Στις στράτες του Μαλεβού.

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
...αραγες υπαρχει μοτοσυκλετιστης που εχει βαρεθει αυτη την υπεροχη αισθηση της ετοιμασιας μιας μοτοσυκλετας πριν απο καθε ταξιδι...?
εγω παντως οχι!Καθε φορα αισθανομαι οτι ειναι ιδια με την πρωτη φορα...



λιγοστη πραματια,δεν παμε μακρυα,εδω διπλα στα βουνα,να μυρισουμε ελατο κ να δροσιστουμε με τα πρωτοβροχια,ενας σακος με λιγα σκουτιά αρκει.
πατημα της μιζας κ ανταμωμα μ'ενα καλό φιλαρακι.



μαζευουμε σβελτα την εθνικη κ ξεκιναμε την πατριδογνωσια ''πονηρα''...



οι πηγες του ποταμου Ευρωτα δεν μας αφηνουν αδιαφορους καθως θα εχουμε σχεδον κοινη πορεια μαζι του για αρκετα ακομα χιλιομετρα.



σιγα-σιγα αναβαινουμε υψομετρο βλεποντας χωρια κρεμασμενα στις καταπρασινες πλαγιες ντυμενα με παλια πετρινα αρχοντικα που μαρτυρουν τεχνη,κοπο κ πολιτισμο!











ο Λουης εχει αφηνιασει στο συννεχομενο στροφιλικι,ομολογω οτι πηγαινε την προπελα ταπα..:p



Λογγανικος-Γεωργιτσι-Καστορειο,ομορφιες σε φθινοπωρινο φοντο.



τι εγινε φιλαρακι..?δικο σου ειναι?

 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Για γράψε.....:pc:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
...ζυγωνουμε στον Μυστρα,επιβλητικη η καστροπολιτεια,εποπτευει περηφανα τον Λακωνικο καμπο αιωνες τωρα!





μα δεν ειναι μονο ο Μυστρας,αρκετοι ακομα πυργοι κ καστρα ειναι στημμενα στα περασματα κ του λοφους ''φιλτραροντας'' οποιον ηθελε να διαβει αυτον το τοπο!



η πεδιαδα με τους προποδες του Ταυγετου ειναι πλεον στους καθρεφτες μας
κ μεις ξεκιναμε την αναβαση του Παρνωνα απο την νοτια πλευρα/Γερακι



τα πρωτα ελατα κανουν την εμφανιση τους παρεα με την βροχη,θα λεγα με σιγουρια οτι χαρηκαμε μολις οι πρωτες σταλες επεσαν πανω μας,εδωσε μια ακομα πιο ορεινη,βουνισια νοτα στην διαδρομη μας κ εκανε πιο ομορφη την επιθυμια να φτασουμε στην θαλπωρη του υπερχοχου ξενωνα.









(φωτο με την βραδυνη τσιπουρο-κρασο-μεζεδο-κατανιξη δεν θα βαλω καθως 2-3 που μπηκαν αδεσποτες εγιναν αφορμη καυστικων σχολιων...)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πρωινο ξυπνημα με μονοψηφια θερμοκρασια κ ντου στον μπουφε λες κ τα χτεσινοβραδυνα ηταν λιγα...
η μυρωδιες του ελατου με την υγρασια μπουκωνουν τα ρουθουνια μας κ θαμπωνουν τα γυαλια ορασεως,
χαλαλι του..τετοιες εικονες δεν τις βρισκεις διπλα σου καθημερινα.



...στον δρομο ξανα με πορεια βορεια προς Αγ.Πετρο-Καστρι



πρασινο παντου,ενα μιγμα απο ελατο,καρυδια κ πλατανι δινουν απιστευτες εικονες.







επειτα χαμηλοτερα προς Ανδριτσα-Μυλους κ επιστροφη,
σταση στις παλιες γεφυρες,καημο το 'χα να χαζεψω μια απο δαυτες...κουβαλουν τοσο σιδερο κ πετρα οση κ η ομορφια που τις διακρινει.



τελευταια σταση εδω,ολοι ξερετε το σημειο...παραδοξως ειχα περασει πολλες φορες μια καμια δεν σταθηκα,σημερα ομως ειχα χρονο!

τρενα κ μοτοσυκλετα...ισως ο μοναδικος συνδιασμος μηχανικης που αφηνει ανεξητιλες ταξιωτικες αναμνησεις!



καλους δρομους να 'χουμε ολοι μας σε οποιες ''ραγες'' επιλεξουμε να πορευτουμε!
:friendship:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Μπράβο σας παιδιά! Ταξιδάκι μικρό και όμορφο. Πάντα όρθιοι και γρήγορα η επόμενη :friendship:

Υ.Γ.
Γιώργη ... τις συγκυρίες μου μέσα! Μέ έκανες να θέλω κι εγώ πέρασμα από την τρενογέφυρα :friendship:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ωραία διαδρομή :l2:
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Ομορφη και απολαυστικη εκδρομη. Να ειστε καλα να γυροφερνετε την Ελλαδα.
Υγ Οταν βρεθείτε η οπιος βρεθει στην περιοχη του Μιστρά μια παρακαμψη στο χωριο Παρορι εκει στην ταβερνα του Στελλακου οπου θα απολαυσετε το γευστικοτερο κοτοπουλο στα καρβουνα της Ελλαδας. Δεν ειναι προταση. Επιβάλλεται να το δοκιμασει καποιος.
:crs:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ευχαριστουμε κυριοι,:friendship:
@sugariasgeorge ,@RIGGER μαλλον χρειαζεται μια επαναληπτικη βοτα για λογους γαστρονομιας..χα,χα!!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
γραφεις καλα κουφαλιτσα!
δεν εχω να πω κατι αλλο παρα οτι ηταν ενα πολυ ωραιο 1,5ημερο...με κουβεντα γελια και φυσικα την γρινια μου...

με ανατρίχιασες με την φοτο απο τον σταθμό στους Μυλους μου θύμησες παιδικά χρονια που για να ανεβούμε στην πρωτεύουσα περνάμε το οτομοτρίς και στους Μυλους ειχε μεγαλη σταση για να τιμήσουμε το καλύτερο καλαμάκι!(έπρεπε να γυρίσω πιο νωρίς πισω και δεν ημασταν μαζι στο σταθμο)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
λοιπόν η επόμενη βόλτα θα ειναι σιδηροδρομικοι σταθμοί Πελοποννήσου
γατακι αυτη η ιδεα εχει χρονια τωρα κατωχηρωθει με τον @mAthosalas αλλα σαφως μπορεις να λαβεις μερος...
αρκει να μην βιαζεσαι διοτι θα παμε αργα,σαν τα τρενα!
 
Top Bottom