Συναγερμοί, αλυσίδες, αντικλεπτικά. Για πείτε!

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
@forester ναι, σωστά. Βέβαια υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει πάνω μόνιμα αλλά δεν με ενδιαφέρει να το έχω μόνιμα πάνω. Όπως επίσης κυκλοφορεί και σε πιο ακριβή έκδοση (περίπου 100 ευρώ) που είναι για μόνιμη τοποθέτηση και αν δεν κάνω λάθος επεμβένει και στη λειτουργία του κινητήρα (κόβει το ρεύμα κτλ).
Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες? Μοντέλο εταιρία, το μαγαζί που το αγόρασες κλπ ?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@nitse
http://www.activestore.gr/asfaleia-parakolouthisi/gps-tracker-tk-106/
αυτό ακριβώς αγόρασα. Στην παρούσα φάση το έχω πάνω στη μηχανή σε λειτουργία "deep sleep". Αυτό σημαίνει πως είναι κλειστό το σήμα GPS και GSM και ενεργοποιούνται μόνο εάν υπάρχει δόνηση στη μηχανή.
Επειδή το δοκίμασα - από το πλαινό σταντ που έχω τη μηχανή εάν τη σηκώσω σε όρθια θέση μου έρχεται μήνυμα στο κινητό πως υπήρξε κραδασμός. Στη συνέχεια μπορώ με ένα τηλεφώνημα να έχω τις συντεταγμένες στις οποίες βρίσκεται η μηχανή (επειδή την έχω μέσα σε γκαράζ δεν πιάνει GPS, οπότε δεν υπάρχει ακρίβεια. GSM όμως πιάνει κανονικά οπότε sms στέλνει για κραδασμούς).
Εάν δεν υπάρξει άλλος κραδασμός για 5 λεπτά η συσκευή ξαναμπαίνει σε λειτουργία "deep sleep". Σύμφωνα με το manual σε αυτήν την λειτουργία παίζει να μείνει η συσκευή και μερικούς μήνες. Εγώ δεν την φόρτισα καθόλου απ`όταν την πήρα. Τη δοκίμασα 2-3 μέρες για μερικές ώρες την κάθε μέρα και είχε πέσει στο 50% η μπαταρία.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια ενδιαφερουσα ανακοινωση της Αστυνομιας που δειχνει καποιες περιπτωσεις κλοπων...ριξτε μια ματια αν δεν το εχετε δει ηδη...κυκλοφορει στο διαδικτυο

"Ως προς τον τρόπο δράσης, οι δράστες αφού πρώτα εντόπιζαν σταθμευμένα τα οχήματα που τους ενδιέφεραν, τα έκλεβαν και τα οδηγούσαν στην περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας όπου και τα στάθμευαν σε επιλεγμένα σημεία για χρονικό διάστημα δύο τριών ημερών φοβούμενοι το ενδεχόμενο του εντοπισμού τους, σε περίπτωση που διέθεταν δορυφορικό σύστημα γεωγραφικού εντοπισμού ( GPS ).

Μετά την παρέλευση του προαναφερόμενου χρονικού διαστήματος, μετέβαιναν στο σημείο που το είχαν αφήσει, λαμβάνοντας ιδιαίτερα μέτρα προστασίας, χρησιμοποιώντας και άλλο αυτοκίνητο ως «συνοδευτικό» σε όλη την διαδρομή μέχρι την αποθήκη – συνεργείο που θα προέβαιναν στις εργασίες παραποίησής του. Το «συνοδευτικό» όχημα κινείτο ακριβώς πίσω από το κλεμμένο, ώστε να μην είναι ορατή η πινακίδα κυκλοφορίας από τυχόν κινούμενο αστυνομικό όχημα.

Σε ένα σημείο της διαδρομής, στην περιοχή της Νέας Χαλκηδόνας, στάθμευαν για λίγο το κλεμμένο όχημα και αντικαθιστούσαν τις πινακίδες κυκλοφορίας του, με άλλες. Στη συνέχεια οδηγούσαν τα οχήματα σε αποθήκες της Δυτικής Αττικής, όπου άγνωστοι συνεργοί τους τα παραποιούσαν, σε ειδικούς χώρους που διέθεταν για αυτό το σκοπό, τα λεγόμενα «διαλυτήρια». Με τον τρόπο αυτό, γινόταν δυνατή η νομιμοφανής κυκλοφορία των κλεμμένων οχημάτων ξανά στην αγορά. Επίσης αρκετές φορές αποσυναρμολογούσαν τα οχήματα τμηματικά ως εξαρτήματα, τα οποία διέθεταν και αυτά στην αγορά."

