Ταξιδιωτικό Σημειωματάριο περί Τουρκίας

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
απο χαρτη καμια ιδεα?ποιον εχετε χρησιμοποιησει?σας καλυψε?για πειτε...

σ.σ
(δεν εχω κ δεν χρησιμοποιω συνηδειτα GPS,αναγνωριζω την αξια του αλλα θελω να παω κ οχι να με πανε,ακομα κ αν προκειται να ''χαθω'' λιγο.
4 ταξιδια στην Ευρωπη εγιναν μονο μ΄εναν απλο παραδοσιακο διπλωτο χαρτη χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα.ετσι θα πραξω κ σε αυτο το ταξιδι).;)

ευχαριστω εκ των προτερων

(ερωτηση προς διαχειριστες: μηπως να αλαξει ο τιτλος του θεματος σε ''Περι Τουρκιας κτλ..." καθως παιζουν/θα παιξουν αρκετες πληροφοριες περαν του διαβατηριου?)


Της Michelin
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Χάρτες της Michelin όπως είπε και ο από πάνω.

Λάτρης των χαρτών και εγώ, αλλά η αξία του GPS είναι ανεκτίμητη όταν σε πηγαίνει ακριβώς στην πόρτα του καταλύματός σου. Ειδικά σε μέρη όπως η Αθήνα (που οι διακοσμήσεις των γωνιακών σουβλατζίδικων έχουν εξαφανίσει τις ταμπέλες με τα ονόματα των οδών) σε γλυτώνει από πολύ άσκοπο χασομέρι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραια,για παμε κ στην επομενη ερωτηξη...
ξερω οτι η αντιστοιχια ευρω λιρας ειναι 1 ευρω=3 λιρες περιπου
επισης εχω διαβασει οτι η βενζινη ειναι πιο ακριβη απο εδω

για δωστε μερικα σημεια αναφορας ωστε να αποκτησω ιδεα του καθημερινου κοστους.
δλδ ..
για ενα δωματιο ποσες λιρες δωσατε (σαφως εχει να κανει με την κατηγορια του καταλυματος) αλλα για πειτε.
για ενα γευμα ποσες?
για καφε η' τσαι ποσο?
για 1/2 λιτρο νερο ποσο?
για streer food καπου σε καποια σταση...

συναλλαγμα εχω τον τροπο να κανω απο εδω οσο θελω κ χωρις προμηθεια λογω εργασιας
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Πριν από 1 μήνα νερό μικρό και 3 πυτογυρα 5 λίρες. Το κόστος της βενζίνης στην Ευρωπαϊκή Τουρκία ήταν λίγο χαμηλότερο από ότι στην Ορεστιάδα. Βέβαια ειδικά στο φαγητό και στον καφέ υπάρχουν τουριστικά μαγαζιά που μαμαναι στις τιμές. Όπως και στα νησιά μας εξάλλου. Γενικά όμως είναι χαμηλότερες από Ελλάδα. Χωρίς αλκοόλ όλα αυτά γιατί το αλκοόλ εάν το βρείς θα το πληρώσεις ακριβά. Για τιμές ξενοδοχείου πριν από ένα χρόνο περίπου βρήκα Κωνσταντινούπολη 4στερο με 40 ευρώ το δίκλινο αλλά ήταν 10 χλμ από το κέντρο. Στην Ανδριανούπολη στα ανταλλακτήρια έκαναν 3,3 λίρες/ευρώ. Επίσης ανταλλακτήρια και τράπεζες λειτουργούν και το απόγευμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έτσι όπως τα λέει ο mikekav.....Εγώ δεν κατάλαβα διαφορά στην βενζίνη, σε σχέση με εδώ.
Φαγητό στον δρομο...μονο όπου υπάρχουν νταλικερηδες
Θα έλεγα ότι είναι 20-30% κάτω από εμάς σε γενικές γραμμές.

