Στόχοι και όνειρα με τις μηχανές.......

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σίγουρα όλοι έχουμε κάποια όνειρα στόχους, τους προορισμούς δηλαδή που θέλουμε να πατήσουμε.
Σίγουρα έχουμε αγοράσει και τους χάρτες.
Σίγουρα έχουμε μαζέψει πολλές πληροφορίες.
Και περιμένουμε την ώρα να πραγματοποιηθούν.
Οποτε για απαριθμήστε τα όνειρα σας.
1. ΜΟΓΓΟΛΙΑ
2.ΑΦΡΙΚΗ (οσο γινετε πιο πολυ.........)
3.ΙΡΑΝ
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Τωρα ρε φιλαρακι γιατι ξυνεις πληγες????:arghh: :arghh:

Παντως για την ιστορια θα ηθελα να κανω το γυρω της μεσογειου,κανονικα χωρις να κοψω δρομο .Να ξεκινησω απο Αθηνα (οχι καραβι) να ανεβω Κροατια-Ιταλια-Γαλλια-Ισπανια-Γιβραλταρ-Μαροκο-Αλγερια-Τυννησια-Λυβιη-Αιγυπτος-Ισραηλ-Λιβανος-Συρια-Τουρκια -και εφτασα ,τωρα ας ξυπνησω :D
και ελπιζω οταν μπορω να το κανω να εχουν τελειωσει και οι εχθροπραξιες! !
παντως ειναι ομορφο γιατι σε εναν κυκλο αλλαζεις 3 ηπειρους και βλεπεις τοσους διαφορετικους λαους και πολιτισμους :)

και μετα την μηχανη σε κασονι για να παμε λατινικη Αμερικη μεχρι κατω στη Γη του Πυρος...:inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Για αυτόν τον λόγο στο σπίτι υπάρχει ένα συρτάρι. Εκεί μπαίνουν οι ιδέες για ταξίδια μικρά ή μεγάλα, οι διαδρομές σε τυπωμένο χάρτη, κάποια σημεία must που δεν θα ήθελα να προσπεράσω και κάποιες πρόχειρες εκτιμήσεις (κοστολόγιο, χρονική διάρκεια). Μιλάμε για πολλά απωθημένα :banghead:

Από χώρες μου έχει κάτσει (σαν προσιτή επιλογή) η Σλοβενία αλλά και τα περίχωρα. Όνειρο ένας γύρος που θα μου επιτρέψει να συναντήσω γνωστούς και φίλους στα μέρη τους σαν περαστικός, αναζητώντας και το τοπικό στοιχείο στα ταξίδια μου.

Σε περσινό ταξίδι συναντηθήκαμε Αυστρία 4 μηχανές. Ο ένας ήρθε από Γερμανία, ο άλλος γύριζε από Σιβηρία ένα πράμα και είπε να κάνει παράκαμψη και να βρεθούμε βρε αδερφέ(!!!) και εμείς οι άλλοι δύο που ήρθαμε σαν κυρίες από Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καμμια φορα σου καθεται ετσι που μπερδευονται οι στοχοι..
Η θεληση ας πουμε το να φτασεις με το μηχανακι στην Παταγονια και στο Περου
και ο ποθος του να ξαναζησεις τα αξεχαστα και πολυτιμα
παιδικα σου χρονια -πως αλλιως- μεσα απο τα ματια των δικων σου παιδιων..
Ετσι το εζησα μεχρι τωρα ετσι το χειριζομαι με οτι μπορω να σκαρφιστω.
Τωρα,που μπερδεψα για τα καλα τους στοχους με τα μεσα υλοποιησης
θελω απλα με τη μηχανη να παταω δρομους που δεν ξαναοδηγησα
αδιαφορωντας πληρως για το αν βρισκονται στο Κιλκις ή στο Μαγκανταν.
Με μονη εγνοια να γυρισω πισω αρτιμελης στους ανθρωπους
που με αγαπησαν και με αγαπουν γι αυτο που ειμαι.
(Χαρτομανδηλα με σημα τον αη Βασιλη:D μοιραζονται δωρεαν στο τελος του thread)


Κι επειδη πρεπει να γραψω
και κατι σχετικο με τον τιτλο,
θελω να παω
1.Με το GS για μια ομελετα με δαμασκηνα στο passo Giau και με συνοδηγο την κορη μου..
2.Με ενα νοικιασμενο VFR στο νοτιοτερο ακρο της Νεας Ζηλανδιας και με συνοδηγο την αλλη κυρια της ζωης μου..


:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η δουλειά μου είναι αυτή που δεν με αφήνει να λείψω πολλές ημέρες και αυτος είναι ο μόνος λόγος, που καβαλαω και φεύγω για όπου να ναι!!!!
Αν συνδυάζετε και με συνάντηση φίλων από εδώ μέσα, είναι σαν να έχω κάνει τον γύρο του κόσμου. ...

