Συμβαίνει τώρα!

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εν έτη 2013 ήμουν στρατό στον Αυλώνα, το καλοκαίρι κάναμε μια δύο βδομάδες εκπαίδευση με την πυροσβεστική. Στα θεωρητικά μαθήματα ένας πυραργος μας ανέφερε τα ποσοστά από που ξεκινάνε οι πυρκαγιές... Το 73% των δασικών πυρκαγιών είναι απο υποσταθμους της ΔΕΗ. Και ομως πουθενά δεν ακούγεται.. Έτσι έχει καεί όλη η Ελλάδα...

Έτσι είναι όλοι λένε για εμπρησμούς αλλά συνήθως είναι βλακεία (πχ τροχός, ηλεκτροκόλληση, κάπνισμα μελλισιων κτλ με πολύ αέρα), καλώδια που ακουμπούν σχεδόν τα δεντρα ή υποσταθμοί ρεύματος.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωνσταντίνε δυστυχώς ούτε η πρώτη είναι ούτε η τελευταία φωτιά πού ξεκίνησε από αυτό...
Το ξέρω πολύ καλά, είχε πιάσει πολλές φορές εκεί κοντά απλά δεν είχε αέρα. Χτες που είχε, κάηκε όλο το βουνό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι, μιας και τα τελευταία 22 χρόνια δουλεύω μέσα στο δάσος του Υμηττού.
Έχει τόσο καύσιμη ύλη κάτω από τα δέντρα, που με μια σπίθα δεν θα μείνει τίποτα .
Ειναι γεμάτο ξερά κλαδιά και δέντρα , από τον βαρύ χειμώνα και μόνο ο Θεός μπορεί να μας σώσει
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Να πω και εγώ κατι γιατί πηγαίνω για φωτιές σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Αφού η ελληνική υπαιθρος έχει εγκαταλειφθη συστηματικά εδώ και χρόνια είναι αναπόφευκτο να καταστραφεί σιγά σιγά. Εκτός ότι όλες οι υπηρεσίες που ασχολούνται με την πρόληψη (δασαρχειο , δημοι,ΟΤΑκλπ) είναι εντελώς υποβαθμισμενες και οι ίδιοι οι άνθρωποι που ζουν στην ύπαιθρο δεν μπορούν να δούνε πιο πέρα από το προσωπικό τους όφελος. Εγώ τρέχω με δεκάδες συμβάντα κάθε καλοκαίρι που οφείλονται στην αδιαφορία των ντόπιων, σε άγνοια κινδύνου, σε ατιμωρησία, σε έλλειψη κουλτούρας γενικότερα για το δάσος και το πράγμα πάει όλο και χειρότερα. Είναι μεγάλη κουβέντα το όλο θέμα και έχει πολλά στραβά αλλά οι χωματερές όλο και ξεφυτρώνουν στα πιο απίθανα σημεία και η αδυναμία των Ελλήνων να σεβαστουν βασικούς κανόνες όλο και ανθίζει στην ύπαιθρο...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
[QUOTE="Kardabix, post: 438600, member: . Αφού η ελληνική υπαιθρος έχει εγκαταλειφθη...
[/QUOTE]

Από αυτό ξεκινούν τα περισσότερα!!!
Στα χρόνια του παππού μου και του πατέρα μου, δεν έβρισκαν τροφή τα ζώα καλά καλά..... Τώρα, είναι μια απέραντη ζούγκλα και καύσιμη ύλη!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εν έτη 2013 ήμουν στρατό στον Αυλώνα, το καλοκαίρι κάναμε μια δύο βδομάδες εκπαίδευση με την πυροσβεστική. Στα θεωρητικά μαθήματα ένας πυραργος μας ανέφερε τα ποσοστά από που ξεκινάνε οι πυρκαγιές... Το 73% των δασικών πυρκαγιών είναι απο υποσταθμους της ΔΕΗ. Και ομως πουθενά δεν ακούγεται.. Έτσι έχει καεί όλη η Ελλάδα...
Έτσι είναι όλοι λένε για εμπρησμούς αλλά συνήθως είναι βλακεία (πχ τροχός, ηλεκτροκόλληση, κάπνισμα μελλισιων κτλ με πολύ αέρα), καλώδια που ακουμπούν σχεδόν τα δεντρα ή υποσταθμοί ρεύματος.
Αν "ακουγόταν" θα έπρεπε να αποζημιώνει η ΔΕΗ με δυσθεώρητες αποζημιώσεις. Οπότε το σενάριο του ασύλληπτου πυρπολητή είναι μια χαρά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετά από ένα ΠΣΚ εργασίας που θα πάει σερί την ερχόμενη εβδομάδα και μετά από 5 ώρες οδήγησης με το κουτί (ερχόμενος από Θεσσαλονίκη), μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας για ξελαμπικάρισμα είναι ότι καλύτερο!