advφον!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε γενικές γραμμές πάντως, όσο προχωράς πιό πέρα από τα τουριστικά παράλια και τη Πόλη, το φαγητό και ο ύπνος κοστίζουν λιγότερο.
Στην καππαδοκια θα βρείτε τιμές για όλα τα πορτοφόλια.
Είναι πολύ τουριστικό το μέρος, αλλά υπάρχουν και νορμάλ τιμές.
Η βόλτα με το αερόστατο είναι τσιμπημένη, αλλά είναι must.

advφον!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
(ερωτηση προς διαχειριστες: μηπως να αλαξει ο τιτλος του θεματος σε ''Περι Τουρκιας κτλ..."
καθως παιζουν/θα παιξουν αρκετες πληροφοριες περαν του διαβατηριου?)
Πως σου φαινεται ο καινουριος?:)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πως σου φαινεται ο καινουριος?:)
ποιο ποιοτικο κ πιο πιασαρικο δεν γινεται!:friendship:

πραγματικα ωραια επιλογη Πασχαλη ευχαριστω...αφου το 'χεις λεμε το ατιμο το γραπτο!

στοχος ειναι να υπαρχουν καποιες πληροφοριες που ισως βοηθησουν το εκαστοτε ενδιαφερομενο.
σαφως μεχρι την αναχωρηση θα ενημερωνεται αμμεσα για οτι προκυπτει...
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Για μια βδομαδα επι τουρκικου εδαφους οσοι εχετε παει που διαλεγετε να μεινετε και να πατε δλδ?
Ισως παω φετος μετα απο ολογοημερες διακοπες απο Ροδο απεναντι Μαρμαρα που νομιζω εχει πλοιο...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tiflaeisai

Μέλος
Περιοχή
Ἀθῆναι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Φου τζου ρου & πεντε-πεντε-κοσπέντε
Μπραβο! Με το καλο να πας...

Για τα χαρτια οτι σου εχουν πει και τα παιδια παραπανω.
Επισης εχε μαζι σου καινουριο δηπλωμα. Αν εχεις παλιο πανε μια σε ΕΛΠΑ να σου δωσουν διεθνες διπλωμα. Και αν εχεις παλια πινακιδα θα σου δωσουν και ενα αυτοκολλητο GR.

τα χαρτια θα στα ελεγξουν και στο τελωνιο της Χιου.

Για Παμουκαλε πρωτη μερα ειναι σχετικα μικρη διαδρομη. Αλλα οπως λενε τα παιδια καλο ειναι να δεις και 1-2 πραγματα παραλιακα (πχ Εφεσος).

Χαρτη εχω της michelin. Αν εισαι Αθηνα στειλε μνμ ναβρεθουμε να στον δωσω.

Επισης λογω εντοποιοτητας οτι Χρειαστεις απο Χιο μου λες.

Καφεδαρα οπωτε γουσταρεις βεβαια στειλε πμ.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ευχαριστω για την προταση Γιαννη,σαφως δεν θα διστασω να σ'ενοχλησω.ολο κ κατι θα θελω...
αρχιζοντας απο εδω..:D
προφανως το καραβακι για Τσεσμε φευγει απο το ιδιο λιμανι που πιανει κ το καραβι απο Πειραια ε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και προσοχή στην Τροχαία στην Τουρκία, τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλά σε μεγάλους δρόμους και γράφουν.
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό Γιάννη.
Η δική μου εμπειρία ήταν διαφορετική όμως.
Έκανα γύρω στα 2500 χλμ και δεν βρήκα αστυνομία πουθενά.
Η ταχύτητα που ταξίδευα ήταν 130-140....

advφον!!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό Γιάννη.
Η δική μου εμπειρία ήταν διαφορετική όμως.
Έκανα γύρω στα 2500 χλμ και δεν βρήκα αστυνομία πουθενά.
Η ταχύτητα που ταξίδευα ήταν 130-140....

advφον!!
Εμένα με έγραψαν με 110 με όριο τα 90 σε (σχεδόν) αυτοκινητόδρομο.
Πάντως αν πέσεις πάνω τους η κατάσταση δεν είναι Βαλκάνια, παίρνεις το χαρτάκι σου και φεύγεις χωρίς προσπάθειες για 20ρικα και τέτοια, διότι μας βλέπω Εξπρές του Μεσονυχτίου :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
βρε το θεμα ταχυτητα δεν με/μας απασχολει διοτι τοσο εγω οσο κ ο φιλος που θα παμε χρονια τωρα ταξιδευουμε συνειδητα κ παντα με 100-110χιλ/ω ΜΑΧ στις εθνικες ενω στα επαρχιακα κοματια το ριχνουμε κι'αλλο.