:cautious:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eπισης μιας και ψαχνω ενα tracker για τη Γερμανιδα...τι ειναι καλυτερο απο θεμα αυτονομιας αλλά και καταναλωσης ρευματος(εχω διαβασει οτι καποια απο τα tracker εξαντλουν ευκολα τη μπαταρια της μοτο)να εχει δικη του μπαταρια κ να την επαναφορτιζουμε ή να τροφοδοτειται απο τη μπαταρια της μηχανης?
LBS χρειαζεται?ή αρκει το GPS tracking?
Ναι ξερω αν θελουν να την παρουν λιγα μπορω να κανω κ εγω κ ο καθενας αλλά απο τη μια υπαρχει ενα πολυ ωραιο Μ60 σε αναμονη :Dαπο την αλλη μια ασφαλεια κλοπης ειναι καπου στα συρταρια :happy:και τελευταια κοιταζω και κατι φιλαρακια να φερω εκει γυρω...:cool:αλλά και ενα tracker θα ειναι ενα επιπλεον αντιστρες στο θεμα κλοπης...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ακούγεται αρκετά ότι μπορούν και μπλοκάρουν το σήμα στα GPS, συγκεκριμένα και σε φίλο φίλου που είχε tracker δεν έδειξε ποτέ κάτι πέραν απτό σημείο που το πάρκαρε όταν του το έκλεψαν. Θέλει λίγο ψάξιμο άρα το αν αξίζει..
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Το tracker εκτός του οτι σου στέλνει το στίγμα κάνει πολλά άλλα και σημαντικά πράγματα. Το δικό μου που δεν είναι και ακριβό :
1. Μπορεί να σου στέλνει sms όταν δεχθεί κάποια κίνηση, κρότο ή ανάφλεξη. Αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικό γιατί ενας συναγερμός μπορεί να βαράει και κανείς να μην του δίνει σημασία. Αν δεν είσαι σε απόσταση να τον ακούσεις εσύ ο ίδιος είναι άχρηστος. Με το tracker όπου και να σαι, ήσυχα και κρυφά θα ειδοποιηθεις και θα σπεύσεις.
2. Μπορείς να δώσεις εντολή από το κινητό σου να σταματήσει ο κινητήρας.
3. Μπορείς να ακούσεις τις κοντινές συνομιλίες.
4. Μπορεί να συνδεθεί με σειρήνα και να λειτουργεί παράλληλα σαν συναγερμός.

Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση, σε sleepmode είναι χαμηλή. Δεν μου χει δημιουργήσει πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@alamanos Αποστολη ποιον εχεις?Δικη του μπαταρια?δεν θελω να ηχει ως συναγερμος...εχω συναγερμο.θελω μονο το tracking...τα υπολοιπα που λες καλα ακουγονται:cool:
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
@alamanos Αποστολη ποιον εχεις?Δικη του μπαταρια?δεν θελω να ηχει ως συναγερμος...εχω συναγερμο.θελω μονο το tracking...τα υπολοιπα που λες καλα ακουγονται:cool:
Αυτός είναι http://www.viarnet.gr/products/gps-tracker/gps-tracker-303g-detail
Και γω έχω συναγερμό γι αυτό δεν τον συνδεσα με σειρήνα.
Τώρα η μπαταρία απ ότι ξέρω είναι για να έχει αυτονομία αν του κόψουν την παροχή.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
@mAthosalas και @alamanos ανάβετε φωτιές...
Αποστόλη είσαι ευχαριστημένος δηλ, ε? τα κάνει αυτά που λέει το σύστημα? πόσο καιρό το έχεις φορεμένο?
Και εγώ την κατανάλωση της μπαταρίας φοβάμαι.
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
@mAthosalas και @alamanos ανάβετε φωτιές...
Αποστόλη είσαι ευχαριστημένος δηλ, ε? τα κάνει αυτά που λέει το σύστημα? πόσο καιρό το έχεις φορεμένο?
Και εγώ την κατανάλωση της μπαταρίας φοβάμαι.
Δημήτρη το βασικό είναι να ξέρω ότι αν κάποιος την κουνήσει θα με ειδοποιήσει και θα δράσω. Δεν θα γυρίσω στη μηχανή και θα ναι άφαντη και εγώ χάνος.
Τώρα την συσκευή την έχω ενάμιση χρόνο και δουλεύει ρολόι. Και ο τύπος στη αντιπροσωπεία εξυπηρετικότατος.
Ανεβάζω το manual για μελέτη.//cloud.tapatalk.com/s/5aa8284465745/GPS TRACKER 303G (2016 VERSION) MANUAL GREEK.pdf

