Συμβαίνει τώρα!

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ωραία πάσα για κουβεντολόι μας έδωσε το Χαρλει. :D
Είχα ακούσει και εγώ διάφορα για τους Χαρλεάδες, μέχρι που μίλησα και κουβέντιασα βασικά με 2-3 από αυτούς. Και με τον υπεύθυνο της HD εδώ (σε άσχετη παρέα - εκτός μαγαζιού) και με 2 άτομα (60άριδες) που ήταν χθες στο μαγαζί και τα λέγαμε. Έσκασαν με χαμηλές που έκαναν άπειρη φασαρία και μπήκαν μέσα 2 ευγενέστατοι κύριοι που ζαχαρώναμε και οι 3 το Μεκανάκι.
Κολλημένα μυαλά υπάρχουν παντού. KTM χαλάνε, μόνο honda, μονο kawasaki, έλα μωρέ τα κινέζικα κτλ. Τα ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα.

Η φάση είναι να καβαλάμε όλοι παρέα μάγκες!

το "ποιο bmw" το έγραψα αστειευόμενος φυσικά, ίσα για να ρίξω λίγο πιπέρι στην κουβέντα μας. Τα αγαπώ όλα. Εκτός από αυτά με τις 3 ρόδες (εξαιρείται το nikken)
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Αλίμονο αν στα χρόνια που ζουμε θεωρηθεί "γνήσιος καβαλάρης", αυτός που ταξιδεύει με όλα αυτά που ανέφερες (δηλαδή μηδέν προστασία)!!!!
Η "αντρίλα" στις άσχημες στιγμές, δεν φτουράει μια!!!!! Δεν το λέω εγώ, ιατροί το λένε.............
Πιστεύω ότι αυτός που θα τραβήξει την πρώτη φώτο harlea με επιγονατιδες, neckbrace, klim μπουφάν κ sidi μπότες θα κερδίσει πολλά smiles στη δημοσίευση του!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ίσως πάρει και το nobel φωτογραφίας γιατί φωτογράφισε ένα εξαιρετικά σπάνιο είδος.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Έλα Τάκη ...είμαι χαρλεάς αλλά μου αρέσουν τα SS ....
ΜΕ ΑΝΏΜΑΛΟΥΣ ΔΕ ΜΙΛΆΩ :roflmao::roflmao:
βρε το χρεπι πως παει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχουμε ξεφύγει κρίνοντας τα πάντα και όλους, αν φοράνε klim η τζην.
Στο συγκεκριμένο βέβαια το πρόβλημα είναι στην κατανόηση της ελληνικής γλώσσας.

Θες να πας βόλτα με βερμούδα κοντομάνικο και ray-ban; με γεια σου και με χαρά σου το κάνουν οι περισσότεροι το καλοκαίρι στην αθήνα... Καλά ακόμα και τώρα βλέπω βερμούδα σε μηχανάκι.

Το πρόβλημα μου ξεκινάει τη στιγμή που θα ρθεις σε μία βόλτα ντυμένος πλημμελώς διότι κινδυνεύει η βόλτα γενικότερα αφού είσαι εκτεθειμένος στα πάντα. Αν φας ένα πετραδάκι στο χέρι 140 150 στην εθνική (κλέβει το κοντέρ, 130 πραγματικά) ή αν φας μία ωραία πέτρα στο καλάμι, στα δάχτυλα του ποδιού, αν πάθεις μία ωραία θερμοπληξία, αν παγώσεις πάνω στο μηχανάκι και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα πόδια σου σωστά... Δεν θέλω καν να σκέφτομαι την περίπτωση του να πέσει κάποιος κάτω με σταράκια... Γιατί η δική σου αμέλεια θα πρέπει να καταλήξει δική μου υποχρέωση να μαζεύω τα κομμάτια σου από την άσφαλτο;

Και επειδή μίλησα για απλή κατανόηση ελληνικών, όταν σχολιάζω το ότι κάποιος οδηγεί γυμνός δεν είναι κριτική για τον άνθρωπο τον ίδιο συνολικά και για όλες τις πλευρές στη ζωής του, είναι κριτική πάνω σε μία πάρα πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά. Οι χαρλεάδες για παράδειγμα που ανέφερες ότι έχουνε πάρα πολύ πλάκα και ξέρουν να διασκεδάζουν, δεν μπορεί να πω ότι καλά και δεν συμπεριφέρονται με κομπλεξισμό επειδή έζησα αυτό που έζησα. Δεν σημαίνει ότι είναι κακοί άνθρωποι, αλλά έχουν και αυτήν την πλευρά.

