Τα πάντα για τα 690...

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Εδώ είχα γράψει για το πως έβαλα τα πλαϊνά προστατευτικά, δυστυχώς δεν εχω φωτογραφίες how to, αλλά το έχω γράψει αρκετά αναλυτικά θέλω να πιστεύω.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εδώ είχα γράψει για το πως έβαλα τα πλαϊνά προστατευτικά, δυστυχώς δεν εχω φωτογραφίες how to, αλλά το έχω γράψει αρκετά αναλυτικά θέλω να πιστεύω.
Ωραίος ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Το λοιπών
Σύμφωνα με των προηγούμενο ιδιοκτήτη (Carooly) που είναι πολύ ψαγμένος με το θέμα
Τα 690 αντιμετωπίζουν κάποια στιγμή πρόβλημα με την ασφαλειοθηκη τους που είναι κακής ποιότητας με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν τα πιν και λόγο τις χαλαρότητας στις ασφάλειες το μηχανάκι κάνει διαφορά τρέλα όπως να σβήνουν η να μπαίνουν σε safe mode. Η λύση είναι ξυλωμα τις ασφαλειοθηκης αφήνοντας μόνο την κεντρική που βρίσκεται στο ρελε τις μίζας ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι είναι αλήθεια οτι η ασφαλειοθηκητων 690 είναι πολύ κακής ποιότητας με μαλακά πιν με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν απο τους κραδασμούς και να δημιουργούν ενα σωρό προβλήματα στον ψεκασμό και σε όλο το ηλεκτρικό συστημα. Η λύσεις είναι δυο.
Καποιοι αλλάζουν την ασφαλειοθηκη με αλλη και την στηρίζουν σε ελαστικές βάσεις έτσι ώστε να μην έχει κραδασμούς και χαλάει και κάποιοι την καταργούν εντελώς αφήνοντας μονο την κεντρικη ασφάλεια στον ρελέ της Μίζας. Η τελευταια λύση είναι πολύ καλη και την έχουν κανει πολλοί στο εξωτερικο αλλά απαιτεί να έχουμε σε τέλεια κατασταση την καλωδίωση μας και να είναι προβλεπόμενη έτσι ώστε να μην ακουμπά κάπου κάτι και βραχύ κυκλώνει και καεί η κεντρικη ασφάλεια. Για παράδειγμα έχοντας μια ασφάλεια μπορεί να μείνουμε στο δρόμο απο ενα βραχυκυκλωμένο καλώδιο στα φλας. Προσωπικά προτιμώ την κατάργηση της απο το να μπαίνει ο ψεκασμός σε safe mode σε ανυποπτο χρονο και (μπαίνει με την παραμικρή στιγμιαία διακοπή τάσης)
να μου τεντώνει τα νεύρα και να κινδυνευω να σκοτωθώ όταν ορισμένες φορες κολλουσε ανοιχτό το γκάζι για λίγο όταν το εκλεινα και ηταν πολύ επικίνδυνο όταν ήθελες να επιβραδύνσεις και αυτό να δίνει ακομα! Να μην σου τύχει!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ναι είναι αλήθεια οτι η ασφαλειοθηκητων 690 είναι πολύ κακής ποιότητας με μαλακά πιν με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν απο τους κραδασμούς και να δημιουργούν ενα σωρό προβλήματα στον ψεκασμό και σε όλο το ηλεκτρικό συστημα. Η λύσεις είναι δυο.
Καποιοι αλλάζουν την ασφαλειοθηκη με αλλη και την στηρίζουν σε ελαστικές βάσεις έτσι ώστε να μην έχει κραδασμούς και χαλάει και κάποιοι την καταργούν εντελώς αφήνοντας μονο την κεντρικη ασφάλεια στον ρελέ της Μίζας. Η τελευταια λύση είναι πολύ καλη και την έχουν κανει πολλοί στο εξωτερικο αλλά απαιτεί να έχουμε σε τέλεια κατασταση την καλωδίωση μας και να είναι προβλεπόμενη έτσι ώστε να μην ακουμπά κάπου κάτι και βραχύ κυκλώνει και καεί η κεντρικη ασφάλεια. Για παράδειγμα έχοντας μια ασφάλεια μπορεί να μείνουμε στο δρόμο απο ενα βραχυκυκλωμένο καλώδιο στα φλας. Προσωπικά προτιμώ την κατάργηση της απο το να μπαίνει ο ψεκασμός σε safe mode σε ανυποπτο χρονο και (μπαίνει με την παραμικρή στιγμιαία διακοπή τάσης)
να μου τεντώνει τα νεύρα και να κινδυνευω να σκοτωθώ όταν ορισμένες φορες κολλουσε ανοιχτό το γκάζι για λίγο όταν το εκλεινα και ηταν πολύ επικίνδυνο όταν ήθελες να επιβραδύνσεις και αυτό να δίνει ακομα! Να μην σου τύχει!
Πόσο μ αρέσει να σε διαβάζω, πάρα πολύ.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ναι είναι αλήθεια οτι η ασφαλειοθηκητων 690 είναι πολύ κακής ποιότητας με μαλακά πιν με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν απο τους κραδασμούς και να δημιουργούν ενα σωρό προβλήματα στον ψεκασμό και σε όλο το ηλεκτρικό συστημα. Η λύσεις είναι δυο.
Καποιοι αλλάζουν την ασφαλειοθηκη με αλλη και την στηρίζουν σε ελαστικές βάσεις έτσι ώστε να μην έχει κραδασμούς και χαλάει και κάποιοι την καταργούν εντελώς αφήνοντας μονο την κεντρικη ασφάλεια στον ρελέ της Μίζας. Η τελευταια λύση είναι πολύ καλη και την έχουν κανει πολλοί στο εξωτερικο αλλά απαιτεί να έχουμε σε τέλεια κατασταση την καλωδίωση μας και να είναι προβλεπόμενη έτσι ώστε να μην ακουμπά κάπου κάτι και βραχύ κυκλώνει και καεί η κεντρικη ασφάλεια. Για παράδειγμα έχοντας μια ασφάλεια μπορεί να μείνουμε στο δρόμο απο ενα βραχυκυκλωμένο καλώδιο στα φλας. Προσωπικά προτιμώ την κατάργηση της απο το να μπαίνει ο ψεκασμός σε safe mode σε ανυποπτο χρονο και (μπαίνει με την παραμικρή στιγμιαία διακοπή τάσης)
να μου τεντώνει τα νεύρα και να κινδυνευω να σκοτωθώ όταν ορισμένες φορες κολλουσε ανοιχτό το γκάζι για λίγο όταν το εκλεινα και ηταν πολύ επικίνδυνο όταν ήθελες να επιβραδύνσεις και αυτό να δίνει ακομα! Να μην σου τύχει!

Ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα θα αλλαζα την ασφαλειοθηκη με καινουργια στην υποψια οτι κατι δεν παει καλα...
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Εψαξα όλο το νήμα αλλα δεν βρήκα αναφορά για το μεγαλύτερο πρόβλημα . Το κοντέρ .....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εψαξα όλο το νήμα αλλα δεν βρήκα αναφορά για το μεγαλύτερο πρόβλημα . Το κοντέρ .....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
;)

 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα μιας και το κοντέρ είχε αλλαχθεί από των προηγούμενο ιδιοκτήτη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Ανοίγεις το κοντέρ και προσθέτεις φιλετάκια από λάστιχο που βάζουμε στα παράθυρα για στεγανοποίηση. Ουσιαστικά από τους κραδασμούς σπάνε οι πλαστικές βάσεις που αφήνουν μια άσπρη σκόνη μέσα και στην συνέχεια επειδή δεν στηρίζεται καλά η πλακέτα δεν κάνει καλή επαφή και χάνονται οι ενδείξεις από το καντράν.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φοβερή κατασκευή τα ΚΤΜ ρε φιλαράκια!
Μελετημένα και στην τελευταία λεπτομέρεια:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Φοβερή κατασκευή τα ΚΤΜ ρε φιλαράκια!
Μελετημένα και στην τελευταία λεπτομέρεια:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Re a pagaine na deis an erxomaste Re....:friend:

Τα μηχανάκια είναι διδακτορικά ηλεκτρο/μηχανο/λογίας λέμε.
Ακονίζουν το μυαλό μας ,εκ-παιδεύοντας ταυτόχρονα κ το κορμί μας.

Τι να καταλάβεις όμως εσύ ....με το γηροΚομειό που καβαλάς.:pointu:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και που'σαι φίλε...άλλαξε κ' την υπογραφή σου
Αυτό το γνωμικό ,αντιπροσωπεύει τους ΚαΤεΜάδες

Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον φτιάξουμε!

Αννίβας, 218 πΧ


....................................................................

Εσύ μπορείς να βάλεις:

Ή θα οδηγούμε σε ΜονόΔρομο....ή θα κάτσουμε σπίτι μας.

@forester ,2018 μΧ


:yew::biker::pointu:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και που'σαι φίλε...άλλαξε κ' την υπογραφή σου
Αυτό το γνωμικό ,αντιπροσωπεύει τους ΚαΤεΜάδες


Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον φτιάξουμε!

Αννίβας, 218 πΧ


....................................................................

Εσύ μπορείς να βάλεις:

Ή θα οδηγούμε σε ΜονόΔρομο....ή θα κάτσουμε σπίτι μας.

@forester ,2018 μΧ

:yew::biker::pointu:
:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Και που'σαι φίλε...άλλαξε κ' την υπογραφή σου
Αυτό το γνωμικό ,αντιπροσωπεύει τους ΚαΤεΜάδες


Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον φτιάξουμε!

Αννίβας, 218 πΧ


....................................................................

Εσύ μπορείς να βάλεις:

Ή θα οδηγούμε σε ΜονόΔρομο....ή θα κάτσουμε σπίτι μας.

@forester ,2018 μΧ

:yew::biker::pointu:



:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τουλαχιστον δε χτυπανε σασμαν :p;) του lc το καγκελο γινεται τωρα τελευταια ακουγετε στην πιατσα :cool:
είσαι σε λάθος πιάτσα:laugh::laugh::laugh::laugh:



Υπογραφη:

Ή θα καβαλάμε ΜονόΔρομο....ή θα κάτσουμε σπίτι μας.

forester ,2018 μΧ
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
είσαι σε λάθος πιάτσα:laugh::laugh::laugh::laugh:



Υπογραφη:

Ή θα καβαλάμε ΜονόΔρομο....ή θα κάτσουμε σπίτι μας.

forester ,2018 μΧ
Για ρώτα καλύτερα και θα σου πουν τα κρουσματα :D ολα χαλανε και ολα εχουν προβληματα λεμε ;)
 
Top Bottom