αλλο ειναι το θεμα..με τουτες τις εξελιξεις τι γινεται? διοτι ολα καλα κ πες οτι αποφευγεις τα μεγαλα αστικα κεντρα καθως θα κινηθουμε αποκλειστικα επαρχια...με τους ανθρωπους που σε περιμενουν τι κανεις?πως να τους πεισεις οτι εκει που θες να πας ειναι ασφαλες..?
σκεφτεσαι να σου λαχει κανενας παλαβος ζωσμενος μπαρουτι που θελει να γινει βεγγαλικο...:wacky:
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
καλο είναι να αλλαξετε προορισμο τα πραγματα χειροτερευουν ........αλλωστε ο κοσμος σε τετοια μερη παρασύρεται ευκολα.....
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
βρε το θεμα ταχυτητα δεν με/μας απασχολει διοτι τοσο εγω οσο κ ο φιλος που θα παμε χρονια τωρα ταξιδευουμε συνειδητα κ παντα με 100-110χιλ/ω ΜΑΧ στις εθνικες ενω στα επαρχιακα κοματια το ριχνουμε κι'αλλο.

αλλο ειναι το θεμα..με τουτες τις εξελιξεις τι γινεται? διοτι ολα καλα κ πες οτι αποφευγεις τα μεγαλα αστικα κεντρα καθως θα κινηθουμε αποκλειστικα επαρχια...με τους ανθρωπους που σε περιμενουν τι κανεις?πως να τους πεισεις οτι εκει που θες να πας ειναι ασφαλες..?
σκεφτεσαι να σου λαχει κανενας παλαβος ζωσμενος μπαρουτι που θελει να γινει βεγγαλικο...:wacky:
Δυστυχώς το τουρκικό καθεστώς είναι άμεσα και περίπλοκα συνδεδεμένο με τις εξελίξεις στη Συρία και με το Ισλαμικό κράτος.
Επίσης είναι μπλεγμένο με τη καταστολή των Κούρδων που στη Τουρκία υπολογίζονται σε 15 εκατομ. και που ζητάνε ανεξάρτητο κράτος σύμφωνα με το παράδειγμα των αδελφών τους Ιρακινών και Συρίων.

Σχεδόν πάντα όμως σε τέτοιες καταστάσεις, οι επιθέσεις γίνονται σε μεγαλα αστικά κέντρα(Πόλη, Άγκυρα) όπου θα τύχουν ευρείας δημοσιότητας από τα ΜΜΕ.
Όταν λοιπόν αποφεύγουμε αυτά τα κέντρα, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για ενα ξεκαθαρισμα αναμεσα σε Διοικηση και μειονοτητα στο Kumanovo αλλαξαμε περυσι την εκδρομη στο Μαυροβουνιο.
Μια αλλη ομαδα απο τη Θεσσαλονικη αλλαξε προορισμο για να αποφυγει την επικινδυνη Τυνησια την ιδια περιοδο.
Και οι δυο αλλαγες εγιναν λογω επεισοδιων και συμβαντων και οι δυο αδικως μιας και τελικα δεν συνεβη τιποτα κατα τη διαρκεια τους.
Μεγαλη κουβεντα ανοιγουμε δε λεω πως το thread ειναι ασχετο αλλα σιγουρα θα πρεπει να συνηθισουμε τη ζωη μας
αναμεσα σε αγανακτισμενους, φανατισμενους, εγκλωβισμενους ,με τις υγειες μας που λενε.
 
Top Bottom