Ταξίδι στα δύο άκρα της Ευρώπης

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Πολύ όμορφες στιγμές ζήσαμε μαζί σου. Τι κρίμα να τελειώσει τόσο γρήγορα. Αχ
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
υπεροχο ταξιδι, η περιγραφη σου ηταν πραγματικα πολυ απολαυστικη, καθε βραδυ περιμενα τη συνεχεια! ευχομαι πολλα ταξιδια ακομα στο μελλον :)
Μπράβο Νίκο και Κική! Ταξίδι και ταξιδιωτικό άψογα! Πάντα τέτοια σας εύχομαι!
Μπραβο σου πολυ ομορφες στιγμες/εικονες...Καλα χιλιομετρα....:)
Μπράβο Νίκο,ωραία εκδρομή,ωραία περιγραφή!!!
Πολύ όμορφες στιγμές ζήσαμε μαζί σου. Τι κρίμα να τελειώσει τόσο γρήγορα. Αχ
Νάστε καλά φίλοι, χαίρομαι που συνταξιδέψαμε μαζί, έστω και μέσω του υπολογιστή.

Μπράβο σας σαν οικογένεια που καταφέρατε να υλοποιήσετε το όνειρο σας

Ολο το ταξίδι σας ηταν καταπληκτικό τοσο απο παρουσίαση οσο φυσικά και απο πλοκή. ..αλλα το καλύτερο ήταν για μενα η παραγγελία του ψημενου ζαμπόν στο εστιατόριο. ..πεθανα στο γελιο... πος γίνεται παντα οι γυναίκες σε τέτοιες τυφλές παραγγελίες να περνούνπαντα το ωραίο πιάτο και εμείς το μάπα. ..όπως κατάλαβες ειμαι και εγω παθών:yew:
Στη Κική τη βοηθήσανε τα... Λατινικά! Λατινογενής γλώσσα τα Ισπανικά, κάτι έπιανε, ενώ εγώ πήγαινα στα τυφλά.
Κατά τα άλλα, άσε, ακόμα με κοροιδεύει για εκείνη τη βραδιά, ένα παραπάνω λόγω του ότι γενικά ήμουν πολύ γκρινιάρης εκείνη τη μέρα και την είχα τσατίσει αρκετά.:sorry:


Αυτό με τα μικρά παιδιά, είναι στο μυαλό μου από την πρώτη στιγμή που έμαθα για το ταξίδι σας.
Είστε το πιο καλό παράδειγμα, για όσους βρίσκουν δικαιολογία , ότι τα παιδιά είναι εμπόδιο για μια βόλτα μονοημερη......πόσο μάλλον για μια τέτοια ταξιδαρα.
Χίλια διακόσια μπράβο. .......στο ζεύγος :)

advφον!!