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όποιος θέλει πληροφορίες για trackers, στη διάθεσή σας.
Θα αποφύγω τη δημόσια κουβέντα όμως. Ότι θέτε πμ και τηλ ;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όλα αυτά τα μνμ που στέλνει το τρακερ, μέσω καρτας σιμ υποθέτω, πόσο κόστος έχει; Μηνιαίως εννοώ στο περίπου, και με "λογικές" απαιτήσεις απ'τον χρήστη, όσο αφορά την λήψη πληροφοριών από αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Όλα αυτά τα μνμ που στέλνει το τρακτέρ, μέσω καρτας σιμ υποθέτω, πόσο κόστος έχει; Μηνιαίως εννοώ στο περίπου, και με "λογικές" απαιτήσεις απ'τον χρήστη, όσο αφορά την λήψη πληροφοριών από αυτο.
Η κάρτα είναι απλή simcard κινητής τηλεφωνίας (πχ wind, vodafone κλπ) δηλ ανάλογα το πακέτο, την εταιρεία, το κόστος ποικίλει.
Υπάρχει βεβαια και η planetsim (αυτή χρησιμοποιώ) με κόστος 0,08/sms. Όσες μονάδες αγοράσεις τις αναλώνεις χωρίς χρονικό όριο. Δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο ελάχιστο κόστος το μήνα. Το πιο καλό είναι οτι ενώ δεν έχει δικό της δίκτυο δουλεύει με το πιο ισχυρό της περιοχής. Δηλαδή αν βρίσκεσαι σε περιοχή που ποιάνει έστω και μία μόνο εταιρεία αυτή θα έχει σύνδεση.
Αν ειναι σε γκαραζ και παλευει να βρει διαρκως σημα η sim τρωει μπαταρια οντως.
'Οταν είναι σε sleepmode δεν ψάχνει. Ενεργοποιείται μόνο αν δεχθεί ερέθισμα πχ κούνημα, κρότο ή ενεργοποίηση μπαταρίας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η κάρτα είναι απλή simcard κινητής τηλεφωνίας (πχ wind, vodafone κλπ) δηλ ανάλογα το πακέτο, την εταιρεία, το κόστος ποικίλει.
Υπάρχει βεβαια και η planetsim (αυτή χρησιμοποιώ) με κόστος 0,08/sms. Όσες μονάδες αγοράσεις τις αναλώνεις χωρίς χρονικό όριο. Δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο ελάχιστο κόστος το μήνα. Το πιο καλό είναι οτι ενώ δεν έχει δικό της δίκτυο δουλεύει με το πιο ισχυρό της περιοχής. Δηλαδή αν βρίσκεσαι σε περιοχή που ποιάνει έστω και μία μόνο εταιρεία αυτή θα έχει σύνδεση.
Μόνο planet sim!
Όλες οι άλλες θα βγουν άχρηστες σε πολλές περιπτώσεις (όπου η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει σήμα, δεν έχεις και τρακερ ;) ) Ενω ή πλάνετ θα δουλέψει με οποιαδήποτε από τις 3 υπάρχουσες στην Ελλάδα έχει σήμα κατά τόπους, θα δουλέψει ΚΑΙ στο εξωτερικο!!!!


'Οταν είναι σε sleepmode δεν ψάχνει. Ενεργοποιείται μόνο αν δεχθεί ερέθισμα πχ κούνημα, κρότο ή ενεργοποίηση μπαταρίας.

