Συναγερμοί, αλυσίδες, αντικλεπτικά. Για πείτε!

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Παιδια εχασα κλειδιά με συναγερμο μαζι και δεν ειχα δευτερο κοντρολ.. καλο; τα εχω κανει επάνω μου. αποτέλεσμα, ξήλωσα το συναγερμο και το εχω δέσει απο πάντου! το καλο ειναι οτι το εχω σε κλειστό χώρο με συναγερμο. το θέμα μου ειναι πως να το ασφαλίζω οταν παω καπου και το αφήνω εξω. αυτα τα λουκέτα με συναγερμο κανουν τιποτα η τσαμπα τα λεφτα;
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Παιδια εχασα κλειδιά με συναγερμο μαζι και δεν ειχα δευτερο κοντρολ.. καλο; τα εχω κανει επάνω μου. αποτέλεσμα, ξήλωσα το συναγερμο και το εχω δέσει απο πάντου! το καλο ειναι οτι το εχω σε κλειστό χώρο με συναγερμο. το θέμα μου ειναι πως να το ασφαλίζω οταν παω καπου και το αφήνω εξω. αυτα τα λουκέτα με συναγερμο κανουν τιποτα η τσαμπα τα λεφτα;
Τι συναγερμός; Δεν έχεις κάρτα ή κάτι παρόμοιο να σου βγάλουν καινούριο σετ;
 

chaosm

Μέλος
Παιδια εχασα κλειδιά με συναγερμο μαζι και δεν ειχα δευτερο κοντρολ.. καλο; τα εχω κανει επάνω μου. αποτέλεσμα, ξήλωσα το συναγερμο και το εχω δέσει απο πάντου! το καλο ειναι οτι το εχω σε κλειστό χώρο με συναγερμο. το θέμα μου ειναι πως να το ασφαλίζω οταν παω καπου και το αφήνω εξω. αυτα τα λουκέτα με συναγερμο κανουν τιποτα η τσαμπα τα λεφτα;
Δέσιμο από σταθερό σημείο και ένα λουκέτο στον πίσω τροχό. Κάτι άλλο δεν παίρνει
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Τι συναγερμός; Δεν έχεις κάρτα ή κάτι παρόμοιο να σου βγάλουν καινούριο σετ;
τιποτα. δυστυχώς οταν το πείρα, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα ειχέ χασει και είχε ενα κοντρολ μονό! και δεν πήγα να φτιάξω δεύτερο και την πάτησα.
 

chaosm

Μέλος
τιποτα. δυστυχώς οταν το πείρα, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα ειχέ χασει και είχε ενα κοντρολ μονό! και δεν πήγα να φτιάξω δεύτερο και την πάτησα.
Επίσης να ξέρετε ότι τα control αυτά αντιγραφ. Και χωρίς μηχάνημα. Υπάρχουν έτοιμα control που αντιγράφει τη συχνότητα..
 

kostis-gs

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
ΒΜW 1200 ADV LC
Εγω ειχα βαλει Gps αλλα το εβγαλα γιατι μου εφαγε την μπαταρια
Τωρα εχω βσλει τον Skorpion 900 που θεωρείται ο καλύτερος μεχρι τωρα
 

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Παίδες ξαναλέω... ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά ΞΕΡΩ ποιες είναι καλες λύσεις, όπως επίσης και ότι ΤΙΠΟΤΑ δε μας προστατεύει πλήρως, αν θέλουν να το πάρουν.
Το θέμα όμως το άνοιξα, για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προτάσεις σε αντικλεπτικά (αλυσίδες, συναγερμούς, GPS). Θένκιου!!

:)
Καλησπέρα θα πρότεινα να κοιτάξεις τις συγκεκριμένες αλυσίδες:
http://www.almax-security-chains.co.uk
&
http://securityforbikes.com
Είναι αρκετά ακριβές αλλά νομίζω ότι αξίζουν το κόστος.

Σχετικά με συναγερμούς δεν έχω ψαχτεί αρκετά αλλά ακούω από παντού τα καλύτερα σχόλια για τον Scorpio SR-i900
 

chaosm

Μέλος
Θα βάλω 2 βίντεο. Ένα το οποίο δείχνει πόσο εύκολα κλέβεται το πιο ασφαλές αυτοκίνητο και ένα για μηχανή


 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
επανερχομαι στο θέμα μιας και σήμερα πήρα στα χέρια μου ένα GPS Tracker (TK-106). Αν και το έχω στα χέρια μου μόλις 2 ώρες μπορώ να πω πως σε όλα τα τέστ μου είναι επιτυχημένο.
Επιτρέψτε μου να κάνω μια μίνι παρουσίαση σε περίπτωση που κάποιος θεωρήσει πως αξίζει ένα τέτοιο gadget για την επιπλέον ασφάλεια της καλής μας.
Αρχικά αγόρασα ένα κινέζικο GPS Tracker από το ebay (17€). Αν και το στίγμα που έδινε ήταν πάρα πολύ ακριβές η ποιότητά του ήταν λίγο χάλια + το ότι δεν δούλευε η λειτουργία των κραδασμών (ευτυχώς πήρα πίσω τα λεφτά).