αυτό με τα παιδιά στο σπίτι θα ήθελα να το αναλύσεις περισσότερο...με ενδιαφέρει τρομερά.... ;)
Λοιπόν, όπως σου υποσχέθηκα, ώρα να το αναλύσουμε λίγο το θέμα οικογένειας...
Έχουμε τρία αγοράκια, όταν έγινε το ταξίδι, πέρσι το καλοκαίρι, ήταν 2-5-7μισι. Μικρά δηλαδή. Καταρχάς, από μικρά τα έχουμε συνηθίσει να τα αφήνουμε μία στις τόσες όλη μέρα σε μία ή σε άλλη γιαγιά. Πάντα μαζί. Συνήθισαν αυτά, συνήθισαν και αυτές :) Βασικό αυτό και νομίζω πως τους κάνει καλό αν γίνεται με μέτρο.
Ειδικά όμως στα πολυήμερα ταξίδια όπως αυτό που κάναμε, τα αφήνουμε στο χωριό παρέα με μία Γιαγιά και την οικογένεια του αδερφού μου με τα δύο παιδάκια τους. Δηλαδή είχαν τρεις ενήλικες να προσέχουν πέντε κουτσούβελα. Πέρασαν ΤΕΛΕΙΑ! Εννοείται πως λίγο αργότερα ο αδερφός μου έφυγε για ταξίδι με τη γυναίκα του και κρατούσαμε εμείς τα παιδιά.
Ακόμα και έτσι όμως, σίγουρα οι γονείς πάντα λείπουν στα παιδιά.Γιατί τελικά, το χρήμα είναι μία παράμετρος σημαντική. Αλλά πες, κάνεις υπομονή, τα μαζεύεις. Μέρες πολλές όμως δε νιώθω πως μπορώ να λείψω από τα παιδιά μου τώρα ειδικά που είναι τόσο μικρά. Και για εμένα και για αυτά.
Αν πάρουμε λοιπόν ως βάση το μέγιστο των έξι μερών απουσίας και των δύο γονέων, το ταξίδι ήταν εξαρχής καταδικασμένο να περιλαμβάνει πολλά χιλιόμετρα καθημερινά.
Η Κική, έλειψε συνολικά 6 μέρες. Καμία σχέση με τις 13-14 που έφυγα εγώ. Άλλο ένας γονέας παρόν, άλλο κανένας. Μας στοίχησε λίγο παραπάνω λόγω αεροπορικών εισιτηρίων, άξιζε όμως κάθε δεκάρα το κόστος. Μάλιστα, υπολόγισα πως για Βαλκάνια που δεν πολυαξίζει κάτι ανάλογο, περισσότερες μέρες θα λείπαμε στα παιδιά μας και οι δύο από ότι στην Ιβηρική χερσόνησο.
Κάποιος άλλος μπορεί να πει πως, οκ, πηγαίνετε κάπου κοντά τώρα, άστο αυτό το ταξίδι για αργότερα που τα παιδιά θα μεγαλώσουν να είστε πιο άνετα. :secret:

Χμμ, κάποιος άλλος μπορεί να το πει... :UH:
Εμείς όμως λέμε πως οκ, μπορούμε να πάμε ταξίδι 7000 χλμ τώρα, θα το πάμε! :biker2:

Αργότερα που θα μπορούμε να λείπουμε περισσότερο, θα κάνουμε άλλο ταξίδι από την αρχή μέχρι το τέλος μαζί, ίσως ακόμα πιο μακριά ή απλά θα πάμε ξανά στα ίδια μέρη, ξέροντας τις γλώσσες πλέον.:friend:


Δε νομίζω όμως μέχρι τότε να ξεμείνουμε από μέρη για επίσκεψη ε;



Ότι άλλες ερωτήσεις υπάρχουν, ευχαρίστως να απαντήσω...

:pc:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όσον αφορά το επόμενο ταξίδι...:woot:
Αν η υγεία συνεχίσει να είναι καλά σε εμάς και τα παιδιά μας, θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από το οικονομικό και την πορεία της χώρας... :thumbsdown:
Αλλά, εδώ είμαστε για να ξεσκάμε και να βλέπουμε την όμορφη πλευρά της ζωής, όχι να ανησυχούμε και να τσακωνόμαστε για πολιτικά θέματα. :spam::spam::spam::spam::spam:
Ίδωμεν λοιπόν. Για την ώρα, ευχαριστιέμαι την αγαπημένη μου Κρήτη, πάλι δικάβαλος, ακόμα με τα ίδια λάστιχα μάλιστα που φορούσα τότε που βόλταρα στα ξένα :happy::happy::happy:

 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για το καταπληκτικό ταξίδι σας, να είστε πάντα καλά να κάνετε κι άλλα καλύτερα...