Παρηγοριά μου είναι βέβαια και τα ταξιδιωτικά που διαβάζουμε και σε βάζουν εκεί κάπου δίπλα τους....έστω και μεσα απο την οθόνη.

Είναι και η λόξα μου με την θαλασσα και την ιστιοπλοια που μου παίρνουν σχεδόν όλες τις καλοκαιρινές διακοπές.

Ωραίο Θέμα άνοιξες Μάνο. ..:friendship:
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ωραιο θεμα!Δυστηχως η μεγαλη μου αγαπη δεν ακολουθει και είναι ενας σοβαρος λογος που δεν φευγω μακρια!Βλέπεις,θα ηθελα να το μοιραστω μαζι της...Η μικρη μου αγαπη είναι πολύ μικρη ακομα για να ακολουθησει η για να μου λειψει μερες!Ετσι αρκουμαι στα ταξίδια που μοιραζεστε μαζι μας και στις βολτες που μοιράζομαι με φιλους από εδώ!Μακαρι να ειχα την οικονομικη ανεση να φορτωσω και να παω οσο και οπου με παει,αλλα αυτό εάν ημουν μονος.Γεροι και παντα ορθιοι ναμαστε και να ονειρευόμαστε!Μονο με τα ονειρα αποκταει νοημα η ζωη!:ok::ok:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Καταπληκτικό θέμα!

Το μεγαλύτερο μου όνειρο, που θυμάμαι απ' όσο ήμουνα μικρός ήτανε να γυρίσω τις Άλπεις. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχα διαβάσει ένα ταξιδιωτικό για την Νορβηγία με μοτοσικλέτες, και σαν όνειρο, εγινε ακόμα πιο μεγαλεπήβολο. Γιατί χρειαζόντουσαν πολλές μέρες για να το υλοποιήσω. Ε πλέον έφτασε ο καιρός! Πλέον έφτασα σε μια ηλικία, που άμα δε κάνω αυτά που ονειρεύομαι, ίσως κάποτε από χρόνια να λέω. .. Κάποτε όταν ήμουν νέος, ήμουνα πολύ απασχολημένος και δεν πήγα πουθενά. ... Πλέον όμως, που πέρασαν τα χρόνια, είμαι πολύ κουρασμένος για να πάω οπουδήποτε. ... Ε όχι! ... Ε καιρός ήτανε να πάρω και γω μπρος, και τώρα ποιος με πιάνει!

Αυτό που λέω, για τα ταξίδια και την ηλικία, είναι καθαρά σχήμα λόγου. Γιατί εντάξει, μπορείς να πας παντού και οπουδήποτε ανεξαρτήτως σε ποια ηλικία βρίσκεσαι. Αλλά αλλιώς τα βλέπεις... Και τα βιώνεις τα πράγματα, όταν είσαι νέος και ενθουσιώδης ταξιδευτής, κι αλλιώς τα βλέπεις και τα ζεις, όταν είσαι ώριμος πια ανθρώπος
 
Τελευταία επεξεργασία:

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Καταπληκτικό θέμα!

Το μεγαλύτερο μου όνειρο, που θυμάμαι απ' όσο ήμουνα μικρός ήτανε να γυρίσω τις Άλπεις. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχα διαβάσει ένα ταξιδιωτικό για την Νορβηγία με μοτοσικλέτες, και σαν όνειρο, εγινε ακόμα πιο μεγαλεπήβολο. Γιατί χρειαζόντουσαν πολλές μέρες για να το υλοποιήσω. Ε πλέον έφτασε ο καιρός! Πλέον έφτασα σε μια ηλικία, που άμα δε κάνω αυτά που ονειρεύομαι, ίσως κάποτε από χρόνια να λέω. .. Κάποτε όταν ήμουν νέος, ήμουνα πολύ απασχολημένος και δεν πήγα πουθενά. ... Πλέον όμως, που πέρασαν τα χρόνια, είμαι πολύ κουρασμένος για να πάω οπουδήποτε. ... Ε όχι! ... Ε καιρός ήτανε να πάρω και γω μπρος, και τώρα ποιος με πιάνει!

