχα,. Τότε δυστηχώς δεν καταφέραμε να πάμε αλλά πήγα φέτος και το είδα είναι καμιά 700 μετρα χωματόδρομος τον οποίο τον κάνεις άνετα με την μηχανή αν δεν βρέχει διαφορετικά πας με τα πόδια αν σε κάθε περίπτωση δεν θέλεις να μπεις με την μηχανή χωματόδρομο.

Δεύτερον νομίζω ότι αξίζει η παραδουνάβια διαδρομή γιατί ο Δούναβης είναι φανταστικός να τον έχεις στα δεξιά σου και να οδηγάς και έχεις ευκαιρία για πολλές στασεις για φωτογραφηση. Βέβαια γνώμη μου είναι να μην πάτε κατευθείαν Βελιγράδι γιατί θα είναι πολύ φορτωμένη η μέρα σας. Την βγάζει 6 ωρες, αν πείς ότι την ίδια μέρα θα κάνεις και το ανέβασμα απο το χωριουδάκι για την κορυφή που πάνε έλα είναι 1 ώρα + καμία ώρα για καφέ στην καφετέρια που σε πρότεινα τότε απλά θα τρέχετε να προλάβετε. Καλύτερα να μείνετε στο Golubac όπου μπορείτε να δείτε και το περίφημο φρούριο του Γκολουμπατσ. Οπότε την επόμενη μέρα πηγαινετε Βελιγράδι πρώτον είναι κοντά και έτσι θα έχετε όλη την ημέρα μπροστά σας να το εξερευνήσετε ειδικά αν πηγαίνετε πρώτη φορά.

Τώρα να πω για το ανέβασμα από Αγκιστο δεν νομίζω οτι αξίζει να πάτε στην λίμνη Στάρα Πλανίνα που έβαλες, την έχω κάνει μόνο μου και δεν αξίζει δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δείτε, επίσης απο τα σύνορα που θα μπείτε Σερβία γίνεται ο κακός χαμός θα μπορούσατε να δοκιμάσετε αυτήν την διαδρομή αν έχετε όρεξη. Βεβαια δεν την έχω κάνει αυτήν την διαδρομή ακόμα εννοώ τα σύνορα Βουλγαρίας Σερβίας αλλά είναι ανοιχτά σύμφωνα με το google maps και πολύ γρήγορα πέρασμα σύμφωνα με τις κριτικές που διάβασα, αλλά πάντα με μια επιφύλαξη καθώς δεν την έχω κάνει την διαδρομή, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα και είναι στα άμεσα μου σχέδια να την κάνω.

Τώρα αν έχεις κάποια απορία ή ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ. Καλά να περάσετε πάντως
Καλημέρα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου!
Θα το ψάξω κι εγώ για το πέρασμα των συνόρων από Βουλγαρία Σερβία που προτείνεις, γιατί λέμε να ανέβουμε όσο πιο σβέλτα γίνεται,(οπότε καίμε και την λίμνη Στάρα Πλανινα) μπας και προλάβουμε την όμορφη διαδρομούλα με την κορυφή και τον καφέ την ίδια μέρα. Έτσι ώστε την επόμενη να φύγουμε κατευθείαν για την παραδουνάβια.
Το φρούριο στο Golubac το έχω τικάρισμενο...αλλά από την άλλη δεν θέλουμε να κάψουμε την δεύτερη διανυκτέρευση στο Βελιγράδι...θα πρέπει λίγο να το μελετήσουμε...ίσως κάνουμε την κοντύτερη διαδρομή Crni Vrh to Belgrado και κερδίσουμε καμιά ώρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου!
Θα το ψάξω κι εγώ για το πέρασμα των συνόρων από Βουλγαρία Σερβία που προτείνεις, γιατί λέμε να ανέβουμε όσο πιο σβέλτα γίνεται,(οπότε καίμε και την λίμνη Στάρα Πλανινα) μπας και προλάβουμε την όμορφη διαδρομούλα με την κορυφή και τον καφέ την ίδια μέρα. Έτσι ώστε την επόμενη να φύγουμε κατευθείαν για την παραδουνάβια.
Το φρούριο στο Golubac το έχω τικάρισμενο...αλλά από την άλλη δεν θέλουμε να κάψουμε την δεύτερη διανυκτέρευση στο Βελιγράδι...θα πρέπει λίγο να το μελετήσουμε...ίσως κάνουμε την κοντύτερη διαδρομή Crni Vrh to Belgrado και κερδίσουμε καμιά ώρα.
Την παραδουνάβια πρέπει να την πιάσετε από το prahovo, που περνάνε τα σύνορα με Ρουμανία.
Από εκεί ξεκινάει το γλέντι
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Την παραδουνάβια πρέπει να την πιάσετε από το prahovo, που περνάνε τα σύνορα με Ρουμανία.
Από εκεί ξεκινάει το γλέντι
Μάλιστα...μας γλεντάς τώρα :rolleyes: πρέπει να χωρέσουμε μια διανυκτέρευση ή να κάψουμε το φρούριο και να φτάσουμε βράδυ αργά Βελιγράδι.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Καλημέρα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου!
Θα το ψάξω κι εγώ για το πέρασμα των συνόρων από Βουλγαρία Σερβία που προτείνεις, γιατί λέμε να ανέβουμε όσο πιο σβέλτα γίνεται,(οπότε καίμε και την λίμνη Στάρα Πλανινα) μπας και προλάβουμε την όμορφη διαδρομούλα με την κορυφή και τον καφέ την ίδια μέρα. Έτσι ώστε την επόμενη να φύγουμε κατευθείαν για την παραδουνάβια.
Το φρούριο στο Golubac το έχω τικάρισμενο...αλλά από την άλλη δεν θέλουμε να κάψουμε την δεύτερη διανυκτέρευση στο Βελιγράδι...θα πρέπει λίγο να το μελετήσουμε...ίσως κάνουμε την κοντύτερη διαδρομή Crni Vrh to Belgrado και κερδίσουμε καμιά ώρα.
μπορεις να κανεις και κατι τετοιο εμεις ετσι το καναμε οσον αφορα το κομματι του δουναβη καναμε ενα μπρος πισω και δεν αξιζει να το χασεις αυτο πιστεψε με ειναι πολυ ομορφη διαδρομη ολο το παραδουναβιο κομματι
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
και απο οτι βλεπω το φρουριο κλεινει 4μμ οποτε το πολυ πολυ να βγαλετε φωτό από έξω
(το ίδιο κάναμε γιατί δεν προλάβαμε αν και μείναμε golubac είχαμε κάνει μια πιο φορτωμένει διαδρομή) και που παλι αξίζει αλλα το παραδουνάβιο κομμάτι είναι όλα τα λεφτά κάντε το.
 
Top Bottom