Τελικά αγόρασα από ελληνικό eshop στα 50€ και δουλεύει όπως πρέπει!! Η συσκευή για να λειτουργήσει θέλει μια κάρτα SIM και μπορεί να σε ενημερώνει με sms για την θέση της. Για όποιον έχει smartphone σου στέλνει ένα link το οποίο ανοίγει απευθείας σε google maps και σου δίνει το στίγμα με ακρίβεια 5-10 μέτρων έχοντάς το δίπλα στο παράθυρο και όχι έξω σε ανοιχτό χώρο!
Εχει πολλές λειτουργίες μερικές εκ των οποίων είναι οι εξής:
- Ενημέρωση μετά από δική σου αναπάντητη κλήση.
- Ενημέρωση μετά από δόνηση (της οποίας η ευαισθησία ρυθμίζεται σε 3 επίπεδα). Πραγματικά λειτουργεί με ένα απλό άγγιγμα στην πιο ευαίσθητη ρύθμιση.
- Ενημέρωση όταν βγει έξω από ένα ορισμένο χώρο που έχουμε ορίσει εμείς. (ορίζεις Χ-Υ σε σημείο1 και S-Z σε σημείο2 φτιάχνοντας ένα τετράγωνο μέσα στο οποίο η κίνηση του tracker γίνεται χωρίς να σε ενημερώνει.
- Μόλις παρκάρουμε κάπου μπορούμε να ορίσουμε ακτίνα ενεργοποίησης. (π.χ αν το στίγμα βγει έξω από τα 20 μέτρα από εκεί που παρκάραμε μας ενημερώνει).
- Λειτουργία monitor στην οποία μπορούμε να καλέσουμε και θα μας απαντήσει η συσκευή ενεργοποιόντας το μικρόφωνό της.
- Υποδοχή για κάρτα SD στην οποία μπορεί να καταγράψει στίγματα ανά όσα δευτερόλεπτα θέλουμε (και στη συνέχεια σου βγάζει την διαδρομή που ακολούθησες, χρησιμη λειτουργία για χωμάτινες διαδρομές...)
- Λειτουργία sleep από την οποία βγαίνει με τους εξής τρόπους:
καθορίζοντας χρονικά διαστήματα
αίσθηση κραδασμού
αλλαγή συντεταγμένων
(στη λειτουργία αυτή κρατάει ενεργή τη λήψη σήματος GSM και GPS αλλά υπάρχει εξοικονόμιση μπαταρίας)
Επίσης έχει και λειτουργία deep sleep από την οποία βγαίνει μόνο με κραδασμούς. Σε αυτή τη λειτουργία κόβει και τη λήψη του GSM και GPS σήματος με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας.
Στην παρούσα φάση δεν μπορώ να σας πω με βεβαιότητα την διάρκεια της μπαταρίας αλλά σίγουρα στις καταστάσεις sleep ή deep sleep θα κρατάει μέρες.

Υπαρχουν κι άλλες λειτουργίες οι οποίες λειτουργούν με σύνδεση δεδομένων GPRS και στην περίπτωση αυτή η ενημέρωση είναι διαρκής μέσω εφαρμογής είτε στον υπολογιστή είτε σε smartphone. Αυτές τις δυνατότητες προσωπικά δεν σκοπεύω να τις αξιοποιήσω.
Εμένα η λειτουργία που με ενδιαφέρει είναι το να έχω το tracker "κρυμμένο" κάπου πάνω στη μηχανή και όταν την παρκάρω κάπου να ενεργοποιώ τον αισθητήρα δόνησης (μέσω SMS γίνονται όλες οι ρυθμίσεις) και όταν θέλω να οδηγήσω να την απενεργοποιώ.

(το πακέτο της συσκευής -πέρα από φορτιστή, καλώδιο κτλ - περιλαμβάνει και δεύτερη μπαταρία όπως επίσης και ένα μαγνητικό καπάκι για να μπορείς να την κολλήσεις σε μεταλλικά σημεία σαν τον James Bond... ή στην πόρτα του ψυγείου προκειμένου να αποφύγεις τις βραδινές επιδρομές!!!)
όποιος έχει καποια άλλη απορία εδώ είμαι να του τη λύσω αν μπορώ.