Αυτό που λέω, για τα ταξίδια και την ηλικία, είναι καθαρά σχήμα λόγου. Γιατί εντάξει, μπορείς να πας παντού και οπουδήποτε ανεξαρτήτως σε ποια ηλικία βρίσκεσαι. Αλλά αλλιώς τα βλέπεις... Και τα βιώνεις τα πράγματα, όταν είσαι νέος και ενθουσιώδης ταξιδευτής, κι αλλιώς τα βλέπεις, όταν είσαι ώριμος πια ανθρώπος
Νίκο ετοιμάζεσαι για Νορβηγία το καλοκαίρι; αν σου βγήκε 400 σελίδες ο γύρος της Ελλάδας ετοιμαζόμαστε για εγκυκλοπαίδεια του χρόνου!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Νίκο ετοιμάζεσαι για Νορβηγία το καλοκαίρι; αν σου βγήκε 400 σελίδες ο γύρος της Ελλάδας ετοιμαζόμαστε για εγκυκλοπαίδεια του χρόνου!
Εντάξει είναι εκτός θέματος, αλλά Γιάννη μιας που αναφέρεσαι, τελικά βγήκε πάνω από 1000 σελίδες....ουπς... Ναι πέσανε λίγο έξω στο μέτρημα λέμε. ..
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Εντάξει είναι εκτός θέματος, αλλά Γιάννη μιας που αναφέρεσαι, τελικά βγήκε πάνω από 1000 σελίδες....ουπς... Ναι πέσανε λίγο έξω στο μέτρημα λέμε. ..
εσύ και οι Ρώσοι κλασικοί συγγραφείς γράφετε τέτοια..:cool::D
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Κοίτα......τους ελεύθερους και νέους εδώ "μέσα" δεν τους αγγίζει το thread !!!!
Τώρα, το ταξίδι που θα ήθελα πραγματικά και πιστεύω ότι δεν θα πραγματοποιήσω είναι η διάσχιση της ΣΙΒΗΡΙΑΣ με την africάνα !!!!
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Καμμια φορα σου καθεται ετσι που μπερδευονται οι στοχοι..
Η θεληση ας πουμε το να φτασεις με το μηχανακι στην Παταγονια και στο Περου
και ο ποθος του να ξαναζησεις τα αξεχαστα και πολυτιμα
παιδικα σου χρονια -πως αλλιως- μεσα απο τα ματια των δικων σου παιδιων..
Ετσι το εζησα μεχρι τωρα ετσι το χειριζομαι με οτι μπορω να σκαρφιστω.
Τωρα,που μπερδεψα για τα καλα τους στοχους με τα μεσα υλοποιησης
θελω απλα με τη μηχανη να παταω δρομους που δεν ξαναοδηγησα
αδιαφορωντας πληρως για το αν βρισκονται στο Κιλκις ή στο Μαγκανταν.
Με μονη εγνοια να γυρισω πισω αρτιμελης στους ανθρωπους
που με αγαπησαν και με αγαπουν γι αυτο που ειμαι.
(Χαρτομανδηλα με σημα τον αη Βασιλη:D μοιραζονται δωρεαν στο τελος του thread)


Κι επειδη πρεπει να γραψω
και κατι σχετικο με τον τιτλο,
θελω να παω
1.Με το GS για μια ομελετα με δαμασκηνα στο passo Giau και με συνοδηγο την κορη μου..
2.Με ενα νοικιασμενο VFR στο νοτιοτερο ακρο της Νεας Ζηλανδιας και με συνοδηγο την αλλη κυρια της ζωης μου..


:friendship:
Χιλιαδες like.......
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την τοποθέτηση του ΗΛΙΑ από πάνω. Όσο ήμουν ελεύθερος κι ωραίος έπαιρνα τη VARADERO μου και πήγαινα όπου ήθελα (μικρές ή μεγάλες αποδράσεις). Λίγα φράγκα να είχα στην τσέπη....κι έφυγα!
Τώρα, οικογενειάρχης πλέον και πατέρας δύο αγγελούδιών (που εννοείται ότι δεν φαντάζομαι τη ζωή μου χωρίς αυτά), τα μοτοσικλετιστικά μου ταξιδιωτικά όνειρα δεν είναι πλέον εύκολα πραγματοποιήσημα και μένουν απλά όνειρα που κάπου, κάπως, κάποτε πιστεύω ότι θα τα υλοποιήσω. Χαζεύω ώρες διαβάζοντας από forums-blogs διάφορα ταξιδιωτικά, διαβάζω ταξιδιωτικά βιβλία, κρατάω σημειώσεις, αποθηκεύω ενδιαφέροντα άρθρα με την ελπίδα ότι κάποτε θα μου χρειαστούν κι εμένα στα ταξίδια που ονειρεύομαι. Δε λέω βέβαια, ακόμα και κάποιες μικρές εξορμήσεις που κάνω που και που με κανα καλό παρεάκι με αναζωογονούν, απλά ακόμα κι αυτά για να γίνουν πρέπει να συντρέχουν ένα σωρό ευνοϊκές προϋποθέσεις. Πάντως όπως και να' χει το πράγμα θεωρώ ότι, (κι αυτό αφορά όλους μας, ελεύθερους και μη) να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο κι όχι μισοάδειο, δηλαδή καλύτερα να πιστεύουμε ότι μπορεί και να πραγματοποιήσουμε ένα ταξιδιωτικό μας όνειρο παρά να πιστεύουμε ότι μάλλον δε θα το πραγματοποιήσουμε...και το σίγουρο είναι ότι όταν το κάνουμε θα το απολαύσουμε πολύ!!!
 
Top Bottom