Γενικότερα λοιπόν κάπου πρέπει να ξεκολλήσει το μυαλουδάκι όλου του κόσμου από το "α είπες κάτι για τη μοτοσυκλέτα μου για τα παπούτσι μου για το γυαλί μου για το κράνος μου για το γάντι μου για το μπουφάν μου για το παρκάρισμα για την διήθηση με 300 άρα βρίζεις εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο". Έχετε καταντήσει πιο woke και από τους woke, μην μιλάτε για τίποτα, μόνο φιλιά στα οπίσθια. Δεν πάει το πράγμα έτσι, ποτέ, σε καμία κοινωνία..
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Να πω και του στραβού το δίκιο, εδώ προς Άλπεις μεριά βλέπεις πολύ συχνά Χάρλεϊ να βολταρουν και όχι μόνο καλοκαίρι ή σε... αγγέλες.
Ναι ξεκινούν στην καρδιά του χειμώνα για να φτάσουν στο τέλος της άνοιξης. Πριν φτάσουν θα πρεπει να αναστρέψουν δια να επιστρέψουν ώστε να μην αποκλειστούν από τα χιόνια του επερχόμενου χειμώνα.
Είναι τέχνη γνώση εμπειρία, και αποφασιστικότητα που τσακίζει κόκαλα, να ημπορείς μιας ώρας διαδρομή να την μετατρέπεις σε ολοήμερη ταλαιπωρία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο συγκεκριμένο βέβαια το πρόβλημα είναι στην κατανόηση της ελληνικής γλώσσας.

Θες να πας βόλτα με βερμούδα κοντομάνικο και ray-ban; με γεια σου και με χαρά σου το κάνουν οι περισσότεροι το καλοκαίρι στην αθήνα... Καλά ακόμα και τώρα βλέπω βερμούδα σε μηχανάκι.

Το πρόβλημα μου ξεκινάει τη στιγμή που θα ρθεις σε μία βόλτα ντυμένος πλημμελώς διότι κινδυνεύει η βόλτα γενικότερα αφού είσαι εκτεθειμένος στα πάντα. Αν φας ένα πετραδάκι στο χέρι 140 150 στην εθνική (κλέβει το κοντέρ, 130 πραγματικά) ή αν φας μία ωραία πέτρα στο καλάμι, στα δάχτυλα του ποδιού, αν πάθεις μία ωραία θερμοπληξία, αν παγώσεις πάνω στο μηχανάκι και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα πόδια σου σωστά... Δεν θέλω καν να σκέφτομαι την περίπτωση του να πέσει κάποιος κάτω με σταράκια... Γιατί η δική σου αμέλεια θα πρέπει να καταλήξει δική μου υποχρέωση να μαζεύω τα κομμάτια σου από την άσφαλτο;

Και επειδή μίλησα για απλή κατανόηση ελληνικών, όταν σχολιάζω το ότι κάποιος οδηγεί γυμνός δεν είναι κριτική για τον άνθρωπο τον ίδιο συνολικά και για όλες τις πλευρές στη ζωής του, είναι κριτική πάνω σε μία πάρα πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά. Οι χαρλεάδες για παράδειγμα που ανέφερες ότι έχουνε πάρα πολύ πλάκα και ξέρουν να διασκεδάζουν, δεν μπορεί να πω ότι καλά και δεν συμπεριφέρονται με κομπλεξισμό επειδή έζησα αυτό που έζησα. Δεν σημαίνει ότι είναι κακοί άνθρωποι, αλλά έχουν και αυτήν την πλευρά.

Γενικότερα λοιπόν κάπου πρέπει να ξεκολλήσει το μυαλουδάκι όλου του κόσμου από το "α είπες κάτι για τη μοτοσυκλέτα μου για τα παπούτσι μου για το γυαλί μου για το κράνος μου για το γάντι μου για το μπουφάν μου για το παρκάρισμα για την διήθηση με 300 άρα βρίζεις εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο". Έχετε καταντήσει πιο woke και από τους woke, μην μιλάτε για τίποτα, μόνο φιλιά στα οπίσθια. Δεν πάει το πράγμα έτσι, ποτέ, σε καμία κοινωνία..
Ναι....περιγράφεις ένα άκρο και έχουμε καταντήσει στο άλλο άκρο
Λίγη ισσοροπια θα ήταν καλύτερα....για μένα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έτσι ακριβώς
Έχουμε ξεφύγει κρίνοντας τα πάντα και όλους, αν φοράνε klim η τζην.


Προηγείται ο μύθος από την πραγματικότητα και οσοι δεν γνωρίζουν ... φαντάζονται
Δεν κρίναμε κανεναν άνθρωπο, αλλά το "ντύσιμο" τους που μόνο για μηχανή δεν κάνει!!!!
Τι δεν καταλαβαίνεις;

Δεν γίνεται τη μια στιγμή να μιλάμε για ντύσιμο σαν αστακός σε βόλτες "δικές μας", αλλά όταν πρόκειται για συγκεκριμένη μερίδα αναβατών, να λέμε..... "δεν πειράζει, έτσι είναι αυτοί"!!!
Δύο μέτρα και δύο σταθμά!!!!