με κάλυψες πλήρως!!!! το όλο θέμα είναι στο αν ΘΕΣ ή όχι...τα δικά μου είναι 3,5 και 2 και φυσικά νομίζουμε ότι αν λείψουμε 2-3 μέρες μετά δεν θα μας μιλάνε ή δεν θα μας θυμούνται..αλλά ελπίζουμε από φέτος σιγά σιγά να ξεκινήσουμε μερικά Σαβ/κα μικρές βολτούλες να συνηθίζουμε και εμείς και αυτά, αρκεί να αντέχουν οι παπουδογιαγιάδες και βλέπουμε για μεγαλύτερο εντός (π.χ. να κατέβουμε και Ηράκλειο να δούμε και την κουμπάρα μας...) και εκτός Ελλάδας ταξίδι (το πρώτο μας, καλά να είμαστε, θα είναι Σικελία που το έχω υποσχεθεί στην γυναίκα μου)...



κι αυτή η Σίντρα, ειδικά η Quinta da Regaleira...μεγάλη ζημιά!!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για το καταπληκτικό ταξίδι σας, να είστε πάντα καλά να κάνετε κι άλλα καλύτερα...


με κάλυψες πλήρως!!!! το όλο θέμα είναι στο αν ΘΕΣ ή όχι...τα δικά μου είναι 3,5 και 2 και φυσικά νομίζουμε ότι αν λείψουμε 2-3 μέρες μετά δεν θα μας μιλάνε ή δεν θα μας θυμούνται..αλλά ελπίζουμε από φέτος σιγά σιγά να ξεκινήσουμε μερικά Σαβ/κα μικρές βολτούλες να συνηθίζουμε και εμείς και αυτά, αρκεί να αντέχουν οι παπουδογιαγιάδες και βλέπουμε για μεγαλύτερο εντός (π.χ. να κατέβουμε και Ηράκλειο να δούμε και την κουμπάρα μας...) και εκτός Ελλάδας ταξίδι (το πρώτο μας, καλά να είμαστε, θα είναι Σικελία που το έχω υποσχεθεί στην γυναίκα μου)...



κι αυτή η Σίντρα, ειδικά η Quinta da Regaleira...μεγάλη ζημιά!!!!

Sintra φίλε θέλω να ξαναπάω με τα παιδιά, όσο είναι όμως ακόμα παιδιά.

ΝΑ ΠΑΙΞΩ!!!!

.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Νικολή, ό,τι και να σου πω θα είναι λίγο... Το έγραψα στην αρχή πως είναι το πιο απολαυστικό ταξιδιωτικό που έχω διαβάσει, το επιβεβαίωσα τώρα που το τελείωσα!
Δεν ξέρω αν φταίει η σκηνοθεσία, η φωτογραφία και το σενάριο ή το γεγονός ότι σε γνωρίζω και καταλαβαίνω και κάποια πράγματα που δεν έχεις γράψει αλλά ξέρω ότι τα σκέφτηκες... ;)

Όπως και να'χει, αν πάω κάποτε σε χώρα που δεν μιλάνε γλώσσα που μιλάω/μιλάς θα μου άρεσε πολύ να σε είχα για διερμηνέα!
:hailbig:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μπράβο βρε φίλε καταπληκτικό ταξίδι και αριστουργηματικη η αφήγηση, να στε καλά με την Κική να ταξιδεύετε έτσι πάντα! Πάντως σε χαίρομαι γιατί μπορεί να μην ήξερες να συννενοηθεις μπορεί να χες κινέζικο GPS αλλά είχες τέτοια θέληση να ταξιδεψεις που αυτά είναι λεπτομέρειες που δεν υπήρχε περίπτωση να σου χαλάσουν το ταξιδι, ίσα ίσα στο έκαναν πιο ενδιαφέρον τουλάχιστον σε εμάς που το διαβάσαμε! :D
Και στο επόμενο με καλό!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Νικολή, ό,τι και να σου πω θα είναι λίγο... Το έγραψα στην αρχή πως είναι το πιο απολαυστικό ταξιδιωτικό που έχω διαβάσει, το επιβεβαίωσα τώρα που το τελείωσα!
Δεν ξέρω αν φταίει η σκηνοθεσία, η φωτογραφία και το σενάριο ή το γεγονός ότι σε γνωρίζω και καταλαβαίνω και κάποια πράγματα που δεν έχεις γράψει αλλά ξέρω ότι τα σκέφτηκες... ;)