Το θέμα τώρα είναι η μακροζωια της συσκευής γιατί μερικές φορές αυτά τα gadget τρώνε τα σκαλώματά τους και δεν ξεκολλάνε. Είδομεν...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@nikos_pc σε κάθε εταιρία παίζουν οι χρεώσεις φαντάζομαι. Εγώ χρησιμοποιώ 2 κάρτες SIM της ίδιας εταιρίας η οποία έχει και application για να μπορώ να παρακολουθώ αλλά και για να βάζω κάρτα και στα 2 νούμερα εύκολα μέσω paypal ανά πάσα στιγμή... Επειδή και οι δύο sim ανήκουν στην ιδια εταιρία η ανταλλαγή των sms μεταξύ τους ειναι δωρεάν με τη χρήση κάποιων πακέτων-δώρων.

Σε περίπτωση που είσαι εξωτερικό η χρέωση των sms είναι περίπου στα 0,10 λεπτά αν δεν κάνω λάθος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@StepaS , φίλε από όσα λες, φαίνεται ότι έχεις ένα φορητό tracker. Όχι μόνιμα τοποθετημένο πάνω στη μηχανή. Σωστά?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@forester ναι, σωστά. Βέβαια υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει πάνω μόνιμα αλλά δεν με ενδιαφέρει να το έχω μόνιμα πάνω. Όπως επίσης κυκλοφορεί και σε πιο ακριβή έκδοση (περίπου 100 ευρώ) που είναι για μόνιμη τοποθέτηση και αν δεν κάνω λάθος επεμβένει και στη λειτουργία του κινητήρα (κόβει το ρεύμα κτλ).
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Ασφάλεια κλοπής : Ας γελάσω. (οποίος έχει την εντύπωση ότι τα χρήματα που θα πάρει σε μια τέτοια περίπτωση θα τον καλύψουν να πάρει την ίδια μηχανή....)
Από ότι γνωρίζω, έρχεται παλικάρι από την ασφαλιστική και σου λέει τι ποσό αξίζει η μηχανή σου με βάση αγγελιές απο γνωστό site(προφανώς η αξία τροποποιείται με το πέρασμα του χρόνου). Επομένως δε νομίζω ότι αν φτάσει η ώρα εκείνη -μακριά από εμάς-, μπορεί η ασφαλιστική ενώ στο έχει ασφαλίσει για παράδειγμα για 7.000, να σου πει πάρε 4.000 και όλα καλά.

Κάθε πληροφορία από κάποιον με γνώση επι του θέματος, νομίζω ότι θα ήταν ιδιαίτερα καλοδεχούμενη, μιας και όλοι λίγο-πολύ έχουμε ακούσει διάφορα για τις ασφάλειες κλοπής(μέχρι και ότι πρέπει να υπάρχει κάμερα στο χώρο που την παρκάρεις για να σε πληρώσει η ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής άκουσα πρόσφαταo_O, όπως και ότι υπάρχουν κάποια ψιλά γράμματα που μπορούν να σε κρεμάσουν)

Φίλε ilai αν θες ενα πμ και εδώ ;)
 

chaosm

Μέλος
Από ότι γνωρίζω, έρχεται παλικάρι από την ασφαλιστική και σου λέει τι ποσό αξίζει η μηχανή σου με βάση αγγελιές απο γνωστό site(προφανώς η αξία τροποποιείται με το πέρασμα του χρόνου). Επομένως δε νομίζω ότι αν φτάσει η ώρα εκείνη -μακριά από εμάς-, μπορεί η ασφαλιστική ενώ στο έχει ασφαλίσει για παράδειγμα για 7.000, να σου πει πάρε 4.000 και όλα καλά.

Κάθε πληροφορία από κάποιον με γνώση επι του θέματος, νομίζω ότι θα ήταν ιδιαίτερα καλοδεχούμενη, μιας και όλοι λίγο-πολύ έχουμε ακούσει διάφορα για τις ασφάλειες κλοπής(μέχρι και ότι πρέπει να υπάρχει κάμερα στο χώρο που την παρκάρεις για να σε πληρώσει η ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής άκουσα πρόσφαταo_O, όπως και ότι υπάρχουν κάποια ψιλά γράμματα που μπορούν να σε κρεμάσουν)

Φίλε ilai αν θες ενα πμ και εδώ ;)
Έτσι μου τα είπε κ ένας γνωστός. Κ ήρθε η κακία η ώρα. Κ τη μηχανή έχασε κ η ασφαλιστική βαρεσε κανόνι κ εδώ και 1 χρόνο φιλάκια...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έτσι μου τα είπε κ ένας γνωστός. Κ ήρθε η κακία η ώρα. Κ τη μηχανή έχασε κ η ασφαλιστική βαρεσε κανόνι κ εδώ και 1 χρόνο φιλάκια...
Η ασφαλιστική που λες, είχε έδρα Ελλάδα?
Σε κάθε περίπτωση, ποια ασφαλιστική ήταν?
 
Top Bottom