Η πραγματικότητα είναι μια και μόνο μια:
Η άσφαλτος, διακρίσεις ΔΕΝ κάνει σε κανέναν!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν κρίναμε κανεναν άνθρωπο, αλλά το "ντύσιμο" τους που μόνο για μηχανή δεν κάνει!!!!
Τι δεν καταλαβαίνεις;

Δεν γίνεται τη μια στιγμή να μιλάμε για ντύσιμο σαν αστακός σε βόλτες "δικές μας", αλλά όταν πρόκειται για συγκεκριμένη μερίδα αναβατών, να λέμε..... "δεν πειράζει, έτσι είναι αυτοί"!!!
Δύο μέτρα και δύο σταθμά!!!!

Η πραγματικότητα είναι μια και μόνο μια:
Η άσφαλτος, διακρίσεις ΔΕΝ κάνει σε κανέναν!!!
Καταλαβαίνω ότι κράζουμε τις μηχανές τους, το ντύσιμο τους και τον τρόπο που οδηγούν.
Και εμένα με κράζουν που οδηγώ μηχανή, η οποία είναι επικίνδυνη συγκριτικά με αυτοκίνητο
Ξαναλέω....υψηλή κριτική για όλα για ολους
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καταλαβαίνω ότι κράζουμε τις μηχανές τους, το ντύσιμο τους και τον τρόπο που οδηγούν.
Και εμένα με κράζουν που οδηγώ μηχανή, η οποία είναι επικίνδυνη συγκριτικά με αυτοκίνητο
Ξαναλέω....υψηλή κριτική για όλα για ολους
Εγώ προσωπικά δεν εκραξα τις μηχανές τους (είχα τσοπερακι άλλωστε), ούτε τον τρόπο που οδηγούν (είμαι σίγουρος ότι πάω πιο σιγά), στο ντύσιμο τους έχω διαφωνία, η οποία είναι 100% σωστή (στο θέμα τις προστασίας και μόνο)!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
(κλέβει το κοντέρ, 130 πραγματικά)

amyroukai εχεις ξεφυγει ...
αφου ειπαμε...
120 και παπαλα...

:p:laugh::laugh::laugh:

ξαναβαζω τα ορια....:ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
(κλέβει το κοντέρ, 130 πραγματικά)

amyroukai εχεις ξεφυγει ...
αφου ειπαμε...
120 και παπαλα...

:p:laugh::laugh::laugh:

ξαναβαζω τα ορια....:ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:

Κοντέρ αυτοκινήτου....δεν ισχύει για εμας
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
(κλέβει το κοντέρ, 130 πραγματικά)

amyroukai εχεις ξεφυγει ...
αφου ειπαμε...
120 και παπαλα...

:p:laugh::laugh::laugh:

ξαναβαζω τα ορια....:ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:

Δι αυτό οι χαρλεαδες δεν χρησιμοποιούν μέσα προστασίας. Διατι είναι παντελώς άχρηστα.
Καθώς όπως φαίνεται από την πλήρως κατατοπιστική και αποκαλυπτική αυτή φωτό ο κίνδυνος παρουσιάζετε σταδιακά κλιμακούμενος άνω των 120 χιλιομέτρων την ώρα. Αυτά τα χιλιόμετρα τα βλέπουν δύσκολα ακόμα στον ύπνο τους όταν κοιμούνται βαθιά, πολύ βαθιά.
Αθήνα Ξυλόκαστρο με 65 έως βαριά βαριά 70 χιλιόμετρα στιγμιαία κατά τόπους, και ο μόνος υπαρκτός κίνδυνος κάποιος να μην αντέξει και να κόψει τις φλέβες του στις 3 πρώτες ώρες της διαδρομής. Ουτε στον εχθρο σου τετοια καταδικη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δι αυτό οι χαρλεαδες δεν χρησιμοποιούν μέσα προστασίας. Διατι είναι παντελώς άχρηστα.
Καθώς όπως φαίνεται από την πλήρως κατατοπιστική και αποκαλυπτική αυτή φωτό ο κίνδυνος παρουσιάζετε σταδιακά κλιμακούμενος άνω των 120 χιλιομέτρων την ώρα. Αυτά τα χιλιόμετρα τα βλέπουν δύσκολα ακόμα στον ύπνο τους όταν κοιμούνται βαθιά, πολύ βαθιά.
Αθήνα Ξυλόκαστρο με 65 έως βαριά βαριά 70 χιλιόμετρα στιγμιαία κατά τόπους, και ο μόνος υπαρκτός κίνδυνος κάποιος να μην αντέξει και να κόψει τις φλέβες του στις 3 πρώτες ώρες της διαδρομής. Ουτε στον εχθρο σου τετοια καταδικη
Το 2010 πηγαίναμε από Ανκόνα στην Σιένα, πίσω από καμμία 20ρια Χάρλεϋ από το κλαμπ της Ελλάδας
Άντεξα 10 λεπτά μαζί τους..
Τους περίμενα στην Σιένα κανένα τρίωρο
Πάνε σιγά γιατί διαλύονται στον δρόμο....είναι μια πραγματικότητα
 
Top Bottom