Όπως και να'χει, αν πάω κάποτε σε χώρα που δεν μιλάνε γλώσσα που μιλάω/μιλάς θα μου άρεσε πολύ να σε είχα για διερμηνέα!
:hailbig:
Φοβάμαι να ρωτήσω τι κατάλαβες ότι σκέφτηκα και δεν έγραψα...:confused:
Άσε, μη μου γράψεις, θα μου τα πεις καλύτερα :secret:

Μπράβο βρε φίλε καταπληκτικό ταξίδι και αριστουργηματικη η αφήγηση, να στε καλά με την Κακή να ταξιδεύετε έτσι πάντα! Πάντως σε χαίρομαι γιατί μπορεί να μην ήξερες να συννενοηθεις μπορεί να χες κινέζικο GPS αλλά είχες τέτοια θέληση να ταξιδεψεις που αυτά είναι λεπτομέρειες που δεν υπήρχε περίπτωση να σου χαλάσουν το ταξιδι, ίσα ίσα στο έκαναν πιο ενδιαφέρον τουλάχιστον σε εμάς που το διαβάσαμε! :D
Και στο επόμενο με καλό!
Εντάξει μωρέ, δεν είναι κακή για γυναίκα, άντεξε τόσα...

Κατά τα άλλα, ακριβώς όπως τα λες είναι. Να θέλεις να ταξιδέψεις. Τα άλλα θα έρθουν μόνα τους προσθέτοντας το απαραίτητο αλατοπίπερο.
 
Reactions: yns

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν υπαρχει ωραιοτερο δωρο για οσους παρακολουθουν απο το σπιτι απο ενα τετοιο πληρεστατο ταξιδιωτικο.
Πραγματικο εργαλειο σχεδιασμου αλλα και δυνατο ξεσηκωμα με τις τοσες πληροφοριες που περιεχει.
Νικολα ευχομαι πραγματοποιηση και ολων των υπολοιπων ονειρων που εγιναν αλλα και θα γινουν:)
 