Αν χαθεί το σήμα πέφτει σε sleep mode (δηλαδή μπαίνοντας στην πυλωτή, χάνει το σήμα gps 100%. Πέφτει σε sleep mode τότε ) ;;;;
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Αν χαθεί το σήμα πέφτει σε sleep mode (δηλαδή μπαίνοντας στην πυλωτή, χάνει το σήμα gps 100%. Πέφτει σε sleep mode τότε ) ;;;;
Κοίτα η δική μου δεν δουλεύει έτσι. Καταρχήν δεν λειτουργεί καθόλου όταν ειναι αφοπλισμένη. Οπλίζει και αφοπλίζει με το τηλεκοντρολ ή με sms από το κινητό.
Αν την έχεις ρυθμίσει να δουλεύει σε sleepmode τότε αφού την οπλίσεις, αν δεν δεχθεί κάποια ειδοποιηση συναγερμού, σε πέντε λεπτά πέφτει σε sleep με ελάχιστη κατανάλωση. Θα ξυπνησει οταν δεχθεί κάποιο ερέθισμα.
Απ ότι ξέρω καποιες άλλες πιο ακριβές είναι πιο αυτοματοποιημένες.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κοίτα η δική μου δεν δουλεύει έτσι. Καταρχήν δεν λειτουργεί καθόλου όταν ειναι αφοπλισμένη. Οπλίζει και αφοπλίζει με το τηλεκοντρολ ή με sms από το κινητό.
Αν την έχεις ρυθμίσει να δουλεύει σε sleepmode τότε αφού την οπλίσεις, αν δεν δεχθεί κάποια ειδοποιηση συναγερμού, σε πέντε λεπτά πέφτει σε sleep με ελάχιστη κατανάλωση. Θα ξυπνησει οταν δεχθεί κάποιο ερέθισμα.
Απ ότι ξέρω καποιες άλλες πιο ακριβές είναι πιο αυτοματοποιημένες.
OK, όταν βρεθείς στην έκπληξη που περιέγραψες πιο πάνω (Δεν θα γυρίσω στη μηχανή και θα ναι άφαντη και εγώ χάνος.) μην εκπλαγείς....
Εγώ στο είπα ;)


Εξηγούμαι:
Μπαίνεις στην πυλωτή και το οπλίζεις φεύγοντας. Εκεί ΔΕΝ έχει σήμα GPS. Ακόμα κι αν σου δείξει κίνηση κλπ με sms στο κινητό, μόνο αν κατεβεις στο λεπτό, θα προλάβεις τη φάση, πέφτοντας πάνω στον κλέφτη/στους κλέφτες.....
Αν δεν τους προλάβεις, σήμα GPS θα πιάσει -στην καλύτερη περίπτωση- σε 2'. Τότε θα λάβεις τη θέση της. Θα πας γουγλι μαπς και θα βάλεις τις συν/νες που πήρες (κόπυ πέιστ από το μήνυμα κλπ), σε άλλο 1' τουλάχιστον και θα έχεις -όχι την πραγματική θέση "τώρα" της μηχανής- αλλά τη θέση που ΗΤΑΝ πριν 3'!!!!!
Σε κάθε περίπτωση και κάθε τόσο, βάζοντας το στίγμα που κατά καιρούς θα παίρνεις, θα είσαι πάντα 2-3' πίσω από τη μηχανή σου!



Τα έχω πει πολλάκις.....

Το φθηνό αρχικά, ΔΕΝ είναι πάντα φθηνό! Αν πράγματι θέλουμε μια τέτοια υπηρεσία, τότε πρέπει εξ αρχής να πληρωθεί σωστά και μιά για πάντα. Αλλιώς θα πάρεις το φθηνό και χωρίς συνδρομή κλπ και θα αναγκαστείς να ξαναπληρώσεις το ακριβότερο που φυσικά παρακολουθείται από server (με συνδρομή) κι έχεις link για real time ΠΑΝΤΟΤΕ παρακολούθηση του οχήματος!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό φαίνεται καλό,αλλά δουλεύει στην Ελλάδα;

https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/reviews/products/security/trackers/biketrac-motorcycle-tracker-review-test
Μα υπαρχουν αντιστοιχα ως προς τη βασικη λειτουργια συστηματα, που διατιθενται απο Ελληνικες εταιρειες.
Ειναι και πιο οικονομικα στην αγορα και τοποθετηση με αναλογο κοστος συνδρομης.
 
Top Bottom