 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το μεσημέρι συνέβη αλλα οκ
[url=https://ibb.co/yPJf5SJ][/URL]

Και κάπου εδώ, μου λέει ο Νικόλας ο φίλος μου,τα μπαρμπουνακια οκ,ρίχνω ανάμεσα από τα βραχια τα εντόσθια, και θα τα μαζέψουν τα καβούρια στο μπαμ....
Το μπουστη οχι ειχε δικιο,ούτε τη φωτο δε πρόλαβα :p
[url=https://ibb.co/t4cMDDY][/URL]
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μεσημέρι συνέβη αλλα οκ
[url=https://ibb.co/yPJf5SJ][/URL]

Και κάπου εδώ, μου λέει ο Νικόλας ο φίλος μου,τα μπαρμπουνακια οκ,ρίχνω ανάμεσα από τα βραχια τα εντόσθια, και θα τα μαζέψουν τα καβούρια στο μπαμ....
Το μπουστη οχι ειχε δικιο,ούτε τη φωτο δε πρόλαβα :p
[url=https://ibb.co/t4cMDDY][/URL]
Αφού δεν σας έφαγε καμμία σμέρνα
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Μετά από ένα ΠΣΚ εργασίας που θα πάει σερί την ερχόμενη εβδομάδα και μετά από 5 ώρες οδήγησης με το κουτί (ερχόμενος από Θεσσαλονίκη), μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας για ξελαμπικάρισμα είναι ότι καλύτερο!

Πόσο ''άρρωστο" είναι αυτό το μηχανάκι ρε Στέφανε...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τυπακι με στολή περνάει από την Παναγία στο Μαρούσι οπότε πρέπει να αφήσει τιμόνι για να κάνει το σταυρό του, φίλε νομίζω ότι ούτε η Παναγία θέλει να κλείνει το γκάζι πάνω στην στροφή και να χορεύει το σκούτερ με εσένα άκρανο επάνω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τυπακι με στολή περνάει από την Παναγία στο Μαρούσι οπότε πρέπει να αφήσει τιμόνι για να κάνει το σταυρό του, φίλε νομίζω ότι ούτε η Παναγία θέλει να κλείνει το γκάζι πάνω στην στροφή και να χορεύει το σκούτερ με εσένα άκρανο επάνω.
Αυτό πια.... δε μπορούν να καταλάβουν πως ακόμη και η Παναγιά προτιμά τους έξυπνους από τους ηλίθιους....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τυπακι με στολή περνάει από την Παναγία στο Μαρούσι οπότε πρέπει να αφήσει τιμόνι για να κάνει το σταυρό του, φίλε νομίζω ότι ούτε η Παναγία θέλει να κλείνει το γκάζι πάνω στην στροφή και να χορεύει το σκούτερ με εσένα άκρανο επάνω.
Πάντως ρε παιδιά μιλάμε για τους "κουτάκιδες", αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, με αυτά που κάνουν όσοι καβαλάνε δίτροχο στην Αθήνα, είναι θαύμα που δεν μας πετάει πέτρες ο κόσμος! :eek::rage:

Θα μου πεις, αυτοί είναι μια άλλη συνομοταξία οδηγών - χρηστών δίτροχου. Δεν είναι μοτοσικλετιστές με την έννοια που πιστεύουμε οι περισσότεροι εδώ.
Ναι, αλλά ο κόσμος δεν το ξέρει. Μηχανή βλέπει, και ούγκανους να κάνουν κάθε είδους πιθανή και απίθανη μ@λακία o_O.
Πλέον λόγο δουλειάς κυκλοφορώ άπειρες ώρες στο κέντρο της Αθήνας, και μάλιστα με μεγάλο όχημα. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να μην ξανακάνω άκρη για να χωρέσει κανένας. Έτσι κι αλλιώς το ευχαριστώ είναι άγνωστη λέξη.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πάντως ρε παιδιά μιλάμε για τους "κουτάκιδες", αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, με αυτά που κάνουν όσοι καβαλάνε δίτροχο στην Αθήνα, είναι θαύμα που δεν μας πετάει πέτρες ο κόσμος! :eek::rage:

Θα μου πεις, αυτοί είναι μια άλλη συνομοταξία οδηγών - χρηστών δίτροχου. Δεν είναι μοτοσικλετιστές με την έννοια που πιστεύουμε οι περισσότεροι εδώ.
Ναι, αλλά ο κόσμος δεν το ξέρει. Μηχανή βλέπει, και ούγκανους να κάνουν κάθε είδους πιθανή και απίθανη μ@λακία o_O.
Πλέον λόγο δουλειάς κυκλοφορώ άπειρες ώρες στο κέντρο της Αθήνας, και μάλιστα με μεγάλο όχημα. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να μην ξανακάνω άκρη για να χωρέσει κανένας. Έτσι κι αλλιώς το ευχαριστώ είναι άγνωστη λέξη.
Μεγάλη κουβέντα αυτή... μέσα στο κέντρο προσέχω περισσότερο.. σκούτερ - παπια και smart... από οτιδήποτε άλλο όχημα..!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως ρε παιδιά μιλάμε για τους "κουτάκιδες", αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, με αυτά που κάνουν όσοι καβαλάνε δίτροχο στην Αθήνα, είναι θαύμα που δεν μας πετάει πέτρες ο κόσμος! :eek::rage:

Θα μου πεις, αυτοί είναι μια άλλη συνομοταξία οδηγών - χρηστών δίτροχου. Δεν είναι μοτοσικλετιστές με την έννοια που πιστεύουμε οι περισσότεροι εδώ.
Ναι, αλλά ο κόσμος δεν το ξέρει. Μηχανή βλέπει, και ούγκανους να κάνουν κάθε είδους πιθανή και απίθανη μ@λακία o_O.
Πλέον λόγο δουλειάς κυκλοφορώ άπειρες ώρες στο κέντρο της Αθήνας, και μάλιστα με μεγάλο όχημα. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να μην ξανακάνω άκρη για να χωρέσει κανένας. Έτσι κι αλλιώς το ευχαριστώ είναι άγνωστη λέξη.
Πάντως ο Αμυρού δεν αναφερόταν σε αυτοκινητιστή.
 
Top Bottom