staikosn1

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα, Κυψελη.
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW R 1100 GS, απ΄τα καλα ομως!
Μπορεις περιπου να αναφερεις το κοστος της εκδρομης αυτης?
Ειμαστε υπο σκεψη και ψαχνουμε στοιχεια... Τα εισητηρια πλοιου που τα εκλεισες?? Ευχαριστω!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπορεις περιπου να αναφερεις το κοστος της εκδρομης αυτης?
Ειμαστε υπο σκεψη και ψαχνουμε στοιχεια... Τα εισητηρια πλοιου που τα εκλεισες?? Ευχαριστω!
Τα ακτοπλοϊκά τα έκλεισα σε φίλο εδώ Κρήτη αλλά μπορείς να τα κλείσεις και μέσω ίντερνετ. Προσωπικά είχα έκπτωση ένα 30% λόγω τριτεκνίας. Για εμένα που φτάνω Πειραιά ξημερώματα, το Πάτρα Ανκόνα να φεύγω μεσημέρι και να φτάνω νωρίς μεσημέρι ήταν πρακτικά μονόδρομος. Αλλά υπάρχουν για εσάς τους Αθηναίους και τα βραδινά από Πάτρα-Βενετία που ίσως βγαίνει πιο οικονομικά (πληρώνεις λιγότερα σε διόδια-βενζίνες).
Αν έχετε πλάνο όπως εμείς να έρθει το έτερον ήμισυ με αεροπλάνο, δες την εφαρμογή skyscanner. Βάλε μήνα, να βρεις μέρες με τα φτηνότερα εισιτήρια και μετά κανονίζεις ακτοπλοϊκά. Μπορεί να γλιτώσεις χαλαρά 100 ευρώ από εκεί. Στα ακτοπλοϊκά δε παίζουν οι τιμές, εκτός και αν έχεις γνωστό να σου κάνει έκπτωση που για τη περίπτωσή μου δεν ήταν αναγκαίο.
Κόστος εκδρομής για εμένα, βγήκε κάπου στα 2100-2200, χωρίς τις όποιες ετοιμασίες. Σκέψου όμως 4 ακτοπλοϊκά για μηχανή και εμένα με καμπίνα. + τα δύο αεροπορικά. Μεγάλο κόστος είναι και τα διόδια. Αυτά της Ιταλίας δε τα γλιτώνεις γιατί αλλιώς θα χάσεις πολύ χρόνο, ειδικά στην περιοχή της Μπολόνια. Όταν με το καλό πλησιάζεις Βαρκελώνη, αν σε παίρνει χρονικά, απέφυγε 300 χλμ πέριξ της πόλης τον εθνικό. βαράνε άσκημα και εκεί. Αλλού διόδια είδα νότια, στην περιοχή της Ταρίφα. Πουθενά αλλού στην Ισπανία. Πορτογαλία έχει πάλι αρκετά.
Δεδομένων των πολλών ανελαστικών δαπανών, (αεροπορικά, ακτοπλοϊκά, βενζίνες, διόδια Γαλλία-Ιταλία) δε μπορείς να πέσεις πολύ κάτω.
Άλλη πληροφορία: Τα λάστιχά μου όταν γύρισα είχαν κάπως "τετραγωνίσει". Πολλά χιλιόμετρα με μικρές κλίσεις και μεγάλες ταχύτητες, τα είχα κάψει στη μέση. Σιγά σιγά όμως εδώ φαγώθηκαν πάλι στο πλάι αλλά πάλι, δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση. Ένα ακόμα έξοδο δηλαδή που δεν το σκεφτόμαστε, μαζί με το τυχόν σέρβις. 7000 χλμ είναι αυτά!
Ότι άλλο θέλεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν και νομίζω πως τα περισσότερα αναφέρονται μέσα στην ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

staikosn1

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα, Κυψελη.
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW R 1100 GS, απ΄τα καλα ομως!
Ευχαριστω φιλαρακι... Διαβασα ολο το ταξιδιωτικο απλα προσπαθω να καταλαβω πως κυμαινοσουν οικονομικα με ξενοδοχεια, φαγητα κ.λ. καθημερινα εξοδα!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
keep walking bro!!:hailbig::hailbig:
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
Πολυ ομορφο ταξιδι!!! Ευχομαι τα καλυτερα για τα επομενα!!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
πολύ όμορφο το ταξιδιωτικό σου! Σε ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες.
Μια δικιά μου απορία είναι το τι έκανες τελικά με το λάστιχο που έχανε αέρα...
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
πολύ όμορφο το ταξιδιωτικό σου! Σε ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες.
Μια δικιά μου απορία είναι το τι έκανες τελικά με το λάστιχο που έχανε αέρα...
Κάποιοι με λένε αναίσθητο...
Ακόμα χάνει, ακόμα του βάζω όποτε θυμηθώ αέρα, ακόμα με πηγαίνει άσφαλτο και χωματόδρομους.




Η μόνη διαφορά του τότε με το τώρα είναι πως σταμάτησα να ανησυχώ ;)

Αν δεν αλλάξω λάστιχα πριν πάω το επόμενο ταξίδι (έχουν όπως έγραψα κάπως "καεί" στο κέντρο) θα αρχίσω πάλι :UH:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
:biker2: πολυ ωραιο οδοιπορικο , αφηγηση και εικονες ! Με το καλο και τα επομενα ! :ok:
 

TIME

Μέλος
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
r1150gs , Emw Marathon
Πραγματικά απορώ!
Γιατί απορώ;;;
Όλοι λογοτέχνες είστε ρε παιδιά;;;
Πόσο παραστατικότατη και γλαφυρότατη περιγραφή κάνετε;;;;
Πόσο μέσα στο ταξίδι μας βάζετε;;;

Σας ζηλεύω!
 